Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accelereaza neregulat, symbol 1.4 8v

CGB
post 11 Jan 2007, 09:26
Post #1


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




aseara, dupa un drum cu symboala 1.4 8v (care are numai 2000 km la bord), in timp ce parcam mi s-a parut ca in momentul in care accelerez parca e ceva in neregula (nu accelereaza uniform). am parcat si am apasat de cateva ori acceleratia (cu masina scoasa din viteza). apasari scurte si rapide. in momentul in care apasam pedala de acceleratie, se auzea un zgomot ca de diesel (ca un pacanit) si parca scadea usor turatia, dupa care isi revenea brusc (dupa maxim 1 sec) si se accelera normal.

nu stiu daca ati inteles. deci cu masina stationata, la apasarea pedalei de acceleratie (o apasare scurta si rapida), chiar in momentul in care atingeam pedala masina facea ca un diesel ptr 1 sec (se auzea ceva ca un pacanit) dupa care revenea la normal. sa fie de la benzina? sau e altceva. sau asa face toate.

repet: masina are doar 2000 km. la relanti turatia e constanta si e in valorile normale. in timpul mersului se comporta normal, fara intreruperi.

la voi cum face cand apasati scurt acceleratia cu masina stationata?

benzina folosita este efix 95 de la rompetrol.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 11 Jan 2007, 09:33
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Nu stiu ce inseamna scurta si rapida la tine dar incerc sa iti explic si eu ceva.

La masinuta mea: parcata, scoasa din viteza, la relati ... apas rapid pedala de acceleratie la podea si ii dau drumul sa revina (scurt si rapid tongue.gif) in peste 90% din cazul face asa cum spui tu ... adica nu accelereaza din "prima"/"liniar"/"curat" sau cum sa mai zic ... ci are un fel de balba foarte scurta la inceput dupa care e ok.

E bine asa ? smile.gif


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 11 Jan 2007, 09:57
Post #3


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




exact asa. nu accelereaza liniar la apasarea scurta si rapida a acceleratiei atunci cand masina e scoasa din viteza.

deci e din ciclul "asa e la toate"?


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 04:50
Dacia