Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Spirala airbag volan, cum se schimba

TreXeL
post 21 Dec 2008, 14:55
Post #1


Am laguna meaaaa, sunt meserias


Group: Members
Posts: 128
Joined: 20 June 07




Problema incepe cu SERVICE pe bord si becul de la Airbag aprins. In cazul meu testerul a aratat lipsa contact la airbag volan deci trebuie schimbata spirala. Cei de la service care au testat au zis ca asta se face in reprezentanta pentru ca trebuie oprit calculatorul de airbaguri sa nu sara toate atunci cand o schimbi.
Se stie ca piesele in reprezentanta sunt la pret dublu si manopera tot cam asa daca nu mai scumpa. Asa ca am decis s-o schimb singur. Am cumparat-o cu aprox 600 RON, codu e 7701048917, atentie ca in dialogys e cam aiurea de gasit.
Tre sa va spun ca nu ma apucam de asta fara indicatiile lui interceptor caruia ii datorez deja un TIR de bere smile.gif

Pasii sunt dupa cum urmeaza:

1. Bagati cartela si miscati volanu spre dreapta (45 gr) pana cand gaura de sub el devine acesibila. Apoi deconectati bateria pentru a nu avea neplaceri


2. se baga o surubelnita normala in gaura aia din spatele volanului pana se simte clema metalica. Apoi airbagul de pe volan (toata partea centrala) trebuie sa culiseze putin in sus si apoi sa iasa in afara. Airbagul va ramane prins in 2 panglici avand la capat mufe galbene care trebuie scoase cu grija afara. Daca aveti spirala noua in mana va veti da seama ca mufa galbena are o parte care a fost indoita si infipta ca si siguranta. Intai o scoateti pe aia si apoi din lateral prin cele 2 fante vizibile impingeti cu o surubelnita mica clemele interioare si va iesi foarte usor. Indepartati si celelalte 2 mufe de la tempomat si claxon (spirala contine contactele pentru airbag, tempomat si claxon).

3. Desfaceti surubul central al volanului si il scoateti afara

4. Desfaceti carcasa volanului scotand cele 2 suruburi din fantele partii de jos. PArtea de sus va va incomoda asa ca e bine sa o desfaceti de husa de piele, are 3 cleme
IMG_0039.JPG

5. Prima piesa e o chestie ciudata dreptunghiulara pe care scrie tot felul de lucruri descurajante smile.gif cum ar fi sa nu o scapati pe jos smile.gif. Are in fata 2 suruburi in stea dar cu un pin pe mijloc, am crezut ca imi trebuie o scula speciala sa o desfac dar faza e ca nu trebuie umblat la suruburile alea pt ca piesa e prinsa in spate cu 4 cleme si se ia foarte usor jos. Am lasat din precautie mufa prinsa de ea asa ca a ramas atarnand in partea stanga.
IMG_0035.JPG
IMG_0031.JPG

6. Ati ajuns la spirala. Ca sa o dati jos va trebui sa scoateti inspre lateral contactorii de semnalizare/lumina (stanga) si stergator (dreapta). Sunt prinsi in niste cleme una sus si una jos (raman sa atarne in contactori). De asemenea trebuie sa dati jos comanda pentru audio din dreapta cu mufa aferenta si un surub in partea superioara.
IMG_0034.JPG

Apoi in stanga jos spate vedeti o chestie alba cu arc. O impingeti inspre fata si vedeti ca in spatele ei este un surub. Spirala noua vine cu surubul ala atasat asa ca nu va fi greu sa-l depistati. Dupa ce il desfaceti vedeti ca in partea de sus spirala e prinsa de teava (dreptunghiulara) volanului cu 2 cleme. Le desprindeti si spirala vine jos, mai e prinsa doar de mufa din spate pe care o desfaceti.
IMG_0033.JPG

7. Procesul invers e cam la fel, fara probleme deosebite.
Ca sa bagati volanul inapoi aveti grija la cele 2 fante de pozitionare de pe gaura centrala.
Pentru airbag aveti grija sa-l fixati in clemele din imagine si protejati panglicile, aveti grija sa nu le prindeti prin cleme
IMG_0040.JPG
Succes!


--------------------
Renault Laguna II 2003 / Initiale /300CP :D as vrea io - SM-05-MIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Brabus
post 22 Dec 2008, 08:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 401
Joined: 24 August 08
From: Baia Mare




uau
sper sa nu am problemele astea repede. daca apar stiu la cine sa merg wink.gif


--------------------
Renault Laguna2 2001/Privilege/1.8 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibidragomir
post 23 Dec 2008, 21:27
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 16 October 06
From: Timisoara




Pun si eu o intrebare: cand ai desfacut volanul ai observat cumva daca butoanele de comanda a tempomatului au becuri in interior?


