Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

414 Pages « < 250 251 252 253 254 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Accidente, Cu Renault si nu numai, ale noastre sau ale altora

wolfin
post 9 Apr 2018, 19:52
Post #7531


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Ala cu fordul s a bagat ca oaia. Si momentu o fost nasol..ca venea aka pe banda cea corecta tare rau......dar a avut noroc..sa zic.

Eu semnalizez stanga daca am loc sa il las sa intre.....daca nu o tii inainte...nu?


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Apr 2018, 20:12
Post #7532


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




El trebuie să încetinească , și să intre pe banda cand e libera, cel puțin eu așa fac, semnalizarea nu da prioritate. Ori s-au schimbat regulile intre timp?

Mă duceam și eu în stanga, dar m-am asigurat și nu era liberă, să înțeleg că ăla ce venea cu 200 trebuia să încetinească să-mi facă mie loc când îi tai fata?? E exact aceeași situație.

This post has been edited by argon: 9 Apr 2018, 20:16


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 9 Apr 2018, 20:23
Post #7533


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Regulile iti dau dreptate, ala clar s-a bagat ca oaia, eu insa aleg intotdeauna varianta cea mai putin riscanta, si pentru mine si pentru ceilalti. Tocmai din cauza de oi in trafic....

Avea cineva o semnatura, cand esti mort nu mai conteaza ca ai avut dreptate, sau cam asa ceva.







--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 9 Apr 2018, 21:10
Post #7534


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Da ala sa bagat prost dar si daca incetinea mai intra pe banda intai cand o zbura porcu', tu in situatia aia cum ai fi procedat??

This post has been edited by xmisterx: 9 Apr 2018, 21:11


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 9 Apr 2018, 21:12
Post #7535


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




huh.gif

In nici un caz nu as fi intrat in fata limizinei lu argon.

Is uimit....



This post has been edited by wolfin: 9 Apr 2018, 21:13


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 9 Apr 2018, 23:36
Post #7536


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Tu ai vazut sagetile alea? Dobitocul de romania nu stie ca pe banda de accelerare se accelereaza pana la viteza de croaziera a benzii pe care urmeaza sa te bagi. Manevra lui era perfect previzibila.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Apr 2018, 06:49
Post #7537


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Dar in acelasi timp are si cedeaza trecerea, deci ce ar trebui sa prezic aici?
Din experienta, imediat ce am trecut de jumatatea incalzita a Tisei am inceput sa vad cum la fiecare banda de accelerare toti de pe banda 1 se muta pe 2, acolo unde situatia permite, ceea ce nu a fost cazul aici. Alternativ, am vazut masini oprite la capatul benzii de accelerare asteptand sa se elibereze si sa poata intra.

Poate ca nu i-ar fi scazut rangul nici lui argon daca incetinea, dar probabil stie el ce motive a avut sa isi vada de drum. De accelerat inapoi la 130 sunt sigur ca nu isi facea griji ca va dura prea mult.

L.E. nu stium am reusit, dar si la dus si la intors B-CT am prins foarte liber, ba chiar nu am dat de niciun bizon. Au fost cateva doamne casatorite cu banda 2 si cam atat. Chiar m-am mirat.

Tuamneajută

This post has been edited by MuciX: 10 Apr 2018, 06:55


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Apr 2018, 06:51
Post #7538


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




QUOTE(R19/16v @ 10 Apr 2018, 00:36)
Tu ai vazut sagetile alea? Dobitocul de romania nu stie ca pe banda de accelerare se accelereaza pana la viteza de croaziera a benzii pe care urmeaza sa te bagi. Manevra lui era perfect previzibila.
*



De aia eram cu piciorul pe frana. În situația lui, eu continui pe banda de urgenta câteva sute de metri, până se eliberează banda sau dacă e aglomerata, egalizez viteza cu ceilalți, nu mă bag ca prostu' respectiv.

This post has been edited by argon: 10 Apr 2018, 06:53


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 10 Apr 2018, 07:13
Post #7539


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




@MuciX, am spus că era previzibil, nu corect.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 10 Apr 2018, 07:55
Post #7540


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 10 Apr 2018, 07:49)
Poate ca nu i-ar fi scazut rangul nici lui argon daca incetinea, dar probabil stie el ce motive a avut sa isi vada de drum.
*


400Nm e raspunsul. Sub cifra asta nu discuta, sa stea dracului pe banda lor!



