Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dilema Fluence vs Octavia

voyager_k
post 12 Aug 2011, 15:57
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Salutare tuturor.

Din moment ce multi sunteti posesori de fluence ma gandeam sa va cer o opinie subiectiva sau obiectiva, nu conteaza.
Vreau sa iau o masina. De familie, sa fie rezistenta si ieftina. Bugetul, undeva pe la 13.000 / 14.000 euro.
Ezit intre un fluence expression diesel cu ceva optiuni (am atasat 2 fisiere continand configurarile) si o octavia 1.2 TSI.
Vreau ca masina sa ma tina cam 10 ani de acum fara reparatii prea multe... Din cate am cautat pe ambele forumuri (skoda si reno) niciuna nu este scutita de probleme... Deci pt ambele variante avantaje si dezavantaje.
Ce ati face voi ? Spre care v-ati intrepta ?

Multumesc pt pareri.


Attached File(s)
Attached File  fluence_diesel.pdf ( 132.59k ) Number of downloads: 196
Attached File  octavia_1.2_TSI.pdf ( 67.25k ) Number of downloads: 162


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 12 Aug 2011, 16:03
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




Octavia este o masina foarte buna, dotari putine, insa motorul de 1,2 nu mi se pare deloc in regula. Poate fi el si bi turbo.
Fluence, o masina frumoasa, dotari destule, probleme ca la toate masinile din zilele noastre, insa motorul este mult mai bun decat cel de pe Octavia. Si la performante si la consum si la satisfactia pe care ti-o da in momentul condusului.
Optez pt. Fluence chiar daca Ovtavia mi se pare mai inchegata si mai serioasa.


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Razvione
post 12 Aug 2011, 16:10
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.047
Joined: 22 January 10
From: Bucuresti




Eu optez pentru Fluence

This post has been edited by Razvione: 12 Aug 2011, 16:10


--------------------
Skoda Octavia 3 Ambition , 2015, TDI - XX - XX - XXX
Volkswagen Jetta Style Allstar, 2016, TSI - XX - XX - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 12 Aug 2011, 16:21
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




nu prea inteleg de ce 1.2 nu va inspira incredere. In cele din urma depaseste net ca performanta varianta de 1.5 / 90 cai. Faptul ca il priviti subiectiv pentru ca ar fi prea mic mi se pare o eroare de abordare. In cele din urma cuplul si cai putere dau performanta.

This post has been edited by ghertzoi: 12 Aug 2011, 16:31


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AF80
post 12 Aug 2011, 16:34
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 9 April 11




Fluence chiar daca skoda pare mai bn finisata, lucrata, mai fiabila.
Ai garantia de 5 ani, nu o sa ai probleme.
Dar la pretul asta as recomanda un lancer sport sedan smile.gif aceeasi garantie ca la fluence dar facuta de japonezi nu de otomani:))
http://www.mitsubishi-motors.ro/modele/lan...iuni-si-preturi


--------------------
Renault Fluence Dynamique 1.5dci 105cp 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusd4
post 12 Aug 2011, 18:45
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.967
Joined: 16 October 07
From: Bucuresti




As opta pentru octavia dar cu motor de 1.6 diesel, in cazul de fata spun Fluence. Fa un test drive cu amandoua si ai sa vezi diferentele esentiale, eventual cu 5 persoane in masina. Stima


--------------------
Renault/Skoda Logan/Fluence /Octavia/BMW/Octavia 2007/2010/2014/2012/2019 - B 112 ...
"Nebunul care perseverează in nebuia sa va deveni înțelept".
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 12 Aug 2011, 18:51
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




La 13-14K cauta un clio estate 1.5dci ;-) consuma putin, taxe si asigurari decente, intretinere la preturi bune, fiabila, look ok.

