Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Montare Roata Rezerva

Antonyo
post 2 Feb 2012, 13:08
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Acum cateva saptamani am fost nevoit sa montez roata de rezerva.Astept sa imi vina jantele care le-am comandat pe casco iar pana atunci tre sa merg cu roata de rezerva.Problema este ca la clio 3 roata de rezerva are un mecanism destul de complicat (pentru mine).Am dat-o jos cu chiu cu vai dar probleme este cum o prin la loc.
Banuiesc ca stiti ca roata de rezerva este tinuta de un suport prin care trece in cablu iar cablul acela se invasoara intr-un maner de plastic.Chestia este ca in interiorul portbagajului este si o tija de plastic pe care se infileteze o piulita de plastic.Ma rog,cunoscatorii mecanismului cred ca stiu destul de bine despre ce incerc eu sa explic aici smile.gif
Eu m-ma gandit in felul urmator sa o pun la loc: bag suportul acela in janta sub portbagaj,trag cablul acela prin suportul rotii si prin mijlocul jantei de la roata si o ridic in pana sus,apoi cablul se va infasura singur pe manerul acela de plastic,dupa ce se infasoara fixez manerul de plastic la locul lui in portbagaj si infiletez piulita alba de plastic pe tija din portbagaj pana jos.(cand desfaci roata piulita se ridica pana sus iar cand pui roata la loc,piulita se infileteaza pana jos). Astept sa ma corectati,sigur nu fac bine smile.gif)


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepelutza
post 2 Feb 2012, 13:51
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 463
Joined: 17 November 10
From: brasov




Sincer, m-a ferit D-zeu sa fac pana pana acum , dar am demontat odata roata de rez. sa-i verific presiunea si sa vad si eu cum functioneaza mecanismul. Eu am un abtibild pe plasticul negru de sub mocheta care te indruma pas cu pas si asa am reusit. De dat jos e usor de montat la loc e mai greu. In principiu , din ce-mi aduc aminte parca tu ai procedat sau vei proceda corect, nu-mi mai aduc bine aminte pasii de urmat. Bafta oricum !
Si spune-ne cum ai facut in final.


--------------------
Renault Clio 3 2007 , dynamique 1,6 , 16v 110 CP - BV-10---S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 2 Feb 2012, 16:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




Antonyo mai mult ca sigur e bine cum procedezi


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 2 Feb 2012, 19:12
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




imediat ce imi vor venii jantele de la astra asigurari ma voi apuca sa pun rezerva la locul ei,am sa va tin la curent cu acest mecanism ingenios.Sunt curios daca cei de la Renault s-au gandit ca astfel de masini pot conduce si femeile,e o inginerie destul de complicata smile.gif

This post has been edited by Antonyo: 2 Feb 2012, 19:13


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 3 Feb 2012, 07:18
Post #5


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Femeile ca femeile, dar ca sa pui janta aia la loc trebuie sa ai niste maini foarte lungi si foarte puternice pentru ca e imposibil sa ridici roata si sa infiletezi capacul ala in acelasi timp. Trebuie macar o teava in portbagaj sa faci parghie cu ea, ca altfel de unul singur nu poti reusi.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 3 Feb 2012, 08:30
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




eu nu am schimbat niciodata smile.gif , dar din cate imi aduc aminte (cand am cumparat masina mi s-a aratat cum se desface) tragi pana face click si ramane roata sus, apoi infiletezi piulita
ce nu mi-a placut a fost atunci cand se elibereza roata si efectiv cade sub masina (daca ai numarul la pantof mai mare ai mari sanse sa iti invineteasca cateva degete)


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 3 Feb 2012, 08:36
Post #7


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Nu ramane sus. Trebuie sa o ridici, cobori capacul acela pe filet si incepi sa infiletezi. Dupa ce a luat cateva spire abia atunci poti sa eliberezi firul ca nu mai cade roata. In continuare infiletezi pana se face capacul click.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 3 Feb 2012, 08:42


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
barcelona
post 3 Feb 2012, 08:59
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 306
Joined: 2 December 11




Voi nu aveti sa inteleg roata in portbagan,e ca la SuperNova afara?


