Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

decizie grea, a lua sau a nu lua

Bibanu
post 26 Sep 2007, 20:48
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 19 September 07
From: Bucuresti




posesor proaspat(20 09 2007) laguna 2, 2.0 dci 150cp,Initiale, am gasit o problema cu presiunea in pneuri ,adica:autostrada pres. fata 2,7 ;spate2,2 /alte drumuri: f 2,3;s 2,1 ceea ce contrazice ce stiam ,adica la viteze mari timp indelungat pneurile se incalzesc mult mai puternic decit la viteze mici si atunci,n-ar trebui sa fie exact invers? are cineva o explicatie logica(stiintific vorbind)


--------------------
exRenault, Toyota Camry 2020, Hybrid 2.5/218cp - B11xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sintax
post 26 Sep 2007, 23:17
Post #122


Membru cu.......... burta!


Group: Members
Posts: 106
Joined: 21 September 06
From: za ploiesti republic!




felicitari si sa o stapanesti sanatos si fara incidente. poate bagi si tu niste poze ceva.


--------------------
Dacia / Honda Logan / Accord Ambition 2005 / Executive 2008
TOT RESPECTU' PTR. MARESALUL ANTONESCU!
www.soundlightvideo.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 27 Sep 2007, 09:36
Post #123


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




Bibanu- pune poza cu masinuta, sau mai bine vino cu ea la intalnire vineri biggrin.gif


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bibanu
post 27 Sep 2007, 14:17
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 19 September 07
From: Bucuresti




Azi plec din Buc. sa fac niste km.,cu poze stiu sa fac ,mai greu cu atasamente,ca mi-s "biban" si la L2 si la PC dry.gif ,intrebai de pres. pneuri ca in manual scriu autostrada F2.7 ,S2.2 iar in rest F2.3, S2.1,stie cine va de ce?(ma refer la "veterani" cu L2)
Am sist. de nav si inf.,doar e INITIALE,da` harta de RO nu,UE fara Rom. si Bg,stie cineva cum s-ar putea face rost,contra cost binenteles?
A,inca o chestie,meschini R. Rom.,la varianta asta de echipare n-am SSPP,adica la frac dar incaltat in slapi!


--------------------
exRenault, Toyota Camry 2020, Hybrid 2.5/218cp - B11xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 27 Sep 2007, 14:35
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




eu nu am navigatia de care vorbesti, dar am "auzit" de la colegii de forum ca se preconizeaza lansarea unui cd, romania included prin 2008


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 27 Sep 2007, 16:09
Post #126


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Presiunea mare in avelope (2,5-2,7) scade consumul si creste viteza e raspuns a anvelopei la schimbari de directie. De aceea e recomandata la drum lung si viteze mari. Scade insa confortul, simti mai clar crapaturile din asfalt.

In oras nu mergi cu viteze mari asa ca avantajele de mai sus se sting si preferi sai ai presiune "normala" de 2.2 pentru confort.

Treaba e valabila la orice masina , nu doar la Laguna. Eu o tineam la 2.5 fata 2.3 spate pentru ca aveam 17 si mai protejam jantele .


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 27 Sep 2007, 17:38
Post #127


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




bh07xyk are dreptate in legatura cu presiunea mai mare pe autostrada. Eu le tin la presiune de autostrada tot timpul.
@Bibanu: m-am chinuit sa inteleg ce ai scris. Ceva, totusi, imi este neclar. SSPP? La ce te referi?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bibanu
post 28 Sep 2007, 07:10
Post #128


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 19 September 07
From: Bucuresti




SSPP inseamna sistem de supraveghere a presiunii in pneuri,cel despre care am citit ca da multe batai de cap, dar care la varianta INITIALE,ar fi trebuit sa fie ,mai ales ca in tarile importante este standard la toate variantele de echipare.La mine pneurile sint 205/60 R16,deci mai comode,dar confortul n-are legatura cu autostrada.La toate masinile contactul rotilor cu suprafata de rulare trebuie sa fie doar pe banda de uzura,dar pe TOATA suprafata pentru un transfer optim al puterii motorului la roti.Presiuni mai mici inseamna uzura si pe flancurile cauciucului unde grosimea sa este mai mica.Pe autostrada vitezele de rulare sint mari pentru o perioada mai lunga de timp, ceea ce duce la marirea presiunii DEJA mari, adica de la 2.7 bari ajunge undeva la 3-3.2 bari.In aceasta situatie caucicul din cilindru tinde sa devina sferic ,adica banda de rulare devine concava cu urmatoarele efecte:scade suprafata de contact cu drumul, scade randamentul transferului de putere la roti, scade eficienta frinarii,se reduce eficacitatea directiei masina tinzind sa devina instabila, cauciucul se uzeaza PRONUNTAT pe mijlocul benzii de rulare, adica acolo unde este in contact cu suprafata drumului.Referitor la consum, pe autostrada esti in ultima treapta de viteza asadar turajul nu este foarte ridicat(la mine cu 2.0 dCi la 130 km/h treapta 6 deviteza turajul este ~1900t/min.) prin urmare neajunsurile sint mult mai mari decit beneficiile!
Acel "nu are" se refera la nr. de inmatriculare, masina urmind sa fie inmatriculata saptamina viitoare.

