Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Logan Cu Rotile In Sus, Ce se intampla cand vrei sa virezi

gamezcdr
post 4 Sep 2005, 18:54
Post #61


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




In ultimul ams este un articol despre elan si Logan si se pare ca se descurca binisor cica viteza de intrare e mai mare cu 2 km/h decat Megane dci.


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 5 Sep 2005, 15:21
Post #62


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Ia mai bine puneti mana si cititi ultimul numar din Top Gear unde exista un articol pe aceasta tema, din titlu am vazut ca ei nu au rasturnat Loganul...
Avand in vedere magariile pe care am inteles ca le-au facut nemtii inainte sa rastoarne masina, eu inainte m-as documenta mai bine si apoi mi-as da cu parerea.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 5 Sep 2005, 15:34
Post #63


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




adica articolul asta:

http://stiri.rol.ro/stiri/2005/08/205234.htm

eu nu mai cred nimic din ce scriu astia prin presa.
maine poimaine iar apare pe la nemti vreun articol cum ca au reusit sa rastoarne loganu. apoi iar vin romanii si zic ca nu s-a rasturnat...si tot asa. sa-i bip pe toti.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 5 Sep 2005, 16:03
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




QUOTE(cristib @ Sep 5 2005, 01:49 PM)
bai astia care aveti cazaturile alea de meganuri ,scapati mai repede de ele si luati-va logane. biggrin.gif  tongue.gif  tongue.gif  biggrin.gif
Faza e ca numai Megane e sub Logan la viteza de intrare dintre masinile rasarite, nemtestile sint peste . smile.gif

Faza e ca numai Megane e sub Logan la viteza de intrare dintre masinile rasarite, nemtestile sint peste . smile.gif


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rkillera
post 5 Sep 2005, 16:09
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 7 August 05




DCI-urile se rastoarna mai usor pentru ca e motorul mai greu wink.gif
Inca un punct in minus pentru diesel smile.gif


--------------------
Renault Megane II 2005 Estate
Confort Expression 1.6 + clima, 08.2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
instructor
post 12 Sep 2005, 15:29
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 31 May 05




a spus la TV : s-a rasturnat datorita cauciucului.


--------------------
dacia opel logan 1,6 corsa 12 2005 laur. 2008 enjoy - DJ 04 xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adri
post 13 Sep 2005, 09:32
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 22 February 05




aici este un exemplu clar din partea nemtilor care sunt niste acri per total sau simtit baietii amenintati si ce au zis hai sa rasturnam masina.Din contra bine au facut ca au facut toate aceste teste pe logan sa vazut ca e o masina buna.Din modelele noi de la clasa loganului ce teste sau facut ,nu am auzit ca o fabia ,accent,albea sa se fi testat ,asta inseamna ca loganu a pus probleme si trebuia eliminat pentru ca venea dintr-o tara cu o economie de piata in dezvoltare si care producea un produc fiabil si de calitate care intradevar punea probleme


--------------------
dacia logan - is-26-dmv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 14 Sep 2005, 08:08
Post #68


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




QUOTE(adri_v_23 @ Sep 13 2005, 09:32 AM)
Din modelele noi de la clasa loganului ce teste sau facut ,nu am auzit ca o fabia ,accent,albea sa se fi testat

n-ai auzit ptr ca nu te intereseaza modelele alea nefiind romanesti.loganu fiind romanesc normal ca s-a scris mai mult despre el. dar nemtii testeaza si un kkt daca are roti biggrin.gif
eu am vazut prin niste reviste nemtesti de profil diferite teste la fabia si accent. despre albeea ,sincer nu stiu mai nimic.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut_val
post 26 Sep 2005, 03:38
Post #69


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 15 October 04




QUOTE(cristib @ Aug 11 2005, 07:59 AM)
Eu stiu ca masinile de raliu is modificate, da' ca sa modifici o masina....in primul rand tre' sa ai ce modifica....si mai ales tre sa ai masina, nu duba.Ca daca era asa, vedeam la raliu si Fordu-ri Transit, VW Transporter....etc biggrin.gif  tongue.gif  biggrin.gif  tongue.gif

Ce zici de chestia asta ?
http://www.supercars.ro/05.08.2005Logan_S2000.wmv


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matei
post 29 Oct 2005, 23:47
Post #70


--M!--


Group: Members
Posts: 328
Joined: 21 May 05
From: Bucharest




teoria conspiratiei functioneaza ! suntem sabotati la nivel international ! e un complot care dureaza de cativa ani impotriva noastra. tagma jefuitorilor de neam si de tara !!!

