Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

143 Pages « < 102 103 104 105 106 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vw Touareg - The Battleship, si cateva Logan-uri din dotare

YRX
post 29 Jul 2022, 12:46
Post #3091


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Amortizorul de la pedala - rezolvat. Era dus, cel nou nici nu poti sa-l apesi cu ambele maini, acum trebuie sa fii atent sa nu-ti dea cu pedala peste picioare.

Senzorul "air quality"

Aici povestea este mai complicata si e bine sa o documentam un pic, in caz ca va loviti de asa ceva.
Senzorul vechi dadea codul 01592 - 070 - defective.
Luat AIC-ul si eroarea s-a transformat in 01592 - 010 - open or short to plus. Deci nici nu-l vedea.
Contactele erau ferme, mufa curatata, tensiune prezenta.
Senzorul are 3 pini, 1 +12V, 2 GND, 3 SIGN, deci cand aplicam 12V pe 1 si 2 masuram un voltaj pe 2 si 3 care trebuie sa fie mai mic de 12V si sa varieze daca punem senzorul sa miroasa gaz, fum etc.
AIC-ul l-am verificat repede cu o sursa de 12V si s-a dovedit ca masina avea dreptate, 12V pe 1 si 2, 12V pe 2 si 3, variam tensiunea pe 1 si 2 varia si pe iesire. La gaz era imun... biggrin.gif
Deci o cutie goala care s-a returnat.
Senzorul vechi era dus, n-avea nimic pe semnal, deci nu pot preciza ce ar fi trebuit sa scoata, banuiesc ca mai spre 5V.
Din pacate altceva in afara de AIC nu gasesc si 700 de lei nu dau pe el. Sa vad pe la dezmembrari, dar se cam strica in timp si le iei degeaba.
Originalul este facut de Paragon.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Jul 2022, 15:24
Post #3092


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Nasol...speram sa ai scurtul in mufa, nu in sărăcia de senzor.
Idee, daca vrei sa testezi pragurile: fă-ți un splitter de voltaj din douashpe siguranțe înseriate și o sa ai de la masă la vBat din volt in volt. Pune-le treptat in loc de semnal pe pinul 19, și vezi la ce voltaj îți trece pe recirculare. Te bagi? 04.gif
Asta că sa nu zic de varianta simplistă cu potențiometru.

This post has been edited by tatabobu: 29 Jul 2022, 15:26


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 29 Jul 2022, 16:36
Post #3093


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




In loc de sigurante cred ca ai vrut sa zici rezistente, altfel cand leaga + la - cel putin o siguranta va face poc nono.gif


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 29 Jul 2022, 17:06
Post #3094


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Da, rezistori identici am vrut sa spun. Da' YRX se prindea.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 29 Jul 2022, 17:37
Post #3095


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Pai nu ma intereseaza pragul, vreau sa mearga senzorul ca am impresia ca e in trepte recircularea. Al dracului, n-am folosit functia niciodata, m-am sesizat acu' cand am vazut eroarea.
Oricum am gasit in VCDS pe HVAC canalul 022 indicatia senzorului, are vreo 5 trepte de la 1 very good la 5 extreme pollution. Dar doar daca merge senzorul....
Ma duc saptamana viitoare la unu' cu dezmembrari si iau pe probate.
Daca nu am vazut parca la robofun un circuit cu senzor Mics. Il bag in carcasa mea... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 29 Jul 2022, 17:56
Post #3096


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Luati un semireglabil pe la 10kOhmi si o rezistenta de 10kOhm, legati rezistenta pe cursor si de la celalalt capat al ei mergeti spre pinul de semnal al masinii.
Un capat de la semireglabil la masa, celalalt la 12Vdc.
Simulati semnalul de la senzor si vedeti ce tensiuni accepta pentru detectie.
Dupa asta puteti incerca alt senzor daca se incadreaza in domeniul pe care l-ati aflat.
Sa va iasa!