Fereste-te de 1.2TSI ca nu i-au dat de cap nici pana acum, pentru Octavia alege 1.4TSI

Daca vrei un sedan de segment C decent dotat si motorizat pregateste-te sa scoti in jur de 20 000 Euro din buzunar


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
abis
post 12 Aug 2011, 18:57
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 25 November 10




1.2 tsi nu mi se pare un motor de cursa lunga. Daca as avea de gand sa tin o masina 10 ani nu mi-as lua 1.2 tsi. 1.5 dci mi se pare mult mai indicat in acest caz. La pret egal, dotari aproximativ la fel si motorizare similara poate as inclina spre Octavia. Altfel, in cazul de fata as opta pt Fluence. Si spun asta fara sa am Fluence ( inca ), dar studiez toate ofertele de cateva luni bune si m-am hotarat tot la Fluence.


--------------------
VW Golf 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 12 Aug 2011, 22:16
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Multumesc pt raspunsuri. Cam asa inclin si eu. Spre Fluence. Motorul diesel este destul de fiabil. Initial ne-am gandit sa luam un logan nou, dar apoi am vazut ca sint oferte bune la fluence si chiar la octavia tour. apoi am zis ca daca tot luam o masina pt mai multi ani macar sa punem o clima si un ESP. si tot asa am urcat bugetul. Nu pot sa urc mai sus ca mai sint si 2 copii de crescut si rate la casa... deci asta e limita. Singura mea preocupare e ca fluence sa nu fie fiabila doar cat tine garantia. Apoi, incepi distractia cu piese si reparatii. Dar ma tot gandesc la fratele meu care are un lgoan mcv cu care a facut 100.000 km (diesel) si pe la km astia a shimbat discurile de frana + mici reparatii curente. Acum, daca loganul tine destul de bine de ce ar fi fluence mai prejos ?
Deci , cu ajutorul vostru concluzia este : Renault fluence diese.
Merci inca o data


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CRY 79
post 13 Aug 2011, 19:10
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.974
Joined: 25 April 09
From: Sibiu




QUOTE(ghertzoi @ 12 Aug 2011, 17:21)
nu prea inteleg de ce 1.2 nu va inspira incredere. In cele din urma depaseste net ca performanta varianta de 1.5 / 90 cai. Faptul ca il priviti subiectiv pentru ca ar fi prea mic mi se pare o eroare de abordare. In cele din urma cuplul si cai putere dau performanta.
*


Numai prostii vorbesti.

QUOTE(mariusd4 @ 12 Aug 2011, 19:45)
As opta pentru octavia dar cu motor de 1.6 diesel, in cazul de fata spun Fluence. Fa un test drive cu amandoua si ai sa vezi diferentele esentiale, eventual cu 5 persoane in masina. Stima
*


Eu am mers cu Octavia de 1,6 fara turbo (nici nu cred ca exista 1,6 TSI) si mi se pare mai puturoasa decat 1,5-ul meu dci de 101 cp.

QUOTE(voyager_k @ 12 Aug 2011, 23:16)
Multumesc pt raspunsuri. Cam asa inclin si eu. Spre Fluence. Motorul diesel este destul de fiabil. Initial ne-am gandit sa luam un logan nou, dar apoi am vazut ca sint oferte bune la fluence si chiar la octavia tour. apoi am zis ca daca tot luam o masina pt mai multi ani macar sa punem o clima si un ESP. si tot asa am urcat bugetul. Nu pot sa urc mai sus ca mai sint si 2 copii de crescut si rate la casa... deci asta e limita. Singura mea preocupare e ca fluence sa nu fie fiabila doar cat tine garantia. Apoi, incepi distractia cu piese si reparatii. Dar ma tot gandesc la fratele meu care are un lgoan mcv cu care a facut 100.000 km (diesel) si pe la km astia a shimbat discurile de frana + mici reparatii curente. Acum, daca loganul tine destul de bine de ce ar fi fluence mai prejos ?
Deci , cu ajutorul vostru concluzia este : Renault fluence diese.
Merci inca o data
*


O alegere foarte buna.

