Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Teapa Euroins, Povestea unei victime a sistemului EuroIns –abuzuri

vijelie
post 25 Sep 2012, 15:29
Post #61


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(ofelica @ 20 Sep 2012, 10:53)
Pai normal ca nu am poze de la accident. Masina a fost in tot acest timp in parcarea politiei, acum este in service si o sa fac acolo poze.
*

Din prima postare se poate intelege ca de la momentul accidentului pana "acum" au trecut cel putin "3 saptamani" + "2 saptamani" + "2 saptamani" + "o luna".
Vrei sa spui ca masina a stat "in parcarea politiei" timp de aproape 3 (trei) luni si nu ti-ai gasit nicio duminica libera sa ii faci cateva poze?

This post has been edited by vijelie: 25 Sep 2012, 15:29


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 25 Sep 2012, 15:34
Post #62


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Chestia asta se poate si e recomandabila.

25 Sep 2012, 16:35:
QUOTE(Sir Andrew @ 25 Sep 2012, 15:21)
Eu daca as pati asa ceva m-as indrepta impotriva vinovatului in instanta. Apoi sa-si rezolve el problema cu asiguratorul lui, deoarece el l-a ales.
*




This post has been edited by corbex: 25 Sep 2012, 15:35


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 25 Sep 2012, 17:05
Post #63


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Cei din CSA sunt pusi politic pentru a intermedia spagile date de asiguratorii cu probleme si smecherii de la guvernare care le tolereaza abuzurile facute pe spinarea fraierilor cotizanti. Daca ai prins un post in CSA , ai prins pe Dumnezeu de picior,se dau lupte crancene de tot cand trebuiesc numiti membrii CSA de catre Parlament.
Este un lucru absolut natural in Romania ,ce se intalneste si in alte structuri, sunt chiar anormale pretentiile noastre legate de acest domeniu,ca doar nu e din alta tara, e de la noi , d'acilea , asa merge treaba, cu multa caterinca si bani dositi prin buzunarele unor baieti destepti .


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ofelica
post 26 Sep 2012, 16:34
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 17 September 12




QUOTE(vijelie @ 24 Sep 2012, 15:58)
Eu inteleg ca fotografii nu sunt, dar macar o schita.
Eu unul sunt foarte curios unde se gaseau "oamenii de la terasa", la orele diminetii, intr-o intersectie aglomerata.  rolleyes.gif
*



Am revenit si cu poze si schite pentru cei care isi doreau acest lucru.
V-am zis ca o sa le pun, asa ca m-am tinut de cuvant.
Dupa cum se vede in poza, aripa si roata au suferit avarii, insa se vad urmele de cauciuc pe portiera care este mai avariata la imbinarea cu aripa.
Legat de terasa, este singurul restaurant dintr-o zona in care se construieste, si acolo erau muncitori si oameni din zona, insa ora nu era chiar de dimineata ci in jur de 11.30 caci eram de tura de dupa amiaza la serviciu.

Attached thumbnail(s)
schita_accident1.jpg ( Size: 735.73k ) Number of downloads: 1417
schita_accident2.jpg ( Size: 808.04k ) Number of downloads: 1534
avarii_aripa.jpg ( Size: 129.82k ) Number of downloads: 1564
avarii_portiera.jpg ( Size: 58.11k ) Number of downloads: 1567


--------------------
seat ibiza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 26 Sep 2012, 20:00
Post #65


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Eu am inteles asa: veneati de pe Drumul Fermei sa intrati pe Oltenitei, facand stanga.
Din dreapta pe Oltenitei vine un tir care face stanga pe Fermei si va agata pe partea stanga cu roata spate si va stramba doar aripa stanga, ceva din coltul barii, fata de usa stanga si putin oglinda.
Interesant, fara far lovit.
Intr-adevar dinamica e un pic ciudata.

Cred ca ar trebui facute niste poze separat, cu tirul, ca reconstituire, si cu ele si avocatul la societate cu ceva "amenintari", inclusiv mai penale. Cu pozele "reconstituirii" cred ca ar fi mai clara dinamica.

