Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

31 Pages « < 27 28 29 30 31 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

frecare volan

Marius WAS
post 30 Apr 2013, 10:15
Post #841


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Piesa poate costa intre 700Ron si 1200Ron, in functie de nivelul de echipare
O piesa SH costa undeva intre 300-400RON si nu ai nici o siguranta ce cumperi, mai ales daca nu te pricepi.

O piesa reconditionata cu montaj, diagnoza si garantie 6 luni costa 200Ron.

Cu stima,


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jenka.e
post 30 Apr 2013, 10:22
Post #842


gușter de rînd


Group: Members
Posts: 441
Joined: 15 August 10
From: Timișoara




Corect. Pb e de unde facem rost de panglică la dimeniunile (lățime și distanță între trasee precum și grosimea panglicii...) "tip". Lipiturile le facem dar mai greu cu "materialul". Ce s-a vîndut pe aici era aproape OK numai că era mai îngustă și mai subțire ceea ce înseamnă că nu avea rigiditatea suficientă pt a se plia fără riscul de "armonică"!

This post has been edited by jenka.e: 30 Apr 2013, 19:04


--------------------
RENAULT MEGANE II (2.1) Sedan 2005 1,6, 16V, 113CP-(83kW) 150 050 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 30 Apr 2013, 17:23
Post #843


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Din ce ziceti pamblica ar trebui sa fie cat mai groasa ca sa reziste mai bine? Daca nu ma insel ati cumparat exact acum 1 an o pamblica de la mine. Ce sa inteleg, ca s-a rupt? Mai am 5 modele de pamblica mai groase decat ce am vandut pe forum. Daca vreti sa munciti degeaba sa le testati le ofer cu titlu de donatie. Nici una din cele 5 tipuri nu a rezistat mai mult de 3 luni pe masina.

This post has been edited by danut81: 30 Apr 2013, 17:32


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jenka.e
post 30 Apr 2013, 19:09
Post #844


gușter de rînd


Group: Members
Posts: 441
Joined: 15 August 10
From: Timișoara




QUOTE(danut81 @ 30 Apr 2013, 17:23)
Din ce ziceti pamblica ar trebui sa fie cat mai groasa ca sa reziste mai bine? Daca nu ma insel ati cumparat exact acum 1 an o pamblica de la mine. Ce sa inteleg, ca s-a rupt? Mai am 5 modele de pamblica mai groase decat ce am vandut pe forum. Daca vreti sa munciti degeaba sa le testati le ofer cu titlu de donatie. Nici una din cele 5 tipuri nu a rezistat mai mult de 3 luni pe masina.
*


regret, colega, dar nu am achiziționat decît de la un furnizor extern care nu mai e disponibil din varii motive.. Dar am montat un model achiziționat de altcineva, model care era mai îngust și "pitch"-ul era mai mic, era mai subțire. Din aceste motive nu s-a prea potrivi acolo și s-a "armonicizat" mai rpd decît era cazul... Accept orice donație și sînt curios de ce n-au rezistat...


--------------------
RENAULT MEGANE II (2.1) Sedan 2005 1,6, 16V, 113CP-(83kW) 150 050 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alinpopescu
post 1 May 2013, 02:14
Post #845


Membru


Group: Members
Posts: 149
Joined: 5 August 10




eu am cumparat de la domnul danut81 panglica respectiva si am mers la domnul jenka.e sa o monteze, din pacate nu a rezistat decat maxim 1 luna iar de atunci am lasat-o asa......nu contest calitatea panglici doar ca la mine nu a rezistat.....

This post has been edited by alinpopescu: 1 May 2013, 02:17


--------------------
renault megane 2005 cc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danut81
post 1 May 2013, 10:00
Post #846


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.498
Joined: 2 March 08
From: Iasi




Imi pare rau ca nu a rezistat. As fi vrut sa vad o poza cu banda montata pe mufe. Pana acum din ce stiu eu toate benzile montate de mine nu au probleme. Eu ofer si 6 luni garantie la benzile montate de mine. Ceva s-a intamplat la montaj sau blocul de lumini avea uzura prea mare si trebuia pus un distantier intre volan si bloc ( o bucata de izolatie gri de teava).


