Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

49 Pages « < 16 17 18 19 20 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Discutii pe teme feroviare - Despre trenuri !, DOAR material rulant

b76bgaarh
post 6 Nov 2019, 09:56
Post #511


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




biciclistu oricum e oropsit de toti, mai nou chiar si de trotinisti.

This post has been edited by b76bgaarh: 6 Nov 2019, 09:56


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Nov 2019, 13:53
Post #512


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 6 Nov 2019, 01:08)

Apoi, se observa ca intre Amsterdam si Rotterdam [78 km pe autostrada], in intervalul orar 08:04 - 08:22 [mai mult n-a incaput pe pagina la print-screen] sunt 6 trenuri dotate cu vagon cu locuri pentru biciclete:

[attachmentid=1628111115]

Te las pe tine sa vezi cate trenuri, cu locuri pentru biciclete, are CFR Calatori intre Bucuresti Nord si Ploiesti Sud in intervalul 08:04 - 08:22.

l
*


cel mai mare port european vs Ploiesti radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Lol, vb lu ironiku, noi nu avem locuri de pasageri (valizi sau invalizi) si vrem de biciclete....

This post has been edited by einstein1984: 6 Nov 2019, 13:54


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 6 Nov 2019, 15:27
Post #513


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Lasa, trecand peste asta, mai e ceva. La olandezi iti cumperi bilet de bicicleta, dar ai voie cu ea in tren doar daca este suficient loc 04.gif
Si e obligatoriu sa o pui intr-un loc special amenajat, deci daca e ocupat - aia e, te dai jos. Si daca poti s-o pui in locul ala special amenajat, ai obligatia sa iei toate bagajele de pe bicicleta. Inclusiv coburii.

EDIT: sa mai zic ca or fi trenurile alea intre 8 si 8 si ceva cu locuri de biciclete, da' de luni pana vineri ai voie cu bicicleta in tren intre 9 si 16, si intre 18:30 si 6:30? Nu mai zic.

This post has been edited by tatabobu: 6 Nov 2019, 15:32


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 Nov 2019, 15:42
Post #514


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Las-o naiba cu bicicletele alea. Am dat o tura in Varsovia de doua zile, ca eram in trecere. Am zis hai sa ii vad si pe fraierii astia cat de evoluati sunt. Intr-o zi am inchiriat masina si alta am mers cu trenul/metroul. Se pisa pe noi cu infrastructura. Se pisa pe noi cu dezvoltarea orasulului. Cu mare presiune.

WhatsApp_Image_2019_11_06_at_15.37.45.jpeg ( Size: 114.25k ) Number of downloads: 222
WhatsApp_Image_2019_11_06_at_15.37.46.jpeg ( Size: 96.03k ) Number of downloads: 215
WhatsApp_Image_2019_11_06_at_15.37.46_1_.jpeg ( Size: 103.94k ) Number of downloads: 214


Cu transportul lor am mers chiar la oha. Fara harti, fara cautat inainte.

Neam de hoti si trantori ce suntem. Cultura zero, ambitie la fel. Noi avem c a c a tul ala de catedrala cu ce sa ne mandrim. Sa intram macar in normalitate prima data si pe urma sa imbunatatim.

This post has been edited by IRONICK: 6 Nov 2019, 15:49


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 6 Nov 2019, 16:32
Post #515


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Pai aia e, ca astia au avut un ev mediu, o renastere, o rivulutie industriala. Noi am cam ars etapele, si fara o cătindrală de ev mediu nu putem sa construim metrou. Si piste de biciclete in tren.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Nov 2019, 17:04
Post #516


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




eu zic sa cereti la BOR sa gestioneze o noua magistrala de metrou. Se ocupa si de finantare, si de management si planificare proiect, tot.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 6 Nov 2019, 17:15
Post #517


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Metrou, autostrazi, trenuri cu piste de biciclete ...