28 Sep 2007, 07:21:
Sistemul de navigatie costa 2427 euro cu tot cu TVA, dar in RO ,adica 99,99% din timp nu-l pot folosi, asta nu inseamna bataie de joc doar pentru ca sint ROMAN?.Ceilalti din restul EUROPEI platesc la fel ,dar pentru un produs pe care il pot folosi!

This post has been edited by Bibanu: 28 Sep 2007, 07:21


--------------------
exRenault, Toyota Camry 2020, Hybrid 2.5/218cp - B11xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 28 Sep 2007, 09:57
Post #129


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Bibanule, te apuci tu sa rescrii teoria anvelopei... Ma abtin de la ironii si aduc argumente tot aici pentru a avea informatii pertinente pe forum, in caz ca citeste cineva mai naiv. Cel mai potrivit ar fi totusi un topic de presiuni pneuri, ca avem, har Domnului!

Anvelopele moderne nu sunt colace de copii sa isi schimbe forma (sferice ?!!) la 3 bar. Cand producatorul iti scrie in manual 2.7 la rece, stie ca pe autostrada ajungi la 3 bar si peste. O fi facut si francezu' teste inainte de a scrie manualul.

Stii tu ceva cu forma anvelopei, dar e invers. Problema cea mai mare este cu anvelopele SUB presiunea recomandata care isi schimba forma sub tensiune. Uite cum arata la limita o anvelopa umflata la 2.5 la rece si incalzita HOT pe circuit.

Nu aveam mai mult de 80 km/h in sicana asta, observa forma anvelopei stanga fata (partea cu numarul). Aceasta preia aici majoritatea fortelor:
prespneuri.jpg

O anvelopa cu presiune prea mica isi va schimba forma intr-atat incat va sari de pe janta. Acesta este pericolul real, nu ce spui tu.

On topic: SSPP e o formulare mai rara, de aia nu te-ai facut inteles, si asta se tot discuta de ani de zile in legatura cu Laguna cumparata in Ro. E o combinatie de reducere costuri si reducere batai de cap in garantie pentru reno. Eu unul n-am avut probleme in 60ooo de km in Ro cu senzorii, altii au constant din cauza gropilor. DA, ar trebui sa exsite standard pe orice Laguna, cu atat mai mult pe Initiale.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bibanu
post 28 Sep 2007, 12:28
Post #130


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 19 September 07
From: Bucuresti




Nu fac nici o teorie, nu caut pete in soare ,dar dupa 28 de ani de pilotaj,6 tipuri de avioane zburate(ca PILOT),crede-ma , chiar le stiu cu vitezele,cu comportarea pneurilor daca sint umflate mai tare, cu descompunerea vectorilor fortelor in raport cu cele trei axe nu doar doua ca la masini.Un pneu umflat prea mult,la rularea cu viteze mari iai reduce suprafata de contact(ruleaza pe coama cauciucului) si se roade mai tare pe mijloc.Daca 2.7 e bine ,atunci 2.3 este mica si cauciucul se roade pe flancuri.La poza ta ,in viraj ,mai ales la viteza mai maricica ,pe roata din stinga ai majoritatea greutatii puntii fata si e normalsa se deformeze asa, dar autostrazile nu au curbe strinse.Eu am
pus intrebarile bazindu-ma pe ceea ce stiu si de care nu am cum sa fac abstractie.Oricum n-ar fi prima greseala de tipar sau de traducere!

28 Sep 2007, 12:41:
Inca niste informatii:in aviatie se foloseste doar azot pentru ca este mai stabil,depinde mult mai putin de temperatura; in Formula 1 presiunea in pneuri este de doar 1.2 bari,si si alea sint cauciucuri moderne,as zice ca cele mai moderne,dar cauciucul nu este rigid siin conditii de presiune prea maretinde sa se rotunjeasca si ruleaza pe "coama",vazut de mine cauciuc ros in felul asta!

This post has been edited by Bibanu: 28 Sep 2007, 12:41


--------------------
exRenault, Toyota Camry 2020, Hybrid 2.5/218cp - B11xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 28 Sep 2007, 14:34
Post #131


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




De dragul discutiei, desi ne paste warnu'...

Pilotatul avioanelor are aceiasi legatura cu condusul Lagunei ca si anvelopele de F1 cu cele de strada. Nici una. No offence.

La anvelope de strada: 2.7 nu e prea mare, nu merge pe coama. Nici 3.2 la cald. 2.3 nu e prea mica la acceleratii laterale normale. La extrem, gen evitare brusca pe autostrada, eu prefer sa am presiune mare. Chiar daca nu sunt curbe stranse, situatii neprevazute te pot determina sa virezi brusc si pe autostrada la 180 la ora.


