Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Croatia

asarban
post 30 Oct 2003, 15:58
Post #1


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Stiti ce tre sa faceti!

fanelaru a scris:
Plec si eu in Croatia in septembrie, am gasit si cazare (sunt o groaza de oferte pe net) linga Split. Intrebarea mea pt. cei ce au scris mai sus: ati fost sau sunteti cu SuperNova la in strainatate? Si daca da, inainte de plecare ce verificari ati facut masinii (sau ce ar trebui verificat)?
Mentionez ca a mea SuperNova are de abia 20000 km desi o am de 2 ani si ceva. Zilele astea trebuie sa ma duc cu ea la revizia de 20000 km. Ce sa le mai cer celor de la service sa verifice?


in primul rand sa ai grija sa iti mearga bine franele pt ca drumul este foarte greu. Daca vei merge la Split nu cred ca o sa mergi prin Muntenegru - acolo drumul este foarte greu. Eu nu am fost cu SLZ dar nu cred ca as fi avut probleme cu ea dar cred ca as fi verificat bine cablul de acceleratie/ambreiaj si franele. in rest nu sunt probleme. Sa ai grija sa iti faci cartea verde pe o perioda mai lunga sa nu-ti expire ca la iesirea din tara o sa ti-o ceara si amenda e 200Euro. in croatia la intrare ar fi bine sa ai o dovada a cazarii (noua ne-a cerut voucherul de cazare). Ar fi bine sa ai multi bani (euro) schimbati in harti mici 5 - 10 - 20 pt spaga la politie. In Serbia se incaseaza si se da rest in Euro peste tot asa ca nu te obosi sa schimbi in Dinari. Drum Bun!!!

____________________
Copyright aviasol!

fanelaru a scris:
Inclusiv taxele de autostrada se pot plati in euro in Serbia?
Ai dreptate, nu merg prin Muntenegru. Belgrad - Zagreb - Split. Ocolesc Bosnia, banuiesti de ce, nu?


da se poate plati in euro si taxa de autostrada (sa ai harti de 5 - 10 Euro) se poate lua benzina/motorina in Euro la benzinarii. am mers si io la intoarcere Split - Zagreb - Belgrad - Stamora Moravita

_________________________
copyright aviasol

Am stat cca 8 zil in Croatia la Dubrovnik si langa parcul national Plitvitze. Am strabatut tot litoralul lor de la S la N si te asigur ca e plin de camere unde poti sa stai. Cum mergi pe strada vezi in toate vilele afishu cu Sobe/Rooms/Zimmer/Camere. Baietzii din asta traiesc si te asigur ca multzi iti ofera conditii super la un pretz de cca 100 Cune / noapte de persoana adica 12 Euro


______________________
copyright aviasol

Aviasol a scris:

Te sfatiuesc sa incerci Slovenia (la Postoina e o pestera superba) sau Croatia mai bine. Vezi ca pt Bosnia Hertzegovina iti trebuie viza nu se poate traversa Bosnia decat prin fasia aia de 10 Km de litoral Bosniac unde e un oras - Neum. Acolo e o banda de tranzit Croatia - Bosnia - Croatia unde nu te intreaba de viza. Eu am incercat sa intru in Bosnia venind din Serbia si m-au tinut 2 ore la granitza in soare ca sa imi dea o hartie ca ma refuza la intrarea in tara conform....bla bla bla. A trebuit sa ocolesc prin Muntenegru. Un drum superb pe niste serpentine ametzitoare 700Km munte/mare. (am slabit 2 kg de stres drumul era spart in piatra si era f ingust - cand venea un tir din fatza ) Drumu nu avea nici cea mai mica groapa!!!


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 31 Oct 2003, 09:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




aici e o confizie mika: se vorbeste de 3 tari din fosta YU adika SLOVENIA, CROATZIA, SERBIA & MUNTENEGRU


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 31 Oct 2003, 09:22
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




am sa scriu aici doar de CROATZIA

in croatzia am avut parte de un tratament super la hotel in Dubrovnik ( hotel Prezident de 4*). am ajuns noapte pe la 3 si pt ca sarisem o masa de seara (platita prin bilet) ne-au adus mancare in camera (am gasit-o pe masa) am ramas cu gura cascata da am inchis-o repede cu bucatele alese ca ne era o foame.... (ne-au adus de toate de la antreu la fructe si suc natural. bauturi nu ca de aia era minibaru :? contra cost)

Dubrovniku e un oras cetate medieval super frumos ce aduce cu venetia. strazi mici intortocheate cu trepte, numai piatra. super frumos. parca si vezi cum iese unu pe cal de dupa coltz. apa e super dar nu exista plaje. am facut insa o excursie cu vaporasul de 1 zi in 3 insule izolate unde am facut baie cu pecshtishorii parca eram robinson crusoe. Superb.

strazile din Croatzia sunt super moderne, noi de 1 an de zile si nici nu sunt prea scumpe. de fapt toata croatzia e cam ca la noi la mare deci relativ accesibil.