This post has been edited by CRY 79: 13 Aug 2011, 19:11


--------------------
Renault Trafic Iunie 2005, 74 Kw si multi cai frumosi - SB 10 KXF
With under cover face.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 14 Aug 2011, 16:12
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




din punct de vedere al performantei 1.2TSI sta mai bine si decat dci-ul de 11o cai ;-) sa nu pacalim oamenii

@voyager_k la 15K o varianta cu dotari si motorizare similare la concurenta nu gasesti, deci alegerea e destul de simpla smile.gif


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 14 Aug 2011, 16:31
Post #12


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




Nici unul dintre cele 2 motoare nu te va tine 10 ani, dupa parerea mea. La ambele ai turbo, care sigur iti va face probleme in 10 ani, iar la Fluence ai si filtru de particule, alta dandana.
Parerea mea, dintre Octavia si Fluence as alege ori Fluence cu motorul de 1.6 16v pe benzina (nu mai au de ani buni probleme cu distributia variabila sau bobinele), sau Octavia cu motorul tot de 1.6 16v pe benzina (nu are distributie variabila).


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 15 Aug 2011, 13:23
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




http://vwforum.vwforum.ro/topic/71699-octa...2-tsi-probleme/

Octavia 1.2 tsi a fost o otiune serioasa si pentru mine dar problemele motorului (sau implementarii lui pe octavia) m-au facut sa renunt .

As alege fluence.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiCos
post 15 Aug 2011, 13:45
Post #14


.


Group: Members
Posts: 497
Joined: 16 November 06
From: Bucharest




Dupa ce o sa ai Fluence timp de 1 an, o sa dorestii sa fi avut Octavia.
Iti recomand doar 1.4 TSi.


--------------------
Sania . D Logan 2005 1,4 8V // D Logan mcv 2016 1,5 dci - ACE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
onlyone
post 15 Aug 2011, 18:44
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 16 November 10




tu de exemplu ai avut fluence 1 an si apoi ai trecut la octavia?
observ ca in general oamenii tind sa recomande masinile pe care le au, si sa-si dea cu parerea despre masinile pe care nu le au.
intotdeauna masina pe care o au ei este cea mai buna.
si nu ma refer aici neaparat la tine.
eu fac in curand anul cu fluence si nu am chair nimic sa-i reprosez in afara bratelor de la portbagaj - cel mai prost sistem posibil, pui un bagaj in zona bratului, da-i cu bratul in el. In rest de la consum la confort, putere, e chiar foarte okay.

This post has been edited by onlyone: 15 Aug 2011, 18:47


--------------------
renault fluence 1,6L 16v benzina euro5 2010 - autentique evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MMM
post 15 Aug 2011, 19:38
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 14 September 06




...iar eu care am avut golf 5 si 6, Tiguan, megane 2.2 si am Megane 3(b32) ii recomand sa-si cumpere Octavia 1.4 tsi ( in nici un caz 1,2 tsi).

Eu asa as proceda, stiu ca sunt subiectiv! Nu am mers cu Fluence, insa B32 este cam tot pe acolo.


--------------------
Audi A3 Sedan 1.4 tfsi Ambition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 16 Aug 2011, 14:36
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




@onlyone: nu trebuie sa detii o masina ca sa poti emite o parere obiectiva despre ea. Din contra, cei care detin o masina din comparativul nostru, devin deseori mult prea subiectivi wink.gif

Consider ca masina trebuie aleasa in functie de necesitatile pe care le ai. 1.2 TSI nu e de cursa lunga, te ajuta foarte tare in oras dar afara daca-l incarci bine, il cam chinui, chiar daca e supraalimentat. 1.5 DCI merita daca mergi preponderent in afara zonelor urbane si cel putin 15k/an. In rest, eu nu vad avantajul unui diesel, chiar deloc.

