Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rabla 2011, pentru cei interesati

tatabobu
post 10 Nov 2010, 10:51
Post #31


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti






QUOTE(fansuv @ 10 Nov 2010, 00:11)

Numai masini cu maxim 5 ani vechime sa mai intre in tara.
*



Si cand face masina 5 ani, sa te oblige s-o casezi! Nu se mai poate, tovarasi! Pana cand ne mai punem viitorul in primejdie conducand toate rablele?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 16 Dec 2010, 15:51
Post #32


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Programul "Rabla" va funcționa și în 2011. Vezi în ce condiții.
QUOTE
    Succesul ediției 2010 a Programului "Rabla" a determinat autoritățile să păstreze aceeași formulă - număr similar de tichete și aceeași valoare - și în 2011, a anunțat, joi, într-o conferință de presă, ministrul Mediului, Laszlo Borbely.
    "Am făcut o analiză și am ajuns la concluzia că un sistem care funcționează nu trebuie bulversat, dat peste cap. De aceea, și în 2011 programul va funcționa ca și în acest an. Vor fi trei tichete valorice a câte 3.800 de lei", a declarat ministrul Mediului.
    El a precizat că ediția 2011 va demara conform planului, la începutul lunii februarie a anului viitor. Voucherele eliberate în 2010 și încă nefolosite, aproximativ 13.000, conform statisticilor ministerului, vor fi valabile până în 31 ianuarie, după ce termenul de la care ele nu mai pot fi folosite a fost prelungit o dată.
    Ministrul anunța, în 9 noiembrie, într-o conferință de presă, că ediția 2011 a programului "Rabla" va permite utilizarea a patru vouchere în loc de trei pentru cumpărarea unei mașini noi iar valoarea unui voucher va scădea de la 3.800 lei, cât a fost în 2010, la 3.000 de lei.
    "Permiteți-mi și mie să am dubii, să analizez, să studiez situația", a răspuns ministrul atunci când a fost întrebat despre renunțarea la modificarea despre care vorbea în urmă cu o lună și jumătate.
    Conform celor mai recente statistici ale ministerului, în 2010 au fost casate prin Programul "Rabla" 186.854 de mașini, fiind cumpărate aproape 60.000 de mașini noi cu ajutorul bonurilor valorice.


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
minny
post 16 Dec 2010, 23:57
Post #33


Membru porcos


Group: Members
Posts: 1.217
Joined: 18 April 06




E bine ca e putina stabilitate si predictibilitate in program. Asa poate lumea sa isi faca ceva planuri. Sa vedem ce oferte sunt, poate la anul ma innoiesc si eu daca stiu ca ma pot baza pe sistemul 3 tichete.


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Burlacul
post 23 Dec 2010, 21:58
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 14 December 10




AM si eu o intrebare. Daca am masina pe numele altui propietar si am doar actul de vanzare cumparare pe numele meu, pot sa casez masina???? si sa folosesc voucherul?
Ca dupa cum stiu eu toate actele trebuie sa aibe numele si adresa aceeasi!! e adevarat??


P.S Scuzati daca am publicat unde nu trebuie!ms smile.gif


--------------------
Dacia 1310 1994 BREAK - BV-02-RCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
al1n
post 28 Dec 2010, 18:21
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 416
Joined: 1 August 08
From: Iasi




toate actele (carte identitate, certificat inmatriculare)masinii trebuie sa fie pe numele tau ca sa o poti casa.


--------------------
Dacia/Renault Berlina 1.4/Symbol Expression 1.2 16v '99/2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padual
post 3 Jan 2011, 19:09
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 29 November 04
From: MANGALIA




E bine cu programul rabla, e bine si cu taxa, e bine si sa muncim 20 de ore pe zi si sa traim 5 zile pe an. Numai bine!

Cel mai bine e ca se poate si altfel...mult succes cui vrea sa incerce!
Pentru mine e bine si cu numere de Bulgaria. In februarie fac 3 ani de cand circul in felul asta si nu pot decat sa ii multumesc lui Dumnezeu ca sunt cetatean comunitar.

La Multi Ani tuturor!


--------------------
Daewoo | Ford MATIZ 0.8l - 49cp | Focus 1.8l - 115cp 2006 E | 1999 - CT-89-PAD|TX-6273-TX
Doamne ajuta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OvidiuM
post 9 Jan 2011, 08:57
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 July 10




Poate sa ma ajute cineva cu o informatie ? Intrebarea ar fi in cazul in care dai o masina la REMAT motorul de pe ea trebuie sa fie cel din cartea de identitate ? Intreb pentru ca lucrez intr-un birou notarial si am facut o gramada de copii legalizate de pe acte (talon + ci + certif. de distrugere) iar pe certificatul de distrugere nu apare nicaieri seria motorului. Motivul ar fi intentia de a pastra motorul pentru un transplant viitor pe o alta caroserie.


