Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Eroare DF 1005 sporadic, Eroare

geamanu.daniel@gmail.com
post 29 Jul 2023, 19:26
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 8 March 19




Salut ma confrunt cu eroare DF1005 de ceva vreme Clio3 2009 1,5dci 86 CP motor cred K9K . Masina are 240 000 km in posesie de mai bine de 5 ani ( 100 000 km) . Multumesc . Mentionez ca am schimbat Releu plus cele 4 bujii incandescente .


Attached thumbnail(s)
IMG_2997.jpeg ( Size: 4.55mb ) Number of downloads: 35


--------------------
Megane III GT-Line 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 17 Aug 2023, 12:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Cel mai probabil este o problemă la sistemul de încălzire suplimentară antigel, parte a sistemului antipoluare.

Bine de citit și aici, colegul Gil26 a oferit detalii.
https://www.reno.ro/index.php?amp;showtopic...dpost&p=5062858

Demontează contra-aripa stânga față si vei vedea modulul electronic precum și corpul cu bujii incandescente înseriate cu sistemul de răcire/antigel.
Aproape sigur este problemă de contact, fir corodat la papucul bujiilor sau întreruptă una/mai multe bujii din acel corp.
Bujiile nu se găsesc aftermarket (eu nu am reușit), doar corp complet, recomand dezmembrări cu aparatul de măsură în mână.

Am avut aceeași problemă și am rezolvat-o din dezmembrări.
Grijă mare la demontare, e vechi și înțepenit. Clipsează cele 2 furtune cu diverși clești/cheie franceză, se va pierde foarte puțin antigel.
Scoate mufa din modul și demontează firele de pe bujii pe un banc de lucru, mult WD40, perie de sârmă și răbdare, mai ales la extragerea bujiilor din corp.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 23:31
Dacia