--------------------
Renault Megane 2 2005 Lux Privillege - vs.01.smb
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jenka.e
post 1 May 2013, 12:43
Post #847


gușter de rînd


Group: Members
Posts: 441
Joined: 15 August 10
From: Timișoara




QUOTE(danut81 @ 1 May 2013, 10:00)
Imi pare rau ca nu a rezistat. As fi vrut sa vad o poza cu banda montata pe mufe. Pana acum din ce stiu eu toate benzile montate de mine nu au probleme. Eu ofer si 6 luni garantie la benzile montate de mine. Ceva s-a intamplat la montaj sau blocul de lumini avea uzura prea mare si trebuia pus un distantier intre volan si bloc ( o bucata de izolatie gri de teava).
*


Toate au fost puse cum trebuie dar s-a făcut "armonică". A fost rezolvată și treaba cu "limba"-distanțier, a fost curățat și tractul de mișcare al panglicii, lipiturile au fost făcute relativ OK (era mai dificil avînd în vedere "pasul" diferit). Asta e. Eu am făcut la mine și la încă 7 persoane (varianta reușită). A fost și cea menționată mai sus nereușită. 3 panglici au fost "refăcute" din materialul existent... Celelalte au fost, după cum am mai scris, de la un furnizor care nu mai aduce. Asta e.
Eu mai caut, nu că ar fi pb de "procurare" dar nu-mi termit să achiziționez "cantitate minimă comandată" 500m! Nu se justifică economic investiția inițială și "fabrică" de reparat blocul de lumini nu vreau să deschid biggrin.gif !
Date tehnice și oferte găsim în atașament. Dacă crezi că putem colabora în achiziție și restul... rămîn deschis!

This post has been edited by jenka.e: 1 May 2013, 12:50

Attached File(s)
Attached File  panglica_bloc_lumini_ase_ffc.pdf ( 1.09mb ) Number of downloads: 226


--------------------
RENAULT MEGANE II (2.1) Sedan 2005 1,6, 16V, 113CP-(83kW) 150 050 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 13 May 2013, 13:18
Post #848


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




O panglica mai groasa, presupune, mai multa rigiditate/robustete, contrar cu necesarul nostru, o panglica cat mai flexibila.
Importanta este marimea sectiunii printr-un traseu, ea defineste rezistenta, impedanta circuitului.
Din experienta pe care am acumulat-o, am intalnit masini la care s-a stricat panglica dupa 30.000Km, dar si masini la care s-a stricat dupa 270.000Km. Curios zic eu...., loturi si loturi de piese, de vaseline, ect.



--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jenka.e
post 13 May 2013, 18:40
Post #849


gușter de rînd


Group: Members
Posts: 441
Joined: 15 August 10
From: Timișoara




La lungimea respectivă (52 cm), rezistența e aproape 0 iar diferența de grosime între 0,1 și 0,4 mm contează numai ca rigiditate. Grosimea "cît mai subțire" n-ar fi OK decît dacă nu diferă de varianta originală cu mai mult de 10%.
Ruperea panglicii depinde și de următoarele:
- cît praf-"substanțe străine" se pot depune acolo;
- "mișcarea de scăpare din angrenaj" a rotiței demultiplicatoare.
- "limbuța" de plastic ce se poate rupe datorită forțării de către panglică după ce rotița demultiplicatoare sare de la locul său.
Posibile soluții:
- trebuie evitată" mișcarea de scăpare din angrenaj" a rotiței demultiplicatoare (prin montarea buretelui de presare).
- "inventarea" unei soluții de înlocuire a "limbuței" de plastic ce se poate rupe. (Eu am găsit soluția).
- închiderea rosturiloor de pătrundere a prafului sau corpurilor străine.

Este adevărat că diferențele de exploatare sînt cele care fac diferența și de rezistență în timp a diverselor componente.
Concluzia mea este că vazelina siliconică depusă pe diversew trasee NU trebuie să ajungă pe panglică și pe traseul de mișcare a ei. În rest, această vazelină poate exista cu condiția ca toate rosturile pe unde poate pătrunde praful să fie acoperite pentru limitarea întrării prafului.

This post has been edited by jenka.e: 13 May 2013, 18:46


--------------------
RENAULT MEGANE II (2.1) Sedan 2005 1,6, 16V, 113CP-(83kW) 150 050 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mede0105
post 14 May 2013, 01:39
Post #850


mede


Group: Members
Posts: 44
Joined: 15 November 11
From: RM.Valcea




- "inventarea" unei soluții de înlocuire a "limbuței" de plastic ce se poate rupe. (Eu am găsit soluția).

si nu ne poti spune si noua care e solutia ta??? sau vrei sa o tii pt tine?


