Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau sa imi cumpar o masina noua pana in 9000 euro, sugesti

kobe
post 13 May 2004, 19:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




Salutare tuturor

Datele problemei ar fi asa: vrea sa imi cumpar pe firma o masina noua in jur de 8000-9000 euro. Vreau o masina de familie cu un consum mic.

Avand in vedere suma disponibila m-am gandit la un Renault de 1.5 pe motorina. Nu arata grozav, insa pentru mine acest aspect este egal cu zero. Are portbagaj spatios, consuma foarte putin, iar Renault face lucruri de calitate, despre fabricile din Turcia am citit numai de bine.

Nu merg cu viteza, mai ales cu un copil mic in masina. In dotarea standard masina are aer conditionat, ceea pentru mine este obligatoriu.

OK, cam asta am in cap. Rog posesorii acestei masini sa isi exprime opinia. Sunt probleme cu modelele pe motorina, cum sunt dpdv fiabilitate, cum functioneaza iarna, etc

orice opinie este binevenita

eu ar cam trebui sa ma decid in vreo 2 saptamani, asa ca sunt in etapa strangerii de informatii.

multumesc tuturor.

kobe


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobe
post 13 May 2004, 19:23
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




precizez ca inainte de a posta am citit destul de mult din ce s-a scris, insa niste opinii ale posesorilor de Clio diesel un m-ar supara.

merci mult anticipat !


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 13 May 2004, 21:37
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Salutare.

In primul rand, vreu sa-ti atrag atentia, dCi-ul nu este in zona 8-9000Euro, ea costa mai mult de 10.000.
Cu aer conditionat, aproximativ la acest pret este numai motorizarea cea mai modesta, cel de 1,4/8v.
Eu acum 1.5 ani am luat aceasta decizie, sa-mi cumpar Clio Symbol, si daca acum as fi iar in situatia aceea (inapoi cu 1,5 ani, cu banii ce am avut) iarasi as face aceeasi alegere.

Daca as avea acum 9000Euro, mi-as cumpara un Astra, Focus, Polo Kombi (SH). Eu am posibilitatea de a merge dupa ea, de a alege personal de pe piata Germana. Daca nu ar fi sansa asta as exclude optiunea sa cumpar una adusa de bisnitari. Si daca il aleg eu exista posibilitatea sa iau teapa, dar de la bisnitari 100%.

Este o decizie grea, eu spun sa nu o grabesti. Citeste toate posturile de pe acest forum, daca simpatizezi cu Renault dar citeste si alte forumuri. Este o hotarare cu care vei trai in anii urmatori.

Un lucru este bine de stiut: pe forumurile de masini lumea intra sa-si spuna bubele, nu te speria daca vezi ca sunt insiruite numai defecte, asta e normal. Nu intra nimeni sa spuna "si azi mi-a mers perfect masina"

Bafta la alegere!


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobe
post 13 May 2004, 21:53
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




precizare importanta, eu vorbesc de preturi CIP


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 14 May 2004, 07:36
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Pai trebuia sa spui de la inceput....

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 15:32


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 14 May 2004, 10:46
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Pai la 8-9000 cip poti lua orice symbol.
Problema care eu as vedea-o este cea legata de spatiu. Doi adulti merg destul de confortabil, insa pe bancheta din spate locul este destul de mic. In plus portbagajul este mare dar accesul in el este destul de stramt, iar bancheta rabatabila este cam nepractica. Si inca un lucru, symbolul nu are sistem de prindere a scaunelor de copii ISOFIX. Bicorpul are si in fata si in spate.
Spuneai ca te intereseaza dci .Pai daca nu sari bine de 20.000km anual rentabilitatea lui este destul de mica. 1,4 8v condus linistit are un consum destul de economic .


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobe
post 14 May 2004, 13:54
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




Acum am venit de la SERUS. Am ales modelul pe motorina cu aer conditionat, culoarea albastra. Sper sa am masinuta in maxim 2 saptamani. Pana una-alta astept sa fac cativa kilometri cu Clio, nu am mai avut ocazia sa conduc masini diesel.

