Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Service Renault, Prima vizita la service in Iasi

k0b3
post 10 Oct 2005, 19:33
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Prima vizita la BRAS Iasi pentru montarea unei alarme si verificarea chederului de la geam (se aude zgomot la peste 70km/h, am vazut aceasta problema si pe forum).

Urmari:

Alarma:

1. alarma montata prost, tocmai mi-am dat seama ca in momentul in care o armez, desi usa se inchide nu se stinge plafoniera
2. au lasat mizerie in masina (bucati de cablu, etc.)
3. zgariat plasticul sub volan, probabil cu surubelnita
4. am fost taxat 6 ore pentru montarea alarmei, mi se pare sincer cam mult (asta e discutabil).
5. imi troncane niste fire prin fata undeva intre tabloul de bord si CD player.

Cheder geam:

1. mi-au verificat cheder usa in loc de geam, deci problema a ramas
2. mi-au rupt chederul la usa stanga fata intr-un loc si l-au dezlipit in alte 2 locuri, chiar NU inteleg cum, nu ma duce capul.
3. au dat cu spray cu silicon pe toate chederele preventiv ca sa nu scartaie (desi nu am cerut acest lucru, problema mea e la geam si nu de la scartaiala). In tot acest proces, uleiul siliconic a fost dat cu sprayul cu succes si pe tapiterie, volan, parbriz interior/exterior, centuri si boxe spate. Am frecat 1.5 ore ca sa il scot si nu imi dau seama cat a intrat in tapiterie si daca l-am scos de tot (acum am tot timpul impresia ca sunt murdar de ulei pe maini)...

Am reclamat problema cu chederul azi, chiar la ora inchiderii, pentru partea de troncaneala in bord trebuie sa ma duc maine la prima ora. Faza cu plafoniera am descoperit-o acum, seara.

Toata masina mea miroase a service (a ulei), sunt foarte nervos si prin urmare maine dimineata la prima ora ma duc sa ii fut de la portar pana la director in circuit inchis. mad.gif


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sagetator
post 10 Oct 2005, 22:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 8 September 05
From: O R A D E A




Asta e cea mai tare fază.

Oricum să ne ƣi la curent cu cele ßntùmplate la service mùine (11.10.a.c.). Baftă!

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 15:56


--------------------
Clio Symbol Fidji dCi 82 CP gri eclipse
Megane IV Intens dCi 110cp manuala, gris titanium... o frumusețe.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulym
post 10 Oct 2005, 23:19
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 124
Joined: 18 April 05




Si eu tot la Bras ma "tratez" ... dar daca nu au fost receptivi la problemele semnalate de mine in totalitate, macar pot sa spun ca nu mi-au lasat urme prin masina, ma mir ca ti s-a intimplat asa ... de exemplu, pe scaune a venit unu' si a pus din start o prelata/sac alba pe care scria Renault, desi mare treaba sa-si frece halatele de tapiterie n-au avut.
Faza cu datul din spray pe la chedere am patit-o si eu, desi n-am cerut asta .. da' ma rog, trebuiau si ei sa faca ceva, nu ? wink.gif
Ma pregatesc moral si mai putin material (sper sa nu comenteze cei la care am asigurarea Casco) pentru o vizita la tinichigerie/vopsitorie la ei ... am ceva urme ale neatentie mele si a nesimtirii altora.

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 15:57


--------------------
FORD FOCUS 2008 Titanium
Renault Clio Symbol Expression 1,4i 8V - MY EX ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 11 Oct 2005, 11:25
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Am fost, am racnit, am plecat si m-am intors dupa 2 ore dupa masina.

1. cu alarma s-a rezolvat, acum plafoniera se inchide dupa 30 sec
2. cheder usa schimbat, sper sa fie la fel de bun ca originalul
3. mi-au pus ceva mastic in chederul de la geam, nu mai fasaie asa tare, dar tot se aude dupa 100/h
4. doua zgarieturi pe bord in plus, probabil de la surubelnite
5. de troncanit in bord troncanea alarma care era lipita cu banda adeziva...