--------------------
Renault Megane 2005 1.6 16V - VL 15 AMD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 14 May 2013, 06:26
Post #851


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




QUOTE(jenka.e @ 13 May 2013, 18:40)
La lungimea respectivă (52 cm), rezistența e aproape 0 iar diferența de grosime între 0,1 și 0,4 mm contează numai ca rigiditate. Grosimea "cît mai subțire" n-ar fi OK decît dacă nu diferă de varianta originală cu mai mult de 10%.
Ruperea panglicii depinde și de următoarele:
- cît praf-"substanțe străine" se pot depune acolo;
- "mișcarea de scăpare din angrenaj" a rotiței demultiplicatoare.
- "limbuța" de plastic ce se poate rupe datorită forțării de către panglică după ce rotița demultiplicatoare sare de la locul său.
Posibile soluții:
- trebuie evitată" mișcarea de scăpare din angrenaj" a rotiței demultiplicatoare (prin montarea buretelui de presare).
- "inventarea" unei soluții de înlocuire a "limbuței" de plastic ce se poate rupe. (Eu am găsit soluția).
- închiderea rosturiloor de pătrundere a prafului sau corpurilor străine.

  Este adevărat că diferențele de exploatare sînt cele care fac diferența și de rezistență în timp a diverselor componente.
Concluzia mea este că vazelina siliconică depusă pe diversew trasee NU trebuie să ajungă pe panglică și pe traseul de mișcare a ei. În rest, această vazelină poate exista cu condiția ca toate rosturile pe unde poate pătrunde praful să fie acoperite pentru limitarea întrării prafului.
*



Ce este "vazelina" ?


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jenka.e
post 14 May 2013, 06:46
Post #852


gușter de rînd


Group: Members
Posts: 441
Joined: 15 August 10
From: Timișoara




trebuie să fac un desen. Poze să fac nu "mi-a picat fisa" la vremea potrivită. Voi posta dacă interesează!


--------------------
RENAULT MEGANE II (2.1) Sedan 2005 1,6, 16V, 113CP-(83kW) 150 050 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 16 May 2013, 08:20
Post #853


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Cea mai buna solutie e fara limbutza de plastic, panglici facut de mai bine de 3 ani, care inca merg., buretele este imperativ, fara burete sub volan, nu garantez nci macar o zi. Cat despre vaselina....., eu zic ca e bine sa fie din abundenta...., am intalnit cazuri , cand lipsea vaselina de pe panglica, iar in zona unde panglica trece de la exterior la interior(se intoarce la 180°) izolatia de plastic era uzata pana la traseele de cupru,care erau intrerupte

This post has been edited by Marius WAS: 16 May 2013, 08:28


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jenka.e
post 16 May 2013, 20:54
Post #854


gușter de rînd


Group: Members
Posts: 441
Joined: 15 August 10
From: Timișoara




Vazelina e OK dar nu în contact între fețele panglicii pt că dacă panglica e f. subțire vazelina va acționa ca frînă la "împingere" și va duce la "armonică". La tracțiune, merge ...
În rest, sînt de acord că se poate și fără limbuță dar nu de pomană a gîndit cineva aceea piesă sau ceva cu funcția aferentă.


--------------------
RENAULT MEGANE II (2.1) Sedan 2005 1,6, 16V, 113CP-(83kW) 150 050 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 22 May 2013, 19:53
Post #855


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




Salut! Azi am reparat panglica de la airbag si dupa ce am montat totul la loc surpriza!!! iluminarea in butoanele de la cruise si claxonul nu mai fonctioneaza.Am verificat daca am montat mufele corect si totul pare sa fie ok.Mentionez ca atunci cand am montat iluminarea, am mutat claxonul pe firul galben de la releul roz-plus contact-...stie cineva ce anume se mai foloseste de curent de la acel releu? din cate am vreificat cam totul functioneaza la masina in afara de claxon si iluminarea butoane cruise...Si cu un necaz nu vine niciodata singur...inca o surpriza...am dat o tura cu masina si de vreo doua ori s-au aprins martorul airbag si service...si dupa doua-trei secunde s-au stins...initial am crezut ca s-a rupt din nou panglica dar nu a scos niciun sunet si am mai probat de cateva ori virand rotile la maximum pe loc si totul e ok...inainte sa lipesc panglica am testat-o sa nu fie intrerupat si era ok; si noile lipituri le-am testat si le-am intarit cu plastic cald...Oare in afara de foc de tabara ce mai pot sa fac ??? ma scoate din minti deja death.gif


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jenka.e
post 22 May 2013, 21:26
Post #856


gușter de rînd


Group: Members
Posts: 441
Joined: 15 August 10
From: Timișoara




ai probleme de contacte!