Dar si eu ma uit cam ciudat la daune, parca s-ar fi tras de volan dreapta pentru evitare si d-aia agatarea a fost mai mult tangentiala.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ofelica
post 27 Sep 2012, 06:21
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 17 September 12




QUOTE(klaus @ 26 Sep 2012, 20:00)
Eu am inteles asa: veneati de pe Drumul Fermei sa intrati pe Oltenitei, facand stanga.
Din dreapta pe Oltenitei vine un tir care face stanga pe Fermei si va agata pe partea stanga cu roata spate si va stramba doar aripa stanga, ceva din coltul barii, fata de usa stanga si putin oglinda.
Interesant, fara far lovit.
Intr-adevar dinamica e un pic ciudata.

Cred ca ar trebui facute niste poze separat, cu tirul, ca reconstituire, si cu ele si avocatul la societate cu ceva "amenintari", inclusiv mai penale. Cu pozele "reconstituirii" cred ca ar fi mai clara dinamica.

Dar si eu ma uit cam ciudat la daune, parca s-ar fi tras de volan dreapta pentru evitare si d-aia agatarea a fost mai mult tangentiala.
*



Exact asa a zis initial expertul de teren de la Euroins (a tras de volan), insa apoi nu a mai facut nicio reconstituire si a mers pe mana CSA.
Le-a explicat sotul ca la virarea pe loc, spre dreapta, iese roata in exterior si este posibil ca asa sa fi fost prima atingere, masina este impinsa in spate putin, apoi eu am sarit de la volan si m-am speriat. Se vede ca sunt semne ca tirul trece in linie: putin bara, preia roata si aripa si se duce spre portiera....asta inseamna ca masina prin impingere si-a schimbat pozitia.
Inca un aspect care le-a fost explicat si ignorat este faptul ca pt a se desparti (se facuse coada de masini) soferul de tir a dat inapoi si am auzit ca si cum pleznea ceva, asa ca este posbil ca acele mici urme sa fie si de la despartirea masinilor. Daca eu ca femeie le-am inteles mai tarziu, este clar ca expertul lor nu a vrut sa finalizeze ancheta.


--------------------
seat ibiza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Leo0608
post 27 Sep 2012, 14:44
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.108
Joined: 13 September 08




QUOTE(crisolro @ 25 Sep 2012, 14:13)
ce  nu inteleg eu - daca nu esti despagibit de RCA-ul vinovatului, nu te poti indrepta direct asupra lui si apoi n-are decat sa se certe el cu firma lui de asigurari care nu i-a acoperit pagubele produse, cf. asigurarii incheiate?
chiar nu pot sa cred ca te poti spala asa usor pe maini incheind asigurare la o firma fantoma si apoi lovind in stanga si-n dreapta ....
*




QUOTE(Sir Andrew @ 25 Sep 2012, 14:21)
Eu daca as pati asa ceva m-as indrepta impotriva vinovatului in instanta. Apoi sa-si rezolve el problema cu asiguratorul lui, deoarece el l-a ales.
*


asta cu actionatu vinovatului in instanta macane rau smile.gif
Pai ce treaba are sula cu prefectura ... Daca am o asigurare RCA la firma X ma doare in 14, firma aia de asigurari sa raspunda pentru dauna (de-asta au si luat banii pe polita de asigurare) Nu e normal asa?????


--------------------
logan pentru? 200x - X XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 27 Sep 2012, 18:11
Post #68


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




Nu macane neam, e muta.
Ce, Asiguratorul ti-a lovit masina? Trebuie sa te indrepti catre vinovat, chiar daca pentru el raspunde o anumita societate de asigurari.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 27 Sep 2012, 19:03
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(total @ 27 Sep 2012, 14:44)
asta cu actionatu vinovatului in instanta macane rau  smile.gif
Pai ce treaba are sula cu prefectura ... Daca am o asigurare RCA la firma X ma doare in 14, firma aia de asigurari sa raspunda pentru dauna (de-asta au si luat banii pe polita de asigurare)  Nu e normal asa?????
*