:|


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 31 Oct 2003, 09:47
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




salut
daca ai trecut prin zagreb dar la un moment dat o sa ramii placut surprins de frumusetea orasului ,eu am fot in septembrie ,iar straziile erau intesate de terase pline de oameni.
toate orasele care le-am vizitat (eu am stat in crikvenika) am ramas placut surprins de frumutetea si curatenia lor,cel mai mult mi-a palcut la plitvice.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 31 Oct 2003, 09:50
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




cel mai mult m-au fascinat tunelurile (sint facute de strabag (nemti cred))la un tunel am filmat cam 8 min nu-mi venea sa cred parca nu se mai termina!apropo reclamele cu dacia clan renault asa au croatii s-au filmat pe acolo, asa cred



_____________
Edit Asarban!
Nu, s-au filmat pe transfagarasan, la capatul barajului Vidraru.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 31 Oct 2003, 10:09
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




la plitvice e superb si nici caseta sau pozele nu au putut imortaliza peisajul. sunt doar o copie stearsa. nu se poate descrie culoarea apei din lacurile alea


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 31 Oct 2003, 10:15
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




practic culoarea apei este turcoaz iar pastravii sint cu miile podetele sint asa de bine intretinute de parca sint facute ieri!


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinSLX
post 5 Feb 2004, 11:15
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 January 04
From: Bucuresti




asarban, care este cel mai rapid si convenabil drum de la Dubrovnik la Bucuresti?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 5 Feb 2004, 11:27
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




cel mai rapid drum este prin Bosnia dar nu lasa romanasii sa intre la granita (am patit-o pe pielea mea) pt ca nu au viza de Bosnia laugh.gif Io am mers belgrad - Cacac - (muntenegru) - Croatia - Dubrovnik drumul e bestial prin munti dar ssa nu te prinda noaptea ca o pui grav de tot. io am dormit la hotel neda http://www.neda-zamid.co.yu/Srpski/hotel/hotel.html cu 30E/camera + un mic dejun copios si apoi am plecat de dimineata catre muntenegru


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RaduMan
post 5 Feb 2004, 12:05
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 12 November 03
From: Bucuresti-Ploiesti-Falticeni




Eu am mers in Croatia prin Ungaria.
Cred ca destul de lejer se merge prin Belgrad-Zagreb, avand in vedere ca este autostrada.
De la Zagreb in jos ai 2 portiuni de autostrada pana la Rijeka, pe urma te plimbi pe coasta dalmatica pana la Split.
La inceput e impresionant sa ai muntele pe o parte si marea pe cealalta si numai serpentine, dar de la un moment dat devine obositor.


--------------------
VW Touran 2004 Trendline
NU forta, foloseste un ciocan mai mare!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 5 Feb 2004, 12:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




RaduMan, eu am plecat din Croatia pe litoral pana in slovenia si apoi austria bestial drumul ala cu marea pe stanga si muntele cu serpentine pe dreapta


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
asarban
post 6 Feb 2004, 02:14
Post #12


Membru autentic


Group: Banned
Posts: 2.288
Joined: 24 May 02




Dupa Autoroute asta ar fi:

Attached File(s)
Attached File  dub-buc.txt ( 1.5k ) Number of downloads: 1582


--------------------
Intr-o apa adanca patru ochi luceste. Ce sa fie oare este doi de peste.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
florinSLX
post 6 Feb 2004, 11:42
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 January 04
From: Bucuresti