--------------------
RENAULT MEGANE II (2.1) Sedan 2005 1,6, 16V, 113CP-(83kW) 150 050 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 24 May 2013, 14:54
Post #857


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




Dupa doua zile de incertitudini, ba becuri airbag si service stinse, ba aprinse fara niciun motiv, stand pe loc sau mergand drept, azi am desfacut din nou panglica si am verificat-o minutios cu aparatul de masura chiar si in miscare ca sa descopar orice contact imperfect.Zero probleme, contacte foarte bune si nicio urma de intrerupere.Am verificat din nou toate mufele si am montat totul la loc cu mare atentie.De data aceasta martorii airbag si service s-au aprins din start si nu se mai sting...Are cineva vreo idee??? Problema cu claxonul si iluminarea butoane cruise s-a rezolvat...era o siguranta arsa...Totul functioneaza ok la comenzile de la lumini si stergatoare parbriz...oare daca o duc la diagnoza se poate descoperi problema?? sad.gif

Am uitat sa mentionez ca butoanele de la cruise functioneaza, la fel si iluminarea din ele si claxonul, deci nu cred ca problema sa mai aiba legatura cu panglica...luni ma duc la tester sa vedem daca nu e problema din soft...pana atunci daca are cineva vreo sugestie e binevenita...oricum o sa-mi para foarte lungi aceste doua zile...sunt foarte curios ce draci are, ce nu am facut bine 022.gif 183.gif daca nu se rezolva nici la tester stiu unde sa ma duc popa.gif

This post has been edited by alintosu: 24 May 2013, 20:55


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius WAS
post 27 May 2013, 21:22
Post #858


Membru autentic


Group: Members
Posts: 657
Joined: 19 October 08
From: Mioveni / ARGES




Salut!

In primul rand trebuie identificat ce anume iti aprinde martorii de airbag +service, daca este vb de airbagul de la sofer, poti verifica impedanta pe cele 2 circuite, poate sa fie 0 sau mult prea mare. Un tester de diagnoza manuit de o persoana care are habar iti poate identifica sursa problemei.

Cu stima,

This post has been edited by Marius WAS: 27 May 2013, 21:24


--------------------
Renault Megane R26 2.0 230CP 2007 - ** - ** - WAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 27 May 2013, 21:52
Post #859


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




Mersi de sugestie. Maine o duc la reprezentanta.Din cate am inteles au un meserias bun, printre ultimii care au mai ramas acolo, si sper sa ii dea de cap.Partea nasoala e ca sigur o sa-mi reproseze faptul ca am reparat singur panglica si daca s-a intamplat ceva naspa o sa spuna ca e doar vina mea pentru ca mi-am bagat mainile.E adevarat intr-un fel ca nici mie nu-mi place sa lucrez "dupa altii" dar parea foarte simpla operatiunea de demontare,lipire si montare la loc si de aceea m-am bagat...chiar nu pot sa inteleg de unde am dat in www (What Went Wrong?).Asta este...sper sa se rezolve cu costuri minime...


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lico
post 28 May 2013, 08:22
Post #860


Membru autentic


Group: Members
Posts: 510
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Daca zici ca la volan ai verificat de 15 ori....poate e mufa de la scaun.. smile.gif


--------------------
Renault Megane 2003 2.1 dci + - B XX XXX
Lume multa oameni putini !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
danvizi
post 28 May 2013, 12:17
Post #861


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 5 January 12
From: Slatina




QUOTE(Marius WAS @ 16 May 2013, 08:20)
buretele este imperativ, fara burete sub volan, nu garantez nci macar o zi.
*



Cum se monteaza buretele? Trebuie sa preseze cu putere pe partea de sus a blocului de lumini??? O poza daca se poate. Cred ca pot sa montez si eu unul asa preventiv.
Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5 dci 86 cp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 28 May 2013, 16:49
Post #862