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Nov 2019, 17:18
Post #518


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(IRONICK @ 6 Nov 2019, 14:42)
Neam de hoti si trantori ce suntem. Cultura zero, ambitie la fel.
*


up.gif


Ambiție ar fi, dar prost direcționată.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Nov 2019, 17:19
Post #519


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@YRX
Daca tu esti adeptul ideei pur romanesti ca nimic nu se poate face, asta e. Este parerea ta, o respect, insa nu sunt de acord cu ea.

Concret, nu exista nicio legatura intre investitii de miliarde de euro in cale ferata si mateial rulant si modificarea unor vagoane astfel incat sa poata cara cateva biciclete.

Si mai concret, repostez solutia gasita de francezi, cea cu carligele.

165.jpg ( Size: 189.58k ) Number of downloads: 184
166.jpg ( Size: 93.55k ) Number of downloads: 179


De asemenea, repostez un vagon la CFR Calatori, dotat cu un spatiu absolut inutil, care ar putea fi transformat in spatiu pentru biciclete.

164.jpg ( Size: 128.02k ) Number of downloads: 28


Adica, in atelierele CFR, acolo unde repara locomotive si vagoane, sigur se pot ranforsa peretii laterai si apoi montat carlige.
Iar CFR ar lua banii pe transportul acelor biciclete.

Insa, cum spuneam, este mult mai simplu sa spui "nu se poate".

@einstein1984
Am indicat Rotterdam pentru ca este cam la aceiasi distanta de Amsterdam, compartiv cu Bucuresti - Ploiesti.
Daca indicam Constanta, sigut te autosesizai si imi spuneai ca nu-i aceiasi distanta.

@tatabobu
Discutia era despre trenurile cu locuri pentru bicicleta din Olanda.
Nu inteleg ce ti se pare atat de ciudat ca in timpul orelor de varf nu au voie cu bicicleta in tren. Si in S-Bahn-urile din Germania este la fel.

@IRONICK
Polonezii sunt niste imperialisti nenorociti, nu se compara cu RO.
LE. Acum serios. Polonezii sunt din alt film, nu ne comparam noi cu ei. Insa si bulgarii ne-au dat rusine, insa noi tot cu coada pe sus suntem. Ignoram realitatea sau gasim tot felul de argumente fanteziste din care rezulta ca nu se poate face nimic.

This post has been edited by gibonu: 6 Nov 2019, 17:27


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 6 Nov 2019, 17:35
Post #520


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Hai ca o dai in diverse. Tu aduci ca argument faptul ca intre doua orase din Olanda intre ora 8 si ora 8 si nu-stiu-cat pleaca vreo 6 trenuri cu vagon prevazut cu locuri pentru biciclete si intrebi cate similare sunt in Ro intre aceleasi ore (chiar, ai verificat? cate sunt? Ca-n Ro nu e restrictie de ore.), io-ti spun ca e irelevant pantru ca intre orele alea oricum n-ai voie cu bicicleta in tren si cumva pentru tine io-s ala care-mi bat tastele degeaba.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Nov 2019, 17:39
Post #521


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




ma sesizam sa zic ca si constanta e un oras mult mai mic ca rotterdam

This post has been edited by einstein1984: 7 Nov 2019, 08:07


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Nov 2019, 17:55
Post #522


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@tatabobu
Cum spui tu.
Daca asta te face sa te simti bine, asa este, "o dau in diverse".

RO are cel mai tare sistem feroviar din univers, iar io, cu rea-credinta neg acest lucru evident.
Multumit?

LE. Inca odata, multumesc pentru implicarea in discutia despre trenurile din Olanda, asa am aflat ca acolo trenurile sunt alimentare doar cu energie eoliana.

