Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mi-am pus audio pe Nova, Totusi, degeaba

Sociopatul Tandru
post 25 Aug 2006, 07:40
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




Dragi copii,

MI-am pus de ceva timp audio pe Nova mea.
Alegerea a fost: Pioneer DEH P80MP

Difuzoarele din spate au fost montate intr-o placa de PAL ca lumea, care a substituit plasticul ala amarat din spate.

Ele se numesc JBL 836e

Pe fatza, montate in partea inferioara a usilor, prinse si in tabla, nu doar pe chateuza: JBL CS2165

Pe volan telecomanda de la Pioneer special pt asa ceva

Acum au aparut urmatoarele belele:

1.Head Unitul: fata aia motorizata se deschide numai cand vrea ea,in rest se cam blocheaza! CD-ul iese numai cand vrea el, mai deloc de fapt asa ca trebuie tras "a mano".

2.Head Unitul: Indiferent cum reglezi acolo sunetul, senzatia este bubuitoare. Multi spun ca se aude super la mine in masina clar si curat. Mie mi se pare bass-ul prea puternic.

Si acum o intrebare pt cei care stiu.

Dupa cum stiti Pioneer la modelele astea au mai multe setari de egalizare sunet.

a) Loud: are vreo 3 trepte, dar din cum arata pe ecran arunca inaltele si basii in fata sa faca sunetul mai bubuitor.

cool.gif Acele 3 benzi de Bass Medii Inalte

c) Un egalizator suplimentar cu doua benzi pe care le setezi tu in gama de frecvente: 40-63-100-160 pt bass si 2.5Khz, 4Khz, 6khz si 10 Khz mi se pare pt inalte.
Poti regla plus minus 6db pe fiecare banda

Si: Colac peste pupaza

d) Un alt egalizator grafic ciudat: cu mult mai multe benzi, cu care reglezi sa zicem asa "grafic" problema. Dupa cum stiti celebrele 1N 2N 1W 2W

Intrebarea mea este, cum naiba sa le setez sa se auda cat de cat.. Bass-ul e prea tare. Pana si daca il tai si la volume mari tot iti bubuie tabla pe masina.

Am inchis de o parere Egalizatorul ala suplimentar cu doua benzi, acum parca nu mai are culoare.

Ce imi recomandati?

3.Probleme cu tabla. Nu stiu ce naiba are dar la volume mari zangane tabla pe ea de nu se poate. Am auzit ceva in usi. Ce poate sa zbarnaie acolo si daca a rezolvat cineva problema in mod ingenios.

4.Despre ASL Sensor.. stie cineva ce face?

5.Dimmer function.. trebuie cuplat firul ala din spate la luminile de interior ale masinii pe +? eu asa am inteles mi-e sa nu fac vreo belea.

o sa revin eu cu altele daca este cazul

multumesc!


Attached thumbnail(s)
152014395DEH_P80MP_big_3.jpg ( Size: 11.31k ) Number of downloads: 238


Attached File(s)
Attached File  GTO.bmp ( 62.58k ) Number of downloads: 60


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 25 Aug 2006, 07:44
Post #2


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Se muta la sectiunea dedicata.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 25 Aug 2006, 14:27
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




am inteles, scuze:) nici o idee?


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 26 Aug 2006, 11:01
Post #4


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




Ai scule de foarte buna calitate. Nu ai si tu un reglaj simplu de bass pe-acolo? sa-l scazi direct? sau poate ai post procesare bass activata de genu tru bass, magna bass, in fine, nu stiu cum se numeste la pioneer.


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 26 Aug 2006, 12:20
Post #5


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.912
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Sistemele audio de calitate pe dacie sunt ca orzul pe gaste. Masina nu e pre rigida, iar zanganitul tablelor afecteaza calitatea sunetului.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 26 Aug 2006, 14:18
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu e o explicatie, toate masinile zangane.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 26 Aug 2006, 14:30
Post #7


Gangester


Group: Members
Posts: 4.244
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Dar Dacia zangane mai tare . E cam aceeasi chestie ca atunci cand inchizi o portiera de Dacie . Dintr-o mie de masini , numai la Dacie se aude diferit . Problema se rezolva daca se lipeste pe interiorul portierelor o "mocheta" speciala , dar e cam scumpa .