--------------------
Renault Laguna II 2003 Kombi, 1.9dCI, 120Cp, Initiale
Mai bun in fiecare zi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tibidragomir
post 2 Jan 2009, 12:03
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 16 October 06
From: Timisoara




up


--------------------
Renault Laguna II 2003 Kombi, 1.9dCI, 120Cp, Initiale
Mai bun in fiecare zi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 2 Jan 2009, 20:04
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Nu au becuri.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TreXeL
post 8 Jan 2009, 01:12
Post #6


Am laguna meaaaa, sunt meserias


Group: Members
Posts: 128
Joined: 20 June 07




nu au nici un fel de bec.
!!!!!!!!!!!!! IMPORTANT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ei bine, cum am facut cum n-am facut...spirala noua am reusit sa o busesc dupa cateva curbe smile.gif adica s-a aprins din nou becu, adio comenzi tempomat.
Faza e in felul urmator:
Spirla aia cat e ea de spirala permite cateva invartiri spre dreapta si cateva spre stanga ceea ce ar trebui sa fie suficient pentru cursa integrala a volanului. Io n-am tinut cont de chestia asta asa ca la prima curba mai tare spre dreapta spirala s-a rupt. Erm si pe ultim suta de metri inainte de plecarea de a 2a zi in concediu pentru peste 3000km si nu imi dadea mana sa ma duc fara airbaguri asa ca am dat-o jos si am desfacut-o, firele erau rupte chiar de la capat asa ca le-am deojit putin de pe panglica si le-am lipit la loc.
Acum ideea de baza e cam asa. Cel mai bine e sa fie volanul fixat anterior intr-un maxim dreapta sau stanga, cel mai bine dreapta. Inainte de a fixa spirala la loc o invarti cu mana pana nu mai permite spre dreapta apoi dai inapoi 2-3 rotatii ca sa fie lejera. In pozitia asta o fixezi pe volan si totul e ok. Ea permite cam 8-9 rotatii in total ori volanul nu face de la centru mai mult de 2 spre stanga si 2 spre dreapta deci in total 4.
Acum ca am desfacut-o si stiu ce-i acolo, daca aveti careva probleme cu spirala decat sa dati 600 ron pe ea mai bine o reparati pt ca nu e mare branza de ea. Iar cine nu se descurca il ajut cu toata placerea
Si nu in ultimul rand La multi ani lagunisti!


--------------------
Renault Laguna II 2003 / Initiale /300CP :D as vrea io - SM-05-MIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mincucatalin
post 12 Feb 2010, 00:04
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 23 October 06




salut! TREXEL crezi ca ai putea sa ma ajuti si pe mine cu spirala asta?
eu am probleme cu claxonul si sunt convins ca de la spirala e pt ca nu vrea sa claxoneze decit daca volanul este cumva rotit ,banuiesc ca doar atunci cind este mai intinsa sau mai strinsa spirala,cred ca e intrerupta pe undeva.As incerca singur dar sincer cred ca imi prind urechile.Daca ai timp de asa ceva da-mi un raspuns la mincucatalin@yahoo.co.uk. sau id-ul de yahoo mincucatalin
multumesc.


--------------------
renault laguna 2001/2 - b 47 lbg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 12 Feb 2010, 07:49
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




Catalin spirala aia este doar pentru airbag respectiv tempomat pentru cine are. Pentru claxon din cate imi aduc aminte sunt cabluri normale. desfa si verifica mufe si contacte.


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mincucatalin
post 13 Feb 2010, 18:24
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 23 October 06




(spirala contine contactele pentru airbag, tempomat si claxon)

........citindul pe trexel
contactii sunt in regula de aceea tind sa cred ca problema mea cu claxonul e totusi in spirala


--------------------
renault laguna 2001/2 - b 47 lbg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 14 Feb 2010, 14:21
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




cataline am impresia ca te inseli dar oricum trebuie sa mai desfac odata volanul sa verific spirala de la airbag care are 4 fire si in capat banda este despartita in 2, care ambele capete vin la airbag. pentru claxon stiu ca era o mufa cu 2 fire. dar sunt aproape sigur ca spirala nu are deaface cu acel claxon


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mincucatalin
post 15 Feb 2010, 11:52
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 23 October 06




ok nu te contrazic ,de existenta mufelor acelea in volan stiu insa nu stiu unde se duc firele in spatele volanului,adica in coloana de aceea eu banuiam ca sunt legate la celebra spirala de care imi este frica sa o desfac si sa nu fac vreo prostie ,daca ai insa idee unde duc firele mai departe spunemi si mie ca ma inebunit ,nu claxoneaza decit cind vrea el mai exact am observat ca atunci cind e virat volanu in mers,sau cind motorul este oprit ,mentionez ca acele contacte din volan leam curatat si sunt sigur ca nu acolo este problema.
mersi mult pentru sfaturi .