Personal, as alege Octavia cu 1.2 TSI (strict din comparativul asta).


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 16 Aug 2011, 17:15
Post #18


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Daca ai banii astia, mai bine cauta o Laguna 3 second-hand bine dotata si cu motor de 1.5dci de 110CP.
Eu, dupa ce mi-am luat o masina de noua, parca nu as mai vrea inca una de noua. Poti incerca sa cauti un Megane II Sedan dupa 2007 1.5dci de 105CP sau 1.9dci de 130 CP si iti raman bani si de asigurare casco si de reparatii in caz de defecte.

This post has been edited by DanCVA: 16 Aug 2011, 17:15


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 16 Aug 2011, 18:58
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.729
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




2 chestii spun si eu:
1. 1.2 mi se pare un motor mic pentru Octavia oricum ai lua-o. Daca poti sa treci o treapta mai sus eu cred ca merita sa te gandesti, altfel nu prea.
2. Sincer, dilema ta mi se pare cam aiurea: stai si oscilezi intre o masina echipata cu un motor benzina, versus una cu un motor diesel. Eu cred ca ar trebui intai sa te gandesti ce ti-e mai ok de fapt (benzina sau motorina) si pe urma sa iei in calcul ce sa-ti iei.

Iar daca vrei o parere personala, eu nu m-as limita la Renault si Skoda. La cat de "comerciale" au devenit toate marcile, eu daca as fi pus in situatia sa-mi iau o masina noua, as lua la mana tot dealerii, as selecta ofertele cele mai bune din punct de vedere comercial si abia apoi m-as decide dintre acestea. Parerea mea.

@DanCVA : ce spui tu are rost daca omul ia masina cu banii jos. Daca alege finantare, s-ar putea sa nu prea. Ma uitam zilele trecute la un simulator de credit la BRD si la un credit de 5000 Euro spre exemplu, plateam aceeasi rata ca la un credit de 8000 pentru o masina noua din gama Renault/Nissan. O colega de-a mea platea anul trecut rata la CASCO pentru masina noua, cat plateam eu la una de 7 ani smile.gif Deci calculele pot diferi de la caz la caz.

This post has been edited by clr: 16 Aug 2011, 19:00


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
onlyone
post 16 Aug 2011, 21:16
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 16 November 10




atunci sa ia in calcul si opel insignia - masina arata super si am vazut ca e o oferta de la vreo 13.000 + tichetele rabla - acum nu stiu cat de cheala e. insignia chiar e o masina frumoasa.


--------------------
renault fluence 1,6L 16v benzina euro5 2010 - autentique evo
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghertzoi
post 16 Aug 2011, 21:34
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 640
Joined: 18 March 07
From: varza a la cluj




QUOTE(CRY 79 @ 13 Aug 2011, 19:10)
Numai prostii vorbesti.
Eu am mers cu Octavia de 1,6 fara turbo (nici nu cred ca exista 1,6 TSI) si mi se pare mai puturoasa decat 1,5-ul meu dci de 101 cp.
O alegere foarte buna.
*



Nu esti tu un pic cam sigur pe "obiectivitatea" ta in a evalua motoare??? Eu m-am referit strict la putere! Nu la cum li se pare la unii cand apasa pedala....

La fiabilitate ca sta mai prost nu ma bag.

si daca esti asa de sigur ca eu vb prostii nu crezi ca poti sa si argumentezi? Asa cu niste cifre! Sau cifrele pentru soferii adevarati nu conteaza, ei "stie" dupa cum apasa pedala ca un motor e mai bun ca celalalt.

Ai condus un motor de benzina ca unul pe diesel, cu care esti invatat si pe urma dai sfaturi legate de puturosenie. E atitudinea tipica a romanului care nu poate concepe ca un motor mic, cu turbo, iti poate da performante mai bune ca unul mai mare. Cum imi explica un prieten ca motorului de 1.8 benzina de 118 cai nu se compara cu un 1.4 tsi de 122 cai, ca nu sunt la fel caii...