--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Apr 2018, 08:00
Post #7541


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ar fi frumos, dar plm r19 cică sa prevedem ce e mai rău, nu că se respectă regulile.
O avea dreptate, dar de aia nu pupam civilizație.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bicicleta galbena
post 10 Apr 2018, 08:04
Post #7542


Sunt nembru, domnule!


Group: Members
Posts: 2.065
Joined: 29 January 13
From: Bucuresti




Eu sunt de acord cu el, putina preventie te fereste de necazuri, cu atat mai mult cu cat tipul cu Focus:
1.ajunsese la capatul benzii de accelerare
2.avea suficienta viteza, nu e ca si cum a intrat pe banda cu 20

Era previzibil ca o sa intre, atunci lasa-l si eviti orice risc.






--------------------
Peugeot 407 1.8 16v 2005 , ex-Dacia Solenza 1.4 Mpi 2003
____________________________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Apr 2018, 08:09
Post #7543


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Ok, dar daca tot încălcăm arbitrar reguli o sa ajungem într-un punct în care se intersectează 2 care au sisteme diferite de valori. In cazul asta nu ne mai miram de accidente care puteau fi evitate.
Regulile alea sunt puse cu scopul de a ne potrivi la condus, nu să aibă boschetarii de unde face rost de bani.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 10 Apr 2018, 08:18
Post #7544


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




Chiar dacă matematic autoturismul cu camera are prioritate, situația presupune inconștiență din partea șoferului ei.
Pe lângă cele deja spuse, mai adaug doar că, in față, pe banda I, se mai găsește un automobil care, la rândul lui, circulă mult mai încet decât "cameramanul", cu o viteză mai degrabă comparabilă cu cea a fordului de pe banda de accelerație. Ori, faptul că cel ce filmează insistă să stea pe prima bandă e doar pentru intimidare, sau pentru a-i ieși un cadru bun pe cameră. Chiar dacă nu avea fordul în dreapta, tot trebuia să încetinească sau să treacă pe banda II (situație nu prea fericită, acolo deja mai era un auto ce rula cu viteză mare), altfel ar fi ajuns în aspirația celui din față.
Mie-mi pare, repet, o inconștiență artificial creată, o demonstrație de masculinitate.

This post has been edited by GBX: 10 Apr 2018, 08:30


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 10 Apr 2018, 08:45
Post #7545


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




@argonel: are dreptate GBX-ul, daca nu era masina din fata ta in peisaj nu cred ca avea nimeni de comentat. Dar cu masina aia in ecuatie nu ma mira de ce ti-a dat ala claxon si s-a enervat pe tine. El deja se lansase, prinsese viteza, totul era fluid daca franai putin mai devreme...
Pune-te in locul celui care ti-a dat claxon, intri pe banda de accelerare, vezi in oglinda ca vine o masina, iti faci calculele si accelerezi pana aproape de viteza ei in asa fel incat sa te incadrezi in spatele ei pe prima banda cu viteza cea mai mare posibila dar surpriza...mai vine unul din spatele lui cu viteza mai mare care nici nu are unde sa se duca pe banda aia daca nu franeaza. Te-ai cam kk pe matale pt 10m. Eu stiu...tu il asteptai pe cel de pe 2 sa treaca si sa te bagi imediat pe 2 si cei 10m iti erau utili ca sa faci manevra mai lin...dar nu e chiar ok din cauza de nerespectarea distantei fata de cel din fata. Practic tu l-ai pus pe el si pe tine intr-o situatie naspa nu el.

This post has been edited by papa_mulo: 10 Apr 2018, 09:05


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 10 Apr 2018, 09:00
Post #7546


Modelator


Group: Members
Posts: 6.729
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti






--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Apr 2018, 09:13
Post #7547


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Da, si eu interpretez claxonul ala ca un fel de: coae esti naspa sa mor, tot n-aveai unde sa te duci....ce te costa sa ma lasi si pe mine?

Ca dpdv legal manevra lui este gresita, sunt total de acord.

QUOTE(MuciX @ 10 Apr 2018, 08:09)
Regulile alea sunt puse cu scopul de a ne potrivi la condus, nu să aibă boschetarii de unde face rost de bani.
*


Daca ai fi zis "ar fi trebuit puse" in loc de "sunt puse" era perfect.

Altfel.......
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Oh, stai sa repet ca e prea buna!