--------------------
Renault Symbol 1.2 16v 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 3 Feb 2012, 09:02
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




da e afara


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepelutza
post 3 Feb 2012, 09:15
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 463
Joined: 17 November 10
From: brasov




QUOTE(spy_oh_joy1389 @ 3 Feb 2012, 08:36)
Nu ramane sus. Trebuie sa o ridici, cobori capacul acela pe filet si incepi sa infiletezi. Dupa ce a luat cateva spire abia atunci poti sa eliberezi firul ca nu mai cade roata. In continuare infiletezi pana se face capacul click.
*



Asa e, ai dreptate. Oricum sistemul este un pic imbecil , nu s-au gandit la doamne /domnisoare, pentru care e un chin ,dar daca arata bine se rezolva.


--------------------
Renault Clio 3 2007 , dynamique 1,6 , 16v 110 CP - BV-10---S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 3 Feb 2012, 09:38
Post #11


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




adica sa elimine un motiv de agatat? laugh.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 3 Feb 2012, 10:07
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




QUOTE(MMVI @ 3 Feb 2012, 08:30)
eu nu am schimbat niciodata smile.gif , dar din cate imi aduc aminte (cand am cumparat masina mi s-a aratat cum se desface) tragi pana face click si ramane roata sus, apoi infiletezi piulita
ce nu mi-a placut a fost atunci cand se elibereza roata si efectiv cade sub masina (daca ai numarul la pantof mai mare ai mari sanse sa iti invineteasca cateva degete)
*


corect,tragi cu ceva forta pana intra in locasul ei apoi infiletezi,e simplu daca prinzi mecanismul insa iti tb ceva forta sa o ridici cu putere pt. a intra la locul ei.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Antonyo
post 3 Feb 2012, 12:57
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 316
Joined: 3 March 08
From: Bucuresti




Concluzia care este? cand pun roata la loc infiletez piulita sau o desfac,eu din ce tin minte (poate nu tin bine minte) cand am dat roata jos am desfacut piulita de jos in sus,acum cand pun roata la loc,o duc de sus in jos?


--------------------
Renault Captur Intens 1.5 DCI - 115 CP Februarie 2020 - B-106-BXV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 3 Feb 2012, 13:44
Post #14


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Tragi de roata sa intre surubul in locasul lui, apesi piulita aia pana jos, dupa care incepi sa infiletezi. Trebuie neaparat doua persoane. Unul sa ridice de roata si celalalt sa infileteze. Sau cineva cu 3 maini cum e in reclama asta radmasa.gif :
&feature=related


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 3 Feb 2012, 13:52
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




cand o sa se faca mai cald promit ca o sa scot roata de rezerva si o sa vad ce si cum
dar pot sa jur ca cel care mi-a aratat cum se face a facut operatiunile intr-un timp foarte scurt si nu a folosit trei maini radmasa.gif


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 3 Feb 2012, 13:58
Post #16


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Ar fi bine sa fie cum zici tu, dar eu am mai tras nenorocirea aia de surub prin gaura si nu ramanea. D-abia dupa cateva infiletari tinea nedumerire.gif


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 3 Feb 2012, 15:26
Post #17


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.828
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Insurubezi dupa ce se asaza roata in locul ei, nu iti trebuie 3 maini biggrin.gif Trebuie doar sa o tragi mai tare de jos ca sa intre acolo, eu asa tin minte ca am facut anul trecut cand am umblat la ea, apoi insurubezi chestia alba. Nu e chiar asa de complicat sistemul, dar e bine sa ai grija sa nu dai drumul la roata peste picioare. Totusi in manual nu scrie care e procedura?