Daca te bagi intr-o discutie si il faci pe altul prost da si argumente, macar sa nu te afli in treaba degeaba. Altfel eu pot spune ca tu vb numai tampenii... Suna ok nu? Not!

This post has been edited by ghertzoi: 16 Aug 2011, 21:40


--------------------
Renault Megane 2.2 2007/privilege Sedan 1.6 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 16 Aug 2011, 22:31
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.886
Joined: 13 October 06




ufa, pai omul vrea masina noua, ca daca ne dedam la sh-uri, la banii astia.... nici vorba de renault sau fauve, isi ia direct 320d si lasa jumatate de forum salivand tongue.gif

M-am uitat pe configuratorul Skoda, de curiozitate, pare ieftin, dar cand incepi sa adaugi ESP + tot ce lipseste ajungi la o diferenta de 2-3% fata de o Jetta cu motorizare si dotari echivalente. Bine si Jetta e o masina lower-cost fata de Golf, dar macar e o masina aparuta prin 2010-2011...

@CRY 79 1.6 mpi 102 alaturi de 1.4 de 75/80 au fost niste motoare absolut penibile, 1.2TSI de 105 cai insa te face fara dubii


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 16 Aug 2011, 23:17
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




bai ce fiabilitate de reno megane 2,1 au skodele astea mai nou laugh.gif pe cand la fluence nu prea vad plangeri majore smile.gif) O sa devina skoda noul renault dpdv al (proastei) fiabilitati?


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 16 Aug 2011, 23:24
Post #24


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Pai ca acum s-au vandut Octaviile ca painea calda catre toate ramrurile din societate cum s-a vandut si Megane2.1 normal ca au aparut mai multi nemultumiti pe forumuri(desi procentul e foarte probabil sa fi ramas la fel). Insa fiind foarte putine Fluence-uri, cati crezi ca intra dintre cei nemultumiti sa se planga pe forum? Dar dintre cei multumiti cati crezi ca intra sa spuna ca sunt fericiti de alegerea facuta laugh.gif ?


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 16 Aug 2011, 23:55
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




Am folosit iarasi configuratorul Skoda si am obtinut un pret egal cu fluence diesel. Numai ca este 1.6 MPI. Si daca la pret sunt egale la consum se cam schimba treaba. Personal, cred ca 1.6 papa cel putin 12 in oras. In afara cred ca e mai ok. As lua Skoda, mai ales ca nu merg f mult pe an (10.000 - 20.000) numai in ideea in care se dovedeste o masina mai fiabila decat fluence.
Am un prieten care a luat un Passat 1.9 TDI second la 20.000 km cu 11.500. Pret bun. Cineva nu a mai putut plati leasingul... Acum are cca 60.000 km si deja i-a picat pompa de apa. A rezolvat in 10 mil + distrbutia la un service "prieten". La un service autorizat au cerut de 3 ori mai mult.
Deci cred ca toate pica mai devreme sau mai tarziu. Inclin spre fluence deoarece mi se pare ca motorul 1.5 dci este consacrat fiabil si puternic fata de 1,6 MPI de la Skoda.

Masini second nu mai vreau sa vad. Am tot luat seconduri si in loc sa merg cu ele mergeam "impreuna" cu ele la service-uri. Mici chestii... vorba vine.
Noua, am cativa ani garantie si vreau diesel sa consume putin si sa tina.
Since, in afara de Skoda si Fluence nu am mai vazut ceva similar la banii astia. Poate doar Chevrolet Cruze, dar nu cred ca se ridica la nivelul Skoda / Fluence.


