Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Planetara Symbol

74mik
post 8 Nov 2007, 22:44
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 October 07




@VladSoare


Salut,inelul de pe planetara este pentru echilibrare la viteze mari(ceva asemanator cu echilibrarea la roti cu plumbi).Acest inel preia vibratiile (care apar doar la viteze mai mari) datorate lungimii planetarei.


--------------------
renault clio 2003/bicorp - B-74-MIK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 10 Nov 2007, 18:40
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Esti sigur?!? E cam ciudat, pentru ca daca inelul ala se dezechilibreaza oricat de putin, cred ca la viteze mari poate sa-ti indoaie planetara. Nu vreau sa te contrazic dar mi se pare chiar un pic ciudat pentru ca este foarte greu de echilibrat asa ceva si foarte usor de dezechilibrat. presupunand ca planetara este dezechilibrata adica daca dreapta formata de locul geometric al centrelor de greutate nu coincide cu axul planetarei atunci teoretic devierea se compenseaza prin "excentricitatea" greutatii inelului fata de ax... adicatelea extrem de greu... e mai simplu sa faci planetara bine de la inceput... mai ales ca daca se stramba un pic mi-e groaza sa ma gandesc ce ar putea face inelul ala la viteze mari, caci pare destul de greu... Iar daca cumva planetara necesita o mica corectie dupa ce iese din fabrica, mi se pare mai simplu si mai ieftin sa ii sudeze niste mici greutati (chiar de dimensiunea plumbilor de la roata, sau mai mici). Altceva era daca inelul ala era prins de caroserie si atunci insemna inca un punct de sprijin pentru scurtarea lungimii de flambaj... altfel...


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74mik
post 12 Nov 2007, 10:20
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 October 07




Pai tocmai asta este ideea cu acel inel ,eu am schimbat o planetara(lunga) la un fiat dar meseriasii de mecanici nu au mai montat acel inel ,drept urmare la turatii de peste 2500-3000 se creea o vibratie ciudata in toate caroseria.
Explicatia ulterioara din partea mecanicilor a fost ca vibratiile vin din cauza ca inelul vechi era deteriorat (nu au mai pus nimic) si ca trebuia sa cumpar o planetare cu acel inel.
De aceea acest inel se gaseste doar pe planetarele lungi !


--------------------
renault clio 2003/bicorp - B-74-MIK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zax
post 12 Nov 2007, 10:43
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 724
Joined: 11 February 04
From: Bucuresti




Mda... sincer nu-s convins dar poate asa o fi! Totusi, planetara asta lunga de clio e mai lunga decat cea de dacie? ca la dacie n-am vazut niciodata asa ceva si nici nu cred ca ar avea loc! Sau dacia n-are nevoie ca nu ajunge la viteze prea mari? smile.gif post-336-1110552459.gif


--------------------
Hyundai/ex Renault I30 1.5Tgdi 160cp/Clio Symbol Fidji 1.5dci 80cp aprilie 2022/iunie 2006
"Orice s-ar intampla, important este sa treci peste" (Gica, operator buldozer)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74mik
post 12 Nov 2007, 20:37
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 7 October 07




lungimea diferita la cele doua planetare_Clio_se datoreaza faptului ca motorul-cutia este asezat transversal CV fiind in lateral ,iar la dacia planetarele sunt cam egale (parca) deoarece motorul-cutia este asezat invers, CV este asezata pe centru.


--------------------
renault clio 2003/bicorp - B-74-MIK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumiDude
post 7 Mar 2008, 20:32
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 May 07




Am o problema cu burduful de la planetara stanga (cea lunga). Am observat ca este spart deoarece este multa vaselina pe el si ceva aruncata pe etrier sad.gif
La ausburg imi cer pt schimbarea burdufului 170 lei plus burduful. M-am dus la un service din cartier f dotat cu scule elevatoare cel dupa Nitzu Vasile daca il stie cineva (am vazut cand treceam pe acolo ca faceau multe masini straine inclusiv clio), i-am intrebat cat ma costa operatiunea de schimb si am ramas placut surprins ca este doar 80 lei!

Dupa mai multe discutii mecanicul imi spune ca trebuie schimbat si burduful de la cutie pt ca atunci cand scoate planetara asta cica se rupe si trebuie inlocuit... acolo ar mai fi si un semering spunea el, sa mai iau ulei de cutie pt ca va curge in timpul operatiunii..