This post has been edited by gibonu: 6 Nov 2019, 17:59


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 6 Nov 2019, 18:19
Post #523


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Gibonu, nu trage concluzii aiurea si nu-mi pune vorbe in gura. Am zis doar ca problema ta este una marginala, care nu intereseaza pe mai nimeni cand e vorba de trenuri. Dupa ce CFR-u rezolva intarzierile, viteza, curatenia etc. poate sa se apuce si de rasteluri de biciclete. Dar cele de dinaintea rastelurilor se rezolva cu bani multi, de aia orice ban trebuie sa mearga in directia aia, nu pe prostii si fuduleli. Mai zici ca sunt trenuri cu un vagon. Si in ala ai tu pretentia sa-ti faca compartiment de bicicleta?
La cat de putini bani se baga in modernizarea trenurilor sa susti sus si tare ca rastel trebuie facut prima data ca sa poti tu face turism cu bicicleta, ma scuzi, dar e egoism si ingust rau.
Am fost de curand in Gara de Nord si n-am remarcat nici un biciclist urcand, coborand sau prin gara. Asa ca nu e un must have deloc, dar un tren care sa faca mai putin si sa fie mai comfortabil este.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 6 Nov 2019, 19:17
Post #524


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(gibonu @ 5 Nov 2019, 18:39)
@Laurentziu83
Vreun motiv anume pentru care regreti atat de mult compartimentele?
Io nu le regret si pot foarte bine citi in vagonul salon.
*


In compartiment ai 6 locuri, in salon ai vreo 70-80. Ghici unde ai harmalaia mai mare. Apoi, in compartiment ai mai multa intimitate, nu te deranjeaza cei care trec dintr-o parte intr-alta a vagonului, daca e plin compartimentul stii ca nu mai ai nici o treaba cu opririle si te poti concentra pe ce faci, etc.

Trenul se vrea o varianta de transport mai de lux fata de autocar, mai ales ca vine cu tarife mai mari si nu ma lasa chiar unde am nevoie. Prin urmare, as vrea un confort sporit fata de acesta, nu mai nasol. Momentan, singurul lucru pe care mi-l ofera trenul e ca are un mers mai lin si ajunge mai repede in centrul orasului, ca nu sta la semafoare. Altfel, in Romania nu prea ii vad avantajele.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 6 Nov 2019, 19:41
Post #525


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(IRONICK @ 6 Nov 2019, 16:42)
Las-o naiba cu bicicletele alea. Am dat o tura in Varsovia de doua zile, ca eram in trecere. Am zis hai sa ii vad si pe fraierii astia cat de evoluati sunt. Intr-o zi am inchiriat masina si alta am mers cu trenul/metroul. Se pisa pe noi cu infrastructura. Se pisa pe noi cu dezvoltarea orasulului. Cu mare presiune.

WhatsApp_Image_2019_11_06_at_15.37.45.jpeg ( Size: 114.25k ) Number of downloads: 222
WhatsApp_Image_2019_11_06_at_15.37.46.jpeg ( Size: 96.03k ) Number of downloads: 215
WhatsApp_Image_2019_11_06_at_15.37.46_1_.jpeg ( Size: 103.94k ) Number of downloads: 214


Cu transportul lor am mers chiar la oha. Fara harti, fara cautat inainte.
*


Rafturile alea sunt pt bagaje?


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 6 Nov 2019, 20:24
Post #526


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Da, sunt si la noi pe unele trenuri. Insuficiente insa.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 6 Nov 2019, 21:38
Post #527


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Sa pui un rastel de bicle în tren te costa... Câteva sute de lei. Sa zicem 1000 lei
Sunt niște țevi, pana la urma.
Dacă iei 30 de lei de bicla, scoți banii în 33 de bilete.
Dacă faci vagonul astfel încât sa ai strapontine, nu pierzi multe locuri.
Sa faci infrastructura te costa oricum nemăsurat mai mulți bani.
Mie mi-ar plăcea sa stau la Snagov, sa vin cu trenul la gara Băneasa, sa urc pe bicla și sa ma duc la munca.
Dar nu se poa!


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 6 Nov 2019, 23:51
Post #528


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@YRX
Dialogul presupune in primul rand disponibilitatea de a-l asculta pe celalat, nu de a ignora ceea ce spune si de a-ti repeta propriul monolog la nesfarsit.

