Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9765 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6373
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

comisioane avantoajoase, daca am firma,ce banca recomandati ?

magelan_explorer
post 18 Aug 2008, 18:53
Post #1


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




ce banca imi recomandati (si ma gandesc in primul rand la comisioane ) in cazul in care infintez o firma ?


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 18 Aug 2008, 19:12
Post #2


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




vrei sa iei credit pe firma? sau cum..


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 18 Aug 2008, 19:18
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Banca Romaneasca. biggrin.gif tongue.gif wink.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
logan1.5dci
post 18 Aug 2008, 19:26
Post #4


Nu Există Informații


Group: Members
Posts: 881
Joined: 29 September 05
From: Dobrogea




Omul isi face o firma, are nevoie de cont, unde sa isi faca contul ?
Raspunsul meu ...toti sunt ban...diti, la orice miscare te taxeaza. Cel mai tare ma enerveaza comisionul aniversar(la credite, ca la debite nu exista).


--------------------
Nu Există Informații Nu Există Informații Nu Există Informații - Nu Există Informații
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 18 Aug 2008, 19:28
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Poti alege o banca care sa aiba un singur comision de administrare al contului curent pe firma iar in acel comision lunar sa fie incluse mai multe servicii. De exemplu: un cont in lei/eur/usd, un card visa buisiness, un serviciu de online banking, poate si un mybanking de pe tel mobil. De asemenea, trebuie sa ai in vedere si modalitatea de decontare a diverselor instrumente de debit, op-uri, etc. E de preferat ca sistemul informatic al bancii sa fie unui performant si toate operatiunile sa fie in timp real, adica daca tu iti depui o suma de bani in contul curent in secunda urmatoare aceasta depunere sa fie inregistrata dpdv contabil in contul tau si sa te poti folosi de banii aceia. Mai sunt banci care nu au inca un sistem informatic f bine pus la punct, lucru ce duce la intarzieri pe partea de operatiuni, chestie care nu si-o doreste nimeni! Ar mai fi si amabilitatea personalului, atitudinea, entuziasmul cu care isi ajuta clientii, profesionalismul, orientarea catre client..... smile.gif Si asta conteaza, nu-i asa? tongue.gif




This post has been edited by Johnny_Bravo: 18 Aug 2008, 19:29


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mirciulik
post 18 Aug 2008, 19:38
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 378
Joined: 11 March 06
From: Galati




La firma mea lucrez cu Raiffeisen Bank si Banca transilvania.

Diferente la comisioane sunt foarte mici, pentru mine mai mult conteaza cum isi trateaza banca clientii decat.

La Raiffeisen mi-am activat inline bank-ing in 4 zile. La BT nici acum dupa 2 luni jumate nu am. Mereu imi spun ca inca nu au venit actele de la bucuresti.

Profesionalismul angajatilor iarasi conteaza enorm. La ambele banci am specificat ca vreau card cu acces direct la contul curent al firmei. SUrpriza a venit de la raiffeisen cand am descoperit ca nu am acces direct ci e un cont separat, iar pentru a scoate bani trebuie mai intai sa mut banii dintr-un cont in altul si abia apoi ma pot duce la atm. La BT au inteles ce vreau si nu am avut probleme.


Inclini sa spui ca o banca e mai buna ca cealalta insa constati ca balanta se echilibreaza si toate sunt lafel.


--------------------
Dacia 1310 Break 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 18 Aug 2008, 19:40
Post #7


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




in plus, exista nesansa ca prin internetbanking sa nu-ti poti vedea conturile de card, doar pe cele curente


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 18 Aug 2008, 21:24
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




QUOTE(Mirciulik @ 18 Aug 2008, 20:38)
SUrpriza a venit de la raiffeisen cand am descoperit ca nu am acces direct ci e un cont separat, iar pentru a scoate bani trebuie mai intai sa mut banii dintr-un cont in altul si abia apoi ma pot duce la atm. La BT au inteles ce vreau si nu am avut probleme.
Inclini sa spui ca o banca e mai buna ca cealalta insa constati ca balanta se echilibreaza si toate sunt lafel.
*



Trebuie sa iti pui problema ca poate ceea ce iti doresti tu nu exista pur si simplu, doar ca nu ti-au spus-o... tongue.gif Si atunci au incercat sa iti ofere ceva asemenator, tot e mai bine decat "nu stiu/nu se poate" smile.gif
Intr-adevar, la raiffeisen e necesar sa ai alt cont pt cardul pe firma, altul decat cel folosit pt incasari si plati curente. cu siguranta exista si vreun sistem de transfer automat, fara sa iti mai bati tu capul cu alimentarea contului de card..... Doar ca uneori clientii sunt prea comozi smile.gif
Asta cu "toate sunt la fel" nu e nici pe departe adevarata! Daca privim din perspectiva amabilitatii si al profesionalismului vei vedea ca sunt diferente majore pe piata... de ex BCR vs restul bancilor, toata lumea se plange de moduil de servire al clientilor, insa si la ei lucrurile se vor schimba in curand pt ca nici o banca nu isi permite sa nu isi respecte clientul!



--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 18 Aug 2008, 21:30
Post #9


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




mi se pare normal ca un client sa fie comod din moment ce e de acord sa plateasca toate taxele si comisioanele aferente produsului bancar pe care-l foloseste, iar banca ce-l vrea ca si client trebuie sa faca tot posibilul sa-l tina in cadrul ei


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 18 Aug 2008, 21:37
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Ok, vad ca nu ai inteles ca vreau sa spun asa ca ma repet: unii clienti sunt prea comozi ca sa accepte ca existe si alte modalitati de a-si face operatiunea/plata pt care a venit la banca. Ma refer aici in special la canalele alternative, online banking sau phone bankig, pur si simplu multi nu vor sa foloseasca aceste canele desi avantajele sunt evidente, economie de timp, comisioane mai mici, etc. Daca ei s-au obisnuit sa vina la banca pt un op care il pot opera f usor pe online prefera sa vina la banca si sa piarda timp in trafic, timp ce devine tot mai important in contextul actual, pt simplul motiv ca sunt comozi si asa s-au obisnuit!
Sper ca s-a inteles acuma..... N-ar strica sa citesti de doua ori inainte sa postezi tongue.gif

This post has been edited by Johnny_Bravo: 18 Aug 2008, 21:37


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 19 Aug 2008, 08:34
Post #11


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Pentru o firma nou infiintata ca o mica afacere e ok o banca care sa iti ofere un sistem de internet banking cat mai bun, operatiuni de incasari si plati in timp real si care sa trateze bine si clientii mici.
Nu cred sa fie diferente semnificative intre bancile importante pe aceste produse din punct de vedere al comisioanelor.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
magelan_explorer
post 19 Aug 2008, 18:19
Post #12


membru intamplator !


Group: Members
Posts: 546
Joined: 25 November 07
From: bucuresti




exact asta ma intereseaza, o banca cu comisioane rezonabile si un control al contului cat mai usor si clar


--------------------
solenza scala 2003 / logan dci 2007 ex:supernova.dacia 95.dacia 87
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 19 Aug 2008, 19:14
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Ai un PM de la mine.


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 18:58
Dacia