Una peste alta forumul isi atinge scopul, si anume informarea potentialilor clienti. Informatiile venite de la alti clienti sunt cele mai sigure, consider eu.

cata, sar bine de 20.ooo km anual ...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 14 May 2004, 17:00
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




si nu ai facut un drive test fie el cat de mic ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobe
post 14 May 2004, 17:55
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




Nu, dar merg pe mana voastra laugh.gif

Sincer nu am alte alternative (suma limitata) si chiar sunt multumit de alegerea facuta. Personal am incredere in Renault, feedback-ul vostru si al amicilor mei care poseda Clio Symbol e unul foarte bun. Ramane sa cumpar efectiv masina si sa invat sa merg cu un diesel, merg de vreo 4 ani pe "benzina".

Banuiesc ca nu e mare scofala sa fac trecerea, nu-i asa ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 14 May 2004, 18:14
Post #10


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




nu, mai ales daca ai mers linistit, nu vei avea probleme cu turatul la inceput.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
...Roadrunner...
post 15 May 2004, 02:26
Post #11


Membru fondator "Skija Klan (c)"


Group: Members
Posts: 751
Joined: 27 September 02
From: Bucuresti




Normal ca nu ... ca doar nu ti-ai luat avion de vinatoare ...

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 15:32


--------------------
Renault MeganeII - B-81-RoadRunner
Bip... Bip... !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 15 May 2004, 15:49
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




QUOTE
Salutare.

Nu intra nimeni sa spuna \"si azi mi-a mers perfect masina\"

Bafta la alegere!


nu ma evita, pentru ca eu am facut acest lucru, am spus, ca nu forumul este mort, dar desi citesc zilnic nu ma bag in seama si/sau inventez defecte de dragul de a fi chitibusar sau carcotas.
eu la meg`ul meu nu prea am de facut reproshuri inca, sau nu importante.

eu zic ca omul a ales ce trebuie, trebuie sa fie relaxat total de aceasta trecere, deoarece nu prea ai ce sa treci...
CS II 1.5dCi este suficient de fasnet, merge bine, cu micile lui neajunsuri, dar per total este practic si accesibil...
Defectiuni majore sau senzationale nu are(exceptandu-l pe Mijuself)
o sa fie putin socat poate de consumul foarte mic, ceea ce o sa`l incurajeze in a`i da sandale mai tare...
in rest sanatate si numai bine....

PS se poate adapta sistemul isofix sau gasi scaune compatibile de copil si pentru clio.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobe
post 15 May 2004, 21:09
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




QUOTE

o sa fie putin socat poate de consumul foarte mic, ceea ce o sa`l incurajeze in a`i da sandale mai tare...
in rest sanatate si numai bine....


hehe, eu acum conduc un Tico, daca ma intelegi :roll:
dar doh, se mareste familia ....

toate bune tuturor


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobe
post 28 Jun 2004, 19:23
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




Abia azi am intrat in posesia Symbolului, am sa fac vreo 100 de km si o sa revin cu ceva impresii. Primul lucru pe care l-am remarcat e ca tare bun e aerul conditionat .... smile.gif

amabili cei de la Serus, execrabili cei de la Volsbank. Daca puteti, evitati aceasta banca ....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 28 Jun 2004, 22:22
Post #15


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




sa il stapanesti sanatos


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MBZ
post 28 Jun 2004, 23:17
Post #16


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 484
Joined: 27 November 03




QUOTE
Abia azi am intrat in posesia Symbolului, am sa fac vreo 100 de km si o sa revin cu ceva impresii. Primul lucru pe care l-am remarcat e ca tare bun e aerul conditionat .... smile.gif

amabili cei de la Serus, execrabili cei de la Volsbank. Daca puteti, evitati aceasta banca ....