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




Buretele(se poate folosi si pasla sau polistiren sau alte materiale cu proprietati asemanatoare) se lipeste pe spatele volanului si trebuie sa fie suficient de gros si dens incat sa preseze capacul de la panglica pentru a reduce cat mai mult distanta intre acesta si carcasa(din cate am vazut nu prea se poate inchide de tot).Oricum ideea este ca rotita din acel angrenaj sa nu mai sara de la locul ei.Cu siguranta cauza principala a ruperii panglicii este ca acea rotita scapa si se desincronizeaza tot sistemul.Era bine daca eram inspirat si faceam treaba asta inainte ca panglica sa se rupa. sad.gif


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jenka.e
post 28 May 2013, 20:46
Post #863


gușter de rînd


Group: Members
Posts: 441
Joined: 15 August 10
From: Timișoara




Doamne ajută că ai priceput. Cu o singură observație: trebuie să fie suficient de elastic pentru a crea o presiune "soft" pe capac.


--------------------
RENAULT MEGANE II (2.1) Sedan 2005 1,6, 16V, 113CP-(83kW) 150 050 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 28 May 2013, 23:42
Post #864


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




Mufa de la scaun e ok.Am fost la diagnoza si problema e la airbagul de la volan.Se pare ca lipiturile facute de mine nu au fost suficient de fine si de acolo se trage problema.S-au modificat valorile de pe circuit si calculatorul interpreteaza acest fapt ca o problema la airbag.Mna...asta a fost explicatia celui cu testerul.Stie cineva ce valori trebuie sa fie??? Impedanta, rezistenta...ceva de genu...Maine ma duc la cineva cu reparatii gsm ca are letcon cu varf foarte subtire si sper sa iasa lipiturile ok.


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jenka.e
post 29 May 2013, 00:40
Post #865


gușter de rînd


Group: Members
Posts: 441
Joined: 15 August 10
From: Timișoara




Colega, nu știu cum ai verificat tu corectitudinea lipiturilor dacă n-ai verificat cu Ohm-metrul și posibilitatea "scurtcircuitării" pe la lipituri sau dacă ai lipit exact acele circuite unde trebuie....
ehe-hei, mulți văd puțini pricep!!!
Oricum, succes!


--------------------
RENAULT MEGANE II (2.1) Sedan 2005 1,6, 16V, 113CP-(83kW) 150 050 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 29 May 2013, 10:05
Post #866


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




"n-ai verificat cu Ohm-metrul și posibilitatea "scurtcircuitării"pe la lipituri"(cred ca am inteles ce vrei sa zici - cumva ca lipitura a dublat traseul si a modificat rezistenta...ceva de genu, nu?-pe capete(laterale) intradevar au iesit cam aiurea lipiturile pentru ca m-a cam incurcat plasticul si poate acolo e buba.De lipit le-am lipit unde trebuie ca altfel nu functiona nici cruise control nu crezi....si daca le-as fi lipit altundeva crezi ca as mai fi putut monta panglica la loc(oricum sunt destule poze si explicatii in acest topic incat sa nu gafez chiar in asa hal)...eu am verificat continuitatea circuitului si bineinteles ca am verificat si traseele fiecare cu fiecare ca sa nu am scurt intre ele...cam atat am stiut sa fac...nu pretind ca sunt priceput dar cum au rezolvat si altii fara experienta problema am crezut ca ii dau de cap si eu...am un letcon cu varf cam gros pentru genul acesta de lipitura asa ca o sa apelez la un meserias pentru o lipitura profi si sper sa se rezolve problema ca daca nu dauna totala scrie pe ea si cu asta am rezolvat toate problemele biggrin.gif .Multumesc oricum de raspunsuri si daca mai are cineva sugestii sunt binevenite.

This post has been edited by alintosu: 29 May 2013, 10:25


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
al3xtd
post 29 May 2013, 17:14
Post #867


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 21 November 12




la 1.9 panglica bushita ....dupa masuratori si lipituri si toate bazaconiile pana la urma am schimbat toata piesa cu manete cu tot originala renault "made in tunisia" smile.gif (semnalizare si stergatoare) la filaret 1050 ron ... am si piesa uzata

This post has been edited by al3xtd: 29 May 2013, 17:15


--------------------
Renault Megane 2.1 2006 1.5 dci - ser
Renault Megane: 2006 1.5 - dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alintosu
post 2 Jun 2013, 21:03
Post #868


