Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau sa imi cumpar o masina noua pana in 9000 euro, sugesti

Valix
post 23 Jul 2004, 10:18
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Eu am luat credit de la BCR pt. masina, si dupa nenumarate certuri si negocieri am facut Casco la Alianz. Nesimtirea maxima a aparut la reinorea politei, cand am vrut sa o achit in rate. Ce-mi spune directoarea de credit: "Domne, daca faci la noi CASCO, poti plati in rate, daca nu, nu poti." :evil: Incredibil nu? Moment in care i-am pus in fata contractul (unde evident ca nu scria nimic de obligativitatea mea de a face casco la BCR), si am obtinut in final plata politei in 2 rate. Oricum, niste javre. Raiffeisen am auzit ca ar merita.........


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Jul 2004, 10:21
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Ba la mine a fost leasing, nu credit de la banca, ci leasing autentic pe persoana juridica, si totusi toata experienta a fost extrem de neplacuta... Din prima clipa si pina cind am cumparat masina doi ani mai tirziu au fost neseriosi, au fost niste tilhari si ciubucari de care nu vreau sa mai aud niciodata.
Si nu ma refer doar la facturile trimise cu o zi intirziere, care faceau inca doua zile prin posta, si care aveau scadenta in 5 zile de la emitere, iar pentru fiecare zi de intirziere se calcula o diferenta de curs imensa, de ziceai ca a sarit euro cu 1000 de lei in ziua aia.

Numai nervi mi-am facut. Ii detest. Nu vreau sa mai am de-a face cu Volksbank cite zile oi mai avea.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 23 Jul 2004, 10:22
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




QUOTE
Si eu mi-am luat masina prin VolksBank Leasing - dar ca si persoana fizica. Poate voi ati luat credit de la Banca Volksbank, nu de la leasing deoarece astia sunt profesionisti, absolut nici o problema nu a fost in derularea sau obtinerea leasingului (cu exceptia celei de azi: acum am terminat ratele, au trimis actele dar au uitat sa trimita cheia de rezerva).
Ce le pot reprosa este ca calculeaza ratele dupa un curs valutar de-a lor, intotdeauna mai mare ca si al BNR-lui. 
Celalat ce m-a suparat putin ca nu au recalculat dobanda in mod proportional: leasingul a fost pe 3 ani, am platit toate ratele in 1,5 ani, dar dobanda nu a scazut la jumatate ci numai la 3/4 parte.


salut
felicitari pentru terminarea leasingului
eu mai am pana in ianuarie
eu am lucrat cu BCR Leasing. Nu prea am avut probleme cu ei, in afara faptului ca mi-au scos numerele cu termen de valabilitate cu 1 an mai mic.
De... eu aveam contract pe 3 ani si numere pe 2. Oricum s-au simtit si au schimbat ei pe cheltuiala lor.
in ceea ce priveste recalculul de dobanda vezi daca nu ai avut vreo clauza in contract. In general se face recalculul dobanzii la sold si se percepe un comision de rambursare anticipata


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 23 Jul 2004, 11:17
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




in contract scrie ca se recalculeaza dobanda dar nu scrie modul recalcularii: o Domnisoara amabila mi-a raspuns pe fata ca nu este interesul leasingului ca noi sa platim cat mai repede. ...

Intodeauna ma mir la reclamele de genul "Promotie! numai acum fara avans, rate mici" ... pentru cine e promotia? pentru cel care da imprumutul fiindca o da pe termen lung, suma cat mai mare (fara avnas!) si dobanda se face mare.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 23 Jul 2004, 11:41
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




Ideea este ca in momentul in care leasingul finanteaza se astepta sa obtina dobanda pe toata perioada de finantare.
Daca tu rambursezi mai repede este ca si cum ei au plasat banii dar au avut venituri mai mici (din dobanzi).
In general se practica un comision la rambursarea in avans (1%) sau se recalculeaza dobanda astfel incat finantatorul sa mai scoata ceva.


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 23 Jul 2004, 14:36
Post #36


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




cu vbl pana acum nu am avut nici o problema. in afara idiotului care s-a ocupat de inscrierea meganului si clioului. mai aveam putin si mergeam peste el acasa.

cat despre serus, ei lucreaza cu vbl si bcr curent dar cred ca si cu alti. oricum nu te obliga deloc sa lucrezi cu vbl.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 23 Jul 2004, 14:49
Post #37


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




In Romania s-a incercat ieftinirea finantarii nu prin diminuarea costului acesteia (dobanzi) ci prin marirea perioadei de creditare.

In general unde vezi 'fara avans', finantarea este pe perioada mai mare.


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 21:15
Dacia