Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

salut,sunt nou pe aici si am nevoie de sfaturi!

chello
post 18 Jun 2008, 08:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 June 08




Salut,doresc sa achizitionez un autoturism renault laguna1.Ce motor ma sfatuiti sa aleg?Ma gandeam la 1.6 16v,dar am inteles din unele topicuri ca ar consuma la fel ca 1.8 16v.nu ma deranjaza nici diselul de 1.9.Nu sunt de acord cu cel de 2.2.Mentionez ca nu am foarte multi bani(in jur de 2700e)si ma gandeam la o masina inmatriculata afara pe Franta sau alta tara si dupa 1iulie sa o inmatriculez.Am gasit masin prin TM destul de bune ca pret(1500-2600e) si sa nu zic de dotari care m-au surprins.Sincer imi doream un golf3 dar nu prea gasesti cine stie ce la bani care i am.Defapt gasesti dar nu la dotarile pe care la are laguna.Sper sa ma ajutai si pe mine precum ati ajutat si pe altii. biggrin.gif


--------------------
nu am nu am
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Jun 2008, 08:37
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.858
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Salut,

In primul rand nu ai postat bine topicul l-ai pus la Megane...in al doilea rand puteai sa citesti si sa cauti informatia de care aveai nevoie pe topicurile cu Laguna 1...o gaseai cu siguranta...si masina la 1500 - 2600 de euro buna????...eu zic atat...la banii aia ei o rabla...de care o sa te tot plangi cat de proasta este....din pacate...

Sectiunea pt. Laguna 1 o gasesti aici:

http://www.reno.ro/Laguna-I-f129.html

This post has been edited by cj98czh: 18 Jun 2008, 08:44


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigguy00
post 18 Jun 2008, 10:25
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 12 April 08




salutare,
eu sunt cu benzinarele deci te sfatuiesc la un 1.6 16v sau 1.8 16v - prima consuma mai putin a doua este mai puternica, tu alegi. Cu achizitionatu, acuma, cred ca pe la 3000e daca iei din Franta sau Germania probabil ca o sa gasesti ceva ce sa merite. La banii astia sfatul meu este urmatorul ... te duci si-i faci o inspectie vizuala (si daca te incanta are un punct deja) apoi te urci frumos in ea si dai o tura pe coclauri(drumuri cu pavaj din piatra cubica sau cu denivelari ... ceva drum mai prost, tre sa fie si la frantuzi/nemti) si vezi cum se compoarta (daca te multumeste, inca un punct) si la final te duci frumos pe autostrada si ii dai blana (daca merge decent pe la 160 mai are un punct, decent inseamna fara trepidatii semnificative si fara alte zgomote suspecte). Atentie mare si la greierasi ... reflecta pe ce drumuri a circulat masina. La kilometrii cred ca daca gasesti sub 150.000 poti sa te numesti fericit(cel putin pentru una adusa de afara). Sfatul meu este sa tintesti pentru 3 puncte. Bafta mare la cautat.


--------------------
Renault Laguna 1 98 Phase 2 1.8 16v - B 64 MFV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Jun 2008, 10:30
Post #4


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.858
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Daca tu crezi ca neamtul te lasa sa faci toate testele alea la o masina asa de ieftina....te inseli... in general iti spune asta este masina, dai o tura prin parc si la revedere ...o iei sau nu...crezi ca aia au timp si chef sa stea 1/2 zi pt. testele tale...sa fim seriosi...se vede ca nu ai fost sa iei live o masina de acolo...


Si drum cu denivelari.....hmmm cred ca ai de cautat....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
doruletz75
post 19 Jun 2008, 08:10
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 October 07




Eu am cumparat din germania in ultimii 2 ani 2 laguna cu mot de 1.6 valve nu pt samsareala , ci pt mine si credeti-ma ca si la ei masinile bune si intretinute au si la ei pret de exeplu: prima laguna era din 1999 1.616valve si avea 99mii km am dat pe a acum 2 ani 5300 si a doua din 2000 cu piele si jenti pe 16 cu 47 mii km luata in decembrie 2007 am dat pe ea 5000 cam scumpa dar masina arata ca noua adica era cu cei mai putini km de pe mobile.de , nu stiu ce sa zic poate voi aveti alte relatii in afara si luati masini mai ieftine , am auzit mai nou acum in franta se iau masini de la licitatii , oricum iubesc aceasta marca dar mi s-a cam lua de laguna e a treia care o am acelasi model, am inteles ca laguna 2 nu este asa reusita ca fiabilitate , laguna 3 este un esec din pacate si ma simt nevoit sa o dau pt ca am de facut drumuri lungi in afara in interesul firmei si o sa merg azi sa semnez contractul pe un wv jetta cu mot de 2000 140cp , alba ca dee e la moda smile.gif)

This post has been edited by doruletz75: 19 Jun 2008, 08:12


--------------------
renault laguna 2000 - B 75 DRU
Cand eram pic imi doream sa lucrez la Dacia Pitesti si sa fac Politehnica si acum......ce vremuri
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bigguy00
post 19 Jun 2008, 16:40
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 12 April 08




