Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Megane 3 fara putere la plecare, Megane 3 1.5 DCI 110cp lipsa putere la plecare

drg_iulian
post 27 May 2023, 12:34
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 November 22




Salutare, am un Megane 3 1.5 DCI 110cp fara putere la plecare. Am vazut pe tester OBD2 ca, Air flow sta pe la 21-22 kg/h cand merge prost, iar cand merge bine sta undeva la 38-40 kg/h. Iar fara mufa de la debitmetru merge calumea masina, se accelereaza repede are putere la plecare etc (merge de toti caii=)) ) am schimbat debitmetrul crezand ca e de la el, dar tot la fel face. Dupa ce m am uitat mai atent pe tester am observat ca dupa ce o accelerez (pe neutru) si o las sa ajung la relantii, air flow ul sta la 21-22 kg/h si dupa fix 40 de secunde sare la 38-40 kg/h si atunci merge bine masina.

Si alti parametrii care se schimba atunci cand masina merge bine/prost

----
AIR FLOW: 21-22kg/h
- EGR position 5-6%
- throttle position ~0.67%

AIR FLOW: 38-40kg/h
- EGR position 0%
- throttle position ~1.57%
----

Am tot incercat variante pe care le-am gasit pe forum despre motor fara putere etc, dar in afara de mufa scoasa de la debitmetru de am gasit pe forum, nimic nu a avut efect..

Poate a mai avut cineva o problema ca asta ca mi-a mancat zilele..
Sunt nou pe aici si sper ca nu am gresit categoria. Multumesc frumos!

This post has been edited by drg_iulian: 27 May 2023, 19:02


--------------------
Renault Megane 3 1.5 dCi 110 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 28 May 2023, 09:10
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Salut, daca doresti poti preciza si cu ce tester \program de diagnoza "... Am vazut pe tester OBD2 ca, ... Dupa ce m am uitat mai atent pe tester am observat ca ..." , eventual atasa si o poza doua din acesta, si codul motor (ex K9K636, K9K836, daca il cunosti).


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drg_iulian
post 28 May 2023, 10:30
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 November 22




Salut, am revenit cu detalii:

Folosesc Un tester ELM327 WIFI cu CarScanner Pro

interfata-diagnoza-techstar-obd2-bluetooth-40-cu-cip-elm327-v15.jpg

Cod Motor: K9K-R8

Am fost la masina si am facut urmatoarele screenshot uri din CarScanner:

Merge calumea la relantii
WhatsApp_Image_2023_05_28_at_11.26.07_AM.jpeg ( Size: 85.81k ) Number of downloads: 276


Merge prost la relantii dupa ce am accelerat o si am lasat o sa ajunga la relantii
WhatsApp_Image_2023_05_28_at_11.26.06_AM.jpeg ( Size: 100.28k ) Number of downloads: 277


This post has been edited by drg_iulian: 28 May 2023, 10:32


--------------------
Renault Megane 3 1.5 dCi 110 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costas78
post 29 May 2023, 06:54
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 288
Joined: 26 August 20
From: Constanta




Salut, si la mine (636) valorile la air flow sunt ca la tine. Modificarea valorilor la ralantiu coincide cu modificarea parametrilor EGR. Mie mi se par corecte, mai ales ca ai schimbat si debitmetrul. Vezi intai ce erori ai, inclusiv cele arhivate. Eu la turbina m-as mai uita putin, presiunile in rampa si raportul air/fuel. Distributia cand ai facut-o?

This post has been edited by costas78: 29 May 2023, 07:27


--------------------
Renault Megane 3 K9K 636 Grandtour 1,5dci 110CP 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 29 May 2023, 10:04
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Salut,

Am o problema asemanatoare pe Laguna 3 2.0 dci: un ralanti instabil pana se incalzeste si parca (aici e cu un mare parca) o accelerare mai greoaie in mers. De pe loc pleaca usor, nu sunt probleme.

Ce am facut pana acum a fost sa curat in service EGR-ul si clapeta de acceleratie sunt in linie si s-au desfacut toate. Nu stiu cat de bine/atent au fost curatate ca nu am fost acolo, dar resigilate au fost toate.