Am observat acum o chestie care nu stiu exact daca era si inainte, si anume exista o distanta de vreo 5 mm intre displayul CD/ceas si masca de plastic care vine in continuarea lui.... asa trebuie sa fie? Sau deja dau in paranoia....

Oricum, tot suparat sunt si deja incep sa imi pun probleme... Dupa 3 ani de show-uri cu Casa Auto nu credeam ca am sa incep atat de repede si cu cei de la Renault.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 11 Oct 2005, 11:34
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




stai linistit ca si in bucuresti este la fel. nu pot sa inteleg de ce naiba nu se gasesc mecanici si cu "mana" si cu creier. io ma voi duce in curand la meridian vest pentru o revizie. sper sa fie bine. de ipso sunt satul.
in ceea ce priveste plafoniera, la mine e la fel. se stinge dupa 30 secunde. in mod normal, daca inchizi cu telecomanda originala (aflata pe cheie) plafoniera trebuie sa se stinga in acelasi moment. cand descui masina, ea se aprinde. nu pot trage decat o concluzie: alarmele cu inchidere centralizata, nu sunt compatibile 100% cu sistemul existent...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
k0b3
post 11 Oct 2005, 11:40
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 787
Joined: 14 August 05
From: Iași




Nu is lamurit cu acel spatiu de la display-ul de la CD player fata de masca... in rest, sincer, imi vine sa ma sterg undeva cu garantia lor si sa imi rezolv singur problemele in parcare, inginer fiind...

Nici nu vreau sa ma gandesc la prima revizie, poate mai bine o fac in alt oras.


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer 2012 Privilege 1.5 dCI 110CP - 85.000 km
Renault Clio Symbol 2005 Fidji 1.5 dCI 80CP - 235.000 km (vândut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pegasus
post 12 Oct 2005, 11:11
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 23 May 05
From: Bucuresti




Alarma:
>1. alarma montata prost, tocmai mi-am dat seama ca in momentul in care o armez, desi usa se inchide nu se stinge plafoniera
Lumina ar trebui sa se stinga imediat ce ai armat

>2. au lasat mizerie in masina (bucati de cablu, etc.)
normal in romania

>3. zgariat plasticul sub volan, probabil cu surubelnita
normal in romania

>4. am fost taxat 6 ore pentru montarea alarmei, mi se pare sincer cam mult (asta e discutabil).

Uhhhh mama...6 ore?!? pai ce au facut micutzi acolo...au invatzat sa monteze alarme pe masina ta? La mine a durat 30-40 minute (la o firma din Bucuresti alta decat rep. Renault)

Bafta si rabdare...poate ar fi bine sa stai langa ei cand fac treaba si asa mai previi din prostiile facude de ei.

Aaa..si inca ceva de tinut minte indiferent de marca masinii, in serviceuri sunt tabele cu timpi normati pentru fiecare operatie(reparatie, inlocuri,...). Acesti timpi trebuie sa apara si pe factura si nu altii. De exemplu ai de schimbat placutele de frana, operatie care treb' sa dureze 30 minute si ala te incarca cu o ora ca este moscait sau a mai fumat si baut o cafea in timpul asta...nu este treaba ta sa platesti acel timp. Asa ca poti cere sa ti-se arate acele tabele si sa vezi daca au taxat corect la ora de manopera.