...sau poate masina chiar nu e la standarde internationale. poate ca cei care le testeaza sunt interesati de siguranta pasagerilor si nu de vanzarile unor companii. cine stie, poate la ei e altfel . wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 2005, 1398 cmc
Fericit sau roman ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
joao_jilberto
post 12 Jun 2006, 21:47
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 11 January 05
From: Bucuresti




lasand un pic la o parte testele adac, am fost ieri martorul unui accident, in intersectia dinicu golescu - m.vulcanescu, ora 19.00, petrecut la 5 m in fata mea. stateam oprit la semafor pe bd. d.golescu, si vad in stanga cum intra in viteza in intersectie, pe rosu, un peugeot 206 break, si tamponeaza un taxi logan, lateral, venind dinspre centru, pe verde. impact mare, logan rotit si rasturnat pe lateral, impins vreo 3 metri, aproape de trotuar, unde era cat pe ce sa se rastoarne peste o femeie si un copil, ingroziti, am vazut femeia luand copilul in brate si rupand-o la fuga. taximetristul (fara centura, evident) se zbatea sa iasa, speriat, nici nu a apucat sa vada pejoul, avea un genunchi plin de singe si nu mai putea merge. avarii frontale la pejo, airbaguri declansate... si cam atat.

nu stiu daca este normal ca la impact lateral loganul sa se rastoarne pe o parte, tamponat fiind de o masina mai mica ca gabarit, totusi, pejo 206... sa fie forma ascutita a p206 atat de puternica incat sa rastoarne loganul? inclin sa cred ca taximetrisul a fost norocos pina la urma.

in 5 minute intersectia s-a umplut de tiganii din zona, si am plecat imediat.


--------------------
Ford Mondeo MK4 / 2008
new Mondeo 2.0 tdci trend thunder gray
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 12 Jun 2006, 21:53
Post #72


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




La cat de tare ai spus ca mergea peugeotul 206 ... daca a mai atins si frana putin nu ma mir ca loganul s-a rastunat pe o parte. [eu zic ca a fost destul de normala treaba ... nasol oricum]


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BOG
post 13 Jun 2006, 09:43
Post #73


Riders on the Storm


Group: Moderatori
Posts: 1.364
Joined: 16 August 05
From: Bucuresti/Botosani




Daca nu ma inseala memoria...s-a mai intamplat chiar cand aparuse pe piata Logan-ul..la Craiova...un accident similar cu cel descris de joao_jilberto doar ca in loc de Pejo a fost vorba de......un Matiz.....


--------------------
Reno M 2.1/CD 2005/1.6 16 V - B xx BOG
Ce este adevarul?, a aruncat sfidator Pilat din Pont, dar nu a asteptat raspunsul! (Bacon)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ugly
post 13 Jun 2006, 17:54
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 28 February 06




Este normal ce s-a intimplat. In urma cu 10 ani am fost protagonistul unei intimplari asemanatoare :
Rulam cu o Dacie cu aprox. 80 km/h, cind dintr-un scuar a tisnit un VW Transporter (ulterior soferul acestuia a spus ca avea cuplata treapta 1 si i-a alunecat pedala de ambreiaj de sub picior!) pe care l-am lovit in lateral, pe mijloc; viteza + faptul ca am apucat sa calc frina abia in momentul impactului = Transporter rasturnat.
Asa ca ... se poate si la mase mai mari.


--------------------
Renault Megane II 2005 Hatchback
Megane II Hatchback 1,4 16V Pack Authentique 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iovivali
post 18 Jul 2006, 16:51
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 16 May 06
From: Bucuresti






Saptamana trecuta, organizatia germana ADAC (echivalentul ACR) a efectuat acelasi test. Potrivit ADAC, Logan s-a rasturnat la viteza de 65 km/h in timpul unei sedinte foto, dupa ce roata din stanga fata, cu janta din aliaj, a fost schimbata cu cea de rezerva, dotata cu janta din otel (motivul inlocuirii rotii respective nu a fost comunicat de asociatia germana).