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

La fel si linia aia continua dintre Pitesti si Rm. Valcea.....aia care tine kilometri intregi, pe drum drept cu vizibilitate peste 300 m nu doar 100m?

La fel e si cu limita de 50 in camp, unde nu e nici dracu, ca de exemplu intrarea inspre BV dinspre Fagaras?
Si unde sa sta cu radarul la greu?

Stai ca mi-am amintit: radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by vallixx: 10 Apr 2018, 09:16


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Apr 2018, 09:24
Post #7548


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




@papa & GBX, ceea ce spuneti voi ar fi fost corect daca ala cu fordul nu avea in pastele ma-sii cedeaza. In cazul asta hai dracu sa punem cedeaza pentru cei de pe austostrada, sa poata iesi micutii de la cafeaua de benzinarie si stim o treaba.

@vallix. Probabil tu, eu si Vlad am fi niste prieteni foarte buni in viata reala atat timp cat niciunul dintre noi nu ar fi nevoit sa mearga cu unul dintre ceilalti la volan.
Ce spui tu acolo sunt reguli de care tin si eu cont, pentru ca tin la oasele mele, dar protestez cu fiecare por cand trebuie sa o fac. Sa ma pis pe tara asta si metehnele din ea. Gata, am zis-o. mad.gif

10 Apr 2018, 09:26:
@ UXE geniala stire. Eu nu inteleg cat de praf sa fii sa ratezi curbele alea lungi cat o zi de post.

This post has been edited by MuciX: 10 Apr 2018, 09:26


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Apr 2018, 09:31
Post #7549


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai rezultatele etilotest-ului nu sunt date ... cine stie omul cat a consumat sau ce dracu a fumat ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Apr 2018, 09:32
Post #7550


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Repet, cat de praf sa fii?


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 10 Apr 2018, 09:36
Post #7551


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




In legatura cu filmuletul lui Argon, desi poate imi iau multe negative, sincer nu-mi pasa, pur si simplu eu as fi stat pe banda 2 , pentru ca si Argon avea o viteza mai mare decat oricare masina de pe banda 1 si cat timp mergi mai repede decat masinile de pe banda 1, cu maximul legal sau chiar peste maximul legal, poti merge pe banda 2.
Respectivul care mergea cu 200 sa isi construiasca propriile autostrazi si poate le va inchiria in regim privat, in rest, platim aceleasi taxe si avem aceleasi drepturi. Toate astea nu se intamplau daca nu lasa pe respectivul sa mearga cu 200 pe banda 2. Era sa si-o fure tocmai din cauza lui si culmea este ca cel care incerca sa intre "legal" pe prima banda de fapt a intarziat cam mult, pentru ca, daca s-ar fi bagat mai repede, Argon era obligat sa puna o frana serioasa sa nu intre in spatele respectivului.
Banda de accelerare este pentru accelerare, dar sa fim seriosi, nu sunt multe masini care reusesc in 100 de metri sa accelereze pana la 130 km/h si de acolo rezulta diferenta de viteza.
Da, putea sa incetineasca din timp sa-l lase, putea si sa ocupe banda 2 din timp si astfel sa-l reduca la viteza legala pe berbecul vitezoman ... dar uite ca pentru a-l proteja pe vitezoman era sa o pateasca el. Cel care accelera putea sa mai ramana pe banda de urgenta si sa evite orice eventual accident , dar ... asta a fost situatia. Poate ca respectivul, cand a inceput acceleratia nu a vazut in oglinda decat masina din fata lui Argon si nu si pe Argon, care venea cu o viteza chiar mai mare decat a celui din fata.
Recomand sa folositi cu incredere banda 2 pentru viteze mai mari decat a celor de pe banda 1 si nu va lasati intimidati de toti idiotii care vor sa merga si mai repede. Evitati alte situatii aiurea din care iesiti voi vinovati si asta pentru ce ? Pentru a permite un abuz ? Daca incepeti sa faceti slalom intre cele doua benzi ca sa ii lasati pe toti vitezomanii sa treaca, iarasi nu e bine. Este o viteza maxima legala , respectat si mai departe fiecare sa-si asume ce vrea sa faca.
Folositi camerele din dotare si in rest protejati-va pe voi legal. Puteti merge la Politie cu inregistrari cu idioti care pun frana in fata sau altele de genul si pot fi sanctionati chiar daca nu s-a intamplat nici un accident si daca ajungeti sa ii "atingeti" putin cand incearca sa va faca mizerii, cu atat mai bine cu cat aveti filmarile.
Nu vom avea niciodata un trafic decent cat timp permiteti unor idioti sa se comporte asa pe drumurile din RO, obligati-i sa mearga in coloana si se vor potoli.

