Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Restaurare faruri cu lupa renault megane 2.2, Intrebare

xgoldmine
post 1 Jun 2014, 15:16
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 11 November 07




Salutare,

Am un Renault Megane 2.2 din 2006, 150.000 km si am urmatoarea problema, de ceva timp, cam de 2 ani este aproape imposibil sa mergi cu masina noaptea, farurile bat mult prea putin pe faza scurta(cca 3-5m in fata masinii), facand imposibila evitarea unui obstacol din timp, faza lunga functioneaza foarte bine, nu am probleme.

Studiind problema am vazut pe altii ca se plang de oglinda lupei, ca, cu timpul se matuieste si faza scurta lumineaza din ce in ce mai putin.

Acum am pus o instalatie xenon can bus 64 bit cu becuri H7 5000k cu gandul ca fiind mai puternica lumina, o sa bata mai departe. Spre surpriza mea nu a fost o diferenta considerabila, lumineaza mai bine dar pe distanta scurta, bateau mai bine farurile de la dacia 1310 decat astea biggrin.gif

Am dat jos iar bara, farul demontat, sa studiez mai bine oglinda lupei si surpriza, la prima vedere parea ok dar analizand mai bine oglinda lupei, in special la baza ei, acolo unde vine prinderea becului si este temperatura cea mai mare am observat ca oglinda pur si simplu se evaporase, ramasese decat metalul, am atasat o poza sa va dati seama despre ce vorbesc(analiza pe exteriorul oglinzii), pe interior nu se vede mare lucru, spatiul de vizualizare fiind redus, se vede matuita oglinda, patata(pe alocuri oglinda pe alocuri metal).

Am desfacut cele 4 piulite ale lupei cu o tubulara de 6, destul de greu pentru ca pozitia este nasoala rau si surpriza, lupa nu avea loc sa iasa de nici o culoare prin locasul de vizitare al fazei scurte blink.gif

Dilema mea este, a reusit cineva sa scoata lupa si sa o inlocuiasca? Este pacat sa cumperi farul nou, cand al tau este functional, doar lupa defecta.

Am cautat la dezmembrari faruri dar inspectand oglinda lupei am observat aceeasi problema, se pare ca este boala lor.

Multumesc.


Attached thumbnail(s)
IMAG0225.jpg ( Size: 1.27mb ) Number of downloads: 7108


--------------------
Renault Megane 2.2 Pack Autentique 2006 - DJ 11 AID
BMW 320D E90 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iDoctor
post 1 Jun 2014, 15:31
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.062
Joined: 12 October 13




nu se poate scoate lupa la faruri h7 ,


--------------------
Renault Megane 2011 / 150 hp - B-02-TYM
Nu mai am rabdare pentru prosti , ca este prea multi . dar multi .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xgoldmine
post 1 Jun 2014, 15:59
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 11 November 07




QUOTE(iDoctor @ 1 Jun 2014, 15:31)
nu se poate scoate lupa la faruri h7 ,
*



De desfacut din prinderi am desfacuto mai greu dar am reusit, dar de scos prin locasul de vizitare nu a iesit, parca special au facuto sa nu poti sa o scoti, daca locasul de vizitare era mai mare cu 1 cm lupa iesea!

La Renault ca la nimeni, schimbi farul pentru lupa.

Am vazut colegi pe aici pe forum ca si-au customizat ei farurile, au pus lupe, etc, ma gandeam ca poate e o solutie, eventual dat plasticul din fata al farului jos


--------------------
Renault Megane 2.2 Pack Autentique 2006 - DJ 11 AID
BMW 320D E90 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 1 Jun 2014, 17:09
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




farul se demonteaza la cald


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
svg_gabriel10
post 3 Jun 2014, 23:29
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 102
Joined: 17 November 13
From: Madrid




Va salut! Am o nedumerire la un Megane II din 2005 1.6 16v.
Am cumparat 2 faruri noi marca DEPO (Taiwan) si nu imi dau seama unde e reglajul manual sau electric. Motorasele vin cu farurile sau sunt ale masinii?
Becurike sunt H7 si H1, iar intre ele e un reglaj manual, DAR cand incerc sa invart, se desface acel capacel, dar nu iese complet.
O poza ar fi de mare ajutor.
Nu am apucat sa vad farul vechi, nu m-am bagat inca.
Cu respect,
Vlad Gabriel Suceveanu


