Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna 2000 1.9 dci - Rulmenti Spate Fata, (dimensiuni!?)

klodoma
post 2 May 2006, 12:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 7 March 05
From: Timisoara




Salutari la toti,

Am avut ghinionul ca in 10000 km sa mi se strice 2 rulmenti. Unul pe fata iar unul pe spate.

Cel pe fata l-am schimbat relativ usor si repede dar si cel pe spate a inceput sa faca urat. La viteze peste 90 kmh parca e o rasnitza.

Stie cineva care sunt marimile lui? Am sunat la reprezentanta si costa in jur de 160 EURO cu butuc cu tot. La piese auto cam la fel. Sincer as schimba doar rulmentul... asta in cazul in care il gasesc pe undeva. La cel pe fata l-am luat direct de la renault ca nu l-am gasit niciunde. Daca se poate schimba fara butuc l-as schimba.

Masina e renault laguna 2000, 1.9 DCI, cod VF1B56W. Pot sa dau toata seria de sasiu dar cred ca atat ajunge.

Stima!
Andy.


--------------------
Renault Laguna 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r&d
post 4 May 2006, 08:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 2 June 04




Masina este cu ABS, ai senzorul de ABS capsulat in butuc. Asa ca singura solutie este sa cumperi tot butucul.

Eu am schimbat unul pe fata dreapta la ~120k km... acuma am trecut de 162k si nu am probleme cu restul rulmentilor...


--------------------
Volvo S40 2.0T4 200cp 2001
Renault Laguna 2 Privilege 1.8 16V 120cp 2001 (Verkauft/Sold)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klodoma
post 4 May 2006, 09:04
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 7 March 05
From: Timisoara




Oki doki,

Mersi de "tipp". Credeam ca e ca si la cel pe fata(care nu prea se gaseste in comert). Pe spate nu l-am dat jos sa vad.

Stima.


--------------------
Renault Laguna 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klodoma
post 3 Jul 2006, 16:05
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 7 March 05
From: Timisoara




QUOTE(r&d @ 4 May 2006, 10:43)
Masina este cu ABS, ai senzorul de ABS capsulat in butuc. Asa ca singura solutie este sa cumperi tot butucul.

Eu am schimbat unul pe fata dreapta la ~120k km... acuma am trecut de 162k si nu am probleme cu restul rulmentilor...
*




Pentru cei interesati:
Pentru Laguna I 1.9 DCI 2000, rulmentul pe fata e rulment normal... care din pacate nu l-am gasit in comert doar la piese auto si mai scump ca la renault (undeva la 100 EURO) iar cel pe spate... de fapt rulmentul este integrat in butuc(camasa exterioara este butucul) si se cumpara cu totul. Costa si mai mult ca cel pe fata, aprox 160 EURO. Zic astea caci cu mainile mele le-am schimbat pe amandoua(din pacate).

Sper sa nu mai fie cazul de schimbari din pct asta de vedere.

Salutari!


--------------------
Renault Laguna 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 23:36
Dacia