Nu e chiar așa. Tu ai un contract cu asiguratorul. Acel contract spune că el va plăti în locul tău daunele provocate de tine. Subliniez chestia asta, e un contract între tine și el, nu între el și victimă. Contractul n-are nici o legătură cu victima. Din punctul de vedere al victimei, tu i-ai stricat mașina, tu trebuie să plătești. Tu îi spui "uite, eu am un contract cu ăștia, vorbește cu ei, și ei vor plăti în numele meu". Dar dacă ăia nu plătesc, atunci e evident că victima are dreptul să pretindă banii de la tine, pentru că tu ești de fapt vinovatul, nu? Apoi tu n-ai decît să-l dai pe asigurator în judecată că și-a încălcat contractul și să-ți recuperezi de la el paguba.
Cu alte cuvinte, tu ai un contract care să te acopere pe tine, deci deci dacă acest contract nu funcționează, e problema ta.

Privește-o așa: tu ai o datorie la mine. Eu vin peste tine să-ți cer banii. Tu îmi zici "du-te la Gigel, că ți-i dă el". Eu mă duc, iar Gigel îmi dă o laie. Nu-i normal să vin din nou la tine? smile.gif
E treaba ta să te judeci cu Gigel că și-a încălcat promisiunea. Pe mine nu mă privește relația voastră.

This post has been edited by VladSoare: 27 Sep 2012, 19:33


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 27 Sep 2012, 20:27
Post #70


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




In primul rand, nici nu poti da in judecata societatea de asigurari intr-un caz ca asta,indiferent cat de mare e marlania, dai in judecata numai pe vinovat . Dupa ce da cu subsemnatul o data pe acolo si face dovada ca avea asigurare la data evenimentului , o sa apara si Euroinsul la proces.
Ideea este : ai un document in original semnat de respectivul in care este de acord cu dinamica expusa de tine si din care reiese ca e vinovat. Acel document este un tipizat ce a fost adoptat de toate societatile de asigurari din Romania emitente de polite RCA in urma unui protocol si,cel mai important, a fost contrasemnat de CSA ,organ al statului ! , poti folosi acel document sa dai in judecata pe cineva .
Poti sa faci amiabil si cu cineva fara asigurare si apoi sa folosesti acel document pentru a-l da in judecata, nu ai de unde sa stii la ora la care completezi amiabilul ca asigurarea pe care o trece ala acolo e valabila sau e reala.
Nu conteaza ca aveai proces verbal , este acelasi lucru,problema invocata de asigurator oricum nu se refera la faptul ca ati fi completat aiurea formularul de constatare amiabila, sau ceva de genul asta , este o problema de dinamica.
Da-l in judecata direct pe soferul autocamionului, eventual spune-i sa dea si o declaratie mai amanuntita din care sa se convinga si judecatorul ca asa s-a petrecut si ai sanse mari sa castigi, nu va uitati in gura CSA-ului ,aia sunt de pe alta planeta,a smecherilor.

This post has been edited by prody: 27 Sep 2012, 20:47


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ofelica
post 30 Sep 2012, 22:26
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 17 September 12




QUOTE(klaus @ 26 Sep 2012, 20:00)
Eu am inteles asa: veneati de pe Drumul Fermei sa intrati pe Oltenitei, facand stanga.
Din dreapta pe Oltenitei vine un tir care face stanga pe Fermei si va agata pe partea stanga cu roata spate si va stramba doar aripa stanga, ceva din coltul barii, fata de usa stanga si putin oglinda.
Interesant, fara far lovit.
Intr-adevar dinamica e un pic ciudata.

Cred ca ar trebui facute niste poze separat, cu tirul, ca reconstituire, si cu ele si avocatul la societate cu ceva "amenintari", inclusiv mai penale. Cu pozele "reconstituirii" cred ca ar fi mai clara dinamica.

Dar si eu ma uit cam ciudat la daune, parca s-ar fi tras de volan dreapta pentru evitare si d-aia agatarea a fost mai mult tangentiala.
*



Saptamana ce vine o sa vorbesc cu avocatul si de cele spuse aici, insa ma bulverseaza ideea ca tb dat soferul in judecata. Ce vinovat accepta sa fie dat in judecata si totodata sa vina sa te sustina la proces?
Apoi eu nu pot cere de la CSA copie dupa dosarul de la Euroins? eu nu am declaratia soferului si pozele tirului si cred ca am dreptul la ele.

