Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Achizitie Laguna in jur de 150.000 Km

AlexCrt
post 22 Jan 2015, 15:40
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 87
Joined: 11 January 15




Asta am zis si eu, nu am zis ca se vad doar acolo unde au fost facute.
Se vad de la orice punct de lucru al reprezentantei Renaul(etc) din lume, dar sunt inregistrate in sistemul general doar cele din timpul garantiei, cele dupa garantie nu se mai inregistreaza in sistemul general, ci in sistemul local al punctului de lucru unde au fost facute(spre ex Renault Nanterre).
Apropo, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni


--------------------
Renault Laguna III 2.0 150cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solorad
post 22 Jan 2015, 19:58
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 13 October 10




Acum doua luni am achizitionat o Laguna cu 200.000 KM, motor DCI 2.0 150 HP. Totul este OK la aceasta masina. Consider ca un motor mai mare, este mai fiabil in timp. Sper sa mai fac macar 100.000-150.000 KM. Cum am cumparat-o i-am schimbat imediat toate filtrele si uleiul.
Masina este grea si mare, nu stiu un DCi de 1.5 cu 150.000-200.000 KM cum se coporta, dar cel de 2L are vlaga si la 200.000, nu este zgomotos, nu consuma ulei, nu scoate fum..... sunt foarte multumit de el.
Nu as recomanda laguna cu 1.5 nici daca ar avea 0 KM.

O seara buna!


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale 2.0 dci 150 Hp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 22 Jan 2015, 20:14
Post #33


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Fiecare motorizare montata pe masina are cutia de viteza asociata.....asa ca comparatia dintre 1.5/2.0 nu se poate face pentru ca fiecare este diferita.
Ca o paranteza L3 cu 1.5 este modelul mai vandut la masina noua comparat la 2.0......dar la SH este invers probabil.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solorad
post 22 Jan 2015, 20:53
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 13 October 10




Este mai vanduta deoarece si pretul este mai mic. Varianta Initiale a costat 32.000 de Euro la acea vreme. Eu nu as fi dat acesti bani, presupunand ca as avea de unde (nu am).
Masina este Full, dar cea mai buna dotare este motorul. Conteaza foarte mult nr. de KM, dar cel mai mult conteaza intretinerea si modul de exploatare. De dotari m-am plictisit (mai putin de scaunele cu memorii, care este cea mai buna dotare daca masina este condusa de 2 soferi - eu si prietena).
Motorul 1.5 este poate este mai bun pentru oras (nu consuma cu mult mai putin), deoarece se incalzeste mai repede (eu fac 4km pana la munca). Nu sufer de caldura in habitaclu (are ceva care incalzeste apa si da aer cald in 5 min), dar in perioada asta nu reusesc sa ma bucur de potenta lui pe drumuri scurte, deoarece nu ajunge apa nici macar la 60 de grade.
Cel mai fain este ca viteza medie in oras este de 16 KM pe ora, deci nu conteaza motorul, dar cand ma bag .....ma bag. Laguna nu este masina de oras, datorita gabaritului si a directiei hidraulice rigide, dar precisa. Cu Megane 2 , mai mare dragul prin oras.
In exterior, masina se transforma. Impresionant.....as putea spune.
Nu as lua laguna cu 1.5, deoarece va consuma mult (1600 KG) fata de alte masini, si nu vei simti niciodata "emotii si placere" . Vei conduce o Laguna 3 si atat, ca performante nu stiu cat se merita si cu ce masina s-ar compara........, mai ales SH.



22 Jan 2015, 21:19:
Inainte sa cumpar masina , am probat un 1.5 Full 2012 (facelift) si am fost sigur 90% ca o cumpar. M-am gandit sa fac proba si cu un 2.0 (GT Line 2009, fara navigatie, piele, scaune electrice....etc) sa fac o diferenta. Dupa ce am coborat din 2.0 am stiut exact ce vreau.
Cel mai bun sfat pe care il pot da, este sa probati cel putin 3-4 masini cu dotari si motorizari diferite, si de ce nu, cu aceleasi motorizari (pentru comparatie). Nu va suiti intr-o singura masina...si gata "asta este a mea".
200-250 RON pentru diagnoza, proba de drum cu un inginer de la Renault, verificare mecanica (scut dat jos, verificat pierderi ulei), verificare istoric....etc se merita. Acolo are loc negocierea pretului, in caz de sunt probleme sau in cazul meu, am dat banii cu ochii inchisi si am simtit o mare usurare (romanul este foarte sceptic......si are si de ce).

This post has been edited by solorad: 22 Jan 2015, 21:19


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale 2.0 dci 150 Hp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 22 Jan 2015, 22:55
Post #35


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(espacern @ 22 Jan 2015, 20:14)
Fiecare motorizare montata pe masina are cutia de viteza asociata.....asa ca comparatia dintre 1.5/2.0 nu se poate face pentru ca fiecare este diferita.
Ca o paranteza L3 cu 1.5 este modelul mai vandut la masina noua comparat la 2.0......dar la SH este invers probabil.
*

Cu celelalte 1.5-uri ce se intampla de nu ajung la SH?

