Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Sfat achizitie Scenic nou 2010

ccc78
post 7 Apr 2010, 17:55
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 5 August 07




Sunt proprietar de Megane pe care intentionez sa-l vand luna aceasta. Am si 3 vouchere Remat si doresc sa-mi achiziotionez un automobil nou. Am trecut pe la Renaul si mi-a placut Scenic, model expresion 1.6, 16V, 110 cp care cu climatronic, tempomat ESP ma ajunge la 15300+700 taxa de poluare=16.000 euro. Ce ziceti, merita? Ma refer la fiabilitate, pret piese de schimb (stiu de la Megane ca sunt destul de costisitoare). Sunt familist+1copil de 4 ani. Ca alternative (desi stiu ca nu sunt din aceeasi clasa ar fi Chevrolet Cruze si Skoda Octavia, ambele imi ies la 15.000 euro). Nu stiu ce sa fac, ma atrag mai mult berlinele dar sotia ma bate la cap cu Scenicul. Dupa cate probleme am avut cu Meganul mi-am zis ca nu o sa-mi mai iau niciodata Renault, dar uite acuma am incurcat-o cu decizia, nu pot decide. Multumesc mult de sfaturi.


--------------------
Renault Megane 2004 - CS 14 CLA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex462
post 7 Apr 2010, 18:11
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 3 March 10




Ce sa zic... Si eu am trecut printr-o dilema similara in ianuarie. Poate plafonul de pret sa fi fost un pic diferit-calculasem eu vreo 15.000 fara taxe.
Concluzia e ca m-am decis pana la urma pentru Grand Scenic 1.9 dci pe care trebuie sa-l primesc zilele astea wub.gif
Depinde la ce motor pe benzina de la Skoda te-ai gandit. Dupa mine 1.4 TSI e mult mai bun decat 1.6 de la Renault, acum depinde in ce masura se incadreaza in buget.
Imi permit mai departe sa-ti dau un sfat: ia-ti sotia si copilul la drive-test cu toate 3 masinile si vezi care e si parerea lor. Si vezi si tu in care te simti mai bine.
Bafta!


--------------------
Ford Galaxy Titanium 2016 2.0 Tdci 180 Powershift
Semper fi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
send2cristea
post 7 Apr 2010, 21:19
Post #3


Quite OK


Group: Members
Posts: 273
Joined: 9 January 10
From: Ploiesti




bv fratilor sunteti niste fericiti sa va luati masini noi. va invidiez. sa le stapaniti cu placeri maxime


--------------------
Renault Laguna II 2004
Reno Laguna frumusica 130 cp ( cp=cai pegas) :)
RENO rules
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 16 Apr 2010, 12:10
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Si eu sunt nevoit sa imi iau a doua masina dar am anumite constrangeri :
1. Am nevoie de spatiu (2 copii din care unul bebe de 2luni- deci 3 oameni pe bancheta din spate)
2. Am nevoie de garda (anul asta sau la anul ma mut la casa + drumuri grele gen Apuseni urcat de la Pestera Ursilor si coborat prin Rachitele/Huedin), Bistra, Pestera Bucegi). Pa acolo am ublat pana acum cu Clio Symbol (asta am acum)
3. Masina va fi folosita frecvent si in regim de oras.
4. Limita 14.000 eur+/- 500.
In banii astia am gasit
1. Skoda Oktavia. Spatiul habitaclu, portbagaj, garda, pret OK. Nu ii place sotie nici de un fel interiorul - este prea sec.
2. Seat Altea. OK mai putin garda.
3. Scenic. OK mai putin garda.
Referitor la 2. si 3. Mi-ar fi tare de ajutor sa stiu daca pot aborda drumuri din categoria celor de mai sus cu masini gen Altea sau Scenic.
Sotia a fost incantata de Scenic insa ma gandesc ca pentru naveta zilnica este cam incomoda.
In plus mai am in vizor Qaskqai (insa pretul este mare nu ma tine buzunarul) si Suzuki SX4 (mi-e cam teama ca portbagajul mic o sa imi scoata peri albi).
Multumesc frumos pentru orice opinie.

Mai era initial si Fluence dar in spate stai ca intr-o cutie. Plus garda joasa. Taiat de pe lista.

This post has been edited by vimp: 16 Apr 2010, 12:12


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jedimisu
post 16 Apr 2010, 14:29
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 244
Joined: 24 October 08
From: Bacau




QUOTE(vimp @ 16 Apr 2010, 12:10)

2. Seat Altea. OK mai putin garda.
3. Scenic. OK mai putin garda.

*



Vezi poate dai si de cele cu Pachet Drumuri Grele. Sunt ceva mai inalte. Iti faci o parere.

Octavia, din cate cunosc, e mai zgomotoasa pe interior decat celelalte doua.


--------------------
Renault Captur, TCe EDC 2015
Energy flows where attention goes.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 19 Apr 2010, 08:26
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Pachetul drumuri grele parca e standard pe SCENIC
Ai facut drive test cu ele?
Cati km faci pe an?


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 19 Apr 2010, 08:46
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Nu am facut test, la Scenic, pe site acum nu au optiune de drumuri grele(!?). La Seat cica nici nu ar exista asa ceva.
Scenic cu PDG se ridica garda cam la 14cm fata de 12. In plus garda fata si spate (la ambele) este destul de joasa si mi se pare riscant la borduri.
Ms de raspuns.

20 Apr 2010, 00:02:
Pana acum faceam cam 15.000 in conditiile in care, cel putin vara, ma deplasez cu bicicleta la servici sau pe jos. Si sotia la fel. Acum de cand s-a anuntat (si aparut smile.gif ) al doilea kid m-am cam lipit de masina...

This post has been edited by vimp: 19 Apr 2010, 23:02


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 20 Apr 2010, 10:51
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Pai in cazul asta cred ca un dci ar fi cel mai rentabil, din punct de vedere al consumului.
Cat priveste garda ... daca vrei sa o bagi pe coclauri poate Duster-ul ar fi mai indicat smile.gif


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vimp
post 20 Apr 2010, 18:21
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 152
Joined: 25 October 04
From: Bacau




Pai o cam bag. Cel putin 3-4 drumuri pe an gen Bucegi-Pestera, Bicaz-Bistra. Adica gen drumuri forestiere, unele mai lungi, altele mai scurte.
Duster-ul e cam scump pentru ce ofera si pentru buzunarul/gustul meu. Doar daca mai dau oamenii ceva reduceri fata de pretul de lista. In paranteza fie spus nu imi displace (nici nu ma innebuneste) si chiar l-am pus pe lista smile.gif


--------------------
Renault/Dacia Clio Symbol/Duster 2003/2010 1.6 4x4
Dacia Duster 1.6, Laureate, 2010
Renault Clio Symbol 1.4 8V, Expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 4th May 2024 - 20:35
Dacia