This post has been edited by ofelica: 30 Sep 2012, 22:28


--------------------
seat ibiza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 1 Oct 2012, 07:53
Post #72


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




biggrin.gif Nu-ti trebuie acordul lui ca sa-l dai in judecata.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 1 Oct 2012, 11:02
Post #73


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Datul in judecata al faptuitorului este obligatoriu - asa este procedura, se actioneaza in instanta vinovatul. Avocatul te va lamuri asupra acestu aspect. In realitate, te vei judeca cu asiguratorul, care prin efectul asigurarii RCA este obligat sa preia raspunderea civila (adica despagubirea daunelor) pentru daune produse din vina asiguratului.
Totul este ca prin expertiza pusa la dispozitia instantei sa se dovedeasca vinovatia, respectiv obligativitatea Euroins de a plati despagubirea.
Prody are dreptate mai jos!

De la CSA nu poti cere copia documentelor insa instanta le poate cere (si chiar o va face!). Este suficient ca in plangere sa se faca referire la documentele respective si sa se ceara punerea la dispozitie de catre asigurator.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 1 Oct 2012, 15:34
Post #74


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu vinovatul se da in judecata, cel putin nu ca si parat, ci intervine in calitate de interveneient fortat.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 1 Oct 2012, 20:14
Post #75


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.437
Joined: 23 February 07
From: Arad




Datul in judecata este liber! smile.gif
Daca se constata vinovatia de catre politie, exista un temei ferm de a actiona in instanta asiguratorul, obligat sa preia despagubirea prin RCA.
In cazul de fata, problema este ca vinovatia este incerta, ceea ce inseamna ca trebuie stabilita intai vinovatia si abia dupa aceea revendicata despagubirea.



--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 2 Oct 2012, 20:20
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Pînă la urmă, presupunînd că ajungi să-l dai în judecată pe vinovat, la proces te ajută să ai PV-ul de la poliție? Sau nu contează? Acel PV are o greutate mai mare în ochii judecătorului decît formularul de constatare amiabilă? Sau e același lucru?
Nu mă refer la a folosi PV-ul pentru intimidarea și înmuierea agentului de asigurări. Mă refer strict la proces.

This post has been edited by VladSoare: 2 Oct 2012, 20:25


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ofelica
post 3 Oct 2012, 20:39
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 17 September 12




QUOTE(prody @ 25 Sep 2012, 17:05)
Cei din CSA sunt pusi politic pentru a intermedia spagile date de asiguratorii cu probleme si smecherii de la guvernare care le tolereaza abuzurile facute pe spinarea fraierilor cotizanti. Daca ai prins un post in CSA , ai prins pe Dumnezeu de picior,se dau lupte crancene de tot cand trebuiesc numiti membrii CSA de catre Parlament.
  Este un lucru absolut natural in Romania ,ce se intalneste si in alte structuri, sunt chiar anormale   pretentiile noastre legate de acest domeniu,ca doar nu e din alta tara, e de la noi , d'acilea , asa merge treaba, cu multa caterinca si bani dositi prin buzunarele unor baieti destepti .
*



Legat de abzurile facute de Euroins si protejati de CSa, va trimit un tabel cu primele subscrise in primul semestru. Euroins are cea mai mare crestere, deoarece a vandut sub piata. Va dati seama de unde vine escrocheria? preturile mici atrag dupa sine refuzuri mari intentionate la decontare, asta inseamna reclamatii multe (sunt pe primul loc)....totul se leaga.
Intr-o tara civilizata asta inseamna escrocherie gen caritas si se finalizeaza cu ridicarea licentii si arestarea directorului general....sa te folosesti de banii oamenilor ca sa pacalesti pagubitii? Rusine institutiilor care tolereaza acest lucru!
Eu sunt o naiva si tot cred ca romanii vor lua atitudine, iar Euroinsul va inregistra scaderi drastice care in cativa ani va iesi din topuri, daca nu ca pedeapsa pentru nedreptatile facute sa se desfiinteze.