Concret, ti-am aratat deja ca exista vagoane care au total aiurea un loc destul de mare liber, fara scaune, loc care ar putea fi transformat, prin niste investitii minine, in loc pentru biciclete.
Hai sa fim realisti: o ranforsare a unui perete si niste carlige nu sunt inginerie spatiala. Sau altfel spus, daca in Franta se poate, in RO de ce nu este posibil? Ca doar nu s-a dovedit stiintific ca francezii au creierul mai mare comparativ cu romanii.

In rest, a explicat @dizzy foarte bine: este vorba de o investie care se amortizeaza relativ repede din biletele vandute, online si la casa de bilete. Adica banii ajung la CFR, nu la nasi.

Hai sa-ti mai dau un exemplu din realitatea feroviara romaneasca.
In vagoanele etajate nasii pastreaza tot timpul niste locuri special pentru ei, mai exact cele 8 locuri din zona intermediara de langa cele doua scari dintre etaje. Cele separate printr-o perdea legata cu sfoara.
Asadar, cei doi nasi au dreptul sa ocupe opt locuri, insa niste locuri pentru biciclete ti se par "prostii si fuduleli".
Ultima data cand am vazut asta a fost luna trecuta, pe bucata Bucuresti Obor - Medgidia si retur.

Spui ca trenurile sunt murdare. Corect, insa mizeria o fac calatorii, nu CFR-ul. Asta tine de gradul de civilizatie al natiei, nu de numarul de vagoane din compunerea trenului.

Iti recomand sa mergi sambata sau duminica dimineata, la ora 06:00 - 09:00 in Gara de Nord, in perioada aprilie - octombrie, ca sa vezi cati biciclisti pleaca spre Valea Prahovei. Poti incerca si sambata asta, vremea inca este frumoasa, doar ziua este scurta.

In rest, gandeste-te ca suntem campioni europeni la numarul de accidente mortale pe sosele si la obezitate [inclusiv cea infantila]
Asadar, dupa minte mea, un stat responsabil si vizionar, face tot ce ii sta in putinta sa dea oamenii jos din masini si sa-i convinga sa faca miscare.
Si mai clar: pentru stat este infinit mai bine ca un cetatean sa plece, cu bicicleta in tren, din Bucuresti pe Valea Prahovei si sa se plimbe pe acolo o zi intreaga, in loc sa stea acasa, infipt in canapea, cu junk food in bot si cu ochii beliti telefon / computer / telefon.
Bucuresti si Valea Prahovei sunt mentioante doar cu titlu de exemplu.

@Laurentziu83
Recunosc, in vagoane compartimentate nu am mai mers de mult timp. Asadar, acum sunt 6 locuri per compartiment si la clasa a II-a? Stiam ca sunt 8 locuri la clasa a II-a si 6 locuri la clasa I-a.
In rest, vad ca este o treba subiectiva. Eu n-am avut niciodata vreo problema in vagonul salon cu zgomot sau intimitate.

In plus, la vagonul salon imi pare o utilizare mai eficienta a spatiului, in sensul ca nu mai exita usi, pereti, etc.
Ar fi interesant de vazut o comparatie a numarului de locuri intre un vagon salon vs vagon compartimentat.

Cat despre avantajele trenului in RO, incerca un drum cu masina / autocarul / microbuzul sambata dimineata, iarna cand este sezon de ski, intre Bucuresti si Valea Prahovei.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Nov 2019, 07:32
Post #529


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




statul te vrea obedient, gras, prost, bolnav.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 7 Nov 2019, 08:57
Post #530


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Gibonu, iar aplici aceeasi tehnica. Iei un exemplu izolat si il promovezi ca omniprezent sa-ti serveasca tie cauza.. Vagonul ala cu masuta cred ca este unic, probabil a fost cumparat sh de cine stie unde in respectiva configuratie. Si ghici de ce nu au putut scoate masuta sa puna scaune de exemplu.
Dar vagoanele romanesti cu compartimente (alea sunt majoritare) cum le modifici? Elimini WC-ul, elimini un compartiment cu 6-8 locuri sa-ti cari tu bicicleta? Dar automotoarele Siemens? Sau alte automotoare? Cine are licenta de reparatii si modernizare pentru ele in Romania? Dar automotoarele firmelor private luate sh, crezi ca e economic viabil sa le bage pe la Alstom sau altii in RK-uri si retrofituri? Pai nu fac ele cat nota de plata.