QUOTE(UXE @ 10 Apr 2018, 09:00)

Adica pe Podul Grant, unde este limitare la 40 km/h ??? Si respectivul a sarit intr-o curba ? Care curba si cat avea ? Vad ca nimeni nu insista pe viteza avuta si cum a reusit sa sara peste parapet ...


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Apr 2018, 09:41
Post #7552


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Esti cel putin naiv....

Probabil esti d'ala casatorit cu banda 2, care nu se da la o parte doar pentru ca el merge cu 130.
D'astia chiar merita frane in fata desi personal nu aprob practica.

Si merita pentru ca ii fwte grija de ceilalti in loc sa-si vada de condusul lor. Si considera ca este de datoria lor sa impuna respectarea regulilor.

Fara sa mai iau in calcul ca mergand pe banda 2 atunci cand banda 1 e libera, incalci legea.

This post has been edited by vallixx: 10 Apr 2018, 09:46


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 10 Apr 2018, 09:41
Post #7553


Membru


Group: Members
Posts: 4.193
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




N-auzi cica:
QUOTE
A lovit parapetul de metal de pe marginea șoselei și a căzut aproximativ un metru în gol.
radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Exprimarea e ... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 10 Apr 2018, 09:43
Post #7554


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(MuciX @ 10 Apr 2018, 09:24)
@papa & GBX, ceea ce spuneti voi ar fi fost corect daca

Eu am spus așa:
1. Matematic, (adică analizând doar d.p.d.v. al legislației cu toate regulile de circulație și acces pe autostradă), cel ce filmează are prioritate, legea e de partea lui.
2. Situația de față, analizată din toate perspectivele, presupune o forțare a celui cu fordul, pe de o parte, dar și un comportament lipsit de precauție, neadaptat situației, a celui care filmează.

This post has been edited by GBX: 10 Apr 2018, 09:48


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Apr 2018, 09:43
Post #7555


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.855
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(marius80_eugen @ 10 Apr 2018, 10:36)
eu as fi stat pe banda 2 , pentru ca si Argon avea o viteza mai mare decat oricare masina de pe banda 1 si cat timp mergi mai repede decat masinile de pe banda 1, cu maximul legal sau chiar peste maximul legal, poti merge pe banda 2.
*




Mai era unul acu ceva ani ... tot cu o mentalitate din asta de buda ca tine .... da tie ti-a lasat cineva mostenire banda 2 ... uite mentalitate de meltean ... up.gif up.gif
Ia citeste mataluta justitiarul ... cand si cum se foloseste banda 2 ... mai iesi si tu din cenzuratul asta de tara ... vezi cum trebuie si cum este normal sa se circule ... poate mai inveti ceva ... ca din cauza astora cu mentalitate de 2 lei ca tine ... care sunt tare multi, din pacate .... suntem unde suntem ..

This post has been edited by cj98czh: 10 Apr 2018, 09:44


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GBX
post 10 Apr 2018, 09:46
Post #7556


Membru autentic


Group: Members
Posts: 581
Joined: 26 May 13
From: aproape de Cluj




QUOTE(marius80_eugen @ 10 Apr 2018, 09:36)
Recomand sa folositi cu incredere banda 2 pentru viteze mai mari decat a celor de pe banda 1 si nu va lasati intimidati de toti idiotii care vor sa merga si mai repede. Evitati alte situatii aiurea din care iesiti voi vinovati si asta pentru ce ? Pentru a permite un abuz ? Daca incepeti sa faceti slalom intre cele doua benzi ca sa ii lasati pe toti vitezomanii sa treaca, iarasi nu e bine. Este o viteza maxima legala ,  respectat si mai departe fiecare sa-si asume ce vrea sa faca.

unsure.gif


--------------------
ex. Renault 19 Europa 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Apr 2018, 09:52
Post #7557


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Eh....la unii "ie greu".

Este ironic cum unul care pune problema respectarii vitezei de deplasare nu are nicio problema cu circulatia pe benzi.