--------------------
Volkswagen Passat 2.0 tdi CR 140cp 2009 - ...
Megane2 2005, 1.6 16V,83kW
Vectra C 2008,1.9 16v, Z19DTH 150cp
Mazda 626 1998, 1.8 16v 90cp
Focus 2000, 1.4 16V, 75cp
Vectra A 1993, 1.8 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 4 Jun 2014, 07:54
Post #6


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




QUOTE(iDoctor @ 1 Jun 2014, 15:31)
nu se poate scoate lupa la faruri h7 ,
*



Se pot demonta lupele din faruri.
-se cumpara un set de lupe morimoto de 3" (cel putin asta am luat pt. mine), se demonteaza lupele vechi si se arunca , sunt niste mizerii ordinare;
-se adapteaza noile lupe, doar ca acestea nu vor cadea pe gaurile lupelor vechi, trebuie sa se faca o adaptare de prindere pe mecanismul farului.
-lupele aftermarket in care se specifica ca sunt "xenon" merg doar cu becuri hid, cele halogen nu intra in soclu, chiar daca sunt H7.

Dar efortul merita, lumineaza cu totul altfel

Pt. alte intrebari: brandytdi@gmail.com


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugenTL
post 5 Jun 2014, 23:46
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.642
Joined: 16 September 08
From: Tulcea/Bucuresti




la sfarsitul clipului, cand scoate lupa o sa vedeti problema:
https://www.youtube.com/watch?v=AkmU0PnSulk


--------------------
Renault Megane II my edition (18+low+r26 look)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xgoldmine
post 13 Jun 2014, 02:12
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 11 November 07




Folosind sugestiile lui brandy_tdi(multumesc de 1000 de ori), am reusit sa schimb lupele uzate.

Am ajuns la aceasta solutie deoarece farul era bun, doar lupele si oglinzile lupelor erau uzate.(lupele nu mai erau clare, transparente si aveau o depunere pe ele asemanatoare cu video prezentat de eugenTL dar cele mai afectate erau oglinzile, matuite si pe alocuri oglinda lipsind complet)

Farurile de la dezmembrari aveau aceeasi problema si bani pe alte faruri noi OEM am considerat ca nu se justifica masina valorand sub 3000 euro.

Am sa descriu pe scurt cum am procedat, atentie nu este o procedura usoara, care sa o rezolvi in 30 de minute.


Etape:

- Am achizitionat o pereche lupe(2 bucati) morimoto 2.5 inch H1 bixenon( sunt potrivite pentru acest tip de far).
ATENTIE! Va trebuie kit xenon, nu merg becuri normale tip halogen

- Am demontat bara si farurile de pe masina.

- Am desfiletat cele 3 piulite ce prind lupa in interiorul farului(cu o tubulara de 6, destul de greu, pozitia fiind greu accesibila)

- Lupa si oglinda nu ies prin locasul de vizitare, trebuie demontata in far, cu o surubelnita am insistat si plasticul ce prinde lupa si oglinda s-a desfacut in doua, astfel am putut sa scot oglinda si mai apoi lupa

- Lupele morimoto nu se potrivesc la prinderile originale si trebuie facuta o adaptare.

Am sa explic solutia aleasa de mine pentru aceasta adaptare: am luat un carton mai subltire, am taiat cartonul astfel incat sa vina bine la 3 din cele 4 prinderi ale lupei, l-am prins in suruburi(3 suruburi de 4, lungime 1cm) si am lasat un adaos in exterior de circa 2 cm pentru a putea centra bine lupa in far si a vedea unde vin suruburile de prindere din far.
Am introdus lupa cu acel carton in far, am centrat lupa, am strapuns cartonul in locul unde vin prinderile pe far.
Am taiat excesul de carton si astfel am reusit sa fac un mulaj al flansei ce trebuia facuta.
Am desprins cartonul de pe lupa si cu o bucata de tabla, o foarfeca de tabla si o bormasina am confectionat flansa.