In prncipiu , la cate setari de sunet are HU ala , nu poti sa cobori bassul putin ? :|

Alta idee ar fi sa conectezi difuzoarele invers , + de la cdplayer sa se duca la - de la difuzor si invers ; dar nu o sa se auda mai deloc radmasa.gif


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 26 Aug 2006, 15:02
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(SiloS @ 26 Aug 2006, 15:30)
Alta idee ar fi sa conectezi difuzoarele invers , + de la cdplayer sa se duca la - de la difuzor si invers ; dar nu o sa se auda mai deloc radmasa.gif
*


De ce sa nu se mai auda ? Se aude si chiar foarte bine.

Daca inversezi la TOATE difuzoarele polaritatea se aude exact la fel. Pentru ca difuzoarele raman in continuare in faza. Nu conteaza atat semnul absolut al fazei cat defazajele intre canale.

Efecte neplacute ( volum scazut, lipsa basi, voci nenaturale, etc. ) apar in cazul in care se inverseaza faza doar la o parte din canale, nu la toate.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 26 Aug 2006, 15:17
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




Sociopatu Tandru, cauta setarea de taiere a frecventei de joase (low pass filter) si da-o ceva mai jos. De asemenea iti recomand sa lasi toate egalizatoarele complicate pe off si sa folosesti reglajele simple. Un bass gain si treble gain e suficient.

HU este o prea buna alegere in comparatie cu difurile alese. CS-urile din usi nu sunt deloc rasarite. O alegere mai buna era DLS sau Hertz.

HU are posibilitatea de high pass filter separat pe Front si Rear? Sincer stiu ca statiile mai rasarite au. Daca intr-adevar are, taie bassul de tot din Front, adica lasa frecventele de la 120 sau chiar mai mult in sus si lasa bass-ul sa vina doar din spate.

Colegul nostru de forum Kurupt te poate sfatui mai bine rolleyes.gif

This post has been edited by free_fiber: 26 Aug 2006, 15:18


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 26 Aug 2006, 15:32
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(Sociopatul Tandru @ 25 Aug 2006, 08:40)
4.Despre ASL Sensor.. stie cineva ce face?


ASL = Automatic Sound Leveliser
Este un reglaj automat al volumului in functie de viteza de deplasare. Pentru mascarea zgomotelor se creste volumul sau/si basii automat, pe masura ce creste viteza masinii.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 26 Aug 2006, 15:38
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(Sociopatul Tandru @ 25 Aug 2006, 08:40)
1.Head Unitul: fata aia motorizata se deschide numai cand vrea ea,in rest se cam blocheaza! CD-ul iese numai cand vrea el, mai deloc de fapt asa ca trebuie tras "a mano".

Inteleg ca echipamentul este nou si asa a facut de la inceput. Deci putin probabil sa fie defect.
Nu stiu cum l-ai montat, insa cred ca e o problema de montaj. Verifica ca nu cumva suruburile de fixare sa nu fie prea lungi si sa atinga mecanismul interior. Sau sa nu se fi deformat cumva carcasa la montaj.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 26 Aug 2006, 15:43
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(Sociopatul Tandru @ 25 Aug 2006, 08:40)
5.Dimmer function.. trebuie cuplat firul ala din spate la luminile de interior ale masinii pe +? eu asa am inteles mi-e sa nu fac vreo belea.

Dimmer se leaga la + pentru luminile de pozitie.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 26 Aug 2006, 15:59
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




QUOTE(Sociopatul Tandru @ 25 Aug 2006, 08:40)
3.Probleme cu tabla. Nu stiu ce naiba are dar la volume mari zangane tabla pe ea de nu se poate. Am auzit ceva in usi. Ce poate sa zbarnaie acolo si daca a rezolvat cineva problema in mod ingenios.

