Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

cred ca a picat ambreiajul, ambreiaj

domnuprofesor
post 28 May 2010, 08:27
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 13 May 08




Salut.

Ieri in mijlocul traficului am auzit un huruit destul de puternic dupa care am ramas fara putere la motor, in sensul ca nu se mai deplasa. Am tras pe dreapta sa vad ce s-a intamplat si din cate imi dau seama ar fi de la ambreiaj dar nu sunt sigur.

Cum se manifesta: o bag in viteza 1 si acelerez, dar nimic. Puterea motorului nu se transmite la roti. Din cauza asta banuiesc ca ar fi ambreiajul care nu cupleaza. Chiar si sunetul pare a fi de la doua discuri care se rotesc unul peste celalalt.

Inca ceva: de cand am luat masina, ambreiajul meu a fost unul deosebit. Se apasa foarte foarte greu, ca la tractor. Am fost si in alte masini cu echipare identica, insa pedala de ambreiaj se apasa extrem de usor. La mine cel putin, in orele de varf ale traficului, imi obosea piciorul de-a binelea.

Ce parere aveti? Ar putea sa fi ambreiajul? Daca da, care credeti ca a fost cauza cedarii lui? Cum va explicati faptul ca trebuia apasat zdravan ca sa functioneze?

Multumesc,
si asptept raspunsurile voastre.


--------------------
Renault Megane 1, 1.9 dCI 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aquabluedod
post 28 May 2010, 08:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 15 April 08
From: Bucuresti




Salut,cu siguranta este ambreiajul....huruitul sa auzit de la niturile de pe disc care au ajuns pe placa si sau retezat....rezultatul este ca se invarte in gol.....Cat despre pedala de ambreiaj , eu sunt la al2 lea megane classic si amandoua se apasa mai greu pedala fata de alte modele , probabil au fost cateva loturi cu problema la pedala sau furca de la cutie.
Daca schimbi kit-ul de ambreiaj , schimba si cablul inainte de al monta (cablul)baga in el cateva picaturi de ulei nou nears....Bafta


--------------------
Renault Talisman 2017 1.6 dCi 130 HP Intens - B 918 NDD
Renault Megane III 1.9 dCi 130HP Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bimmer E60
post 28 May 2010, 10:18
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 May 10
From: bucuresti




si la mine pedala de ambreiaj este cam tare, dar ambreiajul nu da niciun semn de obosire...mi-e cam mila sa-l schimb si sa descoper ca era altceva...mie mecanicul mi-a zis sa ne uitam inainte la furca si la pistonas...se pare ca exista un pistonas pe acolo...

stie cineva mai multe? din experienta?


--------------------
renault megane berlina an 2001, 1,9 dti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domnuprofesor
post 28 May 2010, 10:47
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 13 May 08




QUOTE(aquabluedod @ 28 May 2010, 08:58)
Salut,cu siguranta este ambreiajul....huruitul sa auzit de la niturile de pe disc care au ajuns pe placa si sau retezat....rezultatul este ca se invarte in gol.....Cat despre pedala de ambreiaj , eu sunt la al2 lea megane classic si amandoua se apasa mai greu pedala fata de alte modele , probabil au fost cateva loturi cu problema la pedala sau furca de la cutie.
Daca schimbi kit-ul de ambreiaj , schimba si cablul inainte de al monta (cablul)baga in el cateva picaturi de ulei nou nears....Bafta
*



Merci mult de raspuns.
Ai idee de un pret la care pot gasi un kit de ambreiaj bun. Pentru ca nu as vrea sa merg pe varianta piesei originale.


--------------------
Renault Megane 1, 1.9 dCI 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 28 May 2010, 10:57
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




domnuprofesor, ar fii ceva de facut inainte de a comanda un kit de ambreiaj. Ridica pe rand rotile din fata (una suspendata si una jos), cutia in treapta I de viteza si incearca sa o invarti pe cea suspendata si sa analizezi zgomotul produs. Spun astea fiindca au fost cazuri (pe forum) cand s-a distrus cuplajul planetarei din cutia de viteze, huruie putin si masina nu se mai urneste din loc din cauza diferentialului.
Pedala tare de ambreiaj poate fii pusa pe seama unu cablu uzat/imbacsit, arcului (lamelar) sau furca.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 28 May 2010, 13:18
Post #6


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




Asa e, a mentionat bine radunre.
Verifica bucsa de la capatul care intra in cutie a planetarei dreapta.
Am patit asta, vezi ca s-a mai discutat...


