Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Grand Scenic fără electricitate = volan blocat

Hilde
post 8 Jun 2022, 16:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 8 June 22




Salutare!

Am căutat înainte să poestez dar sunt pe mare grabă și nu apuc să citesc toate topicurile. Mii de scuze dacă s-a mai discutat.

Am un Grand Scenic din 2005, 1.9 dci. Stă pe loc de aproape un an. Azi am vorbit să-l duc pe platformă la service.

Problema este că nu mai are deloc electricitate. Bateria e moartă iar dacă încerc să-i dau curent nu se schimbă nimic. Deci posibil să nu fie de la baterie.

Am reușit să deblochez frâna electrică însă nu reușesc nicicum să găsesc o soluție de deblocare a volanului. Cum pot face asta, mă poate ajuta cineva?

Mașina de platformă e pe drum și nu știu dacă are cum să urce Renault-ul pe ea. De aceea e cam pe grabă situația.

YouTube și Google nu m-au ajutat deși am citit și am vizionat mai multe soluții... dar toate depind de electricitate.

Mulțumesc!


--------------------
Renault Grand Scenic II/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dadi_T
post 8 Jun 2022, 16:44
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 134
Joined: 23 March 19
From: Iași




Nomal că nu mai are deloc curent după un an de stat. Mai ales dacă ai lăsat o și cu bornele puse. Bateria e bună de aruncat. Orice altă problemă n are vreo relevanță până nu pui altă baterie.
La o baterie atât de degradata trebuia să ți dea curent o mașină cu o baterie cel puțin la fel de mare și cu cabluri extrem de bune (adică făcute custom de cineva, nu cumpărate, că alea s foarte slabe).

This post has been edited by Dadi_T: 8 Jun 2022, 16:48


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 Bose, EDC, 1.5 dci, Dacia Logan 2017 1.0 sce
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 8 Jun 2022, 18:04
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(Hilde @ 8 Jun 2022, 17:34)
Salutare!

...t mai multe soluții... dar toate depind de electricitate.

Mulțumesc!
*


Da bateria masinii jos si pune alta incarcata . Nu mai da curent cu bateria aceia moarta/ veche pe masina .Bateria veche o mai poti incerca doar dupa o reincarcare pe redresor cu verificarile de rigoare .


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 8 Jun 2022, 18:33
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




@ Hilde, daca doresti poti sa oferi mai multe detalii despre problema, inclusiv despre asta:
QUOTE
Bateria e moartă iar dacă încerc să-i dau curent nu se schimbă nimic. Deci posibil să nu fie de la baterie.
Am reușit să deblochez frâna electrică însă nu reușesc nicicum să găsesc o soluție de deblocare a volanului....


This post has been edited by Gil26: 8 Jun 2022, 19:00


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 01:26
Dacia