Dupa curatare vreo 4-5 zile la temperaturi pana in 20 de grade totul a mers ok, apoi dupa 20 de grade a reinceput sa faca.

Apoi am curatat MAF-ul cu spary si am schimbat filtrul K&N cu unul normal de hartie MANN.
Am reinitializat eu dinou cu CLIP-ul clapeta de acceleratie (throttle body/damper valve) si EGR.

Acum ASEMANAREA vine din faptul ca la ralanti in CLIP am valorile din poze:
- cand merge bine
AIR FLOW: 18.5 kg/h
- EGR position 10%
- throttle position 28%
MAF reference - 185 mg/strk
MAF read - 190.3 mg/strk

- cand merge prost
AIR FLOW: 46.4 kg/h
- EGR position 0%
- throttle position 75%
MAF reference - 185 mg/strk
MAF read - 483.3 mg/strk


- tot cand merge prost (dar nu am poze)
AIR FLOW: 46.4 kg/h
- EGR position 0%
- throttle position 75%
MAF reference - 650 mg/strk
MAF read - 483.3 mg/strk


Problema e marcata cu rosu - se cere 185 se citeste 483.3. In momentul ala EGR-ul e inchis si clapeta e la 75%. Asta dupa 2 min de la accelerare in gol, timp in care merge corect.

Apoi dupa ce e cald apare anomalia in sus - se cere 650 se citeste 483.3. In momentul ala EGR-ul e inchis tot inchis si clapeta e la 75%.

Valorile de MAF nu le vezi cu OBDII-ul ci doar cu CLIP-ul care iti da si referintele in fiecare caz.

Acum la mine presiunea in rampa (poza cu rail pressure) e constanta si la bine si la rau, si se urmareste indeaproape referinta.

Eu voiam sa verific intai MAF-ul sa vad daca cu alt MAF citeste aceleasi valori (de ~ 500 in loc de 185 sau 650):
- daca da, banuiala mea cade pe clapeta de acceleratie, care indiferent de cerinta ramane blocata la 75%
- daca nu atunci la mine e MAF-ul care citeste tot timpul ~500

Asadar sfatul meu este sa lasi OBDII-ul si sa treci la CLIP sau DDT cu care sa citesti valorile de referinta cerute pe diverse componente pe admisie/amestec carburant.
Prin analiza valorilor te poti duce catre problema.

Poze vedeti in acest post din jurnal.

Nu stiu de ce se vedeau negre cele puse aici.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 29 May 2023, 11:06


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drg_iulian
post 29 May 2023, 10:42
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 November 22




QUOTE(costas78 @ 29 May 2023, 06:54)
Salut, si la mine (636) valorile la air flow sunt ca la tine. Modificarea valorilor la ralantiu coincide cu modificarea parametrilor EGR. Mie mi se par corecte, mai ales ca ai schimbat si debitmetrul. Vezi intai ce erori ai, inclusiv cele arhivate. Eu la turbina m-as mai uita putin, presiunile in rampa si raportul air/fuel. Distributia cand ai facut-o?
*



Salut,

Distributia a fost schimbata acum 5-6 mii de km
Presiunea in rampa este la ~270 bari
Iar raportul air/fuel nu-l vad in OBDII..

Ce am observat la a mea, atunci cand air flow ul sta la ~22kg/h, acceleratia este lenta comparativ cu momentul in care air flow-ul sta la ~40kg/h



<span class='edit'>29 May 2023, 10:47:</span>
QUOTE(madhorsefuzzy @ 29 May 2023, 10:04)
Salut,

Am o problema asemanatoare pe Laguna 3 2.0 dci: un ralanti instabil pana se incalzeste si parca (aici e cu un mare parca) o accelerare mai greoaie in mers. De pe loc pleaca usor, nu sunt probleme.

Ce am facut pana acum a fost sa curat in service EGR-ul si clapeta de acceleratie sunt in linie si s-au desfacut toate. Nu stiu cat de bine/atent au fost curatate ca nu am fost acolo, dar resigilate au fost toate.

[...]