Nu e o problema specifica daciei. Toate masinile ar zdrangani daca fabricantul nu ar lua anumite masuri.

Nu trebuie sa ai libera nici o suprafata de tabla mai mare de sa zicem 20x20 cm pentru ca inevitabil va vibra si va zdrangani.

Cauta un material moale, usor, poros, fonic absorbant si lipeste-l cu prenadez pe orice astfel de tabla. In special pe usi, atat pe fata de usa cat si pe scheletul de tabla. La fel si pe polita din spatele banchetei.

Nu trebuie sa te chinui sa acoperi chiar intreaga suprafata. Concentreaza-te pe centru, unde amplitudinea vibratiilor este mai mare.
Deasemenea vezi sa nu ai nimic care sa se miste liber. Nici macar cablurile de boxe nu trebuie lasate in aer. Leage-le sau lipeste-le si pe ele.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
free_fiber
post 26 Aug 2006, 18:37
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.555
Joined: 25 October 04
From: Bucuresti




QUOTE(paul_p @ 26 Aug 2006, 16:59)
Cauta un material moale, usor, poros, fonic absorbant si lipeste-l cu prenadez pe orice astfel de tabla. In special pe usi, atat pe fata de usa cat si pe scheletul de tabla. La fel si pe polita din spatele banchetei.
*



Nu baga materiale textile sau care retin umezeala in usi. Eu am bagat si dupa prima ploaie am verificat sa vad in ce stare sunt si era fleasca toata usa.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1.5dci 85CP 2008 - B xx XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 27 Aug 2006, 11:48
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




Multumesc tuturor, PaulP pe faza ca de obicei cand e vb de nova!

Este procesare de bass si inca cum! Dupa cum siti din pe autoturisme ai implicit un castig de +12dB/octava incepand de la nu stiu ce frecventa in jos!...E posibil si din cauza asta sa se formeze acel efect. O sa ma documentez.

Despre + la - si invers. Frumoasa gluma insa daca te gandesti logic ce se intampla, este exclus sa nu se mai auda deloc. Difuzorul este un traductor electro-magnetic si punct. Imagineaza-ti ca or sa "bata" invers.

free_fiber ce zici tu acolo se numeste SFEQ la Pioneer si exista iti dai seama. Am observat ca o solutie ar fi taierea sub 50Hz a tuturor frecventelor din filtru. Odata cu montarea unui subwoofer le voi taia sub 125Hz sa scap de hurducaieli in difuzoare.

Paul_P am inteles despre ASL, thanks. Despre fata motorizata pot spune ca HU nu este prins in suruburi ci gliseaza pe sanie, astfel il pot da noaptea jos ca sa nu-mi faca baietii o paguba in valoare de juma' de Nova.
Dimmer + pentru pozitie? Si cum afecteaza functionarea HU? Daca aprind pozitiile ce se intampla?
Am sa fac o chestie cu Dynamat... parca asa se numeste sa vad atunci daca mai maraie ceva, desi daca ma gandesc bine ... nu merita masina asta atata investitie!

Mai astept sugestii ...


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
paul_p
post 27 Aug 2006, 12:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.133
Joined: 1 April 06
From: psd=evil




Daca aprinzi pozitiile se reduce putin lumina, ca sa nu fie deranjata seara / noaptea.


--------------------
Fara roti fara ipocriti - 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 28 Aug 2006, 06:09
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




Vai Paul, asta da functie... ahahahhaha


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 11 Sep 2006, 12:37
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




Fratilor s-a terminat cu joaca! O sa-mi pun Hertz pe NOVA. Sa vad acum daca Energy sau Hi Energy!
Dupa efortul asta o sa ma odihnesc bine si o sa mananc mai putin!


