Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9765 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6373
2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce fel de card recomandati?, pentru un incepator

Duyu
post 2 Jan 2008, 18:11
Post #1


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Ce fel de card recomandati pentru un "incepator" in ale cardurilor, si la ce banca? Eu din cate am auzit cele mai bune sunt Master Card si Visa, dar doar atat stiu, in rest nu stiu care este diferenta dintre ele si nu stiu absolut nimic despre acestea. De asemenea m-ar interesa si costurile tranzactiilor, verificarii sumei disponibile pe card, etc... Multumesc anticipat! tongue.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssss
post 2 Jan 2008, 18:13
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 1 January 08




unul asociat unui cont curent, nu cu cont diferit de cel curent și care, cont curent, să poată fi gestionat prin internet oferindu-ți posibilitatea să faci plăți de utilități, transferuri etc.
BCR parcă am văzut că s-au deșteptat și oferă acest pachet.


--------------------
DACIA LOGAN LOGAN KISSFM - MMXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 2 Jan 2008, 18:16
Post #3


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Imi cer scuze dar nu prea am inteles. Deci tu spui ca este bine sa-mi deschid un cont la o banca si apoi sa-mi fac un card asociat cu acest cont... Este posibil asa ceva? Poate ma poti ajuta si cu un link... Multumesc!


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
camesibiu
post 2 Jan 2008, 18:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 28 July 06
From: Sibiu




Citeste pe site-ul banciilor . Te vei lamuri singur . Alege o banca care iti va oferi de la inceput descoperire de numerar in limita pana la trei salarii .


--------------------
ex Dacia Logan 1,5 dCi 2006-Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 2 Jan 2008, 18:21
Post #5


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Ok... nedumerire.gif Banca o mai aleg eu cum o mai aleg, dar ce tip de card? (Visa, Mastercard, etc...?) unsure.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
camesibiu
post 2 Jan 2008, 18:26
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 28 July 06
From: Sibiu




Depinde de banca . Unele carduri Visa ( Visa Electron de ex. ) nu pot fi folosite in strainatate sua la plata prin internet . MasterCard merge atat in extern cat si la plata pe internet .


--------------------
ex Dacia Logan 1,5 dCi 2006-Preference
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 2 Jan 2008, 18:29
Post #7


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




In strainatate nu cred ca am sa-l folosesc... In principiu in Romania si daca este cazul si pe internet... Deci pentru cerintele mele ma sfatuiesti sa merg pe Master Card... nedumerire.gif Alte pareri?

This post has been edited by Duyu: 2 Jan 2008, 18:29


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 2 Jan 2008, 19:17
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




Duyu - nu prea am inteles daca ce vrei tu este un card de debit sau unul de credit.
Daca vrei unul de debit, lucrurile sunt simple: deschizi un cont la o banca, soliciti sa i se adauge un card, Maestro de la Mastercard sau Visa Electron de la Visa - cu ambele poti plati la comercianti, insa pentru plata pe net depinde de banca emitenta a cardului respectiv.
Daca vrei un card de credit, atunci poti sa te uiti pe site-uri care fac comparatii, cum ar fi finzoom.ro, conso.ro sau ghiseulbancar.ro. Cu oricare dintre ele vei putea face plati la comercianti si pe net (cu conditia sa soliciti bancii emitente acest lucru) - parerea mea este sa te uiti in special la dobanzi, comisioane si mai putin daca respectivul card este Mastercard sau Visa...cine accepta plata cu card accepta ambele tipuri, eu nu am intalnit pana acum un comerciant care sa nu accepte unul din tipurile astea doua. Cu altele da, pot exista probleme - cum ar fi American Express - cu care poti plati numai in cateva locatii.
Bafta la alegere smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 2 Jan 2008, 19:53
Post #9


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Card de credit vreau biggrin.gif Scuze, da' am scris mai sus ca sunt paralel cu cardurile. Merci de ajutor cu site-urile! tongue.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 2 Jan 2008, 19:59
Post #10


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Acu sa nu dezinformam, se pot face anumite plati si cu Visa Electron.
Eu am facut, printre care si la Orange. Asta cu un card de la Banc Post , cu BRD (tot visaelectron) nu am reusit (nu sunt inca sigur ca era din cauza cardului).