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bibanu
post 28 Sep 2007, 15:35
Post #132


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 19 September 07
From: Bucuresti




Au legatura ,ca se aplica aceleasi legi ale fizicii.Eu voiam un raspuns care sa ma lamuresca de ce e diferenta asa mare intre cele doua situatii,ca la celelalte masinisint doua situatii : masina incarcata sau goala.Cu 2.3 am impresia ca are pana!Cuce ne paste nu stiu,ca mi-s nou nou ....Viraj brusc la 180km./h inseamna" decor" noroc cu 5 stele Euro NCAAP!


--------------------
exRenault, Toyota Camry 2020, Hybrid 2.5/218cp - B11xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 28 Sep 2007, 16:00
Post #133


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Nu stiu exact la care alte masini te referi dar si la Alfa tot asa imi apare in carte: o presiune de oras, alta de autostrada. Bunul simt te face, normal, sa bagi presiune mai mare cand incarci catel si purcel in masina.

La Laguna in carte aveam pt 17" autostrada: 2,5 fata 2,3 spate. Asa le si tineam tot timpul. La service Reno, aveau in tabel 2,7 fata si 2,3 spate. De ce difera de cartea masinii din Italia, habar n-am. Adica banuiesc ca se gandesc ca in Ro mai bine pui 2.7 sa nu indoi jentile chiar asa rapid. In sfarsit...

Bine ai venit pe forum si sper sa gasesti informatiile dorite intotdeauna, sa nu depinzi exclusiv de reno pentru rezolvarea eventualelor probleme.

Totusi, citeste cu atentie regulamentul, are rostul lui. Ex: acesta e un topic in care se discuta despre ecizia de a cumpara sau nu Laguna. Ce discutam noi sunt treburi legate de exploatarea masinii deja cumparate. De aia ne paste...

5 stele, de acord, uite de ce nu mai am Laguna: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=65322&hl=rasturnata
Problema cu suspensiile prea moi ramane valabila totusi, intri urgent in balans la bruscarea directiei la viteze mari... Anvelopele sunt pe planul secund in cazul Lagunei 2 in cazul asta... desi am inteles ca de la faceliftul din 2005 s-ar fi imbunatatit situatia...

This post has been edited by bh07xyk: 28 Sep 2007, 16:01


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sintax
post 28 Sep 2007, 16:22
Post #134


Membru cu.......... burta!


Group: Members
Posts: 106
Joined: 21 September 06
From: za ploiesti republic!




aveti idee daca mai sunt masini, ma refer aici in echipare Luxury si/sau Initiale?


--------------------
Dacia / Honda Logan / Accord Ambition 2005 / Executive 2008
TOT RESPECTU' PTR. MARESALUL ANTONESCU!
www.soundlightvideo.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 28 Sep 2007, 16:52
Post #135


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Cred ca cel mai bun raspuns ti-l da un dealer. De fabricat sigur nu se mai fabrica Laguna 2.

Oricum, vezi ca pana te decizi se termina si stocurile smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sintax
post 28 Sep 2007, 17:13
Post #136


Membru cu.......... burta!


Group: Members
Posts: 106
Joined: 21 September 06
From: za ploiesti republic!




da ai dreptate. de cand ma fatai sa iau sau nu.


--------------------
Dacia / Honda Logan / Accord Ambition 2005 / Executive 2008
TOT RESPECTU' PTR. MARESALUL ANTONESCU!
www.soundlightvideo.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 28 Sep 2007, 17:19
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Asa m-am codit si eu ceva vreme, cand voiam 2.0dci si nu era, si mi-am luat 2.0T smile.gif Si nu mi-a parut rau deloc ca nu am mai asteptat.

Sfatul meu: daca ai banii si vrei masina, nu te mai tot gandi. L3 o sa fie si mai scumpa, si nu se cunoaste nimic despre ea.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bibanu
post 28 Sep 2007, 19:58
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 243
Joined: 19 September 07
From: Bucuresti




Daca vrei L2,cred ca ar trebui sa te grabesti.Eu am fost la IPSO Otopeni sa ma uit de un M2 pe ,atentie 13.09.Am vazut o L2,Luxury, un baiat de acolo m-a intrebat ce doresc ,i-am aratat masina si am intrebat la optionale de faruri xenon, mi-a zis ca se uita si-a venit sa-mi spuna ca aia era data deja!L-am intrebat daca are alta, mi-a zis da, dar e INITIALE 2.0 dCi,ceea ce chir voiam dar disparuse de pe site. Am vorbit cu el ulterior si a spus ca a luat-o de la"bursa"..Asta inseamna ca R Ro aduce masinile dealerii o expun si daca o perioada de timp n-o vind ea poate fi vinduta de primul dealer care are client. Acum o saptamina am vazut la AMG, in Pantelimon o L2 INITIALE cu piele bej, poti intreba la ei sau la alti dealeri , si nu uita sa le zici sa caute si pe bursa Oricum,iti doresc bafta ca si eu am avut cu tot cu data de 13!


--------------------
exRenault, Toyota Camry 2020, Hybrid 2.5/218cp - B11xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ccezar2004
post 1 Oct 2007, 13:27
Post #139


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.723
Joined: 26 February 05
From: .sk




gata am luat-o... urmeaza un topic dedicat!


--------------------
Laguna II.2 INITIALE 2.0dci 150CP, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 01:40
Dacia