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BN64FLO
post 29 Jul 2022, 19:36
Post #3097


Membru autentic


Group: Members
Posts: 669
Joined: 23 April 12
From: Bistrita




Poi nu zise bine testerul, short to plus? Adicatelea pinul de semnal era in scurt cu pinul de plus...nu conta ce se intampla, el scotea cat ii dadeai...probabil lucra pana in 5V si acei 12 de pe iesire erau semn clar ca e defect


--------------------
Dacia 1310 TX/Li 1986/1999 - BN 02 PZA/BN 64 FLO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 2 Aug 2022, 17:42
Post #3098


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Un strungar capabil stie cineva? Oriunde in tara...
Trebuie sa fabric urmatorul dop tehnologic la un Selespeed. E din aluminiu si nu cu prea multe complicaturi.

Mai stau o zi dupa un nene care mi-a promis ca imi cauta unul, daca nu gaseste singura solutie e fabricarea.

Nenea Agrig, ti-l trimit prin curier? rugaciune.gif

IMG_20220802_WA0020.jpg ( Size: 409.51k ) Number of downloads: 628
IMG_20220802_WA0019.jpg ( Size: 440.03k ) Number of downloads: 624


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 2 Aug 2022, 18:15
Post #3099


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Cit de mare e diametrul si grosimea?


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 3 Aug 2022, 06:50
Post #3100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Vreo 30-35/15 mm. Nu l-am masurat, din ochi.
Dracia tine presiunea in capatul opus actuatorului, in timp vibreaza si il mananca siguranta de otel.
Dracu' gol Selespeedul asta, foarte misto si interesant. Daca ar fi facut piese pentru ele erau rupere.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 3 Aug 2022, 09:28
Post #3101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




OK, masurat, schita si din pacate abia spre sfirsitul saptaminii viitoare facem citeva deoarece trebuie sa plec din localitate.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 3 Aug 2022, 10:45
Post #3102


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Gasisem eu atelier ce de toate unde mi-am facut suportul de camera. Da nu mai stiu ce am facut cu telefonu aluia. Dar era la marginea orasului.
Mai sunt unii pe la gara filaret, turci parca. Acolo mi-am facut niste suruburi de alama cu pas diferit. Vrei sa intreb daca mai sunt acolo?

This post has been edited by IRONICK: 3 Aug 2022, 10:46


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Aug 2022, 14:34
Post #3103


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Boooon, problem solved. Cu intalnire dupa, ca s-a potrivit sa fiu in zona.




This post has been edited by IRONICK: 5 Aug 2022, 14:35


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 5 Aug 2022, 15:49
Post #3104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Da, stia fratili Ironick un atelier de prelucrari mecanice. Si ce atelier, au cam de toate, strunguri, masini de alezat, de planat, prese de sute de tone. Si cel mai important, dorinta de a lucra, fara figuri.

Trist este ca lucratorii sunt turci, cica romani nu se mai gasesc... ce s-a ales din toti prelucratorii prin aschiere ai lu' nea Nicu.
M-am simtit ca in platoul de filmare de la Pakistani Trucks... laugh.gif

Dar meserias turcul, in juma' de ora erau gata si le-a copiat perfect, are abatere de 2 sutimi de la original.

Anyway, firma se numeste OTO DEM Cominpex, langa Autogara Filaret. Fac toate prelucrarile posibile.

Nenea Agrig, de data asta ai scapat... biggrin.gif Multumesc oricum pentru ca ai vrut sa ma ajuti, apreciez.

This post has been edited by YRX: 5 Aug 2022, 17:33


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 5 Aug 2022, 16:25
Post #3105


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Strunguri au? biggrin.gif


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 5 Aug 2022, 17:07
Post #3106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




E perfect asa, la mine e necazul timpul si pentru dumneavoastra distanta care se traduce in alte zile intirziere.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 5 Aug 2022, 17:43
Post #3107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Ce vigilent dom' renault, am editat.... biggrin.gif

Agrig, ti-am zis, pe la noi nu prea mai sunt. Si masina sta de multicel, ba la unul care a tinut-o o saptamana degeaba, ba la altul care "n-avea timp".
Sa vad cum ma invrednicesc sa scriu cate ceva despre robotul asta Selespeed sau Dualogic, e foarte interesant, se repara usor odata ce-l intelegi si mecanicii fug ca de dracu' de el. Din cate stiu se foloseste de multi producatori cutia asta manuala robotizata, asa ca e bine de cunoscut.

