Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Talisman 2021 - 1,33 tce /160cp, problema intreruperi in functionare

catalins23
post 20 Sep 2023, 22:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 September 23




salutare baieti , sunt nou aici si din pacate trebuie sa apelez la persoanele care poate s au lovit de asa ceva . am achizionat recent un talisman din afara , motor 1,33 tce / 160 cp , an fabricatie 2021 .

totul bine si frumos . dupa vreo 2,3 saptamani , ma trezesc cu mici intreruperi in functionare dar minore total la inceput, n am dat atentie pentru ca nu cunosteam modelul , nu am stiut sa zic daca e defect sau e normal . ulterior acum 2 zile , ele au inceput sa se intensifice ajungand pana la pragul de a fi in imposibilitatea sa merg cu masina , de la primele semne sa fi mers maxim 100-150 km cu masina .
mentionez ca nu am nici o eroare in bord , doar aceste intreruperi . bujiile au fost schimbate recent la masina , maxim 1000 km .

pareri despre problema ?


--------------------
renault talisman 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CSMONC
post 21 Sep 2023, 09:59
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 May 23




Ti as sugera sa sa fi mai detaliat, intreruperi insemnand ca iti merge in 3 pistoane sau ca nu mai are putere si nu trage ?


--------------------
Renault Arkana 2022 160edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalins23
post 21 Sep 2023, 10:52
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 September 23




QUOTE(CSMONC @ 21 Sep 2023, 09:59)
Ti as sugera sa sa fi mai detaliat, intreruperi insemnand ca iti merge in 3 pistoane sau ca nu mai are putere si nu trage ?
*



Mai nou , am mers astazi 5 km cu masina din nevoie si s a aprins martorul “ verificati injectia “ . Dupa aprinderea martorului , acceleratia este foarte slaba , masina nu are putere si intreruperile din ce in ce mai rele .

Efectiv masina pe turatie ( in relanti merge rotund , ok ) are intreruperi in functionare , nu cred ca merge in 3 pistoane dar se “gatuie” ca si cum are o lipsa de ceva , carburant , curent , habar am . Total ciudat problema


--------------------
renault talisman 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CSMONC
post 21 Sep 2023, 11:17
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 11 May 23




as spune sa pui in tester pe ea, din pataniile mele cu renault mai vechi ce i drept ori te a lasat vreo bobina, ori nu m ar mira sa se fi defectat o bujie ca am cumparat si bujii noi gata stricate ori pompa de benzina daca e capsulata si a crapat corpul ei nu mia functioneaza cum trebuie. Sper a nu fie probleme mai mari de atat astea sunt simple. Legat de pompa de benzina cand avea rezervorul sub jumate nu mai alimenta bine motorul si intrerupea nu mai avea putere trebuia sa o tin mereu cu rezervorul peste jumatate


--------------------
Renault Arkana 2022 160edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalins23
post 21 Sep 2023, 11:33
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 September 23




QUOTE(CSMONC @ 21 Sep 2023, 11:17)
as spune sa pui in tester pe ea, din pataniile mele cu renault mai vechi ce i drept ori te a lasat vreo bobina, ori nu m ar mira sa se fi defectat o bujie ca am cumparat si bujii noi gata stricate ori pompa de benzina daca e capsulata si a crapat corpul ei nu mia functioneaza cum trebuie. Sper a nu fie probleme mai mari de atat astea sunt simple. Legat de pompa de benzina cand avea rezervorul sub jumate nu mai alimenta bine motorul si intrerupea nu mai avea putere trebuia sa o tin mereu cu rezervorul peste jumatate
*



Bujiile sunt nici 1000 lm schimbate , bobinele doar ce le a interschimbat cineva intre ele sa vada daca se muta eroarea pe alt cilindru si nimic . Pare ca nu sunt nici bobinele .

A pus tester pe ea original : misfire cil3.


--------------------
renault talisman 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Sep 2023, 12:11
Post #6


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




bujie sau bobina ... ca idee dupa ce am schimbat bujiile la Clio .. dupa vreo saptamana a inceput sa mearga prost .. cate o data .. pe scurt .. una din bujii avea o fisura in ceramica .. bujie NGK ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalins23
post 21 Sep 2023, 12:22
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 September 23




QUOTE(cj98czh @ 21 Sep 2023, 12:11)
bujie sau bobina ... ca idee dupa ce am schimbat bujiile la Clio .. dupa vreo saptamana a inceput sa mearga prost .. cate o data .. pe scurt .. una din bujii avea o fisura in ceramica .. bujie NGK ..
*



Cel ce a schimbat bujiile a specificat acest lucru si le a verificat iinainte de montaj . Oe renault am pus care am inteles ca sunt tot ngk la origine


--------------------
renault talisman 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 21 Sep 2023, 12:43
Post #8


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




problema ta a aparut dupa schimbul de bujii sau o aveai si inainte?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalins23
post 21 Sep 2023, 12:45
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 20 September 23




QUOTE(cj98czh @ 21 Sep 2023, 12:43)
problema ta a aparut dupa schimbul de bujii sau o aveai si inainte?
*



O aveam dinainte . Asta a fost primul sfat ca si voi , bujiile schimbate si bobinele insa nu au fost cauzele astea .


--------------------
renault talisman 2021
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
WizardTm
post 13 Oct 2023, 09:47
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 1 August 20




Salut!
La 1.6 dci 160 același tip de problema am avut, era mufa de la injectorul 3,nu făcea contact când o acceleram( gen 2000 rpm). Vezi și la tine sa nu fie ceva problema de contact pe undeva.


--------------------
Renault Talisman 2016 Intense - Tm18KJP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
allexandru.filip
post 8 Nov 2023, 13:58
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 June 23




Am același motor, am avut aceleași probleme când am montat instalația de gaz, mergea intrerupt. Am schimbat toate bobinele și și-a revenit instant. Bobine și bujii noi. Inițial au fost schimbate intre ele și la fel făcea. Și pe urma am zis sa punem noi sa încercăm, daca nu era de la ele puteam sa le dau retur. Și de la ele a fost.

This post has been edited by allexandru.filip: 8 Nov 2023, 13:59


--------------------
Renault Talisman 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:28
Dacia