Eu voiam sa verific intai MAF-ul sa vad daca cu alt MAF citeste aceleasi valori (de ~ 500 in loc de 185 sau 650):
- daca da, banuiala mea cade pe clapeta de acceleratie, care indiferent de cerinta ramane blocata la 75%
- daca nu atunci la mine e MAF-ul care citeste tot timpul ~500

Asadar sfatul meu este sa lasi OBDII-ul si sa treci la CLIP sau DDT cu care sa citesti valorile de referinta cerute pe diverse componente pe admisie/amestec carburant.
Prin analiza valorilor te poti duce catre problema.
*



Salut, eu am DDT4All cu care am reusit sa ma conectez la acest ELM327 WIFI, problema e ca nu stiu unde sa gasesc acele valori (Valorile de MAF) plus raportul air/fuel

p.s pozele nu le pot vedea (sunt negre atunci cand incerc sa le deschid)

This post has been edited by drg_iulian: 29 May 2023, 10:48


--------------------
Renault Megane 3 1.5 dCi 110 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
grig1960
post 29 May 2023, 10:56
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 816
Joined: 2 April 17
From: Onesti, Bacau




Salut, nici eu nu pot vedea pozele lui madhorsefuzzy, cand dau clic pentru marire se vad negru.

This post has been edited by grig1960: 29 May 2023, 10:57


--------------------
Renault Koleos 2010, 2.0dci, 4x4, 173 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 29 May 2023, 11:06
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Am pus link mai sus catre un post din jurnal unde se vad pozele.

Raportul air/fuel se calculeaza din cantitatea de aer si de combustibil, ambele in mg/strk

This post has been edited by madhorsefuzzy: 29 May 2023, 11:08


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drg_iulian
post 29 May 2023, 20:38
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 November 22




Salut, am revenit cu niste ss-uri din DDT

Cand masina merge bine:
generic_ok.png ( Size: 76.91k ) Number of downloads: 201


Cand masina merge prost
generic_prost.png ( Size: 76.02k ) Number of downloads: 199


Am observar ca Mass Air Flow se modifica, dar setpoint ul ramane la fel.
Atunci cand Mass Air Flow este la ~376 se accelereaza foarte repede.
si cand trece de la ~195 mg/strk la ~376 mg/strk se aude si motorul cum merge alfel, pleaca mult mai usor din ambreaj

========

Cand masina merge bine:
ok_0.png ( Size: 59k ) Number of downloads: 199


Cand masina merge prost
prost_0.png ( Size: 59.78k ) Number of downloads: 24


========

Si pentu EGR: (poate va ajuta)
Screenshot_2.png ( Size: 56.35k ) Number of downloads: 22


Pentru Throttle valve actuator
Screenshot_1.png ( Size: 29.29k ) Number of downloads: 19


This post has been edited by drg_iulian: 29 May 2023, 20:39


--------------------
Renault Megane 3 1.5 dCi 110 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 30 May 2023, 13:21
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Am facut si eu aseara la al meu 2.0 dci o proba cu un alt debitmetru (identic cu al meu) si da aceleasi valori, deci debitmetrul nu are nimic nici la mine. Era doar un check pe care l-am facut for extra 100%.

Acum uitandu-ma pe valorile tale: masina merge bine cand EGR-ul este inchis si prost cand EGR-ul este deschis.

Asta ma duce cu gandul ca EGR-ul tau e problema:
- ori e el infundat/colmatat
- ori e teava care vine il el e plina de depuneri, poate chiar astupata
- ori nu functioneaza valva, desi raporteaza ca e deschisa conform cu cerinta
- ori toate cele de mai sus

Asta face ca atunci cand EGR-ul ar trebui sa aduca aport de aer, nu o face si motorul se "sufoca", pana cand compenseaza cu aer din Throttle body (valve).

In primul rand as curata EGR-ul si teava care vine din evacuare catre el. Nu stii cand a fost sau daca a fost curatat.
Apoi as vedea daca mai are pierdere de putere si in acelasi timp as face inca o citire de parametrii cu DDT-ul.
E posibil sa scapi de pierderea de putere dupa curatare, dar sa ramai cu valori "aiurea" pe MAS airflow si sa mergi mai departe cu analiza cum fac eu.