QUOTE(cj98czh @ 18 Jun 2008, 10:30)
Daca tu crezi ca neamtul te lasa sa faci toate testele alea la o masina asa de ieftina....te inseli... in general iti spune asta este masina, dai o tura prin parc si la revedere ...o iei sau nu...crezi ca aia au timp si chef sa stea 1/2 zi pt. testele tale...sa fim seriosi...se vede ca nu ai fost sa iei live o masina de acolo...
Si drum cu denivelari.....hmmm cred ca ai de cautat....
*



sa nu uitam cine este clientul ... daca nu este de acord cu oaresce teste vrei sa faci cu masina ii dai pass si cauti alta ... sunt destule. Atitudinea descrisa de tine este tipic romaneasca deci concluzia este ca ai cumparat tu masini de afara ... dar de la romani. Cat despre drum am zis "sau piatra cubica" ...
In alta ordine de idei, daca tot ai atacat postul meu, macar ai decenta si spune-i ceva de folos omului, sau tu esti pe forum doar ca sa comentezi la posturile altora? tongue.gif


--------------------
Renault Laguna 1 98 Phase 2 1.8 16v - B 64 MFV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Jun 2008, 17:17
Post #7


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.858
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Nu stiu care din noi are atitudinea tipic romaneasca...eu ti-am spus cum se procedeaza pt. ca am fost de cateva ori...ceea din cate vad nu pot spune despre tine...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mar|Us
post 19 Jun 2008, 21:15
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 12 May 08




chello, si eu am oscilat, la fel ca tine, intre benzina sau diesel si pana la urma mi-am luat diesel, cu motor 1.9 dCi. Sunt f multumit de alegere pana acum. Daca gasesti o laguna cu motorul astsa eu zic sa nu mai stai pe ganduri. Binenteles, daca e si buna!

This post has been edited by Mar|Us: 19 Jun 2008, 21:15


--------------------
Renault Laguna 2 2003 / 2.2 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b50ptr
post 20 Jun 2008, 08:15
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 3 January 08




eu cind mi-am luat laguna, am vazut circa 40 de masini, asa ca nu te grabi, trebuie doar sa ai rabdare


--------------------
renault laguna 2000/1.8/16V - b58cwe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chello
post 20 Jun 2008, 08:59
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 June 08




ce pot sa zic,multumesc si scuze ca am gresit topicul.Nu vreau sa merg pana in germania sau franta sa imi iau masina.Am gasit o gramada de masini prin TM mai nasol este ca eu sunt din CL si este cam mare distanta si dac nu gasesc o masina nu prea imi arde sa fac 2-3 drumuri pana la Tm sa caut masina.Am gasit pe best auto ceva masinute.Va multumesc tuturor pt sfaturi si mai astept.


--------------------
nu am nu am
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cridaia
post 20 Jun 2008, 09:33
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.100
Joined: 25 February 08
From: Sannicolau Mare, Timis




Mar|Us.......daca nu te superi.........ce filtru de motorina folosesti ? nu stiu de care am eu, din ce se vede este cu multe furtune ( vreo 5 parca ) cu coduri de culori. cand voi avea timp voi atasa si o poza........cam cat costa ? se poate curata ?

astept info......va rog

imi cer scuze daca sunt off topic

This post has been edited by cridaia: 20 Jun 2008, 09:58


--------------------
Volkswagen Passat - Break 2009 - BlueMotion - TM 98 BUZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 20 Jun 2008, 11:58
Post #12


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.858
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Filtrul tau este cel care se schimba cu totul...deci cel mai scump...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 21 Jun 2008, 07:05
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




chello:
Mai aproape de tine sunt bulgarii smile.gif si te poti inscrie si in bani.
Sa fim intelesi: bani putini si km putini nu prea se poate.
O Laguna 1 cu km putini iar e putin probabil.
La 2600 de Euro, masina risca sa fie ori cu probleme (KM multi, motor pe duca) sau fara dotari (am vazut o Laguna cu ceas in loc de turometru si fara AC).
sfatul meu e sa mai strangi cureaua pana la 5000 si acolo poti sa jonglezi cam cu ce vrei tu. Daca nu pana la 5000 macar mai incearca de 1000 peste ce ai tu strans.