This post has been edited by ofelica: 3 Oct 2012, 20:42

Attached thumbnail(s)
top10_asig.jpg ( Size: 147.23k ) Number of downloads: 953


--------------------
seat ibiza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kxz
post 3 Oct 2012, 21:01
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 618
Joined: 5 November 10
From: Cuiul de la harta.




abia am facut asigurarea si euroins nu intra nici macar in top 3, in ordinea crescatoare a sumei.
asa ca nu's cat de sub piata vand ei...


--------------------
Dacia 1410 / Opel Corsa
--------------------
Și-oricât de-ngustă o fi calea
Oricâte piedici m-or lovi din greu
Eu sunt stăpânul sorții mele
Sunt căpitanul sufletului meu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 3 Oct 2012, 21:11
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Da, nu stiu care-i treaba. Si eu m-am mirat cand mi-am facut asigurarea (am descoperit senin ca nu mai era valabila de prin primavara blush.gif ) zilele trecute. Cat o freaca la PC le zic din prima ca nu vreau carpatica si euroins. Pe carpatica mi se pare ca nici n-o aveau in lista, iar euroinsul oricum nu era cea mai ieftina. blink.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 4 Oct 2012, 07:56
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(ofelica @ 3 Oct 2012, 20:39)

Eu sunt o naiva si tot cred ca romanii vor lua atitudine, iar Euroinsul va inregistra scaderi drastice care in cativa ani va iesi din topuri, daca nu ca pedeapsa pentru nedreptatile facute sa se desfiinteze.
*



Romanii nu vor lua nicio atitudine (vorbesc la modul general). Pretul face piata si mai mult de atat, este un serviciu obligatoriu pe care il platesti dar nu beneficiezi tu de el. mai mult de atat, romanii nu isi cunosc drepturile si de multe ori chiar interesele. Pt ca daca ar face-o Euroins + Carpatica ar avea de 100 de ori mai multe procese pe rol decat au acum.
De ex. tu, care esti pagubita, de ce nu ii tragi o plangere penala pt abuz in serviciu inspectorului respectiv? e gratis si te mai poti constitui si parte civila cu 5000 ron de ex. In paralel da in judecata Euroins-ul..
Ce crezi ca s-ar intampla daca ar proceda asa 1000 de pagubiti pe luna??
Ca si intotdeauna, se cauta solutia pasiva...sa plateasca altul pt mine! O sa ajungem departea asa (de fapt am si ajuns departe)!!


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marian66
post 4 Oct 2012, 21:46
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.524
Joined: 27 January 09
From: Bucuresti, Pantelimon




QUOTE(ofelica @ 18 Sep 2012, 18:06)
Mersul la politie nu rezolva problema, si acum ma pot duce la politie, dar ei nu recunosc nici procesul verbal de la politie. Cand am intrebat acest lucru mesterul de accidente mi-a spus cu aproximatie "pai ce politia a fost de fata sa stie ce s-a intamplat? tot noi constatam dinamica"
Raman fara carnet si ce am rezolvat, le-am mai dat celor de la Euroins inca o sansa sa isi bata joc de mine. Le-am spus si celor de la Csa si mi-au spus ca nu pot obliga Euroins sa ia in considere pv de la politie.
*



Nu e adevarat, asiguratorii au dreptul ca faca expertize si cercetari numai in masura in care accidentul nu a fost deja investigat de o autoritate publica. In momentul in care se face constatarea accidentului prin proces-verbal, la Politie, acela nu poate fi contestat decat de catre parti (soferii implicati). De aceea ti-a si spus cel de la constatari ca nu prea ai sanse cu amiabila, pt ca stia ca daca aveai PV nu aveau ce sa iti faca.

Chiar daca mortul de la groapa nu se mai intoarce, daca il ascultai pe sot si faceai constatarea la Politie dispareau foarte multe din problemele astea. Practic, ei erau fortati sa accepte ca accidentul s-a produs si ca au rezultat avariile respective. Dupa, ar fi fortat doar la reparatie (de regula forteaza serviceurile sa repare piese in loc sa le inlocuiasca). Nici nu era contraventie de luat permisul acolo, erau 3 pcte de penalizare si vreo 280 de lei amenda. Si si daca era de permis, nu faceai rau nimanui, nu tu l-ai pus sa faca manevra in felul respectiv...