A mai facut cineva schimbul asta si unde pot sa gasesc burdufurile. Tata mi-a zis ca a gasit la un magzin de piese logan solentza burduful de la roata si ca vine cu vaselina parca 50 lei dar nuj daca se potrivesc! Un provider de piese bune si rezonabil ca preturi puteti sa mi recomandati? Ms

This post has been edited by dumiDude: 7 Mar 2008, 20:33


--------------------
renault clio symbol 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabygiovanny
post 7 Mar 2008, 20:44
Post #37


membrul de la baia mare


Group: Members
Posts: 428
Joined: 3 January 08




QUOTE(dumiDude @ 7 Mar 2008, 21:32)

Dupa mai multe discutii mecanicul imi spune ca trebuie schimbat si burduful de la cutie pt ca atunci cand scoate planetara asta cica se rupe si trebuie inlocuit... acolo ar mai fi si un semering spunea el, sa mai iau ulei de cutie pt ca va curge in timpul operatiunii..

*


adevarat, daca a inceput sa curga vaselina fa operatiunea URGENT ca in maxim o saptamana incepe sa bata si poti sa schimbi capul de planetara

7 Mar 2008, 21:45:
QUOTE(billabong @ 8 Nov 2007, 12:03)
ca simptome....in viraje mai margi gen 90grade (interserectie) se simte un mic huruit (nu ca la dacia 1300).Desi burdufele de pe plantara nu sunt crapate...dar poate nu o fi de la planetare cine stie...
*


se aude o bataieca si ceva scripeti nu huruit

This post has been edited by gabygiovanny: 7 Mar 2008, 20:45


--------------------
reno Megane 2.2 1.6 16v 2007 dec - MM 66 GBY
membru
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 7 Mar 2008, 21:02
Post #38


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Stiam ca cea lunga e cea din dreapta ... doar burduful il schimbi daca nu are planetara deja alte probleme ... poate ti-ar fi ceva mai usor daca ai merge la un service care reconditioneaza planetare ... cred ca ei te pot ajuta daca este cazul si pe parte de reconditionare si cel mai probabil si de burduf ...


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumiDude
post 7 Mar 2008, 22:22
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 May 07




burduful e spart de asta vara cand mecanicul de la reno serus a observat asta si a zis sa l schimb cat mai curand... dar biggrin.gif

nu huruie nu face nimik la viraje pe partea stanga nici dreapta! Oricum incerc sa merg usor cu ea smile.gif Ma interesa sa stiu daca se schimba ambele burdufe atunci cand se umbla la unu, in cazul meu cel de la roata. Si un magazin de piese care sa se mai si potriveasca wink.gif


--------------------
renault clio symbol 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumiDude
post 12 Mar 2008, 22:08
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 May 07




dupa mai multe telefoane am gasit cele mai ieftine la mach1 unde burdufele sunt ambelela 97 lei acum problema este ca nuj daca trebuie sa le schimb pe amandoua. Puteti sa mi dati ceva informatii cei care au mai avut astfel de probleme pt ca s-ar putea sa o schimb cu tata care se mai pricepe sistemul nu e diferit fata de dacie si poate scot burduful de la roata fara sa mai dau planetara jos!

Astept si alte sugestii. Ms


--------------------
renault clio symbol 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
croni
post 24 Mar 2008, 14:45
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 26 March 07




Poti sa schimbi doar burduful spart(parca ala de langa roata ai zis).
Amschimbat eu anul trecut,mi-a dat planetara jos si o sa ai nevoie de
coliere pt ca burduful de langa cutie til scoate intreg dar se strica colierele.
Eu il cunosc pe mecanic de multi ani si am gasit la el.
NU CIRCULA MULT CU BURDUFUL SPART CA O SA UMBLI LA PLANETARA(cine se scumpeste mai mult pagubeste)!!!


--------------------
renault clio symbol 1.4 8V 2001 - ct
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 24 Mar 2008, 15:04
Post #42


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




vin si io c-o problemuta. la viteze intre 70 si 100 km/h, cand misc volanul spre stanga se aude ceva ca un suierat in partea dreapta fata (tre sa fii foarte atent sa-l auzi). si 2-3 mm daca misc volanul spre stanga se aude acest suierat. cum il indrept la loc, dispare suieratul.
repet: numai cand sucesc volanul spre stanga.
la viteze sub 70 nu mai suiera, iar la peste 100 fie nu suiera fie nu mai aud eu din cauza zgomotului motorului sau al rotilor pe asfalt.

chiar nu-mi dau seama de unde provine suieratul asta. o fi de la roata, o fi de la vant...etc.