Ma gandesc sa plec din Dubrovnik spre Bucuresti dimineata, astfel incat sa trec muntii ziua. Din ce mi-ati spus am inteles ca este foarte greu sa fac acest drum intr-o zi. Credeti ca pot reusi totusi? 1000 de km nu sunt problema, dar am inteles ca drumul este dificil.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aviasol
post 9 Feb 2004, 10:35
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.000
Joined: 3 April 03
From: Bucuresti




cea mai nasoala parte a drumului este pana la belgrad si apoi in Muntenegru. Daca o iei pe litoral drumul e mai usor desi tot ametesti pe serpentine laugh.gif


--------------------
VW GOLF V 1.9 TDI 2006 - WTX
galeria mea: galerie\user galleries\aviasol.
Acesta nu este un link functional !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Columb23
post 9 Jul 2004, 17:29
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 9 July 04




Vreau sa merg si eu prin august in Croatia pe litoral cu o Solenza.
M-am gandit la drumul prin Belgrad si apoi Zagreb.

Pentru cazare am inteles ca iti cere dovada la granita?
Daca da, tb. sa-mi aranjez de aici cu vreo agentie de turism? Ce agentie recomandati (preturi mai mici)?

Drumul cum e? Sunt pericole ca in Bulgaria?


--------------------
Renault Megane 2001 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klm
post 14 Jul 2004, 17:45
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 31 May 04
From: Cluj-Napoca




Eu doar atat pot sa va spun.
Daca doriti concediu placut in Croatia verificati un pic pagina www.adriatica.net .
3 ani la rand am fost in Croatia. Am vizitat tot ce s-a putut. Pot sa va spun ca e super, desi plajele sunt acoperite cu pietre, pietricele si nu cu nisip. In anumite locuri gasesti intrare in apa lina, dar cam pietrele conduc tema plajelor.
Drumul anul trecut era 75% autostrada pana la Split.
E cam lung daca te duci din tara direct fara oprire, dar merita.
Noi mergeam de genere prin Budapesta-Zagreb.
Pericole pe drum nu au fost nici imediat dupa ce au terminat Croatii cu razboiul.
E drept, mai vedeam cate un tank si politia era imbracata cu haine de camuflaj cu mitraliera pe spate, dar erau tare pasnici.
E frumos, merita, go, go.... tongue.gif


--------------------
Renault Megane 2 Sedan - B34NLZ
KLM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klm
post 14 Jul 2004, 17:48
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 31 May 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE
Vreau sa merg si eu prin august in Croatia pe litoral cu o Solenza.
M-am gandit la drumul prin Belgrad si apoi Zagreb.


Daca nu vrei sa platesti 45 de EURO viza pentru tranzit Serbia, nu-ti sugerez varianta Belgrad.


--------------------
Renault Megane 2 Sedan - B34NLZ
KLM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Columb23
post 14 Jul 2004, 18:21
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 9 July 04




Atunci pe unde asi putea sa o iau?
Precizez ca sunt din Bucuresti si varianta prin Budapesta mi se pare cam ocolita.


--------------------
Renault Megane 2001 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 15 Jul 2004, 07:21
Post #19


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE
Atunci pe unde asi putea sa o iau?  
Precizez ca sunt din Bucuresti si varianta prin Budapesta mi se pare cam ocolita.


Prin sudul Ungariei... traseul: Bucuresti-Arad-Szeged-Baja-Mohacs-Osijek-autostrada catre Zagreb... eu asa am mers mereu pe drumurile catre Italia-Franta. Autostrada pana la Zagreb este aprox. 9 euro (65 kuna)... in Ungaria se merge pe nationale deci nu trebuie vigneta. Daca nu reusesti sa vezi traseul pe vreo harta sau route planner, poti veni la intalnirea de azi 15 iulie si iti voi explica.


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fanelaru
post 5 Aug 2004, 14:29
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 25 February 03
From: Bucuresti




Fiidca am pus citeva intrebari la inceputul acestui thread, ma simt obligat sa povestesc cum a fost (desi eu am fost acolo in octombrie anul trecut iar informatiile s-ar putea sa fie "obsolate"). Pentru inceput un link catre o harta interactiva foarte buna:

http://www.viamichelin.com/viamichelin/gbr.../MaHomePage.htm (actualizata la zi, inclusiv cu autostrazile in constructie)

Spun si cu autostrazile in constructie pentru ca eu am avut o surpriza: la un moment dat, in loc de drumul national am gasit o autostrada (super autostrada: cu tunele lungi de 5 km, foarte bine semnalizate). Dar costa! Autostrada (ei au mai multe decit noi) costa, in medie, cam 3.3 euro/100 km.

