Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Clio Symbol Fidji 1.4 16V, probleme, impresii ...

dya
post 29 Apr 2006, 23:13
Post #31


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




QUOTE(crn @ Apr 27 2006, 05:40 PM)
In ultimul raport de viteza nu a urcat mai mult de 5500 de ture cu pedala la podea nicidecum nu a ajuns la 6000 dupa cum scrie in cartea tehnica. Intr-adevar nu am mers mai mult de citeva secunde (aprox. 30 sec. maxim) dar oricum nu dadea impresia ca putea mai mult de atit (~180km/h).

Mentionez ca masina avea aproximativ 2000 km in acel moment.

*



In primul rand, e important ca in rodaj sa nu depasesti turatia maxima recomandata in cartea tehnica a autovehicolului.
In al doilea rand, ai mers mult prea putin ca sa observi daca ajunge sau nu la turatia maxima...
In ultima treapta de viteza e clar ca ai o mult mai mare inertie la acceleratie ca in treptele inferioare. Deasemenea factorii de drum si de mediu mai pot influenta atingerea vitezei maxime. Iti pot spune din experienta ca puturosul meu Cliot a atins fabuloasa viteza de 170km/h pe autostrada soarelui, in conditii de soare si drum uscat DAR, de la 160 (vit max.) pana la 170 i-a cam luat un minut si jumatate, poate chiar doua wink.gif
Bafta, s-o stapanesti sanatos... si ia-o usurel


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alin-L
post 30 Apr 2006, 23:18
Post #32


No more Mr. Nice Guy!...


Group: Members
Posts: 19
Joined: 27 November 05
From: Pitesti




Am mai spus-o si pe alt topic... dar repet si aici: am mers pe autostrada Pitesti - Bucuresti, in luna februarie, dupa ce trecusem binisor de cei 3500 km de rodaj recomandati de producator, cu viteza maxima (indicata pe ceasul de la bord) de 200 km/h !!! cine ma crede - bine, cine nu... sa vina la Pitesti si incercam impreuna... (dar sa pregateasca si banii pentru o eventuala amenda!). tongue.gif Nu pot preciza cam cat timp a durat pana cand am reusit sa ating viteza amintita, insa, cu siguranta a durat muuuuult mai mult de 30 de secunde! wink.gif


--------------------
renault symbol - fidji 2005 - 1,4 16V - AG 07 SMT
...masina mica, de familie. E ok dak familia e mica!
...doar 98 bhp - stock, dar merge!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 6 Jan 2007, 21:00
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.889
Joined: 13 October 06




si eu smile.gif ca sa ma autodenunt am vazut de vreo 2-3 ori 200 pe bord pe A2.
pana la 190 ajunge relativ repede,dupa aia e mai greu.
Oricum reali probail erau cel mult 190.
cum radare nu prea sunt sau daca sunt atunci le pun vesnic la km 79, 98 si eventual la iesire (106 ) -cata lipsa de inspiratie icon_mrgreen.gif
cu riscul ca sunt de mult offtopic v-as fi recunsoscator dc mi-ati recomanda niste detectoare ieftine si eficiente in afara localitatile.

Mersi si sa nu faceti ca mine! ph34r.gif


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 12th May 2024 - 08:32
Dacia