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MindBlank
post 13 Sep 2006, 17:53
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 11 October 04




De unde schimbarea de atitudine ca uite ce zici pe thread-ul "Sistemele noastre audio"?

"ce ai gasit tu la brand-ul asta ca pe mine nu m-au impresionat cu nimic! Am auzit si pentru mine SONY sau Hertz sunt tot alea! No offence!"

"Hertz am auzit si (desi nu te contrazi ca nu ar fi peste JBL) sincer mi s-au parut de duzina!"

Ca eu pentru Sony nu as manca mai putin wink.gif


Nu te atac, dar sunt curios doar. Si apropo, daca treci pe Energy, Hi-energy, e mare pacat sa nu antifonezi masina.


--------------------
Ex Renault 19 RN Phase II 1,7 (F3N 741)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 14 Sep 2006, 04:22
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




MindBlank,

Cand am afirmat cele de mai sus, vazusem deja Hertz pe o masina. Se pare ca era vorba de seria Dieci (Low End).Dupa cum stii fiecare firma are mai multe clase de produse.
Low end-urile de la Hertz nu sunt mai departe de difuzoarele de masina Sony pe care le gasesti in comert. Se pare totusi ca linia Energy si Hi Energy scot asa cum trebuie.
De unde am concluzionat asta, din review-uri si apoi daca ai sa fi atent site-ul Hertz publica parametrii T/S pentru modelele sale. (Fs.Qt.Qe.Qm.Re etc) Asta ofera o mare flexibilitate in modelarea sunetului deocarece poti calcula dimensiunile unor incinte potrivite.

De aici deduci schimbarea mea de atitudine.
Tu dupa Sony nu ai manca mai putin , si nici chiar dupa JBL. Daca vrei sa vezi preturi de preturi, iti pot trimite lista de preturi de la Hertz si ai sa vezi ca e o fooooarte mare diferenta!
Sper ca te-am lamurit acum de schimbarea mea de atitudine!


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 14 Sep 2006, 07:43
Post #21


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




Eu pe logan am toate difurile din seria energy dar nu sunt amplificate si suna la fel de bine ca seria dieci pe care o are un prieten pe masina lui tot pe HU, diferenta exista dar nesemnificativa. Cind sunt amplificate este cu totul o alta problema dar din pacate un amplif pt ele as dori de la audison dar inca nu imi revin dupa ce am auzit pretul lui,(un lrx1.400 pt sub SH la 400 euro si un lrx4.300 pt difuri la care nci nu am intrebat pretul de frica sad.gif ). In cele din urma cred ca o sa le amplific cu SRX, gama entry de la audison, sunt scumpe dar merita.


--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MindBlank
post 14 Sep 2006, 09:57
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 11 October 04




Miky : pai bineinteles ca diferente sunt dar sunt mici. Diferenta la amplificare este cel mai probabil pentru ca seriile de la Energy in sus sunt concepute pentru amplificare, pe cand Dieci nu.
Dar a face o comparatie ca de la egal la egal intre Sony si seria Dieci de la Hertz e cale foarte lunga zic eu.

Sociopatul Tandru eu nu stiu pe ce masina ai auzit difuzoarele alea si cum erau montate (insonorizare, cablaje, amplificare etc). Si apropo, cred ca faci confuzie intre Entry-level si Low end. wink.gif
Eu nu m-as lua dupa review-uri sincer sa fiu. E o chestie subiectiva pana la urma. Mie poate sa-mi placa cum se aude si tie sa nu-ti placa de loc. Zici ca nu ti-au placut Dieci-urile, pe care de bine de rau le-ai ascultat. Si ele au aceleasi review-uri favorabile ca si Energy-urile sau Hi-energy-urile, si pe astea te-ai aruncat sa le lauzi fara sa le fi auzit. Ce te face sa crezi ca difuzoarele din seriile astea 2 nu sunt doar putin peste Sony-urile de care tot vorbim?
Nu stiu ce cauta JBL aruncat in gluma cu mancatul mai putin, pentru ca nu l-a pomenit nimeni in respectivul context. Si nu mersi, nu am nevoie sa vad "preturi de preturi", pentru ca sunt de parere ca nu pretul face difuzoarele si oricum stiu oferta Hertz cam pe de rost.

