Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme Directie, Ati avut probleme cu puntea spate?

raduand
post 23 May 2005, 13:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




Daca ati avut probleme cu directia, va rog sa imi dati de stire. Am o problema cu puntea spate, care se pare, este deformata.
Cauze? Cei de la Service imi spun ca este un soc provocat din modul de a conduce, insa la controlul vizual nu se poate observa nicaieri vreo urma de soc. Cert este ca am cauciucuri Continental pe spate, facute praf la doar 18,000 km. Uzura este pe exterior, am intors cauciucurile pe jante, in scurt timp nu o sa mai am pe ele profil de loc.


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 23 May 2005, 13:45
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Si cum au explicat ei socul asta din cauza stilului de condus ? din ce an e masina ? mai e in garantie ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 May 2005, 13:49
Post #3


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Masina ai cumparat-o de noua? Instabilitatea spate s-a simtit inca de cand ai cumparat masina? Setul de anvelope Continental este primul si singurul folosit?

Daca da, inainteaza o plangere scrisa catre Renault Romania, spune ca e viciu de fabricatie si cere-le inlocuirea puntii spate. Cere-le sa iti raspunda in scris (cu nume, prenume, functie, stampila si semnatura), chiar daca te invita la service si iti comunica verbal. Daca raspunsul este nefavorabil, inainteaza plangere la Protectia Consumatorului. Tot in acelasi timp poti sa inaintezi o plangere catre Renault Franta (in franceza, la care atasezi traduceri autentificate dupa plangerea ta catre Renault Romania si raspunsul lor).

Daca masina ai cumparat-o second hand, nu prea cred ca ai ce sa-i faci decat sa inlocuiesti puntea spate pe cheltuiala proprie. Pont: afla cotele exacte ale unei punti (pentru a te putea asigura ca vei cumpara o punte ok), cauta pe la dezmembrari / service-uri auto / constatari daune asigurari, ai sanse sa poti cumpara ieftin o punte spate buna a unei masini lovita frontal.

Oricum, in mod cert este o problema serioasa, Clio este o masina destul de stabila (cel putin la viteze rezonabile) si nu uzeaza prematur anvelopele (un set Continental ar trebui sa te tina in conditii bune 40 - 50 mii km, in funtie de stilul de condus).

Mult succes


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduand
post 23 May 2005, 14:11
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




Va multumesc pentru sprijin. Masina am cumparat-o noua...

Era in garantie in momentul in care am sesizat problema. La momentul acela gradul de uzura al pneurilor era deja avansat... si de fapt nici nu am observat eu, ci un vecin... Despre comportarea masinii in aceasta situatie ce pot sa spun? Initial am crezut ca este ceva normal sa aiba o usoara instabilitate pe spate, in fond nu am mai avut experienta Renault inainte...
La Service-ul local (Buzau) mi-au facut doar o masuratoare a unghiurilor la directie, rezultatul a fost trimis la Bucuresti - nu stiu unde exact unde, cert este ca dupa multe telefoane, la 3 saptamini am primit raspunsul oficial: puntea a fost deteriorata in urma unui soc - nu au putut sa imi arate unde e urma acelui soc - deci nu face obiectul garantiei.
Au urmat inca 4 saptamini de scris in Franta, de unde am fost trimis la Renault-Nissan Romania, care in urma a 3 reveniri la raspunsul primit au continuat sa imi spuna ca e vina mea, fara sa aduca nici o explicatie tehnica. Franta m-a trimis de 4 ori inapoi la Bucuresti, cei de la Renault-Nissan Romania mi-au repetat de 4 ori acelasi lucru...
Protectia consumatorilor Buzau ma trimite la Bucuresti... de ce nu ma triit in Franta, in fond masina e facuta acolo, nu?


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 23 May 2005, 14:20
Post #5


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




raduand ... nasol moment ... acum nu mai e in garantie s-a terminat perioada ? nu mi se pare normal sa te lase in vant asa fara nici o explicatie ... lovitura/soc ok am inteles dar cum unde de ce ? ... ai dat tu cu ea in ceva pe bune sau nu ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 May 2005, 14:22
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




E posibil s-o fi lovit dealerul inainte de a ti-o vinde tie. Nu e ceva nou, se practica sportul asta si la Renault si la alte marci.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduand
post 23 May 2005, 15:08
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




Nu am nici o idee... Cert e ca eu nu am lovit-o...
Si totusi, daca nu e nici o urma pe ea, nu e clar ca e un de fect de fabricatie? Este foarte prost ca nu am suficient timp sa alerg ca sa rezolv problema... dar cu un expert de la RAR as putea sa rezolv ceva... insa am un servici de asa natura incit nu am timp sa bat la atitea usi...

Cu garantia s-ar putea rezolva... am toate documentele care dovedesc ca am semnlat problema in interiorul garantiei...


