Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vibratie/zgomot la accelerare Symbol 1.4 8V nou

MATEIVA
post 9 Mar 2007, 14:11
Post #1


mirca


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 March 07




Sunt "proaspat" posesor de Symbol-modelul nou, mi l-am facut cadou de Craciun.
Inca de la primii km, chiar dupa ce am plecat de la dealer -AutoMarcus Pantelimon- am sesizat o "problema"?!... la accelerare, indiferent de treapta de viteza la 2500-3000 rpm, simt o vibratie usoara insotita de un huruit infundat care dispare imediat ce motorul nu mai este in sarcina ( incetez sa apas pe pedala); acelas lucru il pot remarca si la decelerare, adica in frana de motor!...... Nu stiu daca este o problema si ar trebui sa ma ingrijorez, sa fie vorba de o curea slabita?? deja trebuie sa fac vizite pe la service? Rog lamuriri de la cunoscatori.
PS. stiti cam ce fel de meseriasi sunt cei de la AutoMarcus?
multumiri anticipate!


--------------------
Renault Clio 2006 1,4
renault clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 9 Mar 2007, 14:33
Post #2


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Felicitari. Si bafta multa cu masina.

Despre service-uri aici http://www.reno.ro/Service-autorizat-Renault-f108.html

Despre sunet ... hmmm putin cam greu daca nu incerci cumva sa explici mai bine cum si de unde se aude. (ex: sefu la logan avea un zgomot asemanator, a fost la service in garantie si i-au strans cateva surubele - cel putin asa au spus - rezultat: nu mai era zgomotul). Dar asta nu inseamna ca la fel este la masina ta.

Poate ai putea face o inregistrare ... sau nu se aude destul de tare/puternic zgomotul ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stamp23
post 11 Mar 2007, 21:56
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 8 February 07




Si eu am avut o problem asemanatoare si era de la scut. Avand scut metalic intra in rezonanta cu motorul la accelerare brusca. Mie mi l-au departat putin de motor si a disparut sunetul


--------------------
Renault Clio 2002 8v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MATEIVA
post 12 Mar 2007, 09:43
Post #4


mirca


Group: Members
Posts: 13
Joined: 8 March 07




Salut, ieri am fost pana "la tara" si am avut ocazia sa experimentez acel sunet, cum sa-l definesc eu mai bine... este identic (cel putin asa-l asociam eu) cu huruitul infundat al unui motor de avion blink.gif , cu siguranta este legat de turatia motorului ( cutie, curele...?!...). Nu sunt batai puternice, inegale ca intensitate, cloncanituri, pacaituri etc. mai exact este o vibratie cu o rezonanta infundata la accelerare - 2500-3000 rpm, cat si la decelerare; sunetul dispare cand trec de 3000 de ture... N-as vrea sa par panicar insa nu stiu daca este normal sau anormal sunetul, sa nu se agraveze "buba"!
Am mai remarcat ceva!!! In treapta a 5-a (si numai atunci) la accelerare se aude un... carait fin, ca sa-l asociez cu ceva ar fi zgomotul avansului prea mare de la eterna Dacia!
Concluzia: sa am eu urechea prea fina sau....


--------------------
Renault Clio 2006 1,4
renault clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th April 2024 - 14:40
Dacia