BTW, Miky, am vazut ce mai ai pe masina si incepe sa sune/arate, cum vrei sa-i zici, bine! Mult succes cu ea in continuare.

PS: Un Sony mai rasarit (nici chiar entry level-ul lor) e foarte posibil sa se auda mai bine daca e montat corespunzator (incinta, insonorizare si altele) decat un Hertz care e montat prost, alimentat si amplificat si mai prost. Asta, asa ca fapt divers, sa iti dai seama ca sunt si alte chestii care contaza, nu numai difuzorul in sine.

This post has been edited by MindBlank: 14 Sep 2006, 10:03


--------------------
Ex Renault 19 RN Phase II 1,7 (F3N 741)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 15 Sep 2006, 05:50
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




Miky 48 multumesc pentru lamurire. Eu am auzit seria dieci si daca tu spui ca nu sunt diferente decat de putere suportata, atunci nu-mi voi cumpara niciodata.

Am sperat ca sunt diferente si de fidelitate. MindBlank daca tu zici ca sunt diferente de la cer la pamant, ma bucur ca ai auzit ceva deosebit la viata ta , totusi ce am auzit eu de la Hertz, iti garantez ca nu erau departe de niste SONY X-Plode. Despre incinte, ca vad ca tot te agiti aici, te rog sa faci tu rost de parametrii T/S la SONY. Daca tu faci rost, eu iti fabric incinte pe gratis! Vreau sa stii ca fara acei parametrii T/S nu poti calcula incinta si iti mai vand un pont, iti poti da seama de liniaritatea sunetului chiar si cu difuzorul in aer liber daca ai urechea formata. Pe mine asta ma intereseaza in primul rand. Repet, dieci sunau colorat si bubuitor pe un Ford Mondeo si cu asta am incheiat.
Repet, daca intre serii nu sunt diferente decat de puteri, adio Hertz.
La urma urmei nu inteleg ce te-ai panicat asa chiar pe thread-ul meu.
Apropos: poate imi explici tu diferenta intre low-end si entry-level.



--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MindBlank
post 15 Sep 2006, 07:27
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 11 October 04




Nu m-am panicat deloc. Am vrut doar niste eventuale explicatii, ca vad ca esti un adevarat "connaiseur", din moment ce poti sa-ti dai seama de liniaritatea unui difuzor doar cu o lingurita si o punga de hartie...

Nu mai scoate la inaintare parametrii T/S (care stiu ce sunt, nu-ti face griji pentru mine), ca nu se reduce totul la asta pana la urma. In fond si la urma urmei, nu stiu ce tot o bati pe T/S cand difuzoarele vin tot in usa unde e un volum fix, si sansele de a fi macar aproape de cel optim sunt foarte slabe. Si poate e un motiv pentru care firmele "de teapa" lui Sony nu pun parametrii T/S pentru componente. Ca nimeni nu se astepta sa le faci incinte din MDF-uri sau mai stiu eu ce.
Sau ai de gand sa construiesti incinde din fibra de sticla si sa le ascunzi dupa macaraua geamului?

Nu e rolul meu sa dau lectii de engleza pe forumuri. Daca vrei sa stii diferenta, pune mana pe un dictionar sau cauta pe google (www.google.com sau www.google.ro).

Vad ca ai gusturi foarte greu de satisfcaut. Nu stiu daca vor fi pe masura auditie tale, dar poti incerca niste Brax-uri de exemplu. Sunt de cateva ori mai scumpe decat Hertz-urile. Poti incerca, dar cine stie ce Sony-uri or fi si alea...
Ma bucur oricum ca ai facut decizia corecta, ca pana la urma de unde pana unde sa fi fost un salt asa de mare intre gamele de difuzoare de la Hertz, incat sa vorbim de Sony-like in segmentul entry-level si de difuzoare de competitie si pentru audiofili in segmentul exact urmator? Cel mai corect e sa spunem ca tie nu-ti plac cum se aud, situatie complet respectabila, pentru ca nu ma apuc eu sa imi bat joc de gusturile tale. Plus ca e democratie si ai dreptul sa spui ce vrei.