Membru autentic


Group: Members
Posts: 420
Joined: 9 September 11
From: Cluj-Napoca




In sfarsit am dovedit nenorocita aia de panglica...Pana la urma din lipituri a fost problema.Mi-am cumparat o statie dotata cu mai multe varfuri de diferite dimensiuni si am reusit sa refac lipiturile fara sa le incarc prea mult, si au iesit foarte fine.Am verificat minutios traseele si am masurat si rezistenta pe fiecare si am obtinut rezultate identice:0.8 ohm.Am montat totul la loc si am rasuflat usurat cand am vazut ca si dupa ce am dat cateva ture tot nu se mai aprind martorii airbag si service.Deocamdata a scapat de dauna totala biggrin.gif M-am stresat putin deoarece s-au pierdut cam 15mm din panglica din cauza celor trei incercari de lipire(doua eu, una un "meserias" cica) si la montare a fost la limita, dar din cate am observat volanul nu face doua ture complete si circuitul panglicii nu se face pana la capete(LL,RR). Deci atentie mare la lipituri, e greu sa iasa ok daca nu ai scule profi, si trebuie verificate cu mare atentie.Succes.


--------------------
Renault Megane II Grandtour, 1.5 dCI, 74kW 2004
126cp, 260Nm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jenka.e
post 2 Jun 2013, 21:34
Post #869


gușter de rînd


Group: Members
Posts: 441
Joined: 15 August 10
From: Timișoara




QUOTE(alintosu @ 2 Jun 2013, 21:03)
In sfarsit am dovedit nenorocita aia de panglica...Pana la urma din lipituri a fost problema.Mi-am cumparat o statie dotata cu mai multe varfuri de diferite dimensiuni si am reusit sa refac lipiturile fara sa le incarc prea mult, si au iesit foarte fine.Am verificat minutios traseele si am masurat si rezistenta pe fiecare si am obtinut rezultate identice:0.8 ohm.Am montat totul la loc si am rasuflat usurat cand am vazut ca si dupa ce am dat cateva ture tot nu se mai aprind martorii airbag si service.Deocamdata a scapat de dauna totala  biggrin.gif M-am stresat putin deoarece s-au pierdut cam 15mm din panglica din cauza celor trei incercari de lipire(doua eu, una un "meserias" cica) si la montare a fost la limita, dar din cate am observat volanul nu face doua ture complete si circuitul panglicii nu se face pana la capete(LL,RR). Deci atentie mare la lipituri, e greu sa iasa ok daca nu ai scule profi, si trebuie verificate cu mare atentie.Succes.
*


Mă bucur că ai aflat, chiar dacă pe "piele proprie". Oricum, costul stației de lipit e mai mic decît tot "blocul" iar plăcerea de a "meșteri" nu are limite....
Cine a zis că la mașinile "noi" nu ai ce repara???
Panglica ar trebui să aibă cam 52-53 cm, are rezervă în situația dată. Nu se întîmplă nimic dacă are și 48-50cm... asta ar fi la limită. Și într-adevăr, rotirea volanului e cam de aproape două ture iar dacă rotești numai ansamblul demontat de pe poziție ai să vezi că merge cam 2,2-2,5 ture.
Bravo pt reușită

This post has been edited by jenka.e: 2 Jun 2013, 21:35


--------------------
RENAULT MEGANE II (2.1) Sedan 2005 1,6, 16V, 113CP-(83kW) 150 050 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin_69
post 14 Oct 2013, 20:42
Post #870


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.322
Joined: 16 February 10
From: Curtea de Arges




Am citit topicul si va intreb fiindca nu am gasit ceva asemanator.
Mai intai va spun ca nu este din panglica fiindca am schimbat-o de vreun an jumatate.

Zgomotul asta mi-a aparut acum o saptamana.

Cand rotesc de volan DOAR STANGA se aude de undeva de la volan ca si cum ar freca cauciu pe cauciuc, un scartait.

Unde as putea sa mai verific pe la volan ?


14 Oct 2013, 20:52:
Specific faptul ca zgomotul de cauciuc pe cauciuc se aude numai cand rotesc volanul spre stanga la mersul inapoi si inainte, mai pronuntat se aude cand plec de pe loc si fac virajul stanga sau la o viteza mai mica.

This post has been edited by cosmin_69: 14 Oct 2013, 20:52


--------------------
renault Megane IV 2018 renault sedan IV
inca renault megane II si nou in renault megane sedan IV gris titan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
31 Pages « < 27 28 29 30 31 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 6th May 2024 - 02:44
Dacia