Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Motorul de 1,2 sa fie oare asa de puturos ?, 1,2 puturos?

big f2
post 29 Mar 2007, 05:16
Post #1


om mare cu masina mica


Group: Members
Posts: 8
Joined: 29 March 07
From: oradea




De curand am devenit posesorul unui clio de 1,2 , pana acum nu am mai condus masina cu motor asa de mic deci nu cunosc cum se comporta in mod normal dar eu am impresia ca nu trage (1-a,2-a,3-a...) nu are deloc '' zvac '' ma gandesc ca ar trebui totusi sa simt ca trage cat decat totusi e el de 1,2 dar are ceva cai si masina e mica. Nici nu am curaj sa intru-n depasiri daca zaresc la orizont ceva excl.gif . Scuze am uitat , totusi am condus ceva timp un MATIZ dar ala zbura fata de clio.Daca are cineva vreo parere as fi recunoscator.


--------------------
renault clio ll 2000 mtv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi1982
post 29 Mar 2007, 08:31
Post #2


crg


Group: Members
Posts: 152
Joined: 2 November 06
From: bucuresti




Si eu ma confrunt cu aceeasi problema.


--------------------
renault clio bicorp 01.11.2001, 1.2 benzina - B-92-CRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 29 Mar 2007, 11:19
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Ai incercat sa schimbi vitezelela 3-4000 de ture? Si la matiz tot acolo le schimbam si nu mai simteam ca am doar 0.8 sub capota. cool.gif
Motorul merge rotund la relanti sau tremura din toate madularele? Daca nu merge bine, cu motorul la relanti, scoate pe rand fiecare fisa de bujie si vezi la care nu se schimba regimul de mers. Sa nu fie vreo fisa impuscata si motorul sa mearga doar in 3 pistoane. Oricum, se recomanda inlocuirea fiselor la bujii la vreo 60 de mii de km sau daca au rezistenta mare (nu stiu acum exact cat, am sa ma documentez exact).
Daca nu e de la asta, demonteaza bujiile si vezi sa fie curate si nu mancate de arsuri. Se recomanda inlocuirea lor la 20-30 de mii de km si OBLIGATORIU sa fie cele recomandate de producator, nu altele.
Daca tot degeaba, baga un aditiv de curatat injectoarele (recomand 2+2), verifica filtrul de aer, eventual schimba-l. Dupa ce pui aditivul de curatare, mergi mai turat ceva timp, sa-si faca treaba aditivul.
Daca tot nimic, atunci sa te duci sa pui masina la un test CLIP, daca gasesti cod de eroare noteaza-ti erorile, nu-i lasa pe ei doar sa le stearga. Sa nu fie vreun injector prea infundat incat sa nu mearga curatat.


Sa ne spui ce ai rezolvat.

This post has been edited by Laurentziu83: 29 Mar 2007, 11:20


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinN
post 31 Mar 2007, 11:17
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 26 June 04
From: Bucuresti




Da mai multe detalii... e clio cu motor 1,2 16v sau 1,2 8v? cati CP are? Eu am avut 1,2 16V si nu exista comparatie intre el si Matiz... Nu stiu cum e la 8v dar la 16v nu ai nicio sansa sa scoti bujiile, trebuie o cheie speciala pe care abia o au cei din serviceurile reno.


--------------------
Ex Clio Bicorp 1.2 16V, 2002
Actual Ford Focus TDCI 115 CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
super_clio
post 1 Apr 2007, 02:21
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 30 December 06
From: Bucuresti




Eu am un bicorp cu motor de 1.2 8v si este nervos in vitezele I, II, II; in viteaza a II-a are scart; probabil trebuiesc schimbate niste consumabile, filtrul de aer etc.

This post has been edited by super_clio: 1 Apr 2007, 02:22


--------------------
renault clio bicorp '99 1.2 8v benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi1982
post 2 Apr 2007, 11:20
Post #6


crg


Group: Members
Posts: 152
Joined: 2 November 06
From: bucuresti




Eu am un bicorp 1.2 8v.La turatii mici abia trage.cand plec de pe loc ma rog de el.si nu stiu care ar putea fii buba.am incercat bujiile, am incercat fisele.spuneti-mi ce sa mai incerc


--------------------
renault clio bicorp 01.11.2001, 1.2 benzina - B-92-CRG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bliss
post 2 Apr 2007, 11:32
Post #7


-


Group: Members
Posts: 937
Joined: 10 July 06




Ambreiaj?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 2 Apr 2007, 14:05
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca ambreiajul patineaza, motorul se tureaza in gol, si nu cred ca e cazul.
Am scris mai sus cam ce sa se verifice, daca nici asa nu merge, atunci talpa mai zdravana. La Matiz schimbam vitezele in mod curent la 3500 de ture, comparativ cu 2800-3000 de ture cat schimb la Clio.

This post has been edited by Laurentziu83: 2 Apr 2007, 14:06


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 13:44
Dacia