Apropos, l-am intrebat pe turc si de capacul schimbatorului de viteze de la Touareg daca mi-l ppate face din inox si a zis imediat - sigur.
Sa vedem ce poate.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 5 Aug 2022, 18:01
Post #3108


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Selespeed are un renume prost pentru ca de-a lungul timpului nu a avut cine să le întrețină și ulterior să le repare...La reprezentanta se uitau la ele ca la...mașini străine, pentru ca autoitalia erau catastrofe la capitolul service, iar mecanici independenți pricepuți la ele oricum nu prea erau. Ulterior a dispărut din oferta mărcii și sunt deja foarte mulți ani de când nu se mai face deci da, e greu să îi dai de cap când începe să facă mofturi. Nu sunt convins că nu are particularitățile lui din două motive: unul e că italienii cam au felul lor specific de a proiecta chestii, venind cu soluții un pic altfel, și al doilea e că cine a mers cu așa ceva în stare bună spune că nu se compara în comportament cu o cutie robotizata de la PSA sau Opel, de exemplu...varianta italiană se mișcă mai rapid și mai puțin smucit.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 5 Aug 2022, 18:42
Post #3109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.936
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(YRX @ 5 Aug 2022, 15:49)
ce s-a ales din toti prelucratorii prin aschiere ai lu' nea Nicu.

*



Pai e destul de simplu, majoritatea s-au dus, cei tineri din 90 au acuma de pe la 55 ani in sus si majoritatea s-au reprofilat, in marile intreprinderi ajunsesera muritori de foame.
Unii au deschis ateliere care mai merg si in ziua de azi, am un amic care si-a deschis un astfel de atelier insa lucreaza meseriasii pentru el, mi-a facut acum citiva ani o lucrare de 2 lei, i-am aratat si a ridicat din umeri, astia sint oamenii mei...am refacut-o acum vreo 2 ani, rebucsat, alezat rotile de curea si acuma am rindea asa cum trebe.
Acum vreo 15 ani in zona Alba, mai precis Cugir era inflatie de ateliere de prelucrari mecanice cu oameni superclificati... de la fabrica de ... masini de cusut tongue.gif
In esenta sint tot mai putini si supravietuesc tot mai greu.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 5 Aug 2022, 20:38
Post #3110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




inainte sa fac studiile superioare am facut profesionala si seral, ca asa au picat vremurile pentru mine atunci, eram mai vagabond prin generala si umblam cu baietii de cartier, mai mult stateam prin salile de sport si chiuleam ca sa merg in competitii, iar ai mei au zis ca liceul la zi e prea mult pentru mine si nu rezist acolo biggrin.gif biggrin.gif

asa ca, la zi se invata de dimineata iar pentru mine a picat bine ca am vrut sa continui cu sportul si am bagat 3 ani de profesionala pe meserie de mecanica pe diploma, da' cum pe atunci in practica te lipeai de un meserias care sa te ia in ucenicie eu m am dat pe langa un nene care lucra la strung si care m a invatat meserie, am lucrat pe la masini de gaurit, frezat, alezat, etc dar inima mi a ramas la strung unde am si dat lucrarea de final, ideea este ca mi a placut la nebunie sa lucrez pe masinariile alea si sa faci partea de desen tehnic, erau si periculoase dar iti ieseau lucruri din mana pe care le foloseai si era senzatia aia misto de coordonare maini si ochi, cine a lucrat efectiv stie ca se lucreaza simultan cu ambele maini si cu una lucrezi pe adancime cu una pe lungime, plus turatii variate ale motorului, mandrine, cutite in functie de material si scop, papusa ii zice la accesoriul cu care lucrezi piese foarte lungi

