Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pareri despre Laguna 3, 2.0L, 140 cp (2011), Sunt interesat de cumpararea unei astfel de Lagune

tg1w
post 7 Dec 2015, 19:47
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 December 15




Buna seara

Am o oferta pentru a achizitiona din strainatate, o Laguna III (din 2011), versiunea cu motorul pe benzina, de 2.0l si 140 cp. Masina are si instalatie GPL.

Are cineva acest model sau poate emite o opinie obiectiva despre avantajele/dezavantajele achizitionarii unei astfel de Renault Laguna? Eu imi doresc un bezinar (mi-a ajuns de motoarele diesel) dar mi-e frica sa nu fie vreo dezamagire.

Pe internet nu prea am gasit recenzii despre aceasta motorizare, singurele informatii mai detaliate gasindu-le pe caradisiac (http://www.caradisiac.com/Les-chiffres-cles-63808.htm).

Va multumesc mult.
Teodor

This post has been edited by tg1w: 7 Dec 2015, 20:00


--------------------
N/A N/A N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 7 Dec 2015, 19:55
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(tg1w @ 7 Dec 2015, 19:47)
Laguna III (din 2011), versiunea cu motorul pe benzina, de 2.0l si 140 cp, ce vine cu instalatie de GPL din fabrica.

Renault nu a montat GPL pe Laguna 3.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tg1w
post 7 Dec 2015, 20:02
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 December 15




QUOTE(espacern @ 7 Dec 2015, 19:55)
Renault nu a montat GPL pe Laguna 3.
*



Mersi pentru corectie. Intr-adevar, intelesesem eu gresit. Am modificat in mesajul meu initial.

Ai vreo parere despre aceasta motorizare de 2.0l pe benzina, in contextul in care masina are si instalatie GPL? Nu stiu exact cat consuma si ce performante are...

Financiar as iesi mai bine cu un 2.0L + GPL, decat cu un diesel?

Mersi.


--------------------
N/A N/A N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 7 Dec 2015, 20:09
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Calculele astea financiare se fac in functie de mai multe date.....rulajul anual conteaza mult/cost achizitie/taxe plata/etc.
Faptul ca in RO combustibilul GPL este ieftin este un avantaj....dar depinde cine a montat instalatia GPL si daca exista corespondent in RO pentru service/diagnoza.
Daca nu este vreun service al fabricantului GPL in RO....poti sa o arunci la prima problema minora aparuta.
Altfel motorul 2.0 16V este unul solid fara probleme de fiabilitate......pe benzina.
Pentru reducerea poluarii Renault a fabricat modele astea cu posibilitatea alimentarii/functionarii cu BioEthanol......din fabrica!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tg1w
post 7 Dec 2015, 21:08
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 7 December 15




QUOTE(espacern @ 7 Dec 2015, 20:09)
Calculele astea financiare se fac in functie de mai multe date.....rulajul anual conteaza mult/cost achizitie/taxe plata/etc.
Faptul ca in RO combustibilul GPL este ieftin este un avantaj....dar depinde cine a montat instalatia GPL si daca exista corespondent in RO pentru service/diagnoza.
Daca nu este vreun service al fabricantului GPL in RO....poti sa o arunci la prima problema minora aparuta.
Altfel motorul 2.0 16V este unul solid fara probleme de fiabilitate......pe benzina.
Pentru reducerea poluarii Renault a fabricat modele astea cu posibilitatea alimentarii/functionarii cu BioEthanol......din fabrica!
*



Masina pare a avea un sistem GPL marca Prins. O scurta cautare pe Google arata ca este o marca buna... dar nu stiu daca la noi in tara exista corespondent pentru servis/diagnoza. Stii cumva?

Rezervorul de GPL este de 75l si este amplasat in locul rotii de rezerva.

7 Dec 2015, 21:12:
Apropo, daca motorul are de acum 200,000 Km facuti, ar trebui sa ma astept la probleme avand in vedere ca a fost folosit GPL (sau ca motoarele pe benzina pot sa fie mai putin longevive decat cele diesel)?

Mersi.

This post has been edited by tg1w: 7 Dec 2015, 21:12


--------------------
N/A N/A N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demin2609
post 20 Dec 2015, 10:04
Post #6


iuzar


Group: Members
Posts: 329
Joined: 20 December 08
From: Craiova




Prins se mai gasesc sa repare, desi sunt de acord ca mai putini, motorul dpmdv este ok!

si eu imi doresc achizitonarea unui astfel de model pe benzina... poate avem noroc.

la ce pret, apropo?


--------------------
Renault F4P-B7-22 Mégane éxpression
[B]live high, have fun, and don t do anything stupid![/B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 09:50
Dacia