A, da, mersi muuuuult de tot pentru ponturile vandute!


PS: desi Sony este luat in "colimator" de mai multa lume in aceste posturi, eu cel putin pot spune ca nu am nimic cu ei, dar deoarece s-a mers pe ideea Sony = pocnitoare si Hertz = Sony si eu am folosit aceasta comparatie in posturile mele pentru a evidentia niste lucruri.


--------------------
Ex Renault 19 RN Phase II 1,7 (F3N 741)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Miky 48
post 15 Sep 2006, 11:05
Post #25


Taximetrist


Group: Members
Posts: 196
Joined: 1 March 06
From: Arad




Deci sa fiu mai clar. Seria Dieci este facuta pt a fi folosita in principal pe HU, asta nu inseamna ca nu merge amplificata dar HU scot putere putina (27W rms) si aceasta putere este obtinuta cu 10% distorsiuni, de unde si normal ca daca difuzoarele sunt mai sensibile(vezi site-ul Hertz) suna mai "rau".
Seria Energy este facuta pt a fi folosita in principal amplificata dar merge destul de bine si pe HU, difurile sunt mai putin sensibile deci nici distorsiunile nu se vor auzi asa tare ca la Dieci.
In masina vei reusi foarte greu sa reusesti sa ai volumul optim pt un difuzor(cel putin in usi).
Eu am incercat mai mult difuzoare inainte de a ma opri la Hertz Energy, toate le-am montat in masina cu aceleasi setari ale HU si de astea am fost cel mai impresionat, am auzit si hi energy, sunau mult mai clar dar aveau nevoie de amplificare ceea ce nu imi pot permite inca.
In concluzie gaseste pe cineva cine are montat in masina Hi Energy, are un aplificator ca lumea(Audison), usile antifonate ca la carte si cred ca vei fi placut surprins cum se aude muzica in o asemenea masina.



--------------------
Dacia Logan 2006 Laureate+ - AR-99-JAF
Nu te enerva! Nu stiu sa conduc!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 15 Sep 2006, 12:40
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




MindBlank

Imi pot da seama de liniaritatea unui difuzor pentru ca am urechea formata. Am cantat in cateva trupe si am facut si masterizari la piese. Tot frecand frecventele pe tot felul de monitoare am ajuns fara sa vreau sa imi dau seama ce suna bine si ce suna prost.

Despre volumul usilor sa stii ca lucrul este perfect relativ. Poti sa-ti cumperi un difuzor cu parametrii recomandati usilor tale sau poti chiar sa executi incinte sa se potriveasca nevoilor tale, chiar din MDF fibra si ce spui tu acolo. Daca vrei poti!

Ma bucur ca stii ce-s aia parametrii t/s si inca o chestie: depinde al dracului de ei. Motivul pentru care nu se publica la marea majoritate a difuzoarelor din comert acesti parametrii este ca, citez (din e-mailul primit de la JBL Team): open free air resonance. De aici intelegi ce vrei tu, ca de altminteri vad ca esti un si mai bun cunsocator decat mine inclusiv de limba engleza pe care ma inviti sa o invat de pe google!

Da tata, nu-mi plac cum se aud la banii astia esti multumit? Intradevar am gusturi greu de satisfacut si cum nu sunt destui bani sa-mi satisfac aceste gusturi incerc si eu cele mai bune compromisuri.

Am spus-o aici si o voi mai spune si in alte posturi: pretul dicteaza calitatea si la urma urmei sunt convins ca orice ai cumpara tu, daca lasi cateva mii (zeci de mii) de euro la orice producator de "scule" audio ai parte si de calitate.