neneaa...uita de consumul la Tico... CS II 1.5 dCi il bate la fund... da?
o sa vezi ca ai sa`mi dai dreptate, si o sa mai dai ceva ... wink.gif sandale la clisos...
Doamne ajuta! sa n`ai baiuri cu iel, noroc si bani...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobe
post 29 Jun 2004, 08:16
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




prima impresie:
Precizez ca eu am ca termen de comparatie un Tico. Clio (1.5dci, expression) e mult mai solid, mai manevrabil, mai bine antifonat. A, si inca ceva: masina asta chiar are portbagaj! In schimb cred ca o sa imi ia ceva vreme sa invat sa parchez cu spatele. Manualul de la Clio e jalnic, dupa ce il deschizi incep sa cada foile din el.
Am mers pe autostrada Buc-Cta, atat cat s-a dat in folosinta. La 2500 de ture in treapta a 5-a viteza a fost de aproape 100km/h. Nu am trecut de cei 2500 rot/min pt ca masina e in rodaj.
Btw, nu am gasit nicaieri ceva sfaturi pt rodaj: voi ce recomendati ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 29 Jun 2004, 08:50
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




scrie in cartea tehnica si in instructiuni. Citeste atent. ideea este sa nu depasesti 3000 -3500 de ture parca in primii 1000 km dar nu stiu sigur.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobe
post 29 Jun 2004, 09:45
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




in manual scrie 2500 de ture in primii 1500km, ceea ce am si facut. Insa eu ma asteptam la mai multe detalii. in schimb sunt multe pagini in care iti explica ce si cum cu scaunul pt copil.

si eu am un copil foarte mic (sub 1 luna) si aceste infos sunt ok, insa parca prea putine lucruri despre rodaj ...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 29 Jun 2004, 09:48
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




ah da uitasem ca ai diesel. pai alea in rest nu ai ce rodaj sa faci ca doar nu e Berlina lui bunicu laugh.gif


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 29 Jun 2004, 09:49
Post #21


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




kobe, daca ai trecut de 1500km, atunci ai trecut shi de rodaj...
bucura'te de mashina! smile.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobe
post 29 Jun 2004, 13:54
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




abia am facut 150km , mi-am propus sa fac in fiecare seara bucata de autostrada Buc-Cta, dus-intors.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xymzar
post 22 Jul 2004, 11:02
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 3 April 04
From: Bucuresti




"amabili cei de la Serus, execrabili cei de la Volsbank. Daca puteti, evitati aceasta banca ...."

Poti da mai multe detalii, sunt chiar interesat de aceasta problema.


--------------------
Renault Megane II Estate 2006 / 1.5 dci-74KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 22 Jul 2004, 11:13
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Am avut masina luata in leasing de la Volksbank. Mizerabili. Neseriosi si tilhari. Sub orice critica. Nu vreau sa mai am de-a face cu ei.

Soacra mea a vindut un apartament unor tineri care plateau cu credit de la Volksbank. A fost oribil. Atit de scirbosi si de neseriosi, atit de nesimtiti... (ma refer la VB, nu la cumparatori). A fost o mare bataie de joc. Si asta avind in vedere ca noi vindeam apartamentul, deci am avut de-a face cu Volksbank numai in ziua vinzarii, dar nu vreau sa-mi imaginez prin ce-or fi trecut cumparatorii, saracii, pina au obtinut creditul...

Nici nu vreau sa mai aud de numele "Volksbank".


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
George
post 22 Jul 2004, 11:40
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 5 December 03
From: Bucuresti




acelasi lucru cu volkswagen ... se pare ca "volks" nu mai inseama popor :evil:


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kobe
post 22 Jul 2004, 22:32
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 13 May 04




QUOTE
\"amabili cei de la Serus, execrabili cei de la Volsbank. Daca puteti, evitati aceasta banca ....\"

Poti da mai multe detalii, sunt chiar interesat de aceasta problema.


xymar, iata cum sta problema.