Si ca banca, eu am ING (ofera si dobanda la banii depusi in cont, parca 5,9%), si BRD Student, care e iar super OK.

Si Banc Post cred ca ofera un card bunisor in privinta comisioanelor...


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Jan 2008, 20:35
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Recomand ING , atat pentru dobanzi de bun simt , cat si pentru faptul ca au bancomate unde depui singur banii=> scapi de cozi si ghisee si program fix. Poti merge la ora 23 seara sa depui bani daca vrei, atat doar ca trebuie sa fie bancnotele cat mai drepte ca ti le scuipa altfel tongue.gif Plus ca poti sa platesti online si international cu el...

Nu stiu daca mai au si alte banci optiunea asta, la noi doar ING-ul are.

A..era sa uit..vorbesc de VISA electron.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 3 Jan 2008, 00:34
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




Confirm, am Visa Electron de la ING si am platit cu el pe net si in State (Amazon) si in Romania fara nici o problema. Am si limita de credit pe el, si serviciul Homebank prin care platesc toate facturile pe net (inclusiv rata la leasing)


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanT
post 3 Jan 2008, 00:35
Post #13


STF - Special Tactical Force


Group: Members
Posts: 3.413
Joined: 19 April 04
From: Bucuresti




Da, corect. Si ca minus la ING ai faptul ca nu sunt foarte numeroase bacomatele, eu in bacau stiu doar 3 pe moment, in timp de BRD imi vin in cap cel putin 10-12.

Nici in Bucuresti nu am vazut sa fie ca ciupercile dupa ploaie. Daca nu te deranjeaza aspectul asta, e o alternativa de luat in calcul.


--------------------
Suzuki GSX-1300-R 2008 - B'100'HAY
Fan Reno 53379
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 3 Jan 2008, 09:24
Post #14


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Si alea 12 de la BRD au si facilitatea de depunere?


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 3 Jan 2008, 10:15
Post #15


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




daca vrei card de credit, cele mai importante criterii de alegere sunt dobanda si comisioanele, nu "marca" cardului, mai ales ca vrei sa-l folosesti in tara.
de obicei cardurile exclusiviste, cum e American Express, sunt foarte scumpe in ceea ce priveste comisioanele, asa ca mare atentie


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 3 Jan 2008, 13:09
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Ce nu inteleg eu la ING este ca pe site apare ca au doar carduri de debit, insa aici http://www.ing.ro/ing/ro/ING/Produse/Cardu...profile=private (rubrica Functionalitati) spune ca poti face rezervari inclusiv la companii rent a car. La astea eu stiu ca se accepta doar carduri de credit...

This post has been edited by Luka: 3 Jan 2008, 13:10


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 3 Jan 2008, 14:06
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Duyu, e mai putin important ce tip de card alegi, cat timp e Visa sau Mastercard. Recomand sa iti alegi singur de pe finzoom in functiile de urmatoarele criterii: 1) costuri fixe (comision de emitere si mentenanta periodica); 2) costuri variabile (dobanda, comision de retragere numerar si plata - international); 3) perioada de gratie; 4) imaginea bancii. Trebuie sa cauti tu echilibrul pe care ti-l poti permite intre criteriile de mai sus, si sa verifici datele de pe finzoom pe site-urile bancilor, in caz ca se schimba peste noapte. Oferta ING mi se pare interesanta cu Extra ROL, insa pentru mine am ales intre Piraeus in defavoarea Unicredit.