Ca e SONY, Ca e Pioneer, Ca e Panasonic, JBL sau stiu eu ce brand-uri mai sunt... sunt super cele scumpe, nasoale cele ieftine. E o regula generala!

Eu zic asa, sa incetam disputa asta idioata ca nu am de ce la urma urmei sa ma justific in fata ta si nici tu sa-mi dai sfaturi unde nu este cazul!

Nu am chef de astfel de discutii!

Miky ai pontat bine ideea.








--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MindBlank
post 16 Sep 2006, 10:44
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 11 October 04




"E regula generala!" Ce categoric! Nu folosi impersonalul, incearca mai degraba "E regula mea generala!". Si Sony, si Pioneer si multe alt firme au lucruri scumpe. Asta le face automat de calitate?

Vad insa ca in Romania anului 2006 se merge in continuare pe ideea ca pretul si numai pretul dicteaza calitatea. Calitatea implica pret, asta e corect, dar eu zic ca reciproca nu e valida. Ma rog, asta e un subiect adiacent, cu multe ramificatii si nu trebuie dezbatut in threadul asta.

Tu ai facut treaba cu parametrii T/S si volumul portierei sa sune a treaba foarte simpla. Performanta, calitatea sunetului in ceea ce priveste difuzoarele in usi consta tocmai in gasirea acestei potriviri intre volumul portierei si difuzorul montat. Nu stiu de ce faci treaba asta sa sune asa de facil... Poti afla volumul portierei? Iti zic eu ca e foarte, foarte greu. Despre treaba cu incinta, nu mai vorbesc ca e si mai si din multe motive care nu stau sa le scriu. Si degeaba gasesti tu difuzor cu parametrii T/S care sa se potriveasca volumului portierei daca difuzorul este de slaba calitate per total.

Si nu cita ce spune JBL... Crezi ca ei se sinchisesc/vor sa-ti dezvaluie tie detalii depsre stratagema lor de marketing? Nu ma face sa rad. Banuiesc ca te-au expediat foarte repede cu mail-ul trimis. "open free air resonance, multumim pentru mail, o zi buna!".

Si o ultima chestie, dupa care consider ca am incheiat subiectul. Nu am...afinitate pentru Hertz-uri. Nici pentru Sony sau alt brand al carui nume a aparut pe aici. Am auzit niste Hertz-uri, printre ele si seria Dieci si mi-a placut cum se aud. In general lumea le agreaza. Nu generalizez insa. Erau instalate corespunzator, incinte insonorizate. Pe de alta parte am ascultat si de la alte firme cu renume, produsele sale maistream si era o diferenta mai mare sau mai mica intre ele.
In orice caz, dupa cum am mai spus, e o chestie subiectiva, nu ti-a cerut nimeni sa te justifici si nici nu ti-am dat sfaturi, cu exceptia chestiei cu Brax care a fost aruncata pentru a-mi sustine niste afirmatii.


Si, corect, Miky are perfecta dreptate in ce spune.


Consider incheiat acest subiect. Nu percep discutia ca pe o cearta insa, sa stii. Daca ramai pe ideea de a schimba difuzoarele, te rog posteaza sa vad ce ai ales, si ceva impresii daca se poate.
Si, probabil ca stii, nu presupun nimic, poate ai avut motivele tale, dar in usii nu e bine sa pui coaxiale, pentru ca inaltele sunt indicate sa te loveasca direct.
Si inca o chestie. Stiu ca mergi pe ideea de calitate = bani, dar uite incearca niste DLS-uri (www.dls.se). Din cate inteleg ar avea pret la jumatate pentru piata din Romania. Nu stiu sigur, dar sunt mai mult decat accesibile si sunt lucruri de calitate, chiar si cele entry.

This post has been edited by MindBlank: 16 Sep 2006, 15:27


--------------------
Ex Renault 19 RN Phase II 1,7 (F3N 741)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 04:13
Dacia