Avem pe aici oameni care lucreaza in domeniul feroviar si pot sa-ti spuna ce se intampla cand modifici configuratia omologata pentru respectivul echipament si cum si cu ce costuri se fac. Tu crezi ca doar bagi niste autofiletante in pereti si gata? Probabil stii ca in domeniul feroviar, ca si in aviatie exista omologare speciala si la scrumiere si mocheta.

Acum pe bune, talibanismul asta crezi ca te duce undeva? Vad ca intri in multe domenii, de la constructii, drumuri si poduri, transporturi de toate felurile, reglementari juridice, reglemetarea circulatiei. Crezi ca le stapanesti pe toate sa poti emite asemenea postulate?
Tocmai radicalismul asta m-a facut sa-ti raspund, daca doar spuneai ca ar fi bine sa... ca ti-ar placea sa... nu aveam nimic impotriva.

A, si diferenta intre bou-vagon si vagon cu compartimente este de confort. De ce crezi ca vagoalele cu compartimente se folosesc pe distante mari? De ce crezi ca DB, idolii tai, iau cu vreo 20% mai mult pe biletul din compartiment, in acelasi tren pe aceeasi distanta? Tu vad ca faci in special distante scurte, acolo merge foarte bine vagonul salon, dar sa mergi 5 ore... mai dificil.

LE: Am stat o ora in gara, a intarziat trenul de Timisoara 40 de minute. In timpul asta au venit peste 10 trenuri. Nu am vazut nici un biciclist.
Trenurile sunt murdare ca nu se face curat in ele. Si trenurile din Germania se murdaresc, dar se curata.

This post has been edited by YRX: 7 Nov 2019, 09:04


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Nov 2019, 09:03
Post #531


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Cand ma vad cu pretenii mei de la AFER, o sa ii intreb daca e asa complicat sa puna rastel de bicle intr-un vagon, macar ca sa ne lamurim.
Presupun ca trebuie un proiect, dar nu cred ca e sfarsitul lumii.
Mai dai de lucru la oameni, mai invata niste studenti proiectare, etc.
Problema cu biclele e ca oamenii nu merg pe bicle pt ca nu exista infrastructura.
Infrastructura nu exista pentru ca nu sunt biciclisti.
Cerc vicios.

Uite, pe Calea Victoriei vara, seara e plin de bicle, desi e destul de izolata.
dizzy promite ca daca se face pe Stefan cel Mare pist pana la Victoriei, ma duc vara o zi pe saptamana cu bicla la birou.


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 7 Nov 2019, 09:07
Post #532


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Dizzy, chiar te rog. Si eu sunt curios, stiu oarecum tangential, dar si un autobuz e foarte greu de modificat la numarul de scaune.

Numai o zi pe saptamana? Cam slabutz...


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Nov 2019, 09:11
Post #533


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




pai ma gandeam la vineri cand nu am intalniri de obicei...
ar mai fi luni dar lunea nici iarba nu creste
Daca fiecare dintre noi nu si-ar lua masina o zi pe saptamana, ar fi cu 20% mai putin trafic.
Cam bine?!

la microbuze e complicat daca vrei sa mai pui scaune.
Daca vrei sa scoti 2-3, nu e asa complicat.
asta din ce imi aduc aminte din discutiile cu ARR-istii.