Ce ramane neinregula din toata povestea (obiectiv vorbind, pt ca niciunul dintre cei de pe forum nu a fost martor la accident) este daca Euroins a anuntat ca vrea investigatii suplimentare in termen de 10 zile de la sesizare. Dar si asa, toate astea le rezolvi cu avocat. Asta inseamna minim 1000-1500 de lei onorariu, cateva sute expertizele, si taxa de timbru (aici poti sa faci cerere de ajutor judiciar, si sa te lase sa platesti in rate; desi nu cred ca ai de plata mai mult de cateva sute de lei la timbru, depinde de reparatie) si banii de reparatie.


--------------------
Dacia / Smart Logan VAN / ForTwo 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ofelica
post 14 Oct 2012, 00:31
Post #82


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 17 September 12




QUOTE(bob737 @ 4 Oct 2012, 07:56)
Romanii nu vor lua nicio atitudine (vorbesc la modul general). Pretul face piata si mai mult de atat, este un serviciu obligatoriu pe care il platesti dar nu beneficiezi tu de el. mai mult de atat, romanii nu isi cunosc drepturile si de multe ori chiar interesele. Pt ca daca ar face-o Euroins + Carpatica ar avea de 100 de ori mai multe procese pe rol decat au acum.
De ex. tu, care esti pagubita, de ce nu ii tragi o plangere penala pt abuz in serviciu inspectorului respectiv? e gratis si te mai poti constitui si parte civila cu 5000 ron de ex. In paralel da in judecata Euroins-ul..
Ce crezi ca s-ar intampla daca ar proceda asa 1000 de pagubiti pe luna??
Ca si intotdeauna, se cauta solutia pasiva...sa plateasca altul pt mine! O sa ajungem departea asa (de fapt am si ajuns departe)!!
*



Revin cu vesti noi...eu le consider incredibile.
Am vorbit cu avocatul saptamana trecuta si punem la punct ultimele detalii:deviz, poze, inclusiv o noua declaratie a soferului, inclusiv daunele suplimentare etc.
Spre sf saptamanii sunt sunata de la o firma de curierat ca au un plic pentru mine....SURPRIZA! este curierul care imi trimitea vestile de la Euroins.
Luni o sa intru in posesia plicului. Voi ce credeti ca este? o eventuala razgandire cum tb sa o tratez? caci eu simt ca dupa ce am luat atitudine vor sa o las mai moale...




--------------------
seat ibiza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 14 Oct 2012, 23:51
Post #83


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(ofelica @ 14 Oct 2012, 01:31)
Spre sf saptamanii sunt sunata de la o firma de curierat ca au un plic pentru mine....SURPRIZA! este curierul care imi trimitea vestile de la Euroins.
Luni o sa intru in posesia plicului. Voi ce credeti ca este?
*


Catalogul Euroins 2013.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 15 Oct 2012, 08:07
Post #84


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Cu supraoferte de mari reduceri de despagubiri.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ofelica
post 18 Oct 2012, 16:47
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 17 September 12




QUOTE(Markos @ 14 Oct 2012, 23:51)
Catalogul Euroins 2013.
*



Exact cum anticipam. Dupa 4 luni de refuzuri, au dat un raspuns sec ca accepta dauna.
Am fost la ei si se pare ca a fost scandal mare...eu am ajuns cu reclamatiile si la senat si -n presa. Pana si inspectorul ne spunea ca i s-a reprosat ca are intelegere cu noi....

Si cum am intrat, odata cu accidentul, in "anul ghinioanelor", mecanicul care mi-a inlocuit piesele la masina, nu are facturi sa imi dea, desi am fost la unele cu el personal sa dea comanda, el cred ca a mers pe ideea ca nu o sa ni se accepte dosarul. Nu imi venea sa cred cand am vazut doar 2 facturi care nu aveau legatura cu piesele mele....s-a ascuns ca jderul si nu mai raspunde la telefon.
Se pare ca toata lumea in tara asta este pusa pe furat.

