Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9765 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.6373
3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

cum se calculeaza dobanda

BZN
post 12 Jun 2008, 22:47
Post #31


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(daniel_p @ 12 Jun 2008, 21:50)

Totusi nu pot sa nu ma abtin sa remarc rata de dobanda "fixa" care de fapt nu e fixa deoarece banca o poate modifica daca apar conditii destul de nefavorabile ei.
*



Fara sa intru in polemica...sunt totusi 5 puncte procentuale,daca s-ar intampla asta oricum se alege prafu'...,si , culmea, mi se pare absolut corect ca banca sa modifice dobanda in aceste EXTREME conditii.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 13 Jun 2008, 13:06
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




sadi
QUOTE
bendix, ce vrei sa spui prin "pentru cei care ati patit-o cu dobanzile fixe"? te referi la cei care au dobanda fixa trecuta in contract si au platit mai mult?


Da, la acest lucru ma refer.
Ma gandeam ca nu putem sa-i ajutam pe cei in cauza daca nu vedem contractele.

Pe de alta parte astept pe cineva sa-mi indice o banca cu dobanda cu adevarat fixa. Aceasta ar fi un fel de pariu, pe care eu mi l-as asuma. De exemplua, daca dobanda bancii respective este 5% si toate celelalte banci coboara dobanda la 3%, am pierdut.



This post has been edited by bendix: 13 Jun 2008, 13:09


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 Jun 2008, 12:55
Post #33


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




contractele de credit care mai au dobanda fixa trecuta in conditiile contractuale sunt cele incheiate pana pe la inceputul lui 2007, cand au inceput bancile sa faca ce vor ele..


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 14 Jun 2008, 16:13
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




smile.gif

Ramane sa astept posibilitatea de a obtine credit la o banca din afara. Deocamdata posibilitatea este doar teoretica, dar nu si practica.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 13 Oct 2008, 22:13
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Buun. Nu vrea nimeni sa ataseze un contract. In acest caz, intrebare:

Daca ma duc la o banca si cer sa vad contractul de credit mi-l da pentru studiu o zi acasa, sau mi-l da doar in momentul in care iau creditul si trebuie sa-l citesc repede ?


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 13 Oct 2008, 23:45
Post #36


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




da ce ii crezi prosti ?


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Oct 2008, 07:15
Post #37


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Oarecum in legatura cu subiectul, s-a anuntat ieri ca noile proceduri impuse de BNR/ANPC vor prevedea inclusiv, in faza precontractuala, punerea la dispozitia clientrului a contractului de semnat, pentru a fi studiat la domiciliu.

Sa speram ca vom apuca si ziua in care bancile nu se vor comporta ca niste camatari verosi.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 14 Oct 2008, 09:55
Post #38


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




QUOTE(bendix @ 13 Oct 2008, 23:13)
Buun. Nu vrea nimeni sa ataseze un contract. In acest caz, intrebare:

Daca ma duc la o banca si cer sa vad contractul de credit mi-l da pentru studiu o zi acasa, sau mi-l da doar in momentul in care iau creditul si trebuie sa-l citesc repede ?
*



raspuns corect: B


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 14 Oct 2008, 10:00
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Na c-o patii si eu. Piraeus a marit dobanzile cu 3% (card credit + credit nevoi). Asta cu card-ul de credit e o premiera (nici o alta banca n-a modificat dobanda la cc). La creditele de nevoi noi dobanda s-a dublat, asa ca au fost baieti subtiri cu marirea de 3%; vad un DAE peste 30%, mai mult decat la cc.

In contract zice ca ca daca nu imi convine pot sa rambursez creditul fara comision. O sa incerc sa achit anticipat, poate sting creditul intr-un an. Mama ei de criza mad.gif.

This post has been edited by Como: 14 Oct 2008, 10:02


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 Oct 2008, 10:41
Post #40


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(bendix @ 13 Oct 2008, 23:13)
Buun. Nu vrea nimeni sa ataseze un contract. In acest caz, intrebare:

Daca ma duc la o banca si cer sa vad contractul de credit mi-l da pentru studiu o zi acasa, sau mi-l da doar in momentul in care iau creditul si trebuie sa-l citesc repede ?
*



sunt banci care dau posibilitatea clientului de a citi contractul de credit, sau cel putin un draft al lui.. si asta nu doar in ziua semnarii contractului de credit


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 14 Oct 2008, 14:57
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Am un credit luat care este scadent in 2011 si am vrut sa platesc in avans 10 rate (rata+dobanda).Pe langa acel comision de plata anticipata,nu vor sa-mi reduca perioada sub nici o forma,pe motiv ca "nu se poate asa ceva".Deci,platesc in avans o gramada,imi iau si comision ca fac acest lucru si sunt obligat sa platesc tot pana in 2011.Asta mi se pare o hotie.
Imi da cineva un sfat?