QUOTE(solorad @ 22 Jan 2015, 20:53)
1. Masina este Full, dar cea mai buna dotare este motorul.
 
2. Laguna nu este masina de oras, datorita gabaritului si a directiei hidraulice rigide, dar precisa.

3. In exterior, masina se transforma. Impresionant.....as putea spune.

  4.  Nu as lua laguna cu 1.5, deoarece va consuma mult (1600 KG) fata de alte masini, si nu vei simti niciodata "emotii si placere" . Vei conduce o Laguna 3 si atat, ca performante nu stiu cat se merita si cu ce masina s-ar compara........, mai ales SH.

1. Am acelasi motor dar cea mai buna dotare pentru mine e 4Control-ul.
2. Datorita 4Control-ului este foarte manevrabila in oras chiar si varianta break de 4.80m. In afara de lungimea locului de parcare in rest nu are nici un dezavantaj legat de gabarit.
3. E adevarat ca un 2.0dci in oras pare chinuit cu o manuala. Cu o automata s-ar putea sa se schimbe situatia desi eu n-as lua neam automata pe Laguna 3 cu 2.0 dci din cauza celor citite cu crapatul motoarelor.
4. A mea break la 2.0 dci 150CP are trecut in carte 1502Kg. 1.5dci trebuie sa fie mai usor.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solorad
post 22 Jan 2015, 23:17
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 13 October 10




Nu ma refeream numai la gabarit ci la suspensii....jante de 17, cu 18 cred ca e si mai ciudat print-un cartier peticit. Prin oras masina merge la 40 % din potential. Rar vede treapta 4.....si daca o bag....inseamna ca ma grabesc aiurea.
4Control cred ca este interesant si nu cred ca este o fitza.
Hatchback are 4.7 m si este destul de greu de controlat. Nu ma plang....ma descurc....dar directia de la megane electrica (invarti volanul cu degetul mic pe loc) imi lipseste in oras pe laguna, mai ales la parcari.
In exterior....am spus...e altceva.
In ceea ce priveste greutatea din cartea tehnica......este masa proprie a masinii. Dar ea nu merge singura. De obicei este soferul+1 Pasager.....la drum lung, deobicei, 4-5 pasageri+ bagaje ajungi cu masina la aprox 2 tone. La deal e si mai interesant......incearca numai sa depasesti.....sa vezi 5 perechi de ochi cat cepele cand vine ceva din fata si masina "se chinuie".
Militez pentru condusul rational. Fa "nebunii" cand esti singur in masina si singur pe drum.



22 Jan 2015, 23:49:
Referitor la cutia automata, ma indoiesc.... Nu o sa stie saraca ce sa faca....trece in 3 , sta in 2.... o calc ca vine "nebunul peste mine" fiind in 3 si o trece in 2....hopa tramvaiul....nu stiu ce sa zic...nu cred ca se adapteaza la un tarafic de "jungla". Consumul va fi pe masura, si nu ma refer aici numai la carburant.
O cutie automata o vad mai eficienta la drum lung.....unde iti ofera un confort sporit. Pe Laguna 3, cutia automata, taie semnificativ din potentialul motorului.
Cutia automata de la 170 HP in sus..... Si ca sa ramanem la topicul deschis, SH depinde cum a fost exploatata. Am un prieten care a dus 2 bucati cutii automate pe 407 coupe si una pe bmw seria 3. La 407 i-a "topit" si pistoanele. Masinile foarte bune dealtfel si nu aveau nicio vina.
Trebuie sa fii curajos sa-ti iei un SH cu cutie automata, mai ales daca nu ai bani suficienti. Eu nu am avut acest curaj...."mestec in mamaliga" si simt ca-s sofer. Conduc......sau tin de volan si apas pedala pana la fund......asta fac toti mosii si "fetitele" cu masini de zeci de mii de euro si se mai si "falesc".
E meritul constructorilor auto, ingineri si sute de milione de euro investiti....., firma Renault nu cred ca exceleaza la cutii automate....poate in viitor.


This post has been edited by solorad: 22 Jan 2015, 23:49


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale 2.0 dci 150 Hp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caps
post 5 Feb 2015, 18:12
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 5 February 15




buna!
Sunt nou pe aici,as dori sa imi cumpar o laguna 3 1.6 benzina,din pacate acest model este destul de rar si nu prea gasesc multe informatii de la posesori despre acest motor.
Cu ceva ani in urma am avut un megane 1 cel de 107 cp si tragea chiar foarte bine, si aveam un consum excelent urban de 9%, am vazut ca laguna 3 este mai grea cu aproximativ 200kg dar nu cred ca e ceva de speriat.
Ii rog pe posesori de benzinare 1,6 sa-mi spuna si mie cum se comporta masina cu 4 persoane in ea,ceva despre consum,la ce sa fiu atent cand o cumpar,am gasit ceva din 2008 la 5500 euro.