- Am introdus flansa, apoi lupa in far(nu intra flansa si lupa montate in exteriorul farului), am prins cele 3 suruburi pe lupa apoi cele 3 piulite de pe far.
- Am montat becul xenon H1 in far si farul pe masina
- Aceeasi procedura se aplica pentru al 2-lea far
- Am montat bara pe masina, am reglat farurile

Acum este alta viata! Farurile lumineaza excelent, este o placere sa merg acum noaptea, farurile lumineaza pe faza scurta mult mai bine decat atunci cand au fost noi!

Va stau la dispozitie cu raspunsuri pentru eventuale intrebari.

Daca vi se pare dificil sa faceti voi operatiunea si vreti sa schimbati lupele va pot ajuta, detalii pe PM.

Drumuri bune sa veti!

This post has been edited by xgoldmine: 13 Jun 2014, 02:16


--------------------
Renault Megane 2.2 Pack Autentique 2006 - DJ 11 AID
BMW 320D E90 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 13 Jun 2014, 08:35
Post #9


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




Bine ca ai rezolvat problema. Mare atentie in continuare cu electromagnetul ce asigura comutarea intre faza lunga si scurta. Daca este conectat, temperatura lui va ajunge la cote mari datorita becului xenon care se incalzeste foarte mult.
Viata lunga nu are. Dar daca face probleme se pot deconecta firele iar din bi-xenon va deveni mono - xenon. Iar faza lunga este asigurata de becurile halogen din corpul dublu optic al farului.

Inca ceva important, daca masina a fost conceputa pentru halogen, iti recomand macar un sistem de spalare al farurilor, de autolevel nu pomenesc ca este destul de scump. Dar in conditii meteo nefavorabile, iluminatul xenon bate spre zero.
Macar acel strop al farurilor isi face datoria si te ajuta cat de cat si la ITP.
Recomandat e si autolevel.

Si nu folositi balasturi slim (majoritatea sunt facaturi) dar slim-urile crapa extrem de repede.

This post has been edited by brandy_tdi: 13 Jun 2014, 08:36


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nea' Dorel
post 16 Mar 2015, 07:28
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 16 March 15




Salutare si multumesc pt m-ati primit pe acest forum.Sunt un membru "bebe" ca sa spun asa si proaspat posesor al unui Megane 2 facelift 2007 1.5 dci 78 kw.Si cum nu exista masina fara probleme, va cer ajutorul:
- am schimbat farurile cu unele sh pt ca ale masinii aveau lupele matuite si oglinzile arse,iar cele cumparate(teapa) sunt de anglia.As vrea sa inversez obturatoarele din lupe si am vazut mai sus ca se pot desface lupele (in far) dupa care se pot scoate pe bucati.
-intrebarea este: se mai pot monta la loc? Am sunat pe cineva care detine secretul asta si mi-a cerut 350 lei.Deci cumva se poate.Va rog ajutati-ma cu cateva informatii ca sa ma pot apuca singur de ele.Multumesc anticipat


--------------------
Renault Megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Nea' Dorel
post 23 Mar 2015, 07:54
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 16 March 15




pt ca nu am primit niciun raspuns, m-am apucat singur de treaba.Intradevar, ansamblul faza scurta nu iese intreg, decat demontat in far si asta cu ajutorul unei surubelnite.Plasticul ce tine lupa si proiectorul se desface in doua dupa care se pot scoate pe bucati.Am inversat obturatoarele si am reluat operatiunile in sens invers.Este ceva mai mult de munca pt ca nu este spatiu de manevra, iar partile componente trebuiesc tinute intr-un oarecare echilibru pana unirea celor doua plastice ce tine lupa si proiectorul.Din faruri de Anglia am facut faruri de UE.Spor la treaba


--------------------
Renault Megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 1 Jul 2015, 06:29
Post #12


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




Lupe morimoto 2.5" montate pe Megane 2.2

Attached thumbnail(s)
1.JPG ( Size: 29.58k ) Number of downloads: 6642
20150630_220043.jpg ( Size: 1.79mb ) Number of downloads: 5922


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fabian Octavian
post 5 Aug 2015, 17:25
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 December 14




Acele lupe Morimoto vin tot ansamblul, adica si cu oglinzi?


