Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomote flanșe/rulmenți amortizor

hashtei
post 10 May 2024, 21:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 20 March 20




Am căutat ceva pe forum, am găsit pe la laguna 2 unele informatii.
Se da urmatoarea situatie:
Grand Scenic 3, cu o săptămână și cca 300 de km in urma, am schimbat capete de bara, bielete de direcție, un pivot, bielete antiruliu, amortizoare Kyb, arcuri Lesjofors și kitul de flanșe și rulmenți Skf. Toate bune, le-am schimbat singur, volanul stătea drept, nu trăgea in nici o parte. Am făcut și geometria între timp, totul ok.
A fost liniște aproape 200 km, dar în ultimele zile, doar la viraj pe loc, nu și în mers indiferent de viteza, se aude un zgomot la prima mișcare a volanului, ca un pocnet. In continuare nu se aud altfel de sunete la nici un fel de denivelare, merge perfect, doar sunetul acela enervant de la prima mișcare a volanului sau după ce sta câteva minute nemișcat.
Am verificat din nou să fie toate strânse, am verificat burdufurile de la direcție sa nu agate sau ceva, totul e ok. Pare că se aude de la flanșe sau rulmenți. Cu mașina ridicata nu se aude nimic.
Vreo sugestie, opinie? Mi se pare totuși puțin probabil să fie cu probleme de noi, am mai montat la o altă mașină în urmă cu câțiva ani și a mers perfect. Știu că la flanșe și rulmenți Kyb au fost ceva probleme la un moment dat, dar totuși, prea repede.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010, 1.5 dci, 78kw - .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 14th May 2024 - 06:13
Dacia