--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumiDude
post 24 Mar 2008, 21:35
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 May 07




@croni

L-am schimbat azi la mach1 si a trebuit sa l sparga pe celalat (cine iti piguleste tie colierele sa ti le scoata si asa este relativ ca poate sa ti l scoata nevatamat) Povestea e lunga de ce am ales mach1 in detrimentul celui dupa Nitu Vasile si regret mult dar nu vreau sa fac valva acum. Oricum nu mai calc pe la nici un service reno motivul sunt preturile exorbitant de mari si mana de lucru nu exceleaza.


--------------------
renault clio symbol 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladis
post 26 Mar 2008, 15:32
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 25 December 07




Aceeasi problema cu un burduf de planetara spart am avut-o si eu.
Dupa ce am auzit cat costa la Mach1, l-am schimbat la cei ce reconditioneaza planetare in Tunari.
Au lucrat ok, mentionez ca nu am schimbat decat burduful de langa roata, cel dinspre motor nu a fost schimbat, si nici nu parea deteriorat cand l-au montat la loc.
Pretul a fost de 50 ron pt burduf (de la ei) si 50 ron montaj.
Sa vedem in viitor cum se comporta, dar eu sunt multumit.


--------------------
Renault Clio 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumiDude
post 26 Mar 2008, 23:12
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 May 07




unii sunt mai norocosi smile.gif sau mai inspirati tongue.gif

drive safe smile.gif

eu mai am o doleanta cu masina dar asta luna viitoare... bieletele de schimbat geometrie unghi and all that bull shit. Auzi preturi la reno: 3 mil pe bucata de bara (bieleta) si manopera 4 h No Coment!

gasit bieleta 130 ron tot de unde am luat si burduful, Meteor giurgiu. Problema este unde le schimb, am citit pe aici ca sunt niscaiva probleme, nu sta volanul drept... bla bla
Poate cineva sa ma indrume la un service bun eventual la care a schimbat si el bieletele?


--------------------
renault clio symbol 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sobolan
post 28 Mar 2008, 16:00
Post #46


membru paros...


Group: Members
Posts: 8.230
Joined: 10 March 06
From: GL




planetarele de SLZ nu cumva sunt identice?


--------------------
Logan-1.5dci-2017-- Golf mk5 - syncro - 2007-- Golf mk3-2.0 GTI-1993
colectionar de fiare vechi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 30 Mar 2008, 12:49
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




nu sunt identice. cea de pe dreapta e mai lunga.


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumiDude
post 30 Mar 2008, 22:23
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 12 May 07




dar ca dimensiune a burdufurilor sunt identice ???


--------------------
renault clio symbol 1.5 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hitman1234
post 22 Apr 2009, 12:29
Post #49


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




Maine schimb si eu burduful de la planetara stanga de la roata..stay tuned dry.gif


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hitman1234
post 24 Apr 2009, 17:55
Post #50


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




right,deci burduf de la roata de la reno nush cat a costat,burduf de la cutie 50 de ron de la magazin..(nush de ce a fost musai sa-l killareasca p-asta ca era bun,dar in fine)
factura de la reno pt burduf de la roata,manopera si gresat cablu de ambreiaj 213 ron.. mad.gif

nu vreau sa stiu cat costa planetara cu totul..


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bed
post 13 Sep 2009, 10:31
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 30 June 09




Am si eu o problema si cer un sfat.De ceva timp am observat ca planetara stanga este putin murdara cu ulei(partea dinspre cutie),lucru pe care nu l-am luat in considerare,mai ales datorita faptului ca nivelul uleiului in cutie este bun.Dar ieri cand am dat sa ies din parcare,la un viraj dreapta am auzit un pocnet sub masina,si de atunci imi bate in continuu,mai ales cand virez dreapta,parca sta masina sa se rupa in doua.Nu stiu,aceste planetare se pot reconditiona?Sau pot sa cumpar doar partea dinspre cutie?,sau daca are cineva idee cat m-ar costa reparatia.