--------------------
Renault Megane 2007/1.5 dci - xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brandy_tdi
post 6 Aug 2015, 14:05
Post #14


Aerial Member


Group: Members
Posts: 749
Joined: 22 October 05
From: Bucuresti




da, ansamblu lupe - oglinzi


--------------------
Renault Megane 2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
goto
post 8 Aug 2015, 21:54
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 14 March 12




a incercat cineva sa curete lupele fara sa le scoata? poate o sa se vada un pic mai bine.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 1.4 16V 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CJ52DNY
post 24 Sep 2015, 18:51
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 December 13




salut cine ma poate ajuta si pe mine sa imi zica de unde sa imi cumpar lupe cu oglinzi pentru faruri la megane 2.2 va multumesc


--------------------
renault megane 2 2004 - dany
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bg17aw
post 28 Sep 2015, 12:20
Post #17


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 23 September 15
From: Bucuresti




CJ52DNY, al tau nu e modelul fara lupe, daca e din 2004? Ma refer la masina din semnatura.

Si eu am una tot din 2004 si farurile sint chioare rau, nu stiu ce sa fac sa le imbunatatesc un pic.


--------------------
Renault Megane II Berlina dCI 82bhp (60kW) 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fabian Octavian
post 17 Oct 2015, 18:19
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 December 14




pana la urma, care lupe se potrivesc sigur ca diametru, pe aceste faruri? de 2,5" sau de 3"?
Multumesc


--------------------
Renault Megane 2007/1.5 dci - xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fabian Octavian
post 24 Oct 2015, 19:11
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 20 December 14




brandy_tdi, tu ce xenoane ai pe masina? De 35 sau 55w?


--------------------
Renault Megane 2007/1.5 dci - xxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian.iliescu88
post 15 Sep 2016, 23:58
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 5 October 14
From: Mioveni-Arges




Salutare. A incercat careva sa puna lupe Morimoto de 3inch? Stiti cumva daca au loc?
Numai bine!


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1.6 16V+GPL 11/2007 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdanutzuu
post 16 Sep 2016, 06:59
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 4 May 13




DIn ce stiu eu la farurile de 2.2 lupele de fabrica de halogen sunt de 3'' si cele de xenon sunt de 2.5''
7,4 centimetri = 2,91338583 inch
Nu stiu cum au priderile lupele de la Morimoto cele de 3''vs 2.5''
dc7759cs-960.jpg



This post has been edited by bogdanutzuu: 16 Sep 2016, 07:01


--------------------
Renault Megane 2.2 2007 (fost societe :d)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 16 Sep 2016, 07:04
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Și eu am problemele cu lupele la un Megane 2.2, halogen. Nu mai văd nimic. Un far a început să se mătuiască, altul arată ca nou. Dar amândouă sunt la fel de chioare.

După ce am citit pe forum și după discuții cu un coleg care a făcut bricolaj și a schimbat lupele, am decis să mă las păgubaș. Îmi iau două faruri Valeo și gata, nu mă doare capul câțiva ani.



This post has been edited by Mr_X: 16 Sep 2016, 07:07


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian.iliescu88
post 16 Sep 2016, 08:11
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 238
Joined: 5 October 14
From: Mioveni-Arges




QUOTE(bogdanutzuu @ 16 Sep 2016, 06:59)
DIn ce stiu eu la farurile de 2.2 lupele de fabrica de halogen sunt de 3'' si cele de xenon sunt de 2.5''
7,4 centimetri = 2,91338583 inch
Nu stiu cum au priderile lupele de la Morimoto cele de 3''vs 2.5''
dc7759cs-960.jpg
*


Prinderile oricum trebuiesc adaptate. Nu stiu daca cele de 3'' au loc suficient pentru montare. Cred ca pana la urma ma orientez spre cele de 2,5''.


--------------------
Renault Megane Sedane 2.2 1.6 16V+GPL 11/2007 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marson
post 19 Feb 2017, 18:11
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 13 August 09




Se pot monta faruri cu xenon pe Megane 2.2 care are faruri cu halogen si lupa din fabrica? Se portivesc punctele de prindere pe caroserie? Au loc in acelasi spatiu?

