Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

COC, Obtinere certificat de conformitate

Imamco
post 3 Apr 2015, 20:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 April 15




Buna ziua,

Am următoarea întrebare, determinata de situatia în care ma găsesc :
- doresc sa înmatriculez autoturismul in Belgia, unde am rezidenta;
- cei de aici îmi cer printre altele pentru controlul tehnic(CT) și înmatriculare, certificatul de conformitate(COC), pe care nu-l am deoarece în momentul achiziționării autoturismului de la dealer-ul Renault, acesta nu mi l-a eliberat;
- cei de aici(Belgia) mi-au spus ca îl pot obține de la cel care mi-a vândut autoturismul sau de la producător, respectiv Renault Franța;
- am incercat sa-l contactez pe dealer, dar fara succes, ca urmare am făcut o corespondenta cu Renault Romania, care mi-a spus sa iau legătura cu producătorul pentru acest COC;
- am intrat pe link-ul trimis de Renault Romania pentru a face aceasta solicitare și surpriza : un COC costa 300 euro!
- am luat legătura cu cei de la Protecția consumatorului pentru a afla dacă dealer-ul avea obligația de a-mi elibera acest COC la momentul vânzării?! Nu recomand sa luați legătura cu acest organism! Inutil și pierdere de vreme! Deci!
Întrebare :
- știe cineva cum pot obține acest COC și altfel decât de la producător?
Mulțumesc anticipat tuturor celor care îmi vor răspunde și-mi vor da o soluție verificata si viabila!

Numai bine!


--------------------
Renault Megane 2006 Bicorp(Hatch Back)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 3 Apr 2015, 20:31
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.601
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Acest document se elibereaza O SINGURA DATA in forma originara (prima inmatriculare) si de cate este nevoie in format barat.
Poti sa faci solicitarea la orice reprezentanta......de preferat de domiciliu.
Costa cca.100 E (in Franta) si dureaza cam 2 saptamani....ajunge la adresa postala.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 2nd May 2024 - 22:01
Dacia