--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shaggy_yo
post 21 Jun 2008, 16:37
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 22 March 08




chello tata....vrei masinutza?dc mama naibilui nu treci "balta" si ai destule masinute ieftinache.golfuri fiaturi forduri etc....daca nu ai cu cine sa mergi....eu plec luni sa schimb ditributia....daca vrei te "imbarchez" in laguna mea si te duc in cele 3 parcuri din silistra....bineinteles asta dupa ce termin treaba ca nu las yo masinica mea singura cu nenea ala...plus de asta sa mai fur si eu cate ceva tongue.gif.deci...luni dimineata eu plec...daca vrei sa mergi cu mine sa arunci o privire suna-ma 0724 688 041


--------------------
Nissan Primera 1.8 SE 115 HP 2002 - HY02FPP
Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga....totul se Transforma[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 22 Jun 2008, 07:00
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




chello:
Uite ca deja s-a gasit solutie smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chello
post 28 Jun 2008, 13:09
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 June 08




pai ce sa zic,multam shagyy.Nu sunt exact din orasul calarasi sunt din oltenita,adica intre giurgiu si calarasi.si despre bulgari nu prea ma incanta ideea pt ca nu stiu pe nimeni care sa stie sa vb sau sa inteleaga bg.si nu inteleg cum o sa ma inteleg cu omu.se spune ca sunt acolo romani care stiu bg si invers,dar ce credibilitate au acei oameni in fata mea 0(ZERO).asa ca o sa incerc inati prin vitan si printre blocuri cum se zice.Sau shagyy daca sti pe cineva care sa bangheasca bulgara?ar fi o treaba


--------------------
nu am nu am
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 28 Jun 2008, 13:24
Post #17


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




QUOTE(doruletz75 @ 19 Jun 2008, 08:10)
laguna 3 este un esec din pacate
*



scuzat fie mi offtopicul,dar curiozitatea ma roade:pe ce baze cataloghezi tu l3 un esec,tinand cond ca nici nu s a uscat vopseaua pe pliantele de promovare?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shaggy_yo
post 28 Jun 2008, 14:15
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 22 March 08




QUOTE(chello @ 28 Jun 2008, 14:09)
pai ce sa zic,multam shagyy.Nu sunt exact din orasul calarasi sunt  din oltenita,adica intre giurgiu si calarasi.si despre bulgari nu prea ma incanta ideea pt ca nu stiu pe nimeni care sa stie sa vb sau sa inteleaga bg.si nu inteleg cum o sa ma inteleg cu omu.se spune ca sunt acolo romani care stiu bg si invers,dar ce credibilitate au acei oameni in fata mea 0(ZERO).asa ca o sa incerc inati prin vitan si printre blocuri cum se zice.Sau shagyy daca sti pe cineva care sa bangheasca bulgara?ar fi o treaba
*




Cheloo yo am masina de la bulgari si am luat-o de la un nene care e finu` unui var de a lui tata si e roman si se ocupa cu dastea acolo....mie nu mi-e frica ca o sa-mi ia masina.....asea ca daca vrei....anunta-ma pe mine si mergem la bulgari si te uiti in parc acolo...cand am fost acum am vazut 2 masini....un golf 3 TDi la 2.300 cu tot cu actele pe bg si procura (masina initial era inscrisa pe germania)motorul era impecapil...nu avea pic de ulei....si se auzea perfect iar inauntru era destul de ingrijita...nu stiu acum pe la roti ce avea...si mai avea 2 vectra...unu combi dala cu oglinzi din capota din 98 1,6 16V perfecta stare si ala si un vectra mai vechi cu oglinzi normale la 2,800....deci crede-ma ca avem unde ce si cum...chestia e numai sa vrei wink.gif


--------------------
Nissan Primera 1.8 SE 115 HP 2002 - HY02FPP
Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga....totul se Transforma[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chello
post 29 Jun 2008, 01:32
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 16 June 08




Shaggy,tu de unde esti?o sa te anunt saptamana asta cum sta treaba.Astept CA$$cavalul daca ma intelegi si pana nu am eu banutul in mana nu vreau sa deranjez.multam mult biggrin.gif


--------------------
nu am nu am
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 29 Jun 2008, 01:37
Post #20


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




QUOTE(gotty @ 28 Jun 2008, 14:24)
scuzat fie mi offtopicul,dar curiozitatea ma roade:pe ce baze cataloghezi tu l3 un esec,tinand cond ca nici nu s a uscat vopseaua pe pliantele de promovare?
*



doruletz75 considera din oficiu ca orice laguna mai noua decat laguna lui e proasta.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shaggy_yo
post 29 Jun 2008, 09:52
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 22 March 08




Calarasi


--------------------
Nissan Primera 1.8 SE 115 HP 2002 - HY02FPP
Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga....totul se Transforma[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny78
post 30 Jun 2008, 07:02
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.816
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti, Jud. Bacau




inca nu sunt sigur daca Lsguna 2 e mai proasta sau nu fat ade Laguna 1. De un lucru sunt sigur, Laguna 2 nu are tinuta de drum a Lagunei 1, cutiile automate sunt destul de nasoale. Am vazut 3 bucati facute praf pana in 75k km. am inteles ca sunt japoneze. Am condus Laguna 2 si , nu stiu de ce, nu produce aceleasi senzatii...
colac peste pupaza, vine un prieten, inginer la Renault si imi spune ca, pentru el, renault incepe cu Sfrane si se termina cu Laguna 1. sunt un pic debusolat


--------------------
Renault Laguna 2.0 1994/Business - BC 99 AEB
De cand am Renault, ingerul meu pazitor si-a luat Lamborghini. Vai de aura lui!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 3rd May 2024 - 08:36
Dacia