--------------------
Dacia 1310 T 1557 cmc 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 9 Jan 2011, 09:36
Post #38


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Cand am predat eu una in 2009, stiu ca s-au uitat la serii. Cred insa ca te poti intelege cu ei.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OvidiuM
post 9 Jan 2011, 10:45
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 69
Joined: 18 July 10




Multumesc, in cazul in care o duc o sa incerc sa... "negociez"


--------------------
Dacia 1310 T 1557 cmc 1996
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 1 Feb 2011, 21:26
Post #40


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




“Rabla” 2011 debutează astăzi. Sunt bani pentru casarea a 60.000 mașini vechi.
QUOTE
    Marți, 1 februarie, este data la care începe o nouă sesiune a Programului “Rabla”. Guvernul a alocat 228 milioane lei, bani necesari casării a 60.000 de mașini mai vechi de zece ani.
    Chiar dacă “Rabla” 2011 demarează astăzi, primele tichete valorice vor fi distribuite abia de la jumătatea acestei luni, întrucât se așteaptă tipărirea acestora la Imprimeria Națională.
    Programului se va derula și anul acesta după aceleași reguli din 2010, numărul tichetelor valorice acordate fiind tot de trei, în valoare de 3.800 fiecare. Cu cele 228 milioane lei vor putea fi casate 60.000 de autoturisme vechi.
    În plus, începând din acest an, se vor putea înscrie în Programul “Rabla” și instituțiile publice, iar pentru aceste lucru trebuie să se finanțeze integral din bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurărilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, din venituri proprii și subvenții acordate de la buget sau integral din venituri proprii.

    Tichetele din Programul “Rabla” 2010 mai pot fi utilizate până pe 4 februarie
    În ceea ce privește Programul “Rabla” de anul trecut, ultima cerere de decontare a tichetelor din cadrul acestui program poate fi depusă cel târziu până la data de 4 februarie 2011, urmând ca plata să fie realizată până în 28 februarie.
    În 2010, plafonul propus de 190.000 de autovehicule mai vechi de zece ani casate, a fost atins. Astfel, până la data de 31 ianuarie 2011 au fost cumpărate prin Programul “Rabla” 63.000 de mașini, dintre care puțin peste 27.000 au fost mărci produse în România., potrivit datelor Administrației Fondului pentru Mediu.
    Programul de stimulare a înnoirii Parcului auto național, din anul 2010, a beneficiat de sesiune deschisă, începând cu data de 18 februarie 2010, și a avut un buget total de 722 milioane lei, în scopul scoaterii din uz a 190.000 autovehicule mai vechi de 10 ani de la data fabricației.
    Programul s-a adresat atât persoanelor fizice, cât și celor juridice, oferind solicitanților din prima categorie posibilitatea achiziționării unui autovehicul nou prin cumularea a până la trei tichete valorice, un singur asemenea bilet valorând 3.800 de lei.


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
akileon
post 11 Feb 2011, 11:34
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 903
Joined: 6 March 06
From: Finland




rabla 2011 se amana pentru martie, inca nu a fost votat bugetul ministerului mediului


--------------------
Honda Accord 2009 2.0 i-vtec 156 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 11 Feb 2011, 11:42
Post #42


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




unde ai vazut pana in martie? da link pt ca sunt si eu interesat.Multam !


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 11 Feb 2011, 11:44
Post #43


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti






--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 11 Feb 2011, 12:03
Post #44


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




'''Programul “Rabla” 2011 va demara în jurul datei de 20 martie dacă bugetul Fondului de Mediu și ghidul vor fi adoptate săptămâna viitoare''

Bai frate ce stiri de tot rahatul. Ghidul este deja publicat in M.O nr 105 de ieri .Asta inseamna ca este adoptat.nu cum scriu astia mai sus ''daca vor fi''


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 19 Feb 2011, 10:02
Post #45


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




QUOTE(M i h a i @ 11 Feb 2011, 13:03)
'''Programul “Rabla” 2011 va demara în jurul datei de 20 martie dacă bugetul Fondului de Mediu și ghidul vor fi adoptate săptămâna viitoare''
Bugetul s-a aprobat saptamana trecuta. Pana acum, data de 20 martie pare a ramane, in continuare, ultima stire care e valabila. Ma intreb cu cat se vor vinde tichetele in primele zile, eu sunt interesat sa iau 3 bucati.