In al doilea rand as verifica bateria si incarcarea bateriei, adica alternatorul si modulul de incarcare baterie care e intre alternator si baterie pe traseu: acei 13,33V cititi nu sunt ok. Trebuie sa fie in plaja 13.6 - 14.4V.
La mine am avut o problema cu un fir ciupit pe traseu si nu se mai incarca bateria deloc.

La mine EGR-ul e curatat, impreuna cu Throttle body (valve) si comportamentul e invers: cand EGR-ul lucreaza totul e ok, cand el e inchis si totul se bazeaza pe Throttle body (valve) nu mai e ok.
De cand am curatat si MAF-ul parca nu am mai avut nici un tremurat la ralanti (sau poate doar 1 singura data a mai facut), dar citind parametrii cu CLIP-ul am vazut ca nu se duc pe referinta.

Diseara merg la o diagnoza la un Dacotec si sper sa ma elucidez de comportamentul valorilor alea.
Poate sunt normale. radmasa.gif

Daca dau masina cuiva Laguna mea, care nu cunoaste istoricul o sa zica ca merge foarte bine si ca am gargauni in cap.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 30 May 2023, 13:25


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drg_iulian
post 30 May 2023, 14:41
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 November 22




EGR-u a fost curatat acum o luna (era intr-un mare fel🤣🤣, cos de fum), la cum a iesit de acolo posibil nu a fost curatat niciodata de fostul proprietar..
Urmeaza sa curat galeria.. banuiesc ca e la fel de naspa

Valorile au fost identice si inaintea curatarii EGR-ului si dupa (MAF), pe teser delphi. Ce am observar dupa curatare, am putut sa merg cu 70-80 km/h in a 3 a la ~2800 rpm, inainte sa-l curat la aceasi viteza avea peste 3000 rpm. Si parca era putin mai vioaie masina dupa curatate (poate mi se parea)

Bateria a fost schimbata anul trecut, dar voi verifica alternatorul ca am o banuiala ca nu are putere la relantii sa produca curent cat are masina nevoie (se opreste compresorul, stiu ca nu e electric, dar ma gandesc ca nu mai are putere pentru ventilator etc..) Probleme cu compresorul nu mai am (acum o luna am fost si am remediat toata instalatia plus ca am si garantie la care ma voi duce sa vad de ce se opreste la relantii)

Throttle body (valve) cred ca e cea in care intra teava de la iesirea intercooler ului.., la care am scos teava si era foarte ok, putin ulei ce-i drept de la turbina 🤣🤣 ma roade sa scot intercooler ul sa vad cat ulei e in el🤣🤣

Si problema cea mare e atunci cand vrei sa pleci mai sportiv fara sa accelerezi pana sar pistoanele, imi da in "gat" (scade turatia si pierde toata puterea) asta nu stiu daca are legatura cu valorile alea (sau e de la turbina).

Cand scot mufa de la debitmetru zici ca zboara masina, fara sa se "incece" la plecari "sportive" si fara sa aiba acceleratia lenta, efectiv scapi de toate problemele.

Ciudat e ca la tine e fix opusul de ce am eu🤣

Daca aflii ceva diseara la diagnoza sa ne dai de stire. Bafta sa scapi de probleme.

This post has been edited by drg_iulian: 30 May 2023, 15:23


--------------------
Renault Megane 3 1.5 dCi 110 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 30 May 2023, 15:53
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Teava care vine in EGR a fost curatata sau nu? Sau doar cat se vedea? Ca daca aia e infundata spre galerie poate doar trece un pic mai mult aer cat sa modifice un pic comportamentul.

Apoi treaba cu scosul mufei de la debitmetru: cand scoti mufa aia si ai eroare in bord, calculatorul de injectie nu mai tine cont de citiri si trece intr-un mod standard sau de avarie. Practic ignora mai multi senzori si merge pe valori predefinite (si/sau de avarie).
Dar nu poti sa mergi cu masina pe valori predefinite/de avarie.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drg_iulian
post 30 May 2023, 16:17
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 November 22




Da si teava aia J sau cum se numeste, a fost data jos si curatata.