prin 94 cand am terminat eu deja fabricile noastre erau in cadere libera si mai bine pentru mine cumva ca altfel ramaneam sa muncesc intr o fabrica pe viata, toti pe care ii stiam au fost dati usor usor in somaj, altii au plecat pe afara, altii au murit, altii sunt cu o pensie de rahat si ii mai vad cu tristete cand ajung acasa in provincie
asa ca atunci am trecut la seral unde s-a schimbat radical viitorul meu ca in 3 ani am crescut cat unii in 4 ani la zi cool.gif si s-au deschis orizonturile
nu stiu ce a fost in capul unora cand au desfiintat scolile de meserii ca invatai sa faci ceva util si pe afara inca se cauta meseriasi, numai noi cumparam de la altii gata facute

This post has been edited by aqua: 5 Aug 2022, 20:56


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 5 Aug 2022, 23:10
Post #3111


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Pentru ideea din ultimul paragraf, sa le i « multumeasca » lui tanti Kati si compania de rectori care au condus educatia si care au deschis robinetul fabricilor de diplome superioare si au inchis invatamantul profesional si tehnic, ca a zis Iropa ca avem prea putini studenti la mia de capete de vite furajate...scuze de off , dar asta raspunde si la dilema lui Muttley legata de cati prosti sunt in jurul nostru...majoritatea cu studii superioare...

This post has been edited by b06fcn: 5 Aug 2022, 23:12


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 5 Aug 2022, 23:26
Post #3112


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Se vede din plin la unii.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 6 Aug 2022, 06:31
Post #3113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(AndreiMR @ 5 Aug 2022, 19:01)
Selespeed are un renume prost pentru ca de-a lungul timpului nu a avut cine să le întrețină și ulterior să le repare...


Ca si masinile italiene in general.

Cand era in mintile ei cutia asta lucra foarte bine, intr-adevar schimba repede si lin. Are si un algoritm de predictie foarte bun, nu te lasa niciodata aiurea prin trepte.

Bun, deci sistemul este electrohidraulic, cutia de viteza propriu zisa este identica cu una manuala, ambreiajul la fel.
"Robotul" este compus, in mare dintr-o pompa electrica care face presiune, un acumulator de presiune (gen un hidrofor de apa) 4 electrovalve, cativa senzori de monitorizare pozitie si 2 actuatoare, unul calca ambreiajul si celalalt schimba treptele. Senzorii si electrovalvele sunt conectati la un ECU care opereaza sistemul. Pentru asta foloseste un ulei hidraulic special, un fel de lichid de servodirectie.

Mai multe detalii aici - Selespeed
Si la fratii rusi, care le si repara - https://akppro.ru/en/magazine/article/cfc328.html
Exista mai multe versiuni cu constructie putin diferita, al nostru arata cam asa:

image.jpeg ( Size: 29.64k ) Number of downloads: 432


Ce probleme pot sa apara la ele?

Pai, in primul rand sa curga. Sunt o gramada de oring-uri si locuri unde sa se intample asta. Cel mai idiot lucru este ca poate sa curga uleiul pe langa selectorul treptelor in cutia de viteze. Daca nu se observa la timp se duce si cutia, de la dilutia uleiului 75w cu lichid hidraulic. Fiat, in marinimia sa, nu permite mecanicilor amatori sa umble sa schimbe oringuri, cu toate ca sunt accesibile usor si vrea sa vanda unitatea cu totul. Au aparut baieti destepti care vand tot kitul de oring-uri, deci asta s-a rezolvat.

Principala cauza de distrugere a unitatii este uleiul neschimbat periodic si neverificat la nivel. Vesnica problema - e pe viata shefu'. Nu e deloc, trebuie schimbat la cativa ani. Are 700 ml, dar procedura de umplere e un pic complicata, necesita depresurizarea sistemului din diagnoza ca sa se duca uleiul in vas sa poti sa vezi nivelul corect. Nici un mecanic nu s-a bagat la asta pana acum. Cu 2 saptamani in urma luasem un bidon de ulei si gasisem procedura pe diagnoza mea Delphi, n-am mai apucat. Se vedea ca duce lipsa de ulei, schimba cu socuri, nu tinea ambreiajul apasat cum trebuie etc.

