Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Intrebari...

Bobi
post 1 Sep 2005, 19:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 July 05




Proaspat posesor megane II hatchback ma declar super super incantat de al meu "fier de calcat". Masina am comandat-o pe 22 iulie a.c. si am ridicat-o pe 17 august (lunga perioada mi s-a parut). Dupa multe "cercetari" in domeniu am ales megane II. Initial vroiam varianta confort dar datorita faptului ca nu exista pe stoc si ca venea august ceea ce stiti ce insemna.....(o ridicam in nov-dec probabil) am ales versiunea pack disponibila. Pana astazi am 1100 Km la bord, km facuti Craiova- Mraconia (superba zona-pe langa Orsova), si pe Transfagarasan, adica Craiova-Pitesti-Vidraru-Sibiu-Rm Valcea-Cv. Dupa cum vedeti numai drum de munte cu serpentine multe. Consumul per total a fost de 7.4 l/100km ceea ce mi se pare rezonabil ptr un asemena motor in conditii de rodaj. Masina m-a surprins placut neavand nici o problema, nici un greiere nimik. Sunt foarte incantat de achizitia facuta.

In schimb, astazi am avut o mica surpriza. Circulam prin oras si am luat o curba un pic mai tare si am apasat frana in curba. In momentul apasarii am simtit o "vibratie" mai puternica in pedala, sau mai exact un tremurat. La bord nu mi s-a aprins nimik nici avariile nici abs. Am plecat mai departe si frana a functionat normal. Ce o fi fost? Aveti idee?

O alta intrebare este legata de huse. Aveti idee husele din metro ptr scaune cu airbag se potrivesc la megane? Daca da sunt bune de ceva? Daca nu, unde pot gasi si eu huse la un pret rezonabil (preferabil in Craiova). Sa nu imi spuneti de reprezentanta ca nu mai vreau sa-i vad pe aia.

In portbagaj la modelul authentique se poate monta vreo plasa ptr bagaje? Daca da unde gasesc?
Am vazut pe net la http://www.accesorii-auto.ro/ o cotiera ptr megane II. Si-a montat careva? Daca da "vine" bine, culorile se potrivesc cu cele de la authentique?

Multumesc mult.


--------------------
Renault Megane II 2005 Bicorp
Megane II Bicorp 1.6 Pack A.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 1 Sep 2005, 19:13
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE
In momentul apasarii am simtit o "vibratie" mai puternica in pedala, sau mai exact un tremurat


Probabil ca a intret ABS-ul. Era umed?


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 1 Sep 2005, 19:18
Post #3


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Mestere Bobi, stai oleaca bre.
Nu mai tot deschide topicuri omule ca toate intrebarile de proaspat posesor s-au pus deja. Ai rabdare si cauta. Iar daca nu gasesti, inseamna ca inventezi ceva si trebuie brevetat tongue.gif
In Search vezi de seteaza "Search posts from... " = Any date si Search Where ... acolo unde trebuie sau search prin toate.
Sa mai dai refresh la postul meu ca iti dau eu linkuri acum. Dar e ultima data.


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobi
post 1 Sep 2005, 19:20
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 July 05




Nu nu era umed. Si daca a intrat abs asa trebuie sa se comporte? M-am si speriat atunci si am luat piciorul de pe pedala.


--------------------
Renault Megane II 2005 Bicorp
Megane II Bicorp 1.6 Pack A.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobi
post 1 Sep 2005, 19:23
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 July 05




Cipman mersi mult si scuze. Dau o bere. Sincer ma sucareste un pic in general sa dau search ptr ca nu prea gasesti ce cauti si daca gasesti de deviaza mult discutia si nu prea te lamuresti. Promit ca o sa insist mai mult pe search de acuma.
Cheers.


--------------------
Renault Megane II 2005 Bicorp
Megane II Bicorp 1.6 Pack A.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cipman
post 1 Sep 2005, 19:37
Post #6


Membru autentic


Group: Moderatori
Posts: 1.698
Joined: 3 March 05




Uite aici link-uri mestere:
* HUSE: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=41470
* HUSE: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=39661
* Problemele si intrebarile despre functionare le pui aici: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=40946
* ACCESORII: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=40151
Eu zic sa ai rabdare vreo 2-3 zile si sa citesti forumul de-a fir a par, in special sectiunea Megane, Modificari si imbunatatiri, Diverse si te mai recreezi cand obosesti pe la Cafenea. Spor la citit si bea tu berea in sanatatea noastra, a forumistilor, si a ta. Hai noroc!
Trebuie sa te obisnuiesti cu search daca nu vrei sa citesti tot. Ca dup-aia o sa facem ca satenii din Petrica si lupu daca se tot pun intrebari pe aceeasi tema. Tocmai acela care te deranjeaza pe tine e motivul pt. care incercam sa avem cat mai putine topicuri si sa aberam cat mai putin prin ele.
Spor


--------------------
Megane II.1 Estate Priv 1.6 16V 2005, gri D69, clima+scaune
Va rog, fara intrebari tehnice prin PM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianpurcarin
post 1 Sep 2005, 19:40
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 15 August 05
From: Bucuresti(Gorjului)




Bobi, stai linistit, a intrat ABS ul, explicatia fiind ca fiind in viraj, sarcina pe rotile din interiorul curbei este mai mica si de aici probabilitatea mai mare de a se bloca rotile si de a intra ABS ul. Este normal sa simti ceva in pedala pentru ca asa se manifesta "intrarea" ABS ului. Multa bafta si sa o stapanesti sanatos.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2005, Influence
1,5DCI, 100CP, Vert Cuivre, iunie 2005
Suzuki GSR600
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobi
post 1 Sep 2005, 19:46
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 21 July 05




Extra para fantastic forumul.

Multumesc tuturor.


--------------------
Renault Megane II 2005 Bicorp
Megane II Bicorp 1.6 Pack A.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 13:35
Dacia