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 17 Aug 2011, 08:16
Post #26


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




La Ford Focus si Kia C'eed te-ai uitat? Stiu ca astea se mai incadrau in aceiasi bani.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 17 Aug 2011, 08:29
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Iti recoman ford focus generatia anterioara care inca se mai vinde smile.gif . Tocami ce am luat eu - 1.6 TDCI 110HP si este o masina PK cu un motor excelent.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 17 Aug 2011, 08:34
Post #28


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.825
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




1.6 MPi? Eu nu mi-as lua Octavia cu un motor asa mic, e o masina grea totusi, motorul e aspirat deci trebuie sa tragi de el, singurul avantaj ar fi fiabilitatea mai buna decat la 1.2...Chiar daca nu faci km multi, din moment ce pretul e egal eu as opta pentru diesel (plus ca sunt convins ca Fluence iti ofera mai multe dotari decat Octavia la banii astia), e placut sa mergi prin oras km dupa km si sa vezi ca nu se clinteste acul de la indicatorul de combustibil. Asta strict din ce ai spus ca te-ar interesa. Pentru ca eu unul, nu mi-as lua niciuna din masinile astea, nu vad rostul unui sedan compact (stiu ca Octavia are hayon, dar nu conteaza). M-as orienta spre un break daca as avea nevoie de spatiu, sau spre un hatchback daca portbagajul nu ar fi o prioritate.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianFlorea
post 17 Aug 2011, 09:15
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 15 December 09




Cu motorul de 1,5 dci 80 CP am mers 220.000 km si nu am avut nici-o problema cu un Megane 2. Foarte economic si fiabil daca ii dai motorina buna si ulei de calitate.
Acum am un Megane 3 Sporttourer de 1.5 dci (110 CP) si o Laguna 3 din semnatura.
Octavia este o masina buna dar motorul de 1,6 benzina este deja depasit si consuma mult. Si cel de 1,5 dci de la Renault are niste ani, insa, in timp, si-a dovedit fiabilitatea.
Stiu pe cineva care are motorul 1,2 TSI pe Polo si e foarte multumit de consum si performante, insa Polo e o masina mai mica, mai usoara.
PS: Bine ca pt. dci au renuntat la injectia Delphi si au trecut la Siemens.

This post has been edited by CristianFlorea: 17 Aug 2011, 09:20


--------------------
Renault Laguna GT line 2.0 dci dec 2009
Ex: Megane III Sporttourer 1,5 dci 105CP
Actual: Renault Laguna 3 - 2.0 dci
Actual: Skoda Octavia 3 - 2.0 tdi 150 CP mai 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voyager_k
post 17 Aug 2011, 13:08
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 12 August 11




QUOTE(Synyster @ 17 Aug 2011, 08:34)
1.6 MPi? Eu nu mi-as lua Octavia cu un motor asa mic, e o masina grea totusi, motorul e aspirat deci trebuie sa tragi de el, singurul avantaj ar fi fiabilitatea mai buna decat la 1.2...Chiar daca nu faci km multi, din moment ce pretul e egal eu as opta pentru diesel (plus ca sunt convins ca Fluence iti ofera mai multe dotari decat Octavia la banii astia), e placut sa mergi prin oras km dupa km si sa vezi ca nu se clinteste acul de la indicatorul de combustibil. Asta strict din ce ai spus ca te-ar interesa. Pentru ca eu unul, nu mi-as lua niciuna din masinile astea, nu vad rostul unui sedan compact (stiu ca Octavia are hayon, dar nu conteaza). M-as orienta spre un break daca as avea nevoie de spatiu, sau spre un hatchback daca portbagajul nu ar fi o prioritate.
*



Cam asa gandesc si eu. La sume similare consumul aproape se dubleaza la motorul de 1.6. Mai astept un pic ca mi-a zis un dealer ca din septembrie o sa apara o versiune Expression Plus la care mai pui doar 100 E pt clima bi-zona. Acum sa vedem cu ce alte optiuni vine "standard".


--------------------
RENAULT FLUENCE EXPRESSION PLUS 1.5 dci 90 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 15:30
Dacia