--------------------
renault laguna 2001/2 - b 47 lbg
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gsalexandru
post 15 Feb 2010, 12:08
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.417
Joined: 8 November 09
From: Romania-Suceava




trebuie sa desfac volanul sa-mi repar si eu spirala aia si cand voi desface am sa cercetez si problema ta dar acum pe frigul asta o las asa. cand aflu ceva te anunt



acum m-am uitat mai atent si vezi in pozele lui trexel mufa alba cu doua cabluri (rosu respectiv negru). acele fire ar trebui sa fie de la claxon si celalt capat vine tot in mufa in care se baga si spirala. daca esti atent nu ai ce strica. Daca scoti spirala sa numeri spirele sau sa faci o poza la spirala montata sa stii de cate ori sa o infasori la loc

This post has been edited by gsalexandru: 15 Feb 2010, 12:22


--------------------
renault laguna 2 2001 1.9 dci expression - sv-07-xjr
Reparatii chei/carduri auto - 0742978558
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vio viorel
post 14 Sep 2010, 15:10
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 September 10




salut TREXEL spirala air bag se poate lipi si la un megane 2 din 2003?si daca da cum i-au si eu legatura cu tine?


--------------------
renault megane 2003 berlina - if 04 axl
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nike_bodo008
post 24 Mar 2012, 14:33
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 183
Joined: 31 May 10
From: iasi




am un renault scenic 2006 si imi apare pe bord "check airbag" am fost astazi la reprezentanta pt un tester si mi-a zis ca este spira de la airbeg de la volan (pe certificat control scrie transmisie electrica) nu stiti se poate repara? ea costa 800 lei plus manopera ma ajunge destulde mult la banii mei de student reprezinta ceva. cine ma ajuta cu informatii?


--------------------
renault grande scenic 2006 - BC89NIL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvan_Bv47
post 14 Feb 2013, 14:02
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 14 June 11




Salutare!



Stie cineva la ce pret ajunge o spirala airbag pentru laguna 2 ? si ce cod are piesa?

Multumesc


--------------------
Renault Laguna II 2002 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Obi123
post 27 Feb 2014, 13:09
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 27 February 14




Multumim TreXeL pentru post-ul detaliat. Am aceeasi problema, am fost deja la service si m-am lamurit si cu preturile.
Intrebarea mea MARE e cum vad pozele pe care le-ai pus in post-ul tau? Multumesc amticipat!


--------------------
Renault Grand Scenic 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drupi
post 31 Oct 2014, 00:01
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 4 November 08
From: Cluj - Floresti




Salut,
Multumesc pentru post dar nu reusesc sa vad pozele, ma poate ajuta cineva cu pozele?


--------------------
Renault Megane 2003/Scenic 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Torok
post 31 Jan 2020, 12:39
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 18 February 12
From: Tirgu Mures




Salut.

Claxonul din volan mergea greu, cand facea contact cand nu. Am decis sa iau jos airbagul si sa curat de sub ea contactele .Curatind contactul de claxon din volan, cand am desfacut ( si nu era luata jos borna -) a facut un scurt si a iesit fum de sub volan, zona spirala. Siguranta din tablou nu a puscat dar nici claxonul nu mai merge deloc... un prieten electrician la Renault, mi-a zis ca 99% s-a dus modulul de claxon care este impreuna cu spirala si nu este "recuperabila". Trebuie schimbata. Cineva poate sa ma ajute ...?


--------------------
Renault Koleos ph3 2014 Limited - MS72DAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 31 Jan 2020, 14:30
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Ai pm.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 31 Jan 2020, 16:05
Post #20


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salut,
In cauza: Laguna 2 2001
Claxonul nu utilizeaza spirala de la airbag, are separat contacte alunecatoare (inele). Trebuie verificate lamelele respective, scoti blocul cu spirala si dai de ele.
Siguranta claxonului estea cea mai de jos din blocul de sigurante din bord.

Spor!


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Torok
post 1 Feb 2020, 11:08
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 18 February 12
From: Tirgu Mures




Salut AdR!@N .

Am inceput...am verificat siguranta era OK.
Am desfacut volanul, am luat jos blocul de spirale si am observat ca un contact alunecator era decolorat, ( prajit galvanul de pe el de la scurt probabil) si nici nu facea contact cu cercul pe care aluneca (ma gandesc ca de la supraincalzire de la scurt s-a si deformat). Am indoit inapoi ca sa alunece pe cerc, am dat cu un pic de spray de contact , am remontat totul si am din nou claxon.

Mersi de ajutor.


--------------------
Renault Koleos ph3 2014 Limited - MS72DAA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lazaricaalex33
post 10 Jan 2021, 17:57
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 13 May 20




salut mersi de tutorial am avut aceasta problema acum 2luni am urmat intocmai pasi a disparut martori apoi acum misa aprins dintro data Serv+Airbag. si nu se mai stinge am desfacuto iar am masurato este ok dar nu dispar martori sa fie mufa la airbegul din dreapta scapata (am symbol 1.5 dci 2008 sau poate are siguranta la panou blink.gif


--------------------
renault symbol 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:27
Dacia