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
P-A-C-O
post 7 Mar 2011, 08:12
Post #46


What you see is what you get!


Group: Members
Posts: 2.350
Joined: 3 October 10




QUOTE
Programul „Rabla 2011“ va demara în jurul datei de 20 martie, au anunțat autoritățile. Cu toate acestea, condițiile de desfășurare a programului național de înnoire a parcului auto nu sunt clare până în prezent. În perioada 15-24 februarie, colectorii autorizați s-au înscris în program la Administrația Fondului pentru Mediu (AFM).
AFM a anunțat că, în prima etapă, fondurile puse la dispoziție se ridică la 228 de milioane de lei. La nivel declarativ, autoritățile au anunțat că și în acest an vor putea fi valorificate trei vouchere a câte 3.800 de lei pentru achiziționarea unei mașini noi, iar la program vor putea participa și instituțiile.

Colectorii așteaptă noile reguli

Cu toate acestea, un audit realizat de Curtea de Conturi a României (CCR) pe Programul „Rabla“ ar putea schimba condițiile de participare în acest an. Auditul arată că societățile colectoare agreate nu plătesc nimic proprietarilor de rable și nici statului. Cele 100 de societăți participante în program ar fi câștigat cel puțin 260.000 de euro pentru fiecare punct de lucru. Astfel, în acest an, rablele ar putea fi plătite de colectori la prețul pieței. Zvonul circulă deja, iar unii colectori se gândesc dacă vor continua sau nu în program. „Costurile dezmembrării unei mașini sunt foarte mari. Eu trebuie să angajez firme specializate pentru colectarea cauciucurilor, a uleiurilor etc. Dacă mai și plătesc rabla la prețul pieței, nu-mi scot aceste costuri“, a declarat reprezentantul Remat.
În 2010, suma alocată programului a fost de 722 de milioane de lei, în creștere cu 40% față de anul precedent. Numărul de tichete valorice a crescut și el la 190.000, cu 50% față de 2009.
Autoritățile au permis anul trecut vânzarea tichetelor pe o piață nereglementată, fapt ce a făcut ca valoarea de piață a acestora să scadă de la valoarea nominală de 3.800 de lei la 500-1.500 de lei. Cu toate acestea, tichetele au fost decontate la valoarea nominală de 3.800 de lei.

Cea mai mare primă de casare din UE


Să vedem acum ce recomandări a făcut CCR, fapt ce ar putea influența condițiile Programului „Rabla 2011“. În primul rând, inspectorii au reclamat valoarea prea mare a primei de casare (3x3.800 lei) - 2.650 de euro, care ar fi cea mai mare din UE. În al doilea rând, se cer reglementări cu privire la plata rablelor de către colectori.
„În prezent, fierul vechi rezultat din casarea autovehiculelor uzate rămâne aproape în integralitate la colectori, îmbogățindu-i nejustificat. Se impune găsirea unui mecanism prin care o parte din contravaloarea materialelor recuperate să reîntregească fondul pentru mediu“, se arată în raportul CCR.
O altă recomandare prevede ca beneficiarul să respecte anumite condiții. Astfel, beneficiarul primei de casare ar fi obligat să nu înmatriculeze în circulație un vehicul second-hand în următorii doi-trei ani, perioadă în care vehiculul nou-achiziționat ar urma să nu fie înstrăinat.
Prima de casare ar putea fi condiționată de predarea unui autovehicul uzat funcțional, deoarece acesta poluează, și nu a unui autoturism în stare de nefuncționare.
Nu în ultimul rând, repartizarea tichetelor valorice pe județe trebuie să se efectueze în funcție de vechimea parcului auto deținut și nu în funcție de numărul populației.



--------------------
- - -
Ziua de 16 nov 2014 a ramas in istoria Romaniei ca fiind ziua in care omul politic Victor Ponta a fost cel mai aproape sa devina Presedintele Romaniei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ditzu79
post 10 Mar 2011, 22:18
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 19 March 10




Se pare ca incepe pe 18 Martie: http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...tie-144961.html

Sper sa nu amane iar...


--------------------
Renault Fluence 2010
In curand Fluence...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 15 Mar 2011, 11:33
Post #48


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!