Multumesc.


--------------------
Renault Megane 1.6 16 v 2006 / Confort expression - Bc - 32 CDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djcristi
post 19 Feb 2017, 18:28
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.944
Joined: 5 October 09
From: Bucuresti / Pitesti




normal, numai ca ai nevoie si de alte componente (pe langa faruri) : bara cu spalatoare, senzori auto-leveling + computer, balast.


--------------------
Renault Megane 2.2 03/2008 Estate 1.5dci euro4 76kW FAP business - DJC
Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marson
post 20 Feb 2017, 18:08
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 13 August 09




Multumesc pentru raspuns.


--------------------
Renault Megane 1.6 16 v 2006 / Confort expression - Bc - 32 CDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megane2PH
post 20 Feb 2017, 20:07
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 20 February 17
From: ploiesti




salutare
sunt proaspat posesor de megane 2 din 2006
a pus cineva becuri cu led pentru faza scurta si lunga ?


--------------------
renault megan 2 2006 1.6 16 valve benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zamolxe12003
post 20 Feb 2017, 20:09
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 22 January 10
From: Focsani




QUOTE(Mr_X @ 16 Sep 2016, 07:04)
Și eu am problemele cu lupele la un Megane 2.2, halogen. Nu mai văd nimic. Un far a început să se mătuiască, altul arată ca nou. Dar amândouă sunt la fel de chioare.

După ce am citit pe forum și după discuții cu un coleg care a făcut bricolaj și a schimbat lupele, am decis să mă las păgubaș. Îmi iau două faruri Valeo și gata, nu mă doare capul câțiva ani.
*




După curățirea lupelor din farul H7. Voi decideți dacă merită sau nu. Pentru mine a meritat. Curățirea este gratis și foarte simplă. Vă costă doar datul barei jos, care este la fel de simplă, se face în parcare. Farurile se scot ușor, sunt prinse în trei șuruburi. La un service vă ia maxim 60-70 de lei de dat jos bara cu farurile și pus înapoi. Restul e treaba voastră, stersul lupei. Rezultatul, în poze.

Aveți, deci, de ales: 60-70 de lei curățatul lupelor sau 1200 de lei, faruri plus manopera, plus 25 de lei reglatul de ootorașe la orice ITP, căci când schimbi farurile se reglează din nou motorașele. Vorbim aici, să ne înțelegem, de faruri cu bec H7, nu xenoane sau alte prostii. Strict pentru cei care au faruri cu H7 și vor să le păstreze H7. Orice altă combinație, e treaba voastră. Spor.

Și, dacă observați în pozele de înainte și după, după curățare sunt mai departe de tir și de zid, deci lumina este mult mai puternică dacă stau la același nivel cu prima poză, cu lupele necurățate. Deci, diferența este mai mare.


This post has been edited by zamolxe12003: 20 Feb 2017, 20:15

Attached thumbnail(s)
1Lupa_murdara1.JPG ( Size: 181.19k ) Number of downloads: 4675
2Lupa_murdara2.JPG ( Size: 142.3k ) Number of downloads: 4026
3Lupa_intermediara.jpg ( Size: 74.29k ) Number of downloads: 758
Lupa_final2.JPG ( Size: 232.03k ) Number of downloads: 795
Lupa_final3.JPG ( Size: 105.32k ) Number of downloads: 756
Lupa_final4.JPG ( Size: 198.24k ) Number of downloads: 739
Test1.jpg ( Size: 303.02k ) Number of downloads: 858
Test3.jpg ( Size: 373.8k ) Number of downloads: 858


--------------------
Renault Megane 2.2, 1.6, 16v 2008 - VN33ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valikris2002
post 20 Feb 2017, 20:51
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 943
Joined: 11 November 05
From: roman,neamt




si cu solutie si ustensila le curatati? un pamatuf din carpa nu merge? sa nu le mai dai jos de pe masina?


--------------------
megan sedan manager 1.5 dci, 85 cp 26-10-2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mr_X
post 21 Feb 2017, 05:53
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Nu ai cum să le ștergi fără să le dai jos. Trebuie șterse pe interior, prin fanta unde stă becul și nu ai loc.


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:04
Dacia