Am mers cu sotul la Euroins si am mers pe "despagubire in regie proprie", desi suma este mica, sotul a reusit sa mai negocieze cu ei ca sa imi recuperez banii, si a pus o conditie ca daca la verificari mai sunt probleme pe directie sa venim cu acte suplimentare la sfarsit. Azi au acceptat!

This post has been edited by ofelica: 18 Oct 2012, 16:48


--------------------
seat ibiza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Oct 2012, 19:24
Post #86


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.854
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Pai poate pe viitor ii faci si tu Casco la o firma serioasa ca sa nu mai fie nevoie sa te agiti pe toate forumurile pentru o problema pentru care rezolvarea era banala daca aveai asa ceva.


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bob737
post 19 Oct 2012, 12:13
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 29 March 09




QUOTE(ofelica @ 18 Oct 2012, 16:47)
Exact cum anticipam. Dupa 4 luni de refuzuri, au dat un raspuns sec ca accepta dauna.

Si cum am intrat, odata cu accidentul, in "anul ghinioanelor", mecanicul care mi-a inlocuit piesele la masina, nu are facturi sa imi dea, desi am fost la unele cu el personal sa dea comanda, el cred ca a mers pe ideea ca nu o sa ni se accepte dosarul. Nu imi venea sa cred cand am vazut doar 2 facturi care nu aveau legatura cu piesele mele....s-a ascuns ca jderul si nu mai raspunde la telefon.
Se pare ca toata lumea in tara asta este pusa pe furat.


*



vezi sa nu se fi facut mecanicul ca a dat comanda (sau poate a dat-o si ulterior a anulat-o) si sa iti fi pus piese sh!


--------------------
BMW M Tech 330 Xi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 19 Oct 2012, 15:44
Post #88


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Se vede in poza ca, cel putin aripa nu e SH, e noua,ori macar pentru asta ar fi avut factura. Oricum, nu mai conteaza, probabil ca te vei descurca.
Sa stii ca ti-au aprobat despagubirea doar dupa ce ai deschis topicul pe Dacia Club , asa a aflat toata tara si riscau mult la imagine (daca o avea vreo semnificatie cuvantul asta pentru Euroins).

This post has been edited by prody: 19 Oct 2012, 15:44


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
T.rac3Er
post 20 Oct 2012, 10:49
Post #89


cr8or


Group: Members
Posts: 1.461
Joined: 25 July 04




o intrebare am la saraca persoana patita

cu reparatia in regim propriu cum ati procedat?

ca am auzit ca mai nou nu se accepta asta.
- trebuie sa te targuiesti cu agentul ala?
- trebuie sa faci vreun cerere speciala de aprobare?
- trebuie sa duci la final ceva facturi? chiar daca e regim propriu?

multumesc


--------------------
Citro-mobil C4 2006 VTR+
Why waste energy on fighting the old when you can just use it to create something new. All life has the creation gift inside. Use it.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
prody
post 20 Oct 2012, 16:34
Post #90


membru iradiat


Group: Members
Posts: 1.365
Joined: 26 November 05
From: Cetatea Banilor




Se poate refuza pe CASCO , sunt multe societati care nu accepta regie proprie pe CASCO decat cu aprobari speciale.
Pe RCA, daca pagubitul solicita,sunt obligati sa accepte. Se face o evaluare si ti se da suma fara TVA deoarece nu exista documente fiscale.
De altfel, nici acest aspect nu este prea clar,de ce sa taie TVA-ul ? Asiguratorul zice ca nu sunt facturi si nu au cum sa iti dea suma cu TVA, tu le spui ca nu ai cum sa faci reparatia,atunci cand o vei face, fara sa platesti si TVA-ul,normal . Mereu mi s-a parut dubioasa aceasta practica, ce-i drept ca se plateste fara TVA mereu,desi cred ca s-ar putea castiga un proces pe tema asta . La regie proprie este un fel de negociere pentru ca vor dori mereu sa iti dea cat mai putin, iti baga cele mai mici preturi,etc.


--------------------
Mazda 3 2011 TX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 11:19
Dacia