Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nu mai am relanti ...deloc !

byeman
post 2 Jun 2008, 22:20
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 June 08




Salutare ,

ma numar printre fericitii (oare ? ) posesori al unui megane coupe din 2002 1.6 16v . Kilometrajul meu arata 57000 ( sunt reali ) ...masina tocmai vine dupa o revizie in care am schimbat tot (inafara de distributie ) ...ma refer aici la filtre ...bujii ...etc .
Azi ...dupa un drum sufocant si enervant spre facultate ....la finalul examenului...am dat sa plec si eu acasa ...si cand colo surpriza : no relanti . Ceea ce e foarte ciudat e ca motorul merge bine...atat cat am piciorul pe acceleratie ( are putere ...merge bine ... nu trepideaza ) ...singura problema e ca in momentul in care ii dau drumu ( calc ambreiajul ) motorul imi moare subit . Mentionez urmatoare chestii : masina are toate bobinele de inductie noi...am schimbat sagemurile dintr'un foc..dupa ce mi'a cazut prima....iar problema aceasta am mai experimentat'o o data ...in timpul unei delegatii la timisoara . Solutia gasita atunci : m'am dus la service renault...mi'a pus'o pe tester ....nu stiu ce a facut ...masina a mers perfect timp de o luna ..o luna jumate . La sfarsit nu mi'a cerut nici un ban .... l'am intrebat ce a avut ...omu mi'a spus ca a sters nu stiu ce erori din calc de bord .. Intrebarea mea ar fii urmatoarea : exista posibilitatea sa repet procedura tehnicianului de la renault fara sa fiu nevoit sa merg la ei ? Ma refer la restartarea calc de bord...sters de erori ...fara laptop + program ...dacia style ! smile.gif
Astept parerile voastre... multumesc anticipat

p.s Nu ma mustrati ca n'am folosit functia de cautare....am folosit'o ....nereunsind sa gasesc ceva asemanator problemei experimentate de mine smile.gif


--------------------
Renault Megane 2002 Coupe - B 72 WAV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 3 Jun 2008, 00:49
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Valva de relanti, sau senzorul de pozitie a clapetei, ambele sunt pe corpul clapetei, sau in orice caz, in zona asta trebuie sa cauti defectul:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=103263&hl=iac
http://reno.ro/relantiul-din-nou-grav--t10...0-p1365284.html
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=102390&hl=IAC
Pe de alta parte, eu nu vad cum poti sterge erorile din calculatoare, fara sa te conectezi cu un laptop la masina, sau macar cu o sonda simpla de citit si sters erori.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 8th May 2024 - 13:02
Dacia