This post has been edited by cristio_79: 14 Oct 2008, 14:58


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 Oct 2008, 15:26
Post #42


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




de obicei la rambursare anticipata se poate pastra rata initiala cu micsorarea perioadei creditului (ceea ce ai vrut tu) sau pastrarea perioadei de creditare cu micsorarea ratei. suna la relatii clienti la sediul central al bancii, cei de acolo ar trebui sa-ti dea informatii mai bune (asa se intampla de obicei). in contract la rambursarea anticipata ce scrie?


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristio_79
post 14 Oct 2008, 15:38
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.334
Joined: 28 September 05
From: CONSTANTA




Nu am contractul acum ca sa scriu exact ce scrie in el,dar cand am intrebat la sediul bancii despre acest lucru,mi-au dat ca singura optiune micsorarea ratei si pastrarea perioadei.Pe mine nu ma "incalzeste" cu nimic treaba asta.


--------------------
Citroen / Peugeot C3 / 308 SX 1.4 HDI 2005 / Allure 1.5 BlueHDI 2020
Mai traiti? Bine...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CriSTI68
post 14 Oct 2008, 22:45
Post #44


Membru Valvos


Group: Members
Posts: 5.001
Joined: 8 January 07
From: Bucuresti




daaaa sigur am avut o mica rafuiala cu banca, in contract cand am semnat scria dobanda fixa, primesc zilele astea o scrisoare de informare, ca dobanda la rata mea se modifica, conform contract... telefoane si umblaturi, carne multa de dat si ne cerem scuze dry.gif


--------------------
Dacia Logan 2008 Prestige 1.6 16V 105 Ponei Putere - EDH
Renault Clio 3 - 2008 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 14 Oct 2008, 22:58
Post #45


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




in contract scrie dobanda fixa pe intreaga perioada de creditare sau doar pe 1-2 ani (dobanda promotionala)?


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 17 Oct 2008, 11:49
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




E posibil sa se fi schimbat termenii intre timp.
Acum vreo 2 anisori dobanzile o luau la vale, economia duduia, leul se stabiliza, mai ca visam la dobanzi de 4-5%, ca in tarile cu apa calda. Atunci unele banci incepusera sa bage credite in dobanda fixa de 7-8% in ideea ca dobanzile oricum o sa se duca in jos. Numai ca intre timp s-a marit deficitul, a mai aparut si-o recesiune. Iar acum bancile se chinui sa mareasca dobanzile, ca altfel ies pe minus, pe baza lucrurilor scrise cu font minuscul prin contract.


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 17 Oct 2008, 12:37
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE
mai ca visam la dobanzi de 4-5%, ca in tarile cu apa calda


Asa visam si eu rolleyes.gif


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Como
post 17 Oct 2008, 13:57
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 679
Joined: 12 November 04
From: Bucuresti




Maica-mea are un credit de nevoi la Bancpost. I-au bagat pe gat un comision lunar de gestionare a creditului de 0.59% din sold, asa ca rata i-a sarit cu o treime. Asta pe baza faptului ca scrie in contract cum ca "banca isi rezerva dreptul sa va f... pana va sar ochii din cap".

Stau si ma gandesc daca are sens s-o trimit la OPC, din cauza ca e un comision nou si nu modificarea unuia existent. Ce ar putea obtine?


--------------------
Ford Focus 1.6 Ti-VCT, Ex-Logan
“In a gentle way, we can shake the world.” – M. Gandhi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 17 Oct 2008, 18:53
Post #49


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




mama ta a primit documente in plus pe langa contractul de credit? un fel de "conditii generale de..."? acolo e scris ca se pot introduce comisioane


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
J o h n n y
post 20 Oct 2008, 22:14
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 538
Joined: 12 April 05
From: Cluj




Nu e vorba doar de bancile de la noi asa cum zici tu, ci e vorba de actuala conjunctura mondiala, suntem in plina criza economica, bursele nu s-au refacut desi au mai crescut putin, e recesiune economica in unele state, s-a scumpit crediatarea..... tre sa ai in vedere toate aceste elemenete.... plus noile norme BNR !!!