Astazi, editia romaneasca a celei mai cunoscute reviste auto din lume a repetat testul celor de la ADAC, respectand intru totul conditiile in care se presupune ca Logan s-a rasturnat: traseul a fost realizat in conformitate cu procedura de testare a organizatiei germane, modelul Dacia era dotat cu ABS, trei jante din aliaj si o janta din otel la roata stanga fata, iar in masina a luat loc un singur om: pilotul de teste BBC Top Gear Romania, campionul CNR la grupa N 1,6, Claudiu David.

S-au efectuat trei treceri la viteze diferite, toate insa la o viteza superioara celei la care s-a spus ca Dacia s-a rasturnat - respectiv 72 km/h, 87 km/h si 84 km/h. In toate trei ocaziile, rezultatul a fost unul singur si cat se poate de clar: Logan nu s-a rasturnat. Concluzia este la fel de limpede: ADAC a mintit!

"Nu am nici un dubiu ca masina este controlabila la 65 km/h si ca rezultatul anuntat de ADAC nu are nici o valabilitate. Mai mult, sustin ca masina nu se va rasturna nici la 100 km/h, chiar daca va iesi de pe traiectorie", a declarat Cristian Iovitu, Editor-in-Chief BBC Top Gear Romania.

"Nu am influentat in nici un fel, prin frana sau acceleratie, traiectoria masinii si am observat ca, la viteza declarata de germani ca fiind cea la care s-a rasturnat, Logan-ul nu este periculos.

Este adevarat ca, la peste 80 km/h, spatele iese de pe traiectorie, dar in nici un caz nu exista riscul unui roll-over", a declarat Claudiu David.

Interesant este faptul ca dupa ce a fost preluata de cele mai importante publicatii din Germania si de mass-media din Romania, pe site-ul ADAC celebra stire nu mai exista de la 1 august si nu mai poate fi gasita nici macar cu ajutorul motorului de cautare al site-ului.

Concluziile le puteti trage si singuri ...



--------------------
Mini Cooper S 2004 - B-89-EFY
Mini Cooper S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_42_jim
post 26 Jul 2006, 22:30
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 28 May 06




QUOTE(ionut_val @ 26 Sep 2005, 04:38)


O preparare facuta misto, ce sosea adevarata aveau, scutul ala ridicat doar 3 cm nu atingea deloc solul! Probabil si un pilot f. bun si o garda lasata cat se poate de mult, cauciucuri cu taloane minuscule, suspensii adevarate...

Fara a lua apararea Loganului, care mi se pare un mare compromis, opinia mea e ca "testul elanului" nu are relevanta pt mai mult de 10% din populatie. 90% din soferi, cand vor intalni un obstacol neasteptat (elan, maidanez, politist, biciclist in stare de ebrietate, canal deschis etc.) si vor incerca sa-l evite, fie vor lovi o masina de pe banda alaturata, fie vor iesi de-a dreptul de pe carosabil si se vor lovi de un pom, din cauza reflexului necontrolat. Degeaba are masina ultimele sisteme de control al traiectoriei daca soferul are un gest crispat de a trage de volan 180 de grade direct in stalpul invecinat.

La fel e chestia cu 5 stele NCAP. Testul se desfasoara pe la ~60 km/h (nu mai stiu exact la cat) si ne bucuram cat de protejati sunt pasagerii. Sunt insa foarte numeroase accidentele frontale la +100, cel putin in RO, ba chiar +200 daca se ia viteza cumulata a 2 vehicule venind din sens opus, unde se face totul varza chiar daca sunt BMW-uri sau alte scule, si nu poti da vina pe fabricant, ci pe soferi.