Sunt angajat intr-o firma cu cifra de afaceri pe anul trecut de peste $3 mil la 15 angajati. Am vrut de la VB un imprumut cu care sa achizitionam un amarat de Clio dCi. Precizez ca firma unde muncesc a derulat deja credite de peste 1mil usd la alte banci si a fost prompta in achitarea ratelor.

Cu toate astea VB a soliciat un numar de 36 de bilete la ordin IN ALB. La studierea dosarelor depuse ai sunat/trimis mail de nenumarate ori ca sa intrebe ce inseamna contul contabil x sau y. Total neprofesionisti. Totul a durat ENORM de mult timp, la un moment dat am vrut sa ne bagam picioarele in avans si sa achitam masina integral.

Si vina imi apartine pt ca eu am vrut sa lucrez cu Serus, iar ei m-au obligat sa lucrez cu VB.

Repet: Nu lucrati cu VB, sunt incompetenti si idioti. Personal eu cred ca am vreun deal cu Renault Romania, pt ca altfel piata i-ar fi eliminat de mult timp din decor ...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Jul 2004, 09:45
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Cum adica te-au obligat? Pai Serus isi primeste banii oricum, indiferent cine plateste.
Serus n-are decit sa-ti dea o proforma, cu care te duci la orice firma de leasing vrei. Ei o platesc, tu te intorci la Serus si iei masina.

Pentru Serus e ca si cind ai plati cu banii jos. Ei primesc toata suma deodata, iar ratele de leasing sint problema ta, nu a lor.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu718
post 23 Jul 2004, 09:52
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 675
Joined: 22 December 03
From: Bucuresti




Teoretic, ai dreptate. Numai ca, multi fac diferite "parteneriate" de genul asta. Nu mi se par ok, fiindca iti baga oarecum pumnul in gura. Si nu numai aici, ci si la asigurari. E vorba de comisoane, spagi, etc.
Exemplele sunt numeroase, daca iei credit de la BCR, oare asigurarea crezi ca ai putea-o face altundeva decat la BCR ASIGURARI????

This post has been edited by cmandrei: 17 Mar 2006, 15:33


--------------------
Clio Symbol Expression 1.4 8V
Gri Boreal
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 23 Jul 2004, 10:10
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Da, dar acolo e altceva. Acolo ei dau banii, deci e dreptul lor sa se asigure ca si-i vor primi inapoi.
Cind cumperi o masina, insa, ei n-au nici un drept legal sa faca nazuri. Daca vrei sa faci leasing prin Cucurigu Impex SRL, e ca si cind firma Cucurigu Impex SRL vine la Serus si zice "vreau sa cumpar un Renault cu banii jos". Tu nici macar nu apari in nici un act, tu nici nu existi pentru Serus. Clientul, din punctul lor de vedere, este Cucurigu Impex SRL. Ca pe urma Cucurigu iti da tie masina si iti ia banii in rate, asta nu mai conteaza.

Parteneriatul pe care il au ei cu VB consta numai intr-un birou de la Serus unde poti face probabil toate formele fara sa te mai deplasezi la firma de leasing. Adica e vorba numai de convenienta, insa in nici un caz nu te pot obliga in vreun fel.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 23 Jul 2004, 10:12
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Si eu mi-am luat masina prin VolksBank Leasing - dar ca si persoana fizica. Poate voi ati luat credit de la Banca Volksbank, nu de la leasing deoarece astia sunt profesionisti, absolut nici o problema nu a fost in derularea sau obtinerea leasingului (cu exceptia celei de azi: acum am terminat ratele, au trimis actele dar au uitat sa trimita cheia de rezerva).
Ce le pot reprosa este ca calculeaza ratele dupa un curs valutar de-a lor, intotdeauna mai mare ca si al BNR-lui.
Celalat ce m-a suparat putin ca nu au recalculat dobanda in mod proportional: leasingul a fost pe 3 ani, am platit toate ratele in 1,5 ani, dar dobanda nu a scazut la jumatate ci numai la 3/4 parte.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 14:46
Dacia