This post has been edited by J o h n n y: 20 Oct 2008, 22:15


--------------------
Ford Focus 2 TDCI 2005 Ghia 109 CP
Simplicity is the ultimate sophistication!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 21 Oct 2008, 13:26
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Intr-adevar, nu e vorba doar de bancile de la noi:

http://www.standard.ro/articol_36575/cresc...i_bulgaria.html

Daca se citeste articolul, se observa insa ca nici macar in Bulgaria nu s-au majorat dobanzile la creditele deja acordate. Caci despre asta vorbim aici.
Ceea ce ma deranjeaza mai mult decat cresterea dobanzilor este faptul ca majoritatii i se pare normala aceasta situatie. Iar singura vina este a celor care nu stiu sa citeasca bine contractele.

Da, sunt de acord, suntem in plina criza economica, dar trebuie subliniat, noi cetatenii simpli suntem in criza. Cel putin in Timisoara, poti sa-ti arat cate filiale noi si-au deschis bancile de cand au intrat in "criza" cool.gif

This post has been edited by bendix: 21 Oct 2008, 14:02


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 21 Oct 2008, 14:23
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Nu vreau sa zic ceva rau , dar articolul ala e din martie 2008.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 21 Oct 2008, 14:34
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Cam acela a fost momentul in care bancile au inceput sa creasca dobanzile la creditele deja acordate. La vremea aceea posturile de radio si televiziune anuntau fenomenul ca pe ceva negativ. Apoi lumea s-a obisnuit si a uitat.


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radubcr
post 24 Oct 2008, 12:33
Post #54


Membru


Group: Members
Posts: 55
Joined: 11 July 08
From: Bucuresti




Tinand cont de ceea ce se intampla in ultimele zile (procese castigate de clienti, banci amenintate cu sanctiuni de catre BNR), se pare ca textele de genul "banca poate hotari in mod unilateral modificarea dobanzii in functiile de conditiile pietei ", fara a lua ca referinta nici un indice financiar, pot fi sanctionate in instanta, iar clientul caruia i-a fost crescuta dobanda pe baza "conditiilor pietei" poate avea castig de cauza. Mai ales la credite cu rata fixa in RON. Deci ANPC este primul loc in care trebuie mers in astfel de cazuri.

Pe de alta parte, unii au contractemai serioase si din care se intelege clar cum poate fi schimbata dobanda. De exemplu, in contractul pentru credit auto cu rata fixa de la BRD se spune clar ca dobanda poate fi modificata in cazul in care indicele ROBOR creste cu mai mult de x puncte procentuale (nu am contractul in fata) si cresterea se mentine mai mult de o luna. In acel moment clientul trebuie instiintat si are urmatoarele posibilitati: sa accepte modificarea dobanzii, sa faca plata anticipata sau sa treaca la creditare cu dobanda variabila, calculata cu formula Robor+ y% (nu mai stiu exact cat).

Deci, in cazul in care contractul contine ambiguitati, banca poate fi atacata in instanta, sau macar reclamata la ANPC, ei urmand sa se ocupe de restul.


--------------------
Renault CLIO III 2008/ Exception 1,5 DCI 85 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Havoc
post 28 Oct 2008, 09:47
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 1 August 05




Haideti sa va zic eu ca este o mare vrajeala campania asta impotriva bancilor si ca oricine poate da in judecata o banca pt orice virgula care nu-i convine, acum este un trend in presa care prinde bine si se incearca a se manca o paine.In curand va venii si raspunsul de partea cealalta a baricadei pt fiecare gigel care isi da cu parerea fara a avea o imagine de ansamblu si studii juridice.
Cea mai buna protejare este sa belesti ochii la ce semnezi,nu-ti convine nu semnezi..dar nu poti obliga un "comerciant" sa-ti vanda la pretul care vrei tu...daca nu-ti convine cauti in alta parte unde sigur vei gasi conditii mai bune.
Chiar asa dobitoci credeti ca sunt jursitii bancilor....iar povestea cu ala din buzau care a castigat....are mai multe substraturi decat ce s-a prezentat in presa...cercetati si veti afla.

This post has been edited by Havoc: 28 Oct 2008, 09:51


--------------------
Seat Leon 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 28 Oct 2008, 11:27
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(Havoc @ 28 Oct 2008, 09:47)
dar nu poti obliga un "comerciant" sa-ti vanda la pretul care vrei tu...
*



Nu vreau sa jignesc, dar cred ca nu ai sesizat despre ce se vorbeste aici.

