Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fluence 1.6 dci eroare system injection

remus-gabriel
post 16 Jun 2023, 21:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 June 23




Buna seara! Tocmai am cumpărat aseară un Fluence cu motor 1.6 dci din 2014.
Masina este luata de la o ruda a unei cunostinte. Are 73000 reali km verificati la RAR si reprezentanta Renault. Fostul proprietar are mai multe mașini, are și mașină de servici.
Am condus aprox 200 de km, timp in care a mers perfect dar acum mi-a apărut această eroare. Menționez că mersul pare regulat în continuare dar am observat că pe lângă cheița portocalie nu mai indică săgeata aceea de schimbare a treptelor, nu mai merge si imi cere sa verific cruise control și limitatorul de viteză și parcă ar consuma mai mult.
Cred că fostul proprietar mergea mai mult în oraș și cam subturat, după cum am deeus din discuții, după cum mă sfătuia să schimb treptele.
Credeți că am luat o mașină defectă sau o fi ceva legat de curățare DPF etc?

This post has been edited by remus-gabriel: 16 Jun 2023, 21:02


--------------------
Renault Fluence 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
75AIM
post 19 Jun 2023, 07:39
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 690
Joined: 23 March 14
From: Constanta




Am acelasi motor dar cu mai multi km.nu a avut nici o eroare
pana acum.baga motorina buna si da-i putina talpa pe exterior constant,la 3000 ture vreo 50 km si apoi scoate borna la baterie 5 min si apoi te arunci la fap daca nu-si revine.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege,Clio 3 2007 - ex 99AIM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remus-gabriel
post 20 Jun 2023, 00:18
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 June 23




Multumesc frumos pt sfat!


--------------------
Renault Fluence 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remus-gabriel
post 27 Jun 2023, 10:50
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 June 23




Vad ca (fata de alte forumuri, de la alte marci) pe aici nu prea sunt saritori oamenii sau nu au experienta.
Eu vreau totusi sa impartasesc ceea ce stiu sau aflu asa ca, va spun ca problema a fost de la furtunasul/ conducta presiune amonte trubina. Era crapats. S-a achimbat ai s-a rezolvat.

This post has been edited by remus-gabriel: 27 Jun 2023, 10:51


--------------------
Renault Fluence 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 27 Jun 2023, 13:17
Post #5


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Era bila de cristal aburita si nu am vazut problema ta, imi cer scuze. Tu nu faci macar o diagnoza cu clip sau ddt, dar vrei sa iti zicem noi direct ce e defect .....

This post has been edited by einstein1984: 27 Jun 2023, 13:18


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remus-gabriel
post 27 Jun 2023, 18:18
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 June 23




QUOTE(einstein1984 @ 27 Jun 2023, 13:17)
Era bila de cristal aburita si nu am vazut problema ta, imi cer scuze. Tu  nu faci macar o diagnoza cu clip sau ddt, dar vrei sa iti zicem noi direct ce e defect .....
*


Nu sunt absurd dar in acelasi timo am si experienta altor forumuri. Este adevarat ca si pe acolo oamenii fiind mai comunicativi, aveai vreo 20 de variante de raspuns🤣 .
Nu ma asteptam la un raspuns super exact dar macar asa, cat de cat cu un sfat, de unde sa incep. Cum ai spus, spre exemplu, cu diagnoza clip. In prima sapt cand am luat masina, nici nu stiam cum se numestw ,,testerul" de la renault. Oricum, am fost la reprezentanta si tot pe baza diagnozei au ajuns la acel punct defect.
De asemenea, un coleg mai sus, a raspuns totusi ceva, deci nu e complet anormal sa intrebi cam ce parere ar avea cineva, macar asa orientativ. Pana la urma, aproape tot ce e pe un forum este orientativ, povesti din ceea ce am experimentat fiecare, etc.
Dar ai si ru dreptate, pe viitor am sa intreb si am sa explic mai bine. Sunt si eu la inceput in ceea ce priveste Renault...
Toate cele bune!

This post has been edited by remus-gabriel: 27 Jun 2023, 18:21


--------------------
Renault Fluence 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Jun 2023, 07:55
Post #7


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Ba da, esti absurd. Tu nu faci absolut nimic ca sa vezi ce are masina, dar te astepti sa iti zicem noi fix doar pe baza simptomelor ce este, si ne mai si certi ca nu ne dam cu parerea si nu te trimitem sa verific sau schimbi 135 de piese diferite care ar fi putut provoca asta.
Daca faceai o diagnoza macar cu un odb de 30 d elei si ziceai ca ai defectul cutare itii dadea cineva un manual cu intereptarea lui si ce sa verifici.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remus-gabriel
post 29 Jun 2023, 19:33
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 June 23




QUOTE(einstein1984 @ 28 Jun 2023, 07:55)
Ba da, esti absurd. Tu nu faci absolut nimic ca sa vezi ce are masina, dar te astepti sa iti zicem noi fix doar pe baza simptomelor ce este, si ne mai si certi ca nu ne dam cu parerea si nu te trimitem sa verific sau schimbi 135 de piese diferite care ar fi putut provoca asta.
Daca faceai o diagnoza macar cu un odb de 30 d elei si ziceai ca ai defectul cutare itii dadea cineva un manual cu intereptarea lui si ce sa verifici.
*


Ai dreptate, am greșit. Voi ști data viitoare. Sunt și pe clubul opel și dacia și de acolo eram invtățat asa.
Scuze pt tonul usor acid, am gresit eu intr-adevar.

This post has been edited by remus-gabriel: 29 Jun 2023, 19:42


--------------------
Renault Fluence 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XtreZz
post 4 Jul 2023, 15:43
Post #9


Addicted


Group: Members
Posts: 794
Joined: 28 June 08




Eu am patit ceva similar la fluence(+ check anti pollution system) 1.6 dci 2013 pe la 50.000km si a fost vinovat EGR-ul de pe evacuare
https://www.reno.ro/EGR-Joasa-Presiune-evacuare-t288116.html


--------------------
Seat Leon 2008 1.9 TDI BXE - BV 69 XTZ
EX: Renault 21 GTD 1986
EX: Vw Golf 3 1.6
Renault Fluence 1.6 DCI
Seat Leon 1P 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remus-gabriel
post 5 Jul 2023, 08:01
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 16 June 23




Da, pot fi nai multe cauze pt o eroare. Raspunsurile de aici pot fi orientative si ghida oarecum spre locul la care sa te uiti: fireste nu tine loc de diagnoza si nici nu te apuci sa sari inediat acolo cu interventia.
Multumesc!


--------------------
Renault Fluence 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 10:46
Dacia