This post has been edited by Synyster: 3 Feb 2012, 15:27


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 3 Feb 2012, 15:32
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Secretul consta in forta cu care tragi sa intre roata la locul ei apoi infiletezi piulita alba de plastic si gata,nu iti tb 3 maini sau 5 picioare coolspeak.gif


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 3 Feb 2012, 15:39
Post #19


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Synyster, nu am citit manualul, m-am luat dupa benzile desenate. Data viitoare cand o dau jos va urmez sfatul si o sa incerc, dar eu tin minte, ca o ridicasem pana sus, si cand sa duc mana sa infiletez, pentru ca ma inclinam, cobora o data cu mine laugh.gif .


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 3 Feb 2012, 15:46
Post #20


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.828
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Mai bine sa nu ai nevoie sa incerci smile.gif Eu la 0 grade si lapovita stateam cu masina pe pana si rasfoiam cartea sa vad indicatiile (pe langa sistemul rotii, si cricul mi se parea ciudat, nu am mai folosit cric din asta), cine ma vedea cred ca murea de ras


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
G L G
post 4 Feb 2012, 21:52
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 359
Joined: 25 July 08
From: CONSTANTA




Sistemul nu este foarte complicat. Sa nu fii nevoit sa faci pana si sa ai portbagajul plin, ca e problema. La coborare se desfileteaza piulita si se apasa pe manerul negru fara a sta cu picioarele sub bara masinii, se trage roata si se scoate flansa de sustinere a rotii prin tragerea cablului in lateralul acesteia. Pentru punerea la loc trebuie smuncit putin cablul la ridicare sa se auda un clic, apoi se strange piulita pana la capat. E bine de exersat cand nu ploua afara.


--------------------
RENAULT CLIO 3; 2007 / Dinamique 1,5 DCI; clima; MP3. - CT O6 XXX
http://www.youtube.com/watch?v=Oxtr1EOfZig
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pepelutza
post 5 Feb 2012, 09:42
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 463
Joined: 17 November 10
From: brasov




Deci e problema cu click !


--------------------
Renault Clio 3 2007 , dynamique 1,6 , 16v 110 CP - BV-10---S
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 24 Mar 2012, 21:22
Post #23


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Synyster, you the man worship.gif ! Ai avut dreptate cu roata. Nu stiu cum de nu a ramas infipta data trecuta cand am ridicat-o. De fapt nu stiu nici acum ce anume a tinut-o cand am ridicat-o. Dupa ce ridic rotita inteleg ca este tinuta de cablul care-i blocat dar dupa ce il deblochez cade si nu ramane. De ce ramane cand e ridicata la loc? Ce anume o tine? nedumerire.gif

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 24 Mar 2012, 21:30


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06dAN
post 30 Mar 2012, 23:27
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 14
Joined: 21 August 09




salut, ce ai scris este ok, trebuie sa tragi roata putin mai cu forta si trebuie sa auzi un clanc. cand pui manerul la loc, ai grija sa nu apesi pe el ca iti cade iar roata smile.gif piulita alba o insurubezi in timp ce o apesi pentru a prinde. cam atat. nu e mare inginerie daca te uiti putin pe scheme si iti bagi nasul..... cu toate ca am un amic mecanic....care si-a prins urechile si tot nu a reusit sa o scoata de acolo


--------------------
Renault Clio 3 2006 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
titicostel
post 29 May 2012, 15:49
Post #25


.


Group: Members
Posts: 104
Joined: 27 May 12
From: .




Clip video de la Renault : http://www.e-guide.renault.com/portail/egu...&pays=fra&car=2
Se intra pe Maintenance si prima operatiune e schimbarea rotii de rezerva.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMVI
post 30 May 2012, 08:35
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 4 April 06
From: Ilfov




ptr topicul nostru: se intra pe utilisation>exterieur>roue>crevaison, roue de secours


--------------------
renault clio III 2007 1.6 16V dynamique - B-xx-ELF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 21st September 2024 - 23:20
Dacia