Nu este vorba ca bancherul/comerciantul sa vanda la pretul la care vrei tu. Doar suntem intr-o economie de piata. Este vorba ca acel pret (sau dobanda) sa fie asa cum s-a stabilit la inceput (adica fix/neschimbator).

Sistemul a functionat foarte bine prin 2005-2006. Bancile iti dadeau un desfasurator al ratelor, astfel ca stiai in fiecare luna cat returnezi bancii si implicit reuseai sa iti faci bugetul familiei.

Care sunt pericolele ca economia unei tari sa se bazeze pe indici variabili ? Voi da un exemplu. Sper sa nu se supere ceferistii, e un caz ipotetic. Sa spunem ca sunt 3 companii feroviare in Romania. Fiecare are alte preturi la bilete, unii dau bonusuri, altii ofera vacante gratuite, etc. Normal ca fiecare va alege compania feroviara care il va atrage. Insa toti cei 3 operatori, fara exceptie, au inscriptionate pe bilete (cu litere mici) ca este garantata ajungerea trenului la timp doar pentru primii 100 km. Lumea nu are ce face, trebuie sa cumpere bilete de la unul din cei trei. Daca vrea sa mearga cu trenul, bineinteles.
Se vor forma si aici doua tabere. Prima tabara e compusa din pasageri nervosi, caci au plecat de la Timisoara spre Bucuresti si nu au prins avionul de pe Otopeni. Unii vor da in judecata compania feroviara si chiar vor castiga, pe motiv ca nu au fost anuntati de conductor cat va fi intarzierea trenului.
Cealalta tabara este formata din ceferisti. Ei vor zice:"La inceput v-a placut sa mergeti cu trenul si sa ajungeti la timp in Lugoj ! Atunci nu ati comentat nimic. Dar ati citit ce scrie pe bilet ? De ce l-ati cumparat daca nu va convine?"

Este legala toata treaba ? DA , caci pe bilete scria ca ora de ajungere la destinatie e variabila.
Este morala ? NU, caci va da peste cap economia.

This post has been edited by bendix: 28 Oct 2008, 12:35


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Havoc
post 28 Oct 2008, 12:46
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 91
Joined: 1 August 05




Nu intodeauna legal inseamna si moral!
Si cred ca toata lumea va fi de acord ca o dobanda nu poate fi fixa pe o perioada mai mare de 1 an, mai ales la creditele pe 30 de ani.Asta ar fi o politica paguboasa pt o banca(comisioanele pot fi fixe) care se imprumuta de la banci din afara si care stabilesc cotatiile pe piata interbancara.In momentul in care costul banilor este mai mare decat beneficiile pe care le ai de pe urma lor mai bine te lasi de business.
O persoana care se imprumuta undeva in limita a 40-50% din venituri isi poate acoperi eventualele situatii neprevazute generate de factorii ce pot influenta rata la credit.


--------------------
Seat Leon 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 28 Oct 2008, 13:51
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Prin politica de dobanzi variabile se urmareste un singur lucru: transferul riscului de la banci catre clienti.

Cu alte cuvinte clientul va si centra (va plati dobanda) si va da si cu capul (isi va asuma riscul)

QUOTE
Si cred ca toata lumea va fi de acord ca o dobanda nu poate fi fixa pe o perioada mai mare de 1 an, mai ales la creditele pe 30 de ani


Nu se poate face un pronostic pentru perioade mai mari de un an ? huh.gif Si ma refer la euro, nu la leu.

This post has been edited by bendix: 28 Oct 2008, 14:13


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
driverx
post 28 Oct 2008, 14:23
Post #59


--- Membru cu ralanti ---


Group: Members
Posts: 7.656
Joined: 21 November 03




Ma, unii hombres mai dau si teorii urate gen razbele mondiale dupa asemenea criza de acuma. Cine crezi ca poate evalua pe 30 ani?


--------------------
Mitsubishi Lancer 2008
Univega Alpina HT-LTD Disc Deore 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 28 Oct 2008, 14:36
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




Eu am intrebat de perioade mai mari de un an. Adica nu poti sa iei un amarat de credit fix pentru masina (ca tot suntem pe forum auto) pe o perioada de 5 ani, de pilda ? Ca oricum o platesti de doua ori, chiar si in ipoteza ca nu s-ar mari dobanda mad.gif


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 19:22
Dacia