Poate suntem si noi putin paranoici ca vor nemtii sa ne descalifice si gasesc nod in papura. In replica, si ACR ar putea face un test si trage concluzia ca BMW-urile serie 7 au un viciu grav ca daca sunt lovite de un zid la 240 km/h se compacteaza de la 4,7 m la 2,3 m, deci ar trebui sa li se interzica sa circule pe autobahn in Germania fiindca pun in pericol viata soferilor care circula cu acea viteza.

Acum sa ne intoarcem si in practica: deja Loganul are peste un an vechime si nu-mi amintesc de vreo stire la TV unde sa fi vreun Logan vazut rasturnat de unul singur. Voi ati auzit ceva?

Poate ca in Germania nu vor zburda Loganele mai des ca Goalfele, dar prin alte tari ceva mai slab dezvoltate eu zic ca va avea mult succes in detrimentul unor masini entry-level nemtesti sau de alta natie. S-ar putea ca si tarile sud-americane sa se sature de vechituri si sa-si faca un program "rabla pe masina noua". Sa nu uitam ce bine se exportau Aro-urile si Daciile prin Africa si la chinezi pe vremea lui Ceasca. Ma rog, acum chinezii fac si Mercedes-uri, nu cred ca-i mai intereseaza prea mult "bijuteriile" romanesti, dar mai sunt destule tari care pot inghiti Loganul. Important e, cand il vinzi, sa-l pozitionezi intr-o clasa corecta raportat la concurenta si n-o sa mai intereseze pe nimeni povestea elanului virtual si a jantelor de aur. Eu as zice, cu un usor iz nationalist-patriotic, ca vindem cea mai buna masina de 6500 de Euro din Europa. Cati fabricanti pot concura cu chestia asta? Sa vedem grupul Dacia-Renault cum va reusi sa fructifice chestia asta.

This post has been edited by b_42_jim: 26 Jul 2006, 22:38


--------------------
-- -- -- - --
Chrysler Sebring LX
Laguna II 1.8i Lux Privilege
s.a.m.d.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_xp
post 5 Apr 2007, 23:49
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 500
Joined: 8 July 04
From: Timisoara




QUOTE(cristib @ 11 Aug 2005, 07:59)
N-a comparat-o nimeni cu masinile de raliu.Doar ca la o emisiune TV moderatorul a intrebat niste piloti de raliu daca ar concura cu loganul la curse.Asta presupunea ca vor modifica loganu, nu ca ar participa cu el asa cum iese din fabrica.Da' chiar si modificat domnii piloti au ras si au schimbat vorba.
Eu stiu ca masinile de raliu is modificate, da' ca sa modifici o masina....in primul rand tre' sa ai ce modifica....si mai ales tre sa ai masina, nu duba.Ca daca era asa, vedeam la raliu si Fordu-ri Transit, VW Transporter....etc biggrin.gif  tongue.gif  biggrin.gif  tongue.gif
*


Si dupa 2 ani... ce pot sa zic decat Hahahaha...Ce amuzati puteau sa fie pilotii aia...felicitari pt domnii piloti...zambareti
Nemtii au Logan Cup cu mult inaintea noastra...si se dau cu loganele la greu smile.gif)


--------------------
Dacia Logan Ambition 1,6 MPI 2005 - Neinmatriculata
Vand axa cu came sport de logan /solenza / supernova .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_vru
post 25 Jun 2007, 11:14
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 20 June 07




LGN-urile nu au probleme deosebite pe viraje.... Eu m-am dat cu a mea cu 90KM/h pe gheata si am avut si viraje pe care le-am abordat cu viteza mult mai mare pe asfalt umed/uscat... Ideea e ca LGN este o masina cu suspensii moi si trebuie un pic pregatit virajul inainte... Cit despre rasturnat daca virezi maxim si frinezi brusc la 65 km/h sau in viraj cind schimbi centrul de greutate incepi sa te joci cu directia stinga-dreapta ai mari sanse sa rastorni cam majoritatea masinilor de serie... Am Preferance 1,6 si sint multumit de cum vireaza... In special bara anti-ruliu face toti banii e prompta si chiar ajuta la timp... RECOMAND insa renuntarea la porcariile de Montane cu care au venit unele (inclusiv a mea) incaltate...


--------------------
logan 1.6 mpi 2004 preference - cs04rmo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:00
Dacia