Intr-adevar, ignora mai multi. Chiar daca las mufa de la debitmetru bagat si scot mufa de convertorul ala de la turbina (nu stiu exact cum se numeste, cel de are furtunase de vacum) masina sta la 38kg/h (MAF) + acceleratie vioaie. Evident ca in mers turbina nu mai face nimic, dar fluxul de aer si plecarea de pe loc sunt cum trebuie

This post has been edited by drg_iulian: 30 May 2023, 19:39


--------------------
Renault Megane 3 1.5 dCi 110 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 30 May 2023, 17:12
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




Cu mentiunea ca motorul 2.0 dCi M9R814 de pe LagunaIII are unele “asemanari” dar este si diferit fata de 1.5 dCi K9K(636) de pe MeganeIII atat ca hardware \componente cat si soft injectie.

Tangential la ce s-a discutat si valori atasat doar ca exemplu (subliniez asta) cateva grafice cu parametri monitorizati corect cu CLiP pentru un 1.5 dCi “in toate mintile lui”.


Attached thumbnail(s)
Grafic1.png ( Size: 75.79k ) Number of downloads: 19
Grafic2.png ( Size: 51.99k ) Number of downloads: 17
Grafic3.png ( Size: 51.2k ) Number of downloads: 12
Grafic4.png ( Size: 101k ) Number of downloads: 13


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 31 May 2023, 09:29
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Eu stiu ca 1.5 dci e diferit de 2.0 dci si evident ca si softul de injectie e diferit, dar principiul mare e acelasi: motoare dci.

Am fost aseara la Dacotec si mi-a zis sa las in pace partea de amestec aer: MAF, clapeta, EGR.

Dar a observat corectii mari pe injectoare: +- 1.5 pe 1 si 4. pe 2 si 3 erau mai mici +- 0.6
Si a mai observat ca are o intrerupere la 1500rpm, dar fix fix la 1500rpm cand teoretic injectoarele de 2.0 dci ar trebui sa schimbe modul de lucru. Se simtea bine de tot in scaun. In mers am incercat sa reproduc dar nu am reusit, doar pe loc.
Toate astea cu motorul cald cald, dupa 1h si 15 min de trafic de Bucuresti.

Eu o sa merg sa verific injectoarele de pe motorul vechi si daca alea sunt mai ok (desi nu cred fara reconditionare) sa le pun pe alea pe masina.

Pentru tine @drg_iulian nu stiu ce sfat sa-ti dau decat sa mergi la nenea asta la care am fost si eu sa se uite si la tine: 1.5dci 110 e mult mai comun decat 2.0 dci si a vazut mult mai multe.
Asta daca esti si tu din Bucuresti.

This post has been edited by madhorsefuzzy: 31 May 2023, 09:29


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drg_iulian
post 31 May 2023, 11:27
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 November 22




Da tot din bucuresti sunt, sec 4. Cat a costat diagnoza?


--------------------
Renault Megane 3 1.5 dCi 110 cp 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gil26
post 31 May 2023, 12:20
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.102
Joined: 10 May 20




QUOTE(madhorsefuzzy @ 31 May 2023, 09:29)
Eu stiu ca 1.5 dci e diferit de 2.0 dci si evident ca si softul de injectie e diferit, dar principiul mare e acelasi: motoare dci.
...
Dar a observat corectii mari pe injectoare: +- 1.5 pe 1 si 4. pe 2 si 3 erau mai mici +- 0.6
...
*


Principiul "in mare" este acelasi dar asa cum am scris si diferentele sunt importante.
Despre corectii poate sa fie o foarte lunga "discutie" , nu intru in prea multe "detalii", dar mai depinde cand si in ce conditii sunt "citite" (si cred ca i-ai spus dacotecului si ceea ce ai scris in jurnal), apoi + - 1.5 in anumite cazuri pot sa nu fie asa de mari pentru 2.0 M9R (am vazut o masina care avea si corectii din astea dar era OK, iar dupa ce se "stabilizau" restul interdependentelor erau chiar sub + - 1).

LE: inclusiv corectiile injectoarelor sunt diferite LagunaIII 2.0 M9R(814) fata de MeganeIII 1.5 K9K(636) chiar daca ambele sunt dCi.

This post has been edited by Gil26: 31 May 2023, 12:38


--------------------
Dacia Sandero Stepway 1.5dCi Easy-R(TS4) 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 00:51
Dacia