Alta problema este acumulatorul de presiune. Cum schimba Muttley basici la hidrofor asa cedeaza si asta. Daca se sparge membrana acumulatorului pompa lucreaza mai tot timpul, asta are si rol de regulator de presiune. Cu acumulatorul intreg, pompa lucreaza intermitent, presiunea este tinuta undeva sub 50 de bar, constant. Fara acumulator pompa baga tare, ajunge si la 90 de bar. Presiune dubla in sistem va dati seama ce inseamna, moarte sigura

Asta s-a intamplat in cazul de fata. Pe langa faptul ca se cam dusese din ulei s-a spart acumulatorul, pompa a mers in continuu, s-a ars motorul, presiunea excesiva a distrus un capac de la actuatorul de schimbat trepte, restul de ulei a sarit afara si masina s-a oprit in mijlocul strazii. Va dati seama cata presiune a facut daca a impins capacele alea de aluminiu pana s-au indoit sigurantele de otel.
Fix consecintele neintretinerii la timp. Daca apucam sa schimb uleiul si acumulatorul (il comandasem si pe ala, ca am citit pe forumuri ca ar fi bine de schimbat odata cu uleiul) era bine mersi.

L-am testat cu o pompa noua si nu are nici o scurgere, in afara capacelor. Restul de oringuri au scapat, a cedat ala mai destept... biggrin.gif

Toate aceste defecte vin cu simptome pe care un utilizator cat de cat informat nu are cum sa nu le sesizeze. Daca ia masuri la timp o sa il tina mult si bine.
Mai sunt operatiuni de facut preventiv - clutch bleeding, calibrarea indicatorului de uzura al ambreiajului etc. care se fac din diagnoza. Asta ca sa mearga lin ca la inceput.

This post has been edited by YRX: 6 Aug 2022, 06:40


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 6 Aug 2022, 10:49
Post #3114


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




Am scapat ceva, dar despre ce masina e vorba?
Ai mai cumparat una?


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 6 Aug 2022, 10:53
Post #3115


membru


Group: Members
Posts: 4.529
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Alfa lu' Făcălie, cred.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 6 Aug 2022, 11:31
Post #3116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




A, nu, nu e masina mea, este a unei prietene. Lancia Ypsilon pe numele ei.
Doar am preluat initiativa la reparatie, ca voiau sa-i tripleze valoarea masinii.
Noi ne pregatim de altceva... naughty.gif

This post has been edited by YRX: 6 Aug 2022, 11:34


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 14 Aug 2022, 19:43
Post #3117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




naughty.gif

20220814_163137_resized.jpg ( Size: 196.92k ) Number of downloads: 322
20220814_163141_resized.jpg ( Size: 250.82k ) Number of downloads: 332
20220814_172946_resized.jpg ( Size: 260.94k ) Number of downloads: 195


Aventurile lui YRX cu pistolul (de vopsit) in mana .... reloaded.
Loganul la cosmetizat. Partea 1 - capota si bara fata.

This post has been edited by YRX: 14 Aug 2022, 19:46


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 Aug 2022, 19:58
Post #3118


-


Group: Members
Posts: 21.839
Joined: 19 April 05
From: Romania




Iti aduc farurile si oglinzile?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
psychoo
post 15 Aug 2022, 09:07
Post #3119


Membru


Group: Members
Posts: 3.415
Joined: 23 August 07
From: Timisoara




Ala nu imi pare lac
Chiar doresc o recomandare de lac bicomponent pentru faruri


--------------------
Ford Focus Titanium, 2.0 TDCI, 2013
Legea lui Ohm: Esti Om cu mine, sunt Om cu tine!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 15 Aug 2022, 10:32
Post #3120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.730
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Normal ca nu e lac, e primerul epoxy, ca nu fac rat rod.
Epoxy trebuie sa se usuce minim 8h.
Sa vedem daca am timp si de faruri, e cam umezeala.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
143 Pages « < 102 103 104 105 106 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:36
Dacia