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutt daniel
post 28 May 2010, 14:32
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.139
Joined: 22 August 06
From: Giurgiu




Daca ai 1.9 diesel e de preferat sa faci cum au zis colegii, verificand planetara. Daca e benzina e posibil sa fie ambreiajul, dar nu cedeaza total dintr-o data, adica atata timp cat poti baga in viteza normal si pedala de ambreiaj este la fel de tare e putin probabil sa fie de la ambreiaj, asta fiind semn ca placa e buna, iar daca discul era uzat trebuia sa patineze ceva inainte ca sa se reteze niturile, facand un zgomot specific. Mai grav ar fi ceva la cutia de viteze. Oricum nu cumpara piesele inainte de identificarea problemelor.

This post has been edited by ionutt daniel: 28 May 2010, 14:32


--------------------
renault espace 2.2 - bulgariax4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domnuprofesor
post 4 Jun 2010, 10:35
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 13 May 08




Iata cum s-a concluzionat aceasta aventura nedorita:

am dus-o la service tractata cu cablu si acolo a inceput distractia:

- ambreijat picat (tot kit-ul)
- planetara dreapta dusa de tot: acolo unde venea imbinarea in zig-zag pe inelul de prindere a fortei de tractiune, acele zig-zag-uri de pe interiorul inelului erau tesite de tot, pus si simplu de abia mai prindea.

Partea cu planetara a fost o surpriza neplacuta, pentru ca nu ma asteptam. Am schimbat si planetara 900 RON.

kit ambreiat - 700 RON
planetara - 900 RON
manopera - 200 RON

total 1800 RON...

cum credeti ca am ajuns in situatia asta cu planetara?


--------------------
Renault Megane 1, 1.9 dCI 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greeneyes85
post 4 Jun 2010, 10:47
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 193
Joined: 27 February 09
From: Bucuresti




Puteai sa schimbi bucsa de pe planetara fara sa fi nevoie sa schimbi toata planetara. Bucsa respectiva costa 150 de lei asa ca faceai o economie consistenta.


--------------------
Renault Megane Classic 2002/1.9 dCi - B-47-HKF
Daca prostia ar fi durut vindeam aspirine la colt de strada
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domnuprofesor
post 4 Jun 2010, 11:00
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 13 May 08




as fi mers pe varianta asta dar:

acele zig-zag-uri erau roase pe bucsa dar si pe bucata de metal care intra in ea...
apoi planetara cum am avut eu, nu se mai fabrica. nu am gasit la nici un strot din timisoara. masina pe care o am face parte dintr-un lot redus in care s-a folosit modelul pe care il am de planetara, apoi s-a schimbat si s-a mers pe o alta varianta, in care planetara avea mai putine articulatii.


--------------------
Renault Megane 1, 1.9 dCI 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 4 Jun 2010, 12:41
Post #11


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




Mie mi se pare putin cam ciudat cum a picat si ambreiajul chiar in acelasi timp cu planetara. Esti sigur ca ai avut probleme si la ambreiaj sau l-au schimbat sa faca si ei o combinatie?...
Si inca ceva... putea fi schimbata doar planetara dreapta, cea cu bucsa de care s-a discutat.
Nu ai modelul asta de planetare: http://www.autokarma.ro/catalog_fisa.php?i...1304&filtru=092 ?


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
domnuprofesor
post 4 Jun 2010, 15:11
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 13 May 08




sunt sigur ca am avut problema cu ambreiajul....
iar planetara am vazut-o in fata mea car era de roasa, deci ambele au fost problema...

cat despre pretul tau pare "suspect" de mic, eu am dat 900 RON cu piesa la schimb pe cea din dreapta. Din cate imi aduc aminte era cu 2 articulatii ca in poza....


ce sa fac, faptul ii consumat...

PS. de unde le aduci?


--------------------
Renault Megane 1, 1.9 dCI 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Georginho
post 4 Jun 2010, 16:24
Post #13


Inventiv


Group: Members
Posts: 1.002
Joined: 6 July 07




Nu le aduc eu, n-am nicio legatura cu firma, sunt doar un simplu client smile.gif


--------------------
*** *** ***
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicuxo
post 11 Jun 2010, 20:15
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 12 January 08
From: Bucuresti




salutare, nu va grabiti cu ambreiajul. am patiti si eu o problema asemenatoare. am demarat mai tare si putin virat stanga, s-a auzit un zgomot surd si am crezut ca mi s-a rupt ambreiajul, turam motorul, in orice viteza si kilometrajul urca indiferent de treapta, nu se auzea niciun zgomot dar nu ma deplasam deloc. am sunat si am intrebat diferiti mecanici si mi-au spus ca este ambreiajul, sa cumpar un kitt. noroc ca nu am dat banii pe el, era o simpla siguranta de la planetara, capul care este in cutie. am desfacut capacul de la cutie si am gasit siguranta sarita. am pus-o la loc si merge fara probleme.


--------------------
renault megane II 1,5 DCI 2006 sedan - B 781 KTY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th April 2024 - 09:48
Dacia