Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

consumul de ulei 1,5 dci, la voi cat consuma ?

Rimio de Vassur
post 23 Mar 2021, 20:14
Post #121





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Eu zic sa uiti de masina asta. Cauta alta.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 23 Mar 2021, 20:32
Post #122


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Consumul exagerat de ulei (ca si in cazul de fata) va distruge complet nu numai motorul ci si catalizatorul, infunda egr asta daca mai sunt inca bune. Sfatul meu este fie sa renunti la acesta masina sau daca tie chiar ti sa pus pata pe acesta masina sa negociezi costurile de reparatie ale motorului.

Asa ca idee doar piesele pt reparatie costa aprox. 2000 de lei.

This post has been edited by xmisterx: 23 Mar 2021, 20:34


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexh
post 3 Aug 2021, 15:05
Post #123


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Salutare. Va rog sa ma ajutati cu orice parere legata de un consum suspect de mare de ulei.

Masina: Megane 2, 2004, 1.5 dCi, K9K722, manuala.

Povestea:
La 300.000 fix am facut distributia completa. Service multimarca cu piese de origine (cica...). Anul 2019.
La aprox. 331.000 km (iunie 2021) s-a rupt cureaua de distributie in mers, la aprox 130km/h. Cureaua era in garantie, dus masina pe platforma la serviceul unde am pus-o. Dupa 1 luna (extrem de mult dupa mine, dar asta e) masina a fost gata, cu lucrarile si piesele din atasament. Reparatia suportata integral de service. La 09.07.2021 a iesit din service reparata si, conform documentului, cu plinul de ulei 10W40 Elf (scrie 1L pt ca au folosit 5 bidoane de 1L). Cand am luat-o m-am invartit cateva ore, cateva zeci de km in oras, fara sa remarc nimic iar in weekend am fost la un drum de aprox 500km, iar fara probleme.

Problema:
Saptamana asta, deci la mai putin de 1 luna (timp in care am facut 3.000+ km), s-a aprins martorul de completare ulei. Joja a confirmat, nivel minim.

Masuri luate pana acum:
Am fost cu ea la acelasi service ieri, s-au (ne-am) uitat pe la motor, totul.uscat, nu sunt semne de scurgere. Fum nu scoate decat la accelerarile violente, tipic Euro 3.
Am completat azi pana la maxim cu acelasi 5W40 si urmeaza sa fac un drum de aprox 1500 km si sa vad cum se comporta.

Intrebarea:
Care ar putea fi cauza consumului in exces? Precizez ca pana acum masina a mers doar cu Elf Evolution NF 5W40 din care nu manca aproape deloc. O singura data am completat cam cu 1L dupa aprox 16000 km de la schimbul precedent, in conditiile in care mersesem mai sportiv o lunga distanta.

Sunt constient ca pot fi N cauze de consum marit dar bazat pe cele povestite si cele inlocuite, poate ma puteti ghida de unde sa incep sa ma uit.

Multumesc.

Screenshot_20210803_154403_Acrobat_for_Samsung.jpg ( Size: 594.79k ) Number of downloads: 143


This post has been edited by alexh: 3 Aug 2021, 15:10


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004 - 1,5 dCi - 82 CP stock - 101 CP OBDtuning
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 3 Aug 2021, 18:01
Post #124


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




1. Eu as zice ca chiuloasa sh ( cine stie cati km o fi avut motorul de pe care a fost luata) nu a fost reconditionata complet, a fost montata pe motor cu supapele vechi poate chiar si acelesi semeringuri la supape. Pe aici consuma uleiul.
2. Mai poate consuma pe la turbina pt ca si ea are destui km.
3. Mai poate consuma ulei pe la segmentii pistoanelor, uzura la segmenti si segmentul de ungere blocat in canal.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexh
post 20 Aug 2021, 18:31
Post #125


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Multumesc xmisterx.

Intre timp am mai facut 4.000 km cu masina, am trecut pe 5W40 pe care, din pacate, il papa la fel de repede.

Tot in acesti 4.000 km am aflat ca masina scoate si fum, in special in accelerarile la turatii joase si medii, mai putin spre deloc la turatii inalte si viteze de autostrada. Odata atentionat, am mers eu in spatele ei si am constatat ca e un fum alb spre albastrui ceea ce in mod cert indica patrunderea uleiului in camera de ardere.

Am mai fost o data la service, cu acelasi rezultat - "domne scurgeri nu sunt, nu stim de unde poate fi consumul marit". Intr-adevar nu se vad. Dar pe urma mi-au servit o povestioara cum de fapt 10W40 ar trebui sa folosesc (adica ce au pus ei prima data - si tot a fost papat) si ca 5W40 e pentru benzinare. Mai apoi ca va mai manca o perioada "pana se vor echilibra piesele noi, sa isi gaseasca calea". In mod cert e vorba despre incompetenta combinata cu rea-vointa si lipsa de interes pentru o masina veche si cu rulaj mare.

Cel mai tare ma oftica faptul ca pana la acest incident motorul se comporta exemplar si acum a fost distrus de niste amatori.

As exclude pentru moment turbina si probabil ca e chiuloasa de vina...eventual chiar si segmentii.

Asa incat va intreb pe voi - stiti un mester, un service, orice, care sa se bage la o verificare amanuntita, eventual si reparatie? Din pacate pana acum nu am mai avut nevoie de asa ceva iar cei la care ma duceam in mod regulat pentru chestiile simple nu se baga. Orice sugestii sunt binevenite (eventual pe PM daca nu se poate pe topic).

Multumesc.

This post has been edited by alexh: 20 Aug 2021, 18:33


--------------------
Renault Megane Sedan 2.1 2004 - 1,5 dCi - 82 CP stock - 101 CP OBDtuning
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zaishen
post 21 Aug 2021, 12:13
Post #126


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 24 January 19
From: Mureș




Salut, eu dacă aș fii în această situație aș cumpăra alt motor 1.5dci și l-aș pune sus cu kit nou distribuție, pompă apă, din dezmembrări, de la început trebuia să schimbi direct motorul, nu se merită să umblii la chiuloasă, supape și alte necazuri de genul, la un motor cu 300k km...
SH am văzut că sunt fără accesorii cu 1000/2000 de lei, am văzut că sunt multe aduse de dincolo direct pentru dezmembrat, dacă cauți găsești motor bun care sigur mai merge 150k
Cât despre ulei, eu n-am băgat niciodată 10w xx, trebuie băgat 5w tot timpul, asta-i părerea mea, 10w nu crește compresia pentru mult timp, doar îi accelerează cancerul să moară mai repede, chiar dacă motorul are mulți km, ulei motor Liqui Molly top tec 5w 40 sau Ravenol, niciodată Elf, sau Castrol, etc

This post has been edited by Zaishen: 21 Aug 2021, 12:22


--------------------
Renault Megane 2 / Laguna 2 2007 Hatchback, 1,5 dCI 86cp, 1.9dci 130cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 21:11
Dacia