--------------------
Clio Symbol - Fidji 1.5dci(80cp)
Clio Symbol Fidji 1.5 dci/80cp, rosu vif, iunie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radari
post 14 Oct 2005, 12:25
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 217
Joined: 30 September 05
From: Bucuresti




am fost la revizia de 45k la meridian vest. la inceput parea frumos si bine, au receptionat masina frumos si au ascultat atenti ce le spun. partea nasoala a fost la final cand a trebuit sa platesc (in plus, spun eu) filtru de motorina. il schimbasem la 30k si nu consider ca era nevoie de schimbarea lui. partea buna, daca mai pot sa gasesc ceva bun aici, a fost ca a venit si mecanicul la discutie si in final a fost concluzionat ca a fost o neintelegere si ca ar fi trebuit sa specific ca nu doresc schimbarea.
1. pretul este de 250roni (adica jumate din factura reviziei)
2. in ultimele carti de clio se spune cum ca trebuie schimbat la 15k. la mine (2003) scrie 30k.clar.
3. am specificat la inceput ca nu vreau sa mi se schimbe filtrele.
Asta e. sunt dezamagit ca trebuie sa fii f atent la fiecare service. am patit-o pe la ipso, acum la fel. pacat. mare pacat.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2006 1.6-16V
Daewoo Nubira II - 2002,1.6-105hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinN
post 15 Oct 2005, 09:34
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 26 June 04
From: Bucuresti




La sfatul unui prieten dintr-un service reno, imi schimb filtrul de benzina la 10.000 Km. E adevarat ca e mult mai ieftin decat cel de motorina dar si sa nu-l schimb timp de 30.000 mi se pare... cu mult prea mult, mai ales pt Romania.


--------------------
Ex Clio Bicorp 1.2 16V, 2002
Actual Ford Focus TDCI 115 CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rmada
post 25 Oct 2005, 23:14
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 98
Joined: 29 September 05




Am luat un Clio SH acum o luna si ce mi-am zis eu: hai la un service sa vedem daca masina are ceva.

1. Control mecanic la Mach 1: baietii amabili, se uita bine la masina, imi explica ce si cum pe acolo si imi spun ca:
- trebuie schimbata URGENT fulia de alternator ~ 2.300.000 lei + 2.4h manopera = 4mil; la a doua discutie cu ei, imi spun ca foarte probabil tre sa schimbe si o rola( ~1.5 mil), o curea( 0.6 mil) si un intinzator( 7 mil). Deci ar fi rezultat un total de minim 7 mil lei
- trebuie schimbata URGENT pompa de servodirectie( a vazut tipu urme de ulei): 8 mil + 1h manopera = 8.5 mil

Cam speriat de perspectiva disparitiei celor 15 mil din buzunarul propriu ma duc si la Meridian Vest

2. Constatare Meridian Vest: mecanii pareau mai putin profesionisti( pentur mine care-s la prima vizita in service-uri), insa mediul de lucru si atelierul pareau foarte bine dotate si ingrijite:
- schimbata URGENT fulia de alternator, cam acelasi pret ca la Mach1; cand am intrebat de celelalte accesorii au zis si ei ca e probabil dar o sa ma sune inainte sa mai faca ceva;
- cat despre pompa de servo, zice mecanicu: "mai merge dom'le vreo 20.000 km, n-are rost sa dati banii pe ea acuma"; in documentul final, trecuta la sectiunea "Cat mai curand posibil"

Am lasat masina dimineatza la Meridian Vest pentru schimbarea fuliei, au bagat-o la ora 2, la 5 era gata. Factura finala arata 3.7 mil, si m-am trezit si cu piesa veche( presupunand ca aia a fost) pusa frumos intr-o cutie si asezata la picioarele pasagerului din dreapta.

In concluzie, eu am ramas multumit per total de cei de la Meridian Vest:
- plusuri: sediu si service curate si dotate, oameni care( aparent) nu vor sa te fure, grija fatza de masina ta
- minusuri: lucreaza si se misca cam incet, nu sunt foarte amabili cu clientul

This post has been edited by rmada: 25 Oct 2005, 23:16


--------------------
Renault Clio Symbol 2001
Clio Symbol 1.4 8v, 2002, 90.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 5th May 2024 - 23:17
Dacia