Luka, la rezervari se pot folosi card-uri pentru care bancile au implementat functionalitatea de 'hold': adica se rezerva pe card o suma de bani, care e returnata sau nu dupa o perioada. La noi sunt multe banci care au facut asta si pentru card-urile de debit emise de Mastercard si Visa (de ex., Mastercard ING si Mondo BT). Practic cei de la firma de inchirieri baga card-ul intrun aparat care face 'hold' la Visa/Mastercard; daca merge e ok, daca nu, nu.

This post has been edited by thecagero: 3 Jan 2008, 14:07


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 3 Jan 2008, 16:53
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Orice card va luati, evitati BCR-ul. Sunt cea mai de cacao banca, in toate privintele, ori ca banca, ori ca asigurari. De leasing nu ma pronunt.
Eu am card Avantaj, ca nu prea foloseam asa ceva, mi l-a facut o cunostinta, si imi devine din ce in ce mai util pe zi ce trece. Nu primesc salariul pe card. Merge si in strainatate, am scos vreo 10 euro (de proba) dintr-un bancomat din Austria, e util pentru cand ai de facut cumparaturi din Ungaria sau Bulgaria, ca sa nu stai sa schimbi lei-euro-leva (sau forinti), platesti direct cu cardul, si, din ce am inteles oricum iesi mai ieftin.
Mai ramane sa descopar cum il fac sa platesc cu el facturile la utilitati, ca sa nu mai fac 5 drumuri si sa stau la coada cu toti pensionarii.


This post has been edited by Laurentziu83: 3 Jan 2008, 16:55


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 3 Jan 2008, 17:12
Post #19


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




pentru a face plati in strainatate, pentru a scoate de la bancomat sau pentru alte operatiuni pe care le faci cu un card, nu ai nevoie neaparat de un card de credit. plata sau extragerea de numerar de la un bancomat din afara le poti face si cu un card de debit.
subscriu si eu la cardavantaj, e ok


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 3 Jan 2008, 18:49
Post #20


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




In Bucuresti da, in afara ... cam subtire reteaua ATM !
Partea cu perioada de gratie si rate este OK.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adister
post 3 Jan 2008, 18:51
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 371
Joined: 2 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 3 Jan 2008, 16:53)
Mai ramane sa descopar cum il fac sa platesc cu el facturile la utilitati, ca sa nu mai fac 5 drumuri si sa stau la coada cu toti pensionarii.
*



Pentru asta ai internet banking wink.gif Eu folosesc de aproape 2 ani BRD-NET si sunt foarte multumit de el.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.5 dCi 80cp 2006 - B56...

Prostii par conceputi pe cale artificiala, ca sunt multi ai dracu` si n-au nicio boala - Parazitii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 3 Jan 2008, 20:34
Post #22


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Multumesc frumos pentru ajutor! Acum ramane sa iau la rand site-urile bancilor sa vad unde este mai convenabil. wink.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 3 Jan 2008, 22:02
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Card de debit . Card in care se vireaza o suma de bani , de exemplu salariu si de pe care poti cheltui doar acea suma sau si o descoperire de cont de 1-9 salarii , in functie de banca ssi credibilitate . Marci mai fecvente Maestro , Visa Electron
Avantaje : dobanzi mai mici la descoperire de cont , comisioane mai mici
Dezavantaje : nu poate fi folosit oriunde in strainatate , rar se accepta la plati pe net

Card de credit . Prin el banca iti da un credit de x lei , pe care ii cheltui cand doresti . Marci mai frecvente Mastercard , Visa , Avantaj , plus cardurile de credit cobranded oferite dr Carrefour , Diverta , Vodafone etc...
Avantaje : sunt acceptate cam peste tot , inclusiv pe net , poti face rezervari , ai asigurari de calatorie incluse
Dezavantaje : costuri mai mari , dobanzi mai mari ( la Mastercard in lei 28 % /an !!!) , comisioane mai mari .
Alegerea va apartine .

