Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Fixare HU, sau cum sa fie mai greu de furat

zodrac
post 13 Jul 2006, 10:53
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Proaspat posesor de Logan Ambition biggrin.gif, proaspat deposedat de Radio CD-ul din dotare.
Am vb cu agentul constatator si imi voi achiziona alta scula (neparat cu fata detasabila).

Intrebarea este ce modalitati da fixare recomandati pentru ingreuna furtul HU. (nu radeti, ca se fura si fara fata radmasa.gif nu stiu ce or fi facand cu ele.
(magazin, pret, etc)

Pentru curiosi nu am alarma, dar nu cred ca ar fi fost vreo diferenta, s-a fortat broasca din stinga, iar masca de la consola centrala porta semnele scoaterii fortate, cutia de sustinere a RCD-ului este si ea putin sparta in locul unde a intrat surubelnita presupun.


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ov
post 13 Jul 2006, 11:36
Post #2


Academician doctor inginer, savant de renume mondial


Group: Moderatori
Posts: 7.444
Joined: 11 November 03
From: Bucuresti




cu cat va fi mai greu de scos, cu atat se va distruge mai mult wink.gif
odata intrat hotul in masina, fi sigur ca nu pleaca fara el, orice ar fi nevoit sa faca.


--------------------
Dacia 1300 1972
when life gives you lemon, make lemonade
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 13 Jul 2006, 12:44
Post #3


Gangester


Group: Members
Posts: 4.244
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Sincer , eu ma gandeam sa-mi pun cd-playerul in dacie in torpedo laugh.gif si sa las jaful de casetofon stock la locul lui . Mai trebuie sa ma gandesc si cum sa maschez difuzoarele pe 16 cm icon_mrgreen.gif


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 13 Jul 2006, 14:02
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Daca pun alarma poate o sa se simta deranjat de zgomot zabovind mai mult smile.gif


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 13 Jul 2006, 14:03
Post #5


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




sau folie antiefractie


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 13 Jul 2006, 14:18
Post #6


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




Chiar daca va fi mai greu de scos si se va chinuii mai mult, vei avea o mare satisfactie ca nu a putut sa il ia si masina o repari pe casco.

La supernova mea era atat de bine prins ca intr-o noapte a intrat unu in masina si a spart toata masca de jur imprejurul casului si nu a reusit sa il scoata decat un pic in afara, ca s-a tras un pic prinderea metalica din spate.
Si la cateva zile dupa, in miezul zilei un alt nenorocit a trecut pe langa masina si l-a vazut cum statea asa scos un pic si a zis ca ce afacere face el, si nici ala nu a reusit sa il ia. biggrin.gif

Folia antiefractie ajuta dar nu e chiar atat de eficienta daca masina sta intr-un loc ascuns. Altfel treburile de genul hit and run le opreste.

Si o alta treaba foarte buna e o goarna in masina, eventual mai puternica decat cea externa, si pusa in asa fel incat sa nu se poata ajunge la ea decat foarte greu.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zodrac
post 13 Jul 2006, 14:53
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 13 January 05
From: Bucuresti




Păi nu știu cum ar ajuta folia antiefracție, că mie nu mi-a spart nici un geam.
Și cred ca sunt destule mașini în care se poate intra fără a sparge vreun geam, doar forțând o broasca ceva, sau exploatând vreun feature al sistemului de închidere.


--------------------
* * *
Dacia Logan Ambition 1.5 dCi - iunie 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexV
post 13 Jul 2006, 15:23
Post #8


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




daca dai disable la incuietoarele exterioare la usi si portbagaj, reduci la minim sansele sa intre in masina folosind incuietoarea.
Daca ramai fara baterie la masina ... vezi tu. sau faci un alt sistem pe care sa il sti doar tu.

Variante sunt multe, dar daca le scri pe net sunt useless. trebuie sa gasesti ceva simplu si sa il aplici. hotul nu o sa stie oricat de simplu ar fi.

Daca un sistem de securitate e foarte raspandit trebuie sa fie cat mai greu de spart ca doar il stie toata lumea si are access la el.

KISS - keep it simple s.... biggrin.gif


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zmeckeru
post 13 Jul 2006, 23:48
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 16 April 06
From: Corbeanca, Ilfov




sunt putin off-topic, imi cer scuze...am mai scris o data treaba asta...mie mi-au luat mp3 player kenwood de 10 mil din masina...am alarma cu senzor de perimetru, de interior, si naiba mai stie ce mai are...mi-a deschis capota si i-a luat glasul...trebuie o alarma setata corect, care sa aiba in dotare un pager...setata corect ma refer sa nu urle la fiecare musca sau pisica detectata...alta solutie nu gasesc...


--------------------
Renault Megane II 2006 - B 51 FFN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shosetu
post 17 Jul 2006, 18:56
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 24 March 06
From: Bucuresti




Adevarul ca unii isi merita soarta ... aceia care au alarmele setate numai sa deranjeze vecini la cele mai tarzii ore doar de dragu' de ai anunta ca a trecut pe langa noul lor harb un caine.

Eu sugerez o combinatie de alarma cu pager/telefon/webcam/3G + 3 goarne cu baterii separate, asezate in diverse locuri + dezactivare incuietori + folie antiefractie + CASCO , nu de alta dar sa nu te trezesti cu o mare dunga de toata frumusetea pe caroserie smile.gif


--------------------
Harb Berlina 86 - ADA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristi_21us
post 18 Aug 2006, 14:08
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 5 March 04
From: Brasov




Sau garaj , sau iei casu in casa sau toata masina si asa vei fii sigur ca nu va mai pti nimic. smile.gif)


--------------------
Fiat Albea 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Sociopatul Tandru
post 6 Sep 2006, 00:56
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 23 June 05
From: Braila




fratilor eu le iau in casa ca nu e de joaca, mare chestie trag masca trag HU scot ISO si sa fim sanatosi! E cel mai sfant si nici nu-ti mai ruineaza masina vazandu-ti cas-ul acolo. Poti sa-l fixezi tu acolo bine dar daca tot iti afecteaza ceva, geam , broasca este nefolositor zic eu!


--------------------
DACIA Nova GT 1998 Septembrie - BR 69 CGF
Nu sunt un nationalist dar ma mandresc cu Dacia!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th April 2024 - 05:15
Dacia