--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
om_bland
post 15 Mar 2011, 11:58
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 671
Joined: 15 December 09




Din pacate si eu merg cu o rabla . Sper ca de la anul 2012 sa intru si eu in rand cu lumea biggrin.gif


--------------------
dacia Berlina 1984 dacia berlina
RESPECTA DREPTUL la opinie indiferent daca esti de acord sau nu , cu parerea celui de langa tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 18 Mar 2011, 10:55
Post #50


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Desi a inceput, teoretic, astazi, practic tichete pe care poti sa pui degetul se pare ca nu exista. Am sunat la Remat Bucuresti Sud si au zis ca de marti 2011-03-22 incep sa caseze masini si sa dea tichete.


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdriaC
post 18 Mar 2011, 11:07
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 3 February 11




ma bucur ca ainceput iar programul asta.
imperfect asa cum este, are si cehstii bune: mai facem loc in parcari, mai inlocuim un jaf poluant si mai ales nesigur cu o masina mai noua care ofera mai multa siguranta in trafic si soferului, dar si celor din jur.

ok, ca nu e totul eprfect si minunat, asta e tara, dar hai sa nu fim de spanac si sa injuram orice initiaiva cat de cat.


--------------------
Renault Megan 2 - B 77 ABO
ii sustin pe Omuletii Verzi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ydaniel
post 18 Mar 2011, 11:34
Post #52


Adrenaline junkie!


Group: Members
Posts: 10.608
Joined: 11 August 04
From: black sea




mai adaug:mai ciugulim si noi cate o piesa buna,pt masinile noastre.
PS:am nevoie de o oglinda stanga cromata in stare f buna:)


--------------------
Oriunde, oricand... ARO!
Cand esti bun ,nu-si amintesc
Cand esti rau ,nu te uita!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
akileon
post 18 Mar 2011, 11:39
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 903
Joined: 6 March 06
From: Finland




nu mai este entuziasmul de anul trecut, personal vad un maxim de 80 mii de masini casate


--------------------
Honda Accord 2009 2.0 i-vtec 156 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Mar 2011, 11:43
Post #54


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Poate si ca s-au mai cernut rablele anii trecuti, sau ca a scazut consumul(la masinile noi) fata de anul trecut.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Squirrel
post 18 Mar 2011, 12:06
Post #55


Captain of Black Pearl™…


Group: Members
Posts: 4.466
Joined: 13 March 08
From: partea mea: Drum bun!




Voucher-ele se eliberează anul acesta după radierea din circulație și fiscală…iar mai toate copiile sunt solicitate în forma legalizată(alți bani la notar și timp pierdut). Mai multe detalii aici.

This post has been edited by Squirrel: 18 Mar 2011, 12:08


--------------------
Dacia Duster 2010 1,6 16v 4Ś4 Laureaté Noir Nacré - RO 44 AWD
Fire, walk with me...in 4 strokes, water cooled.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
akileon
post 18 Mar 2011, 12:11
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 903
Joined: 6 March 06
From: Finland




conform articolului de mai sus cu rablele in romania, sunt 735 mii de masini mai vechi de 1990 inscrise in circulatie, material de casat este, bani de una noua nu prea


--------------------
Honda Accord 2009 2.0 i-vtec 156 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Mar 2011, 13:31
Post #57


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Sa se califice trebuie sa fie mai vechi de 2001, nu 1990. Am intalnit cetateni ce asteapta programul sa-si duca Supernova, sau berlina pe injectie.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
akileon
post 18 Mar 2011, 13:44
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 903
Joined: 6 March 06
From: Finland




asa este, mai vechi de 10 ani, dar eu vedeam o paine buna de mancat la cele mai vechi de 90, restu mai merg cat de cat


--------------------
Honda Accord 2009 2.0 i-vtec 156 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 18 Mar 2011, 13:48
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Degeaba spun unii ca sunt timp si bani pierduti. Rabla in forma actuala ofera cea mai mare prima de casare din toata UE. Sper sa mai scapam de inca un serie de rable de pe strazi. Personal am simtit ca s-a imbunatatit un pic aerul in Bucuresti dupa valul de casari de anul trecut.

Ceea ce este pacat e ca inca mai sunt muuulte epave prin jurul blocurilor ce au numere vechi (x-B-xxxx) ce nu se pot valorifica cu programul asta.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGDBZ
post 18 Mar 2011, 14:53
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.487
Joined: 8 July 09
From: BZ




Nu e vorba ca nu mai merg ci faptul ca pe o dacie din 2000 fie ea si pe injectie nu iei mai mult decat face un cupon in program asa ca decat sa umbli prin targ sa vinzi masina o dai la rabla (asta daca vrei sa-ti iei alta noua).


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 15:04
Dacia