--------------------
renault clio2 2001/expresion - cj-85-bed
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hitman1234
post 13 Sep 2009, 14:30
Post #52


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




Cap-compas tunari la reconditionat ca la renault te dezbraca in public si te rusineaza la cat costa..


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaighenadi
post 22 Feb 2010, 10:01
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 1 April 07
From: bucuresti




Am si eu o problema. de ceva timp imi bate planetara dreapta si as vrea sa o schimb,sa pun alta noua. ce sfaturi si de unde o pot procura,pentrru ca am auzit ca este destul de scumpa.
astept mesaje,mersi


--------------------
Renaul Clio Symbol Symbol Fydji 2008 1,5Dci,80CP - B-01-JYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_07
post 22 Mar 2010, 21:49
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 16 January 10




intrebare de amator, nu aruncati cu pietre:
planetara este acelasi lucru cu bieleta de directie?


--------------------
RENAULT SYMBOL 2003 / 1.4 Benzina 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 22 Mar 2010, 22:10
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Nu dam cu pietre !!!! Toti am fost candva incepatori.
Planetara transmite miscarea de la motor la roata , iar bieleta de directie transmite miscarea de la volan la roata. Planetara invarte roata si astfel masina merge. Bieleta vireaza roata si astfel masina coteste stanga /dreapta.

This post has been edited by verde: 22 Mar 2010, 22:11


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_07
post 22 Mar 2010, 22:52
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 16 January 10




multumesc de raspuns.


--------------------
RENAULT SYMBOL 2003 / 1.4 Benzina 75 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karaoche
post 2 Jun 2010, 12:25
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 2 July 09
From: Braila




salut
am si eu ca multi alti o problema. huh.gif
anume: am ridicat masina pe partea stanga, am bagat-o in prima viteza si am rotit de roata si am auzit un clonc spre cutie. ohmy.gif
am ridicat toata puntea fata, am bagat a-I-a, am rotit de roata dreapta si tot in partea stanga s-a auzit. ohmy.gif
inainte de aceste ridicari, cu masina pe roti, pe asfalt, bagata in a-I-a, se aude un clonc, daca misc masina inainte-inapoi.
am uitat sa specific: cu motorul oprit. blink.gif
aveti idee ce ar putea fi? wacko.gif
o rugaminte as avea, sa imi spuneti daca si la voi e la fel; adica daca se aude ceva?
multumesc anticipat.


--------------------
renault clio symbol 1 2000 1.4 8v - BR-23-NES
29-01-2009 _ 83950 km
28-03-2011 _ 110001 km
14-11-2012 _ 132000 km
24-11-2013 _ 150582 km
07-11-2014 _ 172850 km
10-05-2016 _ 207400 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 2 Jun 2010, 12:31
Post #58


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




In treapta fiind e normal sa se auda un zgomot ... acum depinde cat de puternic este acel zgomot.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cip31
post 2 Jun 2010, 13:17
Post #59


Membru


Group: Members
Posts: 229
Joined: 22 August 09




Daca la plecarea de pe loc, decelerari si franari nu se aude nimic atunci e bine.


--------------------
Renault clio symbol 2007 1.5 dci 85 CP 50.000 km
Membru fara probleme, deocamdata!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
karaoche
post 3 Jun 2010, 11:37
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 2 July 09
From: Braila




salut,
la accelerari si decelerari nu se aude nimic in afara de un mic pocnet, dar care e mai demult si se aude pe partea dreapta.acel zgomot cred ca e de la amortizor.miau spus doi mecanici ca sunt un pic cam duse. blink.gif
testul: lasat pe fiecare in parte,iar masina revine cam de doua ori.
pana la urma cum ne putem da seama daca e planetara dusa , sau incepe sa se duca?
eu stiam ca atunci cand iei o curba, si se aude batai si croncaituri...e dusa.
asa este, sau ma insel?

cu respect, si multumesc pentru timpul acordat.


--------------------
renault clio symbol 1 2000 1.4 8v - BR-23-NES
29-01-2009 _ 83950 km
28-03-2011 _ 110001 km
14-11-2012 _ 132000 km
24-11-2013 _ 150582 km
07-11-2014 _ 172850 km
10-05-2016 _ 207400 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 04:41
Dacia