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 23 May 2005, 15:18
Post #8


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Pai daca mai suporti eu zic sa continui sa bati la usi ... cand si cum poti pana se schimba treaba ... ai vreun act de la ei constatator cum ca masina a fost "lovita" si cum a fost lovita si unde de s-a intamplat ce s-a intamplat ? daca nu dai bice ca trebuie cumva sa ti-o schimbe ... eu asa cred.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduand
post 23 May 2005, 15:24
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




Ma lupt din 23 martie... am obosit... si sunt dezamagit... am programare pe 1 iunie la un alt Service... poate atunci voi afla adevarul...
Sunt dipsus sa imi platesc singur reparatia cu conditia sa ma convinga ca intr-adevar e vina mea...


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 23 May 2005, 15:26
Post #10


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ca sa fii oarecum blocat si sa nu mai poti face nimic decat sa o repari singur ... trebuie sa ai o hartie cum am spus in post-ul anterior in care sa scrie tot despre constatare ... semnata stampilata etc., iar daca ai casco ... cine stie ... nu iti dau idei wink.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 23 May 2005, 15:35
Post #11


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




@raduand
Deoarece Renault Romania are sediul in Bucuresti, este normal sa te adresezi Protectiei Consumatorului din Bucuresti.
Fata de cei de Renault Romania - obligatoriu cere-le sa iti dea raspunsul in scris, asa cum ti-am indicat anterior. Este obligatoriu sa-i determini sa-si asume raspunderea. Majoritatea romanilor evita acest lucru, de frica ca mai apoi sa nu fie gasiti ei tapi ispasitori, asa ca tind sa rezolve problema "amiabil" decat sa-si asume raspunderea. Poti incerca chiar sa gasesti un expert tehnic care sa-ti expertizeze masina (politistii de la circulatie te pot ajuta sa gasesti un astfel de expert, nu stiu sa-ti spun cat ar costa, dar merita sa incerci sa aflii macar). Ameninta-i ca ii dai in judecata. Ameninta-i ca daca ajungi sa ii dai in judecata, raportul expertului tehnic impreuna cu plangerea ta vor ajunge in toate redactiile televiziunilor, ziarelor nationale si revistelor de specialitate; fii sigur ca se vor gasi unii care sa publice materialul. Ameninta-i ca ai sustinere financiara de la o firma concurenta. Fii inventiv. Amenintat-i ca le trimiti pe cap (lor sau dealer-ului) toate controalele posibile - cu o sesizare pe o chichita ajutata de o mica "atentie" in Romania se poate aranja orice control. Chiar daca ies ok din control (mai rar in Romania) pierd timp si consuma nervi. Fa scandal. Daca nu a fost lovita (daca nu se vede nici o urma, inseamna ca nu a fost lovita, o punte spate nu se deformeaza de la o atingere cu bordura sau de la luat curba cu viteza, trebuie lovita serios). E viciu ascuns de fabricatie si trebuie sa recunoasca.

O intrebare separata: ai avut cumva masina in service la tinichigerie pentru mai mutle zile, inainte de a depista problema? (in Romania s-au mai vazut cazuri in care s-au schimbat pe ascuns piese majore cu unele avariate)

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 11:42


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduand
post 23 May 2005, 15:54
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




Draga Tudor,

Am amenintat cu judecata si pe cei de la Renault Nissan Romania si in Franta.. se pare ca nu le pasa... Am doua raspunsuri (sau 3 daca nu ma insel) oficiale de la ei, asa ca pot sa fac tot ceea ce mi-ai sugerat... Ideile tale sunt copie fidela a ceea ce am gândit si eu...

Incerc sa dau de un expert... Am fost surprins de faptul ca cei de la Renault Nissan nu m-au chemat macar sa vada masina... Au tot repetat ce mi-a "constatat" service-ul din Buzau... care nu stiu de unde a primit interpretarea respectiva... caci au alcatuit rezultatul doar in urma raspunsului din Bucuresti... de asta as vrea sa merg la "Serus"... sa vad ce spun si ei... am inteles ca sunt cei mai buni in domeniu...


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduand
post 23 May 2005, 15:56
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




Masina nu a fost lasata niciodata nesupravegheata in service, sunt convins ca nici o piesa nu a fost inlocuita...


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 23 May 2005, 16:38
Post #14


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




@raduand
Ce soc ma?Voi chiar credeti tot ce spune unul si altul?Cum ai ajuns tu la concluzia ca puntea spate ar fi deformata?Uzura exterioara a cauciucurilor de pe puntea spate este mai accentuata.Si la mine este tot asa.Clio bicorp din 2003.Asta este o problema generala Renault nu va mai aduceti aminte ca si la Megane 2 hatch primele loturi puntea spate genera o uzura exterioara a cauciucurilor mai accentuata?Cei de la Renault ar fi remediat acesta problema acu vreun an.
O solutie care sigur da rezultate este sa pui o greutate de 50 pana la 70 kg in portbagaj.
_________________
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 11:42


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 23 May 2005, 16:46
Post #15


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Pai si daca e asa sorin de ce nu i-au facut-o pe garantie ... daca tot se stia care e treaba ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 23 May 2005, 17:00
Post #16


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




Pai nimeni nu a intrebat de cand are masina ca daca a iesit din perioada de garantie,2 ani,nimeni nu mai sta de vorba cu el.
_________________
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduand
post 24 May 2005, 11:33
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




Dragii mei, puntea e deformata, fiindca am facut masuratori pe tester in Buzau la Service Renault si ulterior am fost cu masina la alt service autorizat si dotat corespunzator, la care am obtinut acelasi rezultat.
Spre deosebire de cei de la Renault, service-ul celalalt mi-a sugerat ca puntea e strimba din fabricatie, insa nu au vrut sa imi dea ceva oficial in acest sens...