Eu detin una bucata Maestro de salariu cu 6 salarii descoperire de cont , cu un Visa clasic in lei pe acelasi cont la BRD , un Mastercard Vodafone pt cumparaturi si cu care fac multe puncte de fidelitate Vodafone ( am 5 telefoane luate pe puncte in trei ani ) si un Visa electron de la ING , cardul de economii , cand am un ciubuc de una-doua sute in buzunar , jumatate ii depun la ING , un soi de autoimpozitare , benefica pentru concediu ...


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Volverine
post 3 Jan 2008, 22:53
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 1 January 08




E bine sa ai totdeauna mai multe carduri. Iar cel care-l folosesti pe net sa fie reincarcabil. Cand vrei sa-l folosesti incarci suma pe el. Nu folosi pe net un card de cont curent. Ramai cu el gol imediat


--------------------
Renault Talisman 160 + chip, EDC Intens
Renault 18, 1.6 GT
Renault Laguna 2 SW, 1.9 dci
Renault Clio 4, 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata181
post 3 Jan 2008, 22:54
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 7 May 05




Referitor la Mastercard Vodafone. Care este integratorul?(Banca emitenta) cumva Raiffeisen?


--------------------
Logan Laureate 1.6 - AG-xx-xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 4 Jan 2008, 12:09
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




QUOTE(thecagero @ 3 Jan 2008, 14:06)
Luka, la rezervari se pot folosi card-uri pentru care bancile au implementat functionalitatea de 'hold': adica se rezerva pe card o suma de bani, care e returnata sau nu dupa o perioada. La noi sunt multe banci care au facut asta si pentru card-urile de debit emise de Mastercard si Visa (de ex., Mastercard ING si Mondo BT). Practic cei de la firma de inchirieri baga card-ul intrun aparat care face 'hold' la Visa/Mastercard; daca merge e ok, daca nu, nu.
*



Ok, dar daca fac rezervarea online?
Si mai precis, as avea nevoie de un card cu care sa:
- pot face rezervari pe net (inchirieri de masini, hoteluri)
- pot plati online diverse facturi sau rate la diferite banci (conturi pe numele meu)(netbanking gratis eventual, stiu ca exista la AbnAmro)
- sa fie sigur la tranzactiile pe net
Am nevoie de un card de credit sau e suficient unul de debit?
In momentul asta am unul de debit Visa de la Raiffeisen.


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 4 Jan 2008, 12:22
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Pentru rezervari, plati pe net si internet banking nu e nevoie de card de credit. Un card de debit Visa/Mastercard e suficient, dar trebuie sa te interesezi intai daca banca permite functionalitatile mentionate. Daca ai deja un Visa, uite-te pe siteul bancii sau intreaba la banca daca poti face lucrurile astea, pentru ca lucrurile astea pot diferi de la o banca la alta.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Luka
post 4 Jan 2008, 13:20
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 3 May 05




Mda, am vb la Raiffeisen, ei permit in principiu efectuarea de rezervari pe net, dar cica depinde de compania respectiva daca accepta asa ceva.

LE: Si compania nu permite (e vorba de Hertz, inchirieri de masini)

This post has been edited by Luka: 4 Jan 2008, 13:38


--------------------
Renault Laguna II 2002, Privilege, 2.0 benzina, 134 CP
Francezii nu s-au gandit la pietele unde drumurile sunt denumite asa din lipsa de imaginatie
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Jan 2008, 14:40
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Pentru o eventuala plata pe net, rezervare, ce card recomandati? Atat si nimic mai mult (adica nici sa ceara prea mult de mancare). N-as vrea sa folosesc Avantajul, atata timp cat am pe el credit.

This post has been edited by Laurentziu83: 4 Jan 2008, 14:41


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 4 Jan 2008, 15:01
Post #30


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




incearca cu un visa sau mastercard, debit.. depinde de banca emitenta daca are contracte de colaborare cu firmele pentru care vrei tu sa faci rezervari sau plati pe net


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 19:25
Dacia