--------------------
renault trafic 2008 - cl-04-cbn
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrewtm
post 5 Feb 2015, 21:57
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 26 September 13
From: Lugoj




Bună seara Caps.
Eu te-aș sfătui să te reorientezi spre 2.0 benzină.
Am această motorizare și îți pot spune că nu este o " sperietoare " așa cum o consideră mulți.
La un mers normal (extraurban) asta însemnând pentru mine 90-110 km/h cu încă o persoană în mașină și bagaje am un consum de aproximativ 7-7.5%.
Urban în Timișoara ajung și la 9% când se merge bară la bară.
Referitor la prețul la care ai găsit mașina sper să fie cu taxa achitată și nu mai mult de 140.000km reali.
Eu am avut mașina de vânzare o scurtă perioadă iar prețul de vânzare nu a fost cu mult mai mare decât ce ai găsit tu.
Acum nu știu ce nivel de echipare este pe mașina respectivă.


--------------------
Renault Laguna III Dynamique 2.0 140
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 3 Mar 2015, 20:50
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Salut baieti.

M-am decis si eu sa-mi achitionez o masina pentru mersul in vacante. Sincer am fost la reprezentanta renault si am vazut vreo 2 megane 3 break si o laguna si am ramas placut suprins.
Am ajunsa casa si am mai cautat pe net niste masini si am ramas cam la cateva variante pe care as avea de gand sa le vizionez. Puteti sa ma ajutati cu niste sfaturi?

http://www.autovit.ro/renault-laguna-C35974326.html
http://www.autovit.ro/renault-megane-C35979204.html

Acum sincer intre megane si laguna nu stiu care este si diferenta calitativ. Am tot citit topicuri si primul drum inainte de decizie va fi evident la reprezentanta pentru toate testele si verificarile care pot fi facute. Mai am in calcul si mazda 6, dar am zis sa nu poluez topicul aici cu alte marci.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrewtm
post 3 Mar 2015, 23:12
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 26 September 13
From: Lugoj




Iti doresti neaparat una diesel?
Daca da in cazul Renault Laguna te-as sfatui sa te orientezi pe 2.0 dci.
Ce am gasit eu la AutoEuropa- dealer Renault
http://www.autoeuropa.autovit.ro/renault-l...-C35424071.html

This post has been edited by andrewtm: 3 Mar 2015, 23:21


--------------------
Renault Laguna III Dynamique 2.0 140
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 4 Mar 2015, 07:41
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Nu neaparat diesel, dar am clio 1.5 si m.am inteles bine cu el. Masina pe care vreau sa o iau este pentru drumuri lungi si mi s.a pus pata pe l3, varianta hatchback sau megane 3 break. Motorul cam ce prpbleme genul,,asa fac toate" are?


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MadCossack
post 5 Mar 2015, 16:13
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 2 March 15




Pe Clio motorul de 1.5 se comporta mai bine decat pe Laguna, data fiind diferenta de greutate. 1.5 dCI pe Laguna e un motor decent dar avand in vedere ca o iei pentru drumuri lungi, as merge pe 2.0 dCI. E mai potrivit pentru masina asa (cred eu).

Bafta!


--------------------
Renault Laguna III 2.0 dCI 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cretu22
post 28 Sep 2015, 07:27
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 25 June 09




Tot legat de tva la achizitia auto SH din UE.

Conform http://www.servicii-inmatriculare.ro/tva-a...e-autovehicule/ daca o masina SH este cumparata de firma A din Romania de la firma B din Franta/Germania/etc., firma A nu plateste TVA la achizitie.
Mai departe, firma A o vinde in Romania catre C persoana fizica si pe factura adauga pe langa pretul masinii (care nu are voie sa fie mai mic decat cel la care a cumparat-o) si o cota de alte cheltuieli mentionand Directiva 112. TVA se aplica doar la diferenta dintre pretul de achizitie dela firma B si pretul cu care o vinde catre C, sau mai precis la marja de profit realizat, totul legal fara nimic dubios.

Este corecta interpretarea de mai sus?

Multumesc


--------------------
Renault Laguna 3 1.5 dci 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 28 Sep 2015, 07:38
Post #44


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Informatiile corecte referitoare la TVA se cauta la ANAF....nu pe la firme de inmatriculare!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cretu22
post 28 Sep 2015, 08:19
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 25 June 09




Multumesc colegului espacern pentru indicatie.
Intr-adevar pe site-ul ANAF exista un document, pe care l-am atasat.

Conform Punct. B. Caz 2, eu inteleg ca daca pe factura de achizitie din UE vanzatorul a mentionat Directiva 112, TVA este 0, indiferent cine o cumnpara in Romania.

Daca exista o alta interpretare, as fi bucuros sa ne lamurim cum e pana la urma.

Attached File(s)
Attached File  A_TVA_ANAF.pdf ( 85.65k ) Number of downloads: 30


--------------------
Renault Laguna 3 1.5 dci 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cretu22
post 5 Oct 2015, 09:49
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 25 June 09




Nici o parere legata de TVA-ul in discutie?


--------------------
Renault Laguna 3 1.5 dci 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 12:39
Dacia