Mai mult, nu cred ca uzura la 18,000 km e normala, chiar si in cazul acceptarii unei uzuri "normale" mai accentuate...

Ultimul si cel mai deranjant aspect este stabilitatea la drum... practic masina "simte" orice denivelare a soselei si reactioneaza prin "tangaj"...


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduand
post 24 May 2005, 16:10
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




Stie cineva care expert al carei autoritati ar putea avea un cuvânt de spus si care sa fie recunoscut de Renault sa macar de instanta judecatoreasca? In cazul in care sunt hotarât sa ajung acolo?
Poate imi dati un sfat cum sa il gasesc... eu la RAR am cautat in Buzau si mi s-a spus ca nu exista asa ceva...


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 24 May 2005, 16:21
Post #19


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




In cazul asta si puntea mea e deformata dar eu nu am probleme cu stabilitatea.Ciudat.Si la mine era uzat chiar bine exteriorul cauciucurilor dar nu la 18.000,atunci am descoperit inconvenienta doar si le-am schimbat la 35.000km.

_________________
M II Estate 1.9dCi
Clio 1.5dCi


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 25 May 2005, 20:36
Post #20


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Radu, ti-am indicat intr-un post anterior: persoana care are autoritatea sa-ti expertizeze masina se cheama expert tehnic. Ei sunt chemati de politie, dupa accidentele grave, pentru a expertiza masina. Mergi si intreba la politie la cei de la circulatie - accidente grave; vezi ca in fiecare judet exista o anume brigada 5 - 10 politisti de circulatie, care se ocupa cu asa ceva, afla de la un politist de circulatie normal, da' mai in varsta ca sa cunoasca structura, cum dai de ei si de la ei afli sigur de un expert tehnic.
Expertiza facut de un expert tehnic este recunoscuta de instanta de judecata. In proces e greu pentru ei, pentru ca ei sunt cei care trebuie sa dovedeasca faptul ca diferentele de cote se datoreaza unei loviri. Tot ceea ce ai tu de demonstrat este ca intre o punte noua si buna si puntea ta exista diferente. Te va ajuta daca expertul va face masuratori si asupra unei punti a unei masini identice cu a ta, pe cat posibil din acelasi an si cu nr comparativ de km, care insa nu prezinta respectivul defect. Oricum, pastreaza bine anvelopele originale uzate si cartea de service/garantie.
Succes!


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduand
post 26 May 2005, 09:18
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




Draga Tudor, multumesc mult. In data de 1 iunie am programare la "Serus"... am inteles ca sunt cei mai buni si sper sa obtin o informatie reala de la ei... fapt este ca nu ma eschivez de la plata reparatiei... vreau insa ca cineva sa ma convinga cu argumente solide si reale ca e vina mea...si atunci suport consecintele... insa de la Renault Nissan Romania nu am primit decât vorbe...


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 26 May 2005, 09:41
Post #22


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




Radu, poti sa faci reparatia pe banii tai si abia mai apoi sa incerci sa ii recuperezi de la Renault Romania, dar consider ca pentru a avea sanse bune in instanta, trebuie sa faci expertiza tehnica inainte de reperatie. Mult succes!


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduand
post 26 May 2005, 14:22
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




ai dreptate! ar trebui... daca voi reusi sa ajung la punctul asta... e tare greu cu un servici presant sa lipsesti atit.. totusi e de alergat...


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 26 May 2005, 16:41
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




Si eu tot bicorp am...Arat f bine anvelopele spate...CHiar ma gaandeam sa le mut pe fata, pt ca profilul e mai bun (oricum le schimb, dar pana atunci...)

Daca ai obtinut oficial ca e de al soc si nu ajungi la nici o intelegere cu cei de la Reno cred ca mai e o sansa pe CASCO ...Mai bine 5-10% (in functie de polita) din 1-2000 E decat toata suma.

Oricum, bafta la serus...Sunt buni, dar au o gramada de figuri in cap. Depinde de zi...daca s-au trezit cu fata in jos, te iau repede, repede...Daca nu, sunt super ok


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduand
post 30 May 2005, 08:43
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 23 May 05




Cu sau fara despagubiri, trebuie sa rezolv... Mai vad eu dupa aceea... Multumesc mult la toti pentru sprijin si sfaturi...


--------------------
Renault Clio Bicorp 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 19:31
Dacia