Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pierdere antigel, Pierdere antigel

vlad26s
post 14 Apr 2022, 07:03
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 September 21




Buna ziua , am un Megane 3 grandtour motor 1.6dci din 2013 achizitionat in august 2021 din Germania. De o perioada scurta am sesizat ca pierde lichid de racire mai ales in sarcina ( dupa incalzirea de afara cam 700ml la 200km ) . Am fost cu masina la 3 mecanici nu pierde oe nicaieri , nivelul de ulei este constant deci am exclus si varianta chiuloasei ( asa sper ) si din ce mi s-a spus s-ar putea sa fie o pierdere la racitorul de gaze . Din experienta ar sti cineva un cost aproximativ pentru ca din ce am inteles manopera este destul de scumpa si nu exista garantia ca ar putea pierde pe acolo . Sau eventual ceva sugestii pe unde ar mai putea scapa lichidul . Va multumesc


--------------------
Renault Megane Grandtour 2013 1.6dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 18 Apr 2022, 11:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Pe la racitorul EGR-ului e foarte plauzibil, antigelul trece in galeria de evacuare si acolo se arde (ai remarcat cumva un fum...alb?) ca deh...e cam cald acolo.Tu s-ar putea totusi sa ai EGR low pressure adica dupa DPF nu inaintea lui.
In sistemele astea complexe cu multe piese e greu sa pui degetul exact pe piesa defecta (desi asa ar fi ideal), cateodata trebuie sa le iei pe rand sa le schimbi... blink.gif oops.gif

This post has been edited by azaghorth: 18 Apr 2022, 11:46


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad26s
post 18 Apr 2022, 11:57
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 14 September 21




Culmea este ca nu scoate nici un fum alb ... nici macar nu se vede fumul de la evacuare nici daca turez motorul indiferent daca e incalzit sau rece .... oare ai avea idee si cam la ce pret as putea ajunge cu manopera in cazul asta ? nu de alta dar mi s-a avansat suma de 1500 lei doar manopera sa ajunga la racitor si sa puna piesele inapoi deoarece zicea mecanicul ca accesul e dificil .
Multumesc oricum pentru raspuns


--------------------
Renault Megane Grandtour 2013 1.6dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 18 Apr 2022, 12:43
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Daca ai EGR dupa DPF, accesul ar fi destul de facil.
Ca reguli generale:
-meseriasii (mecanici, electricieni...etc) au tendinta sa exagereze ,ca sa justifice o manopera crescuta
-tot timpul vezi 2-3 oferte, niciodata doar una!
Sincer nu am ideea cat te-ar costa, eu as face asa: As cauta pe cineva de incredere(preten,mecanic, shogor... biggrin.gif),m-as intelege la un cost ok si apoi as cumpara piesa si eviden-as schimba-o, adica as fi de fata cand se face lucrarea.

This post has been edited by azaghorth: 18 Apr 2022, 12:44


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
raduirg
post 16 Sep 2022, 11:29
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 September 22




Salut! Ai rezolvat pana la urma cu pierderea de antigel? Aceiasi problema o am si eu la un 1.6dci din 2014.Mersi


--------------------
Renault Megane 2014 , 1.6 dci GT line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Erkan
post 23 Apr 2023, 12:32
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 February 21
From: Slobozia




Salut, am un megane 3 1.9 dci si dupa ce am schimbat ambreiajul am observat o scurgere pe la aerisitorul de la corpul termostat, l am schimbat(corpul termostat) si in continuare pierd antigel, m am uitat pe la furtune pe sub masina nu gasesc nimic, fum alb nu scoate, ma gandeam ca poate fi racitorul de ulei, dar din nou...masina nu scoate fum, ce se intampla?

This post has been edited by Erkan: 23 Apr 2023, 12:33


--------------------
Renault Megane 3 2008 1.9 dci 131 - IL 52 ERK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 19:46
Dacia