Este de kkt sa nu respecti viteza legala dar este perfect ok sa nu respecti regula circulatiei pe benzi, adica asta:

"In cazul in care drumul are doua sau mai multe benzi pe sensul de mers vehiculele vor fi conduse pe banda situata langa acostament sau bordura.Celelalte benzi pot fi folosite succcesiv de la dreapta spre stanga , daca banda de circulatie utilizata este ocupata , cu obligatia de a reveni pe banda din dreapta atunci cand acest lucru este posibil."

This post has been edited by vallixx: 10 Apr 2018, 10:01


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 10 Apr 2018, 09:53
Post #7558


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(MuciX @ 10 Apr 2018, 10:24)
@papa & GBX, ceea ce spuneti voi ar fi fost corect daca ala cu fordul nu avea in pastele ma-sii cedeaza. In cazul asta hai dracu sa punem cedeaza pentru cei de pe austostrada, sa poata iesi micutii de la cafeaua de benzinarie si stim o treaba.


Tot cedeaza au si aia prin strainezia care stiu sa faca frumos fermoare si sa asigure fluiditatea traficului fara sa se cramponeze de cedeaza ala. Daca ne cramponam de reguli hai sa vedem la lege cum se face depasirea si mai ales ce zice acolo despre pastrarea distantei fata de cel din fata. Daca cel care a trecut cu 200 sesiza ca in fata lui e situatie cu potential risc de accident, ridica piciorul de pe acceleratie sau chiar frana foarte usor si intarzia trecerea prin dreptul lor cu 2-3 secunde...argonel era intr-o mare frana cu fum din roti la cum si-a calculat el treaba acolo...chiar daca nu exista ala cu fordul acolo.

This post has been edited by papa_mulo: 10 Apr 2018, 09:56


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 10 Apr 2018, 10:08
Post #7559


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




De acord, cand se poate fac loc, dar nici nu ma cocot eu pe frane ca are ala din dreapta mea cedeaza, nici nu ii sar in fata aluia care vine ca vijelia din urma.
Repet, pe afara vad des masini oprite pe banda de acceleratie asteptand civilizat sa aibe loc sa intre. Nu am oprit sa ii intreb, dar cred ca inca ii mai saluta vecinii in fata blocului.
QUOTE(cj98czh @ 10 Apr 2018, 09:43)
Ia citeste mataluta justitiarul ... cand si cum se foloseste banda 2
*


Cu 200 in zona de 130? unsure.gif

Eu am eliminat din start ideea ca vitezomanul putea circula mai incet. Asta exclus, imposibil, de necrezut.
Acum daca ma intrebati pe mine, ala de pe banda 2 nu are mai mult de 180. Pe langa asta nu stim nici ce era in spatele lui argon, probabil a vazut ca se "indopa" drumul si a zis sa o calce putin sa scape de acolo. Sau poate avea altul mai grabit in spate si incerca sa treaca de pluton.
Mi se intampla si mie sa mai fac din astea, nu imi place sa stau inutil pe a doua, parca imi sta ceva in coaste cand sunt pe 2.
Totusi, rahatul asta de skoda scoate zgomote ingrijoratoare la viteze mari. In general cand sare acul de 170 se aude scurt si sec "mergi cam tare".


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 10 Apr 2018, 10:12
Post #7560


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 10 Apr 2018, 09:43)
Ia citeste mataluta justitiarul ... cand si cum se foloseste banda 2 ..
*


QUOTE(MuciX @ 10 Apr 2018, 10:08)
Cu 200 in zona de 130? unsure.gif
*


Nu. Ai incurcat usor borcanele, aia e paragraful care tine de viteza nu de circulatia pe benzi.

Circulatia pe benzi e tratata de alt paragraf. L-am citat mai sus. Dar pentru tine ca imi esti simpatic il mai pun o data.

"In cazul in care drumul are doua sau mai multe benzi pe sensul de mers vehiculele vor fi conduse pe banda situata langa acostament sau bordura. Celelalte benzi pot fi folosite succcesiv de la dreapta spre stanga , daca banda de circulatie utilizata este ocupata , cu obligatia de a reveni pe banda din dreapta atunci cand acest lucru este posibil."


Despre ce ai scris inainte de asta.....tot respectul!

This post has been edited by vallixx: 10 Apr 2018, 10:17


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
414 Pages « < 250 251 252 253 254 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 04:15
Dacia