This post has been edited by dizzy: 7 Nov 2019, 09:15


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 7 Nov 2019, 10:54
Post #534


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(gibonu @ 6 Nov 2019, 23:51)

Dialogul presupune in primul rand disponibilitatea de a-l asculta pe celalat, nu de a ignora ceea ce spune si de a-ti repeta propriul monolog la nesfarsit.


*




Pai, barna, ochi.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 7 Nov 2019, 11:19
Post #535


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




ce nu intelegeti, biciclistu are voie sa incalce toate regulile ca e eco bio shit, restul e de rahat.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 7 Nov 2019, 11:35
Post #536


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(dizzy @ 7 Nov 2019, 10:03)


Uite, pe Calea Victoriei vara, seara e plin de bicle, desi e destul de izolata.
dizzy promite ca daca se face pe Stefan cel Mare pist pana la Victoriei, ma duc vara o zi pe saptamana cu bicla la birou.
*


si toamna si iarna nu e nimeni ca e frig


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Nov 2019, 12:25
Post #537


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(gibonu @ 7 Nov 2019, 00:51)
Concret, ti-am aratat deja ca exista vagoane care au total aiurea un loc destul de mare liber, fara scaune, loc care ar putea fi transformat, prin niste investitii minine, in loc pentru biciclete.

@Laurentziu83
Recunosc, in vagoane compartimentate nu am mai mers de mult timp. Asadar, acum sunt 6 locuri per compartiment si la clasa a II-a? Stiam ca sunt 8 locuri la clasa a II-a si 6 locuri la clasa I-a.
In rest, vad ca este o treba subiectiva. Eu n-am avut niciodata vreo problema in vagonul salon cu zgomot sau intimitate.

In plus, la vagonul salon imi pare o utilizare mai eficienta a spatiului, in sensul ca nu mai exita usi, pereti, etc.
Ar fi interesant de vazut o comparatie a numarului de locuri intre un vagon salon vs vagon compartimentat.

Cat despre avantajele trenului in RO, incerca un drum cu masina / autocarul / microbuzul sambata dimineata, iarna cand este sezon de ski, intre Bucuresti si Valea Prahovei.
*


Vagoanele etajate albastre cu masuta aia si scaune cred ca le numeri pe degetele de la o mana, majoritatea au inca 4 locuri in acel spatiu. Altfel, etajatele albastre sunt printre putinele vagoane in care ai cat de cat spatiu pentru biciclete; mai sunt doar la IR cateva vagoane cu locuri de bicla la cap de vagon si vreo 2-3 vagoane cu loc pentru scaun cu rotile, dar nu te poti baza ca exista in compunerea trenului de care ai nevoie; acum 4 ani am fost cu bicicleta la Cluj profitand de un astfel de vagon, acum nu mai e posibil.

Numarul de locuri difera intre salon si compartiment, insa, daca tot dau mai mult pe bilet la CFR fata de GSM trans (Buc-GL, de exemplu), parca as vrea conditii mai bune decat cei din urma. Ca GSM Trans fac fix la fel ca timp, desi au o groaza de semafoare de la Baldovin Parcalabu pana la iesirea din Afumati, au coispe semafoare prin Braila, etc. CFR la cate semafoare sta dupa ce iese din GDN?

Pentru a vedea cel mai bine tipurile de vagoane pe calea ferata de la noi, vezi trenuletz.forumz.ro sau http://www.transport-in-comun.ro/

Cam asa e traficul vazut din tren pe Valea Prahovei iarna, nu?
48919660_2153040678051392_8588363591747371008_o.jpg ( Size: 48.16k ) Number of downloads: 23



QUOTE(dizzy @ 7 Nov 2019, 10:11)
Daca fiecare dintre noi nu si-ar lua masina o zi pe saptamana, ar fi cu 20% mai putin trafic.
*


Eu in 9 ani de Bucuresti am fost de 20 de ori cu masina la munca, mai mult pentru ca am avut nevoie de ea. Mi se pare mult mai stresant sa ma tarai in trafic (si sa vad cum sunt depasit in intersectii prin dreapta, sau sa caut loc de parcare) decat sa stau intr-un colt in tramvai cu castile pe urechi. Ma streseaza si cand ajung duminica seara in Bucuresti si ma intreb unde voi parca rabla de data asta.

This post has been edited by Laurentziu83: 7 Nov 2019, 12:26


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 7 Nov 2019, 12:29
Post #538


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.985
Joined: 29 May 06




@YRX

Sa le spui si celor din comisia TRAN (transport și turism) din cadrul Parlamentului European ca sunt niste talibani.

"În data de 9 octombrie (2018), membrii Comisiei pentru transport și turism din cadrul Parlamentului European (TRAN) au votat propunerea de a introduce cel puțin 8 spații pentru biciclete pe toate trenurile europene noi și modernizate.

Pasagerii au dreptul să urce biciclete la bordul trenului, inclusiv la servicii de mare viteză, la distanță, transfrontaliere și locale.
"
Sursa: https://mobilitate.eu/spatii-biciclete-trenurile-calatori/

Revin mai tarziu cu o reactie la postare ta anterioara, din care rezulta ca nu esti foarte bine informat in legatura cu realitatea feroviara din RO.

This post has been edited by gibonu: 7 Nov 2019, 12:29


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 7 Nov 2019, 12:36
Post #539


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pe mine nu ma intereseaza ca AM DREPTUL sa urc cu bicla in tren, ci ma intereseaza sa am unde sa o pun FARA A-I DERANJA PE CEILALTI CALATORI. Ori asta nu prea se poate pe la noi, au pus proiectantii scaune in tren pe unde vrei si pe unde nu vrei, de nici macar bagajele nu mai ai unde sa le pui. Pana si la AVE a lui RENFE, care e tren de mare viteza si nu permite accesul bicicletelor, tot are un spatiu generos pentru trollere.

La noi pwola, da Laurentiu 60 de lei pe biletul de GL-BucN cu trenul IR1578 ca sa-i amortasca fundul in scaunul tare de etajat 4,5 ore, sa vada si Mizilul si Ploiestiul de banii astia (desi via Faurei-Urziceni era mai rapid si mai ieftin) si sa faca echilibristica printre trollerele de pe coridor, ca deasupra capului nu mai e loc, vagonul era proiectat pentru scurt parcurs, unde te duci doar cu rucsacul.
Nu mai zic ca, la 2 persoane, benzina ma costa cu 40 de lei mai putin pe aceeasi distanta, in conditiile in care Meganu' nu-i cea mai mica si economica masina, sa o pot compara la confort cu chefereul.

This post has been edited by Laurentziu83: 7 Nov 2019, 12:37


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 7 Nov 2019, 14:51
Post #540


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




QUOTE(einstein1984 @ 7 Nov 2019, 12:35)
si toamna si iarna nu e nimeni ca e frig
*


Ai dreptate:
sa zicem niembrie (unul normal nu asta) - martie nu e nimeni.
Dar vreo 8 luni sunt.

QUOTE(Laurentziu83 @ 7 Nov 2019, 13:25)

Eu in 9 ani de Bucuresti am fost de 20 de ori cu masina la munca, mai mult pentru ca am avut nevoie de ea. Mi se pare mult mai stresant sa ma tarai in trafic (si sa vad cum sunt depasit in intersectii prin dreapta, sau sa caut loc de parcare) decat sa stau intr-un colt in tramvai cu castile pe urechi. Ma streseaza si cand ajung duminica seara in Bucuresti si ma intreb unde voi parca rabla de data asta.
*



De la caz la caz. Daca ar merge 5-ul ca un tramvai, nu ca tramvaiul fantoma, aproape ca m-ar tenta .


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DaciaClub - Reno Bot
post Reguli topic / Topic rules
Post #


Mesaj automat









InnoTrans - Berlin - 18.09.2018
...


--------------------
Go to the top of the page
49 Pages « < 16 17 18 19 20 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 14:49
Dacia