Incep: in total am facut 3200 km (aproximativ).

Am plecat luni la ora 10.00 din Tg. Jiu pe traseul Tg. Jiu -> Petrosani ->Arad -> Nadlac. Am facut plinul cu benzina la Nadlac. La vama nu au fost probleme. Vamesul nu m-a intrebat decit unde mergem si a inceput sa ne dea sfaturi pe ce traseu sa mergem. El fusese in concediu cu o luna inainte tot in zona Split.

Am luat-o spre Szeged ->Baja ->Mohacs si am coborit apoi inspre Osijec. La ora 19.30 eram in vama la croati. Fara probleme. Mi-au admirat masina. Stiau marca smile.gif.

In Osijec am gasit un hotel unde am innoptat (aprox. 60 euro pe noapte camera 3*). Am plecat a doua zi la 8 dimineata inspre autostrada si apoi pe autostrada inspre Zagreb. Am ocolit Zagreb-ul prin sud si am luat-o inspre parcul Plitvicka tot pe autostrada (se termina dupa vreo 60 km la Karlovac). Inainte de a intra in parc am alimentat iar cu benzina (era rezervorul aproape gol: 45 litri). Fac o paranteza, preturile actuale la benzina, taxe de autostrada, ce autostrazi s-au mai deschis, curs valutar le gasiti pe site-urile:

http://www.hr/hrvatska/tourist.en.shtml
http://www.croatia.hr/home/Default.aspx

Si acum a intervenit surpriza: dupa Plitvicka inspre Zadar nu mai era drum national. Se facuse autostrada (se mai lucra inca asa ca stiu cine era antreprenor: Bechtel). Inainte sa ajungem la Zadar am luat-o in jos spre Benkovac. O pustietate pe drumul ala, ceva de speriat. Se mai vad urmele razboiului. Case parasite, arse, cu urme de gloante pe ele. Lugubru! La Sibenik ne-am oprit si am facut ceva cumparaturi. Atentie! Am avut la mine 2 carduri: un Taifun Mastercard si un Visa Electron. Am folosit inclusiv cardul meu de salariu VISA Electron de la Bancpost pe care scrie "Romania use only". A mers fara probleme.

Noi am ajuns pe la 18.30 la destinatie, adica Sevid, undeva intre Rogoznica (mi-ar placea sa locuiesc acolo; un orasel superb) si Marina (un orasel-port plin de yahturi).

Noi pe cazare am platit 25 euro/zi apartament cu dormitor si camera de zi cu bucatarie deschisa (dar atentie! era extrasezon). Daca vreti sa vedeti poze cu vila: http://www.dalmatianet.com/spome/. In camera de zi se gasea TV (antena de satelit; erau vreo 220 posturi; 3 sferturi in lb. germana, dar si Romania International), canapea extensibila. Bucataria era complet utilata: frigider, aragaz, cuptor cu microunde, cafetiera. Gratar acoperit in curte (l-am folosit de 2 ori).

De acolo am facut excursii aproape in fiecare zi (am avut o zi in care a plouat): Trogir (cetate veche), Split (palatul lui Dioclitian 310 d.c.), Dubrovnik (cetate superba), parcul natural Krka (scump, dar a meritat).

La intoarcere am plecat pe alt traseu: Sibenik -> Drnis -> Knin (o alta cetate veche) -> in sus spre Plitvicka (nu am putut ramine deoarece ploua torential) -> Zagreb (aici am innoptat). La Zagreb am gasit un hotel undeva pe centura (f. luxos pt. cele 3* ale lui) unde am dat tot cam 60 euro.

A doua zi dimineata (8.00) am plecat pe autostrada inspre Iugoslavia. Seara la ora 19.00 eram la granita cu Romania unde am stat in vama 2 ore pt. ca se schimbau vamesii. Scirbe!

Nu va recomand sa va intoarceti prin Iugoslavia (mai ales ca acum e cu viza), desi drumul pe malul Dunarii pe partea iugoslava e superb. E plin de radere (incluziv pe autostrada) si sunt d'alea cu pistol; deci nu-ti foloseste la nimic detectorul de radar. Drumurile sunt proaste (dupa Belgrad am iesit de pe autostrada, mergind in sus spre Dunare).

aaa... ce ar mai trebui sa va zic?


--------------------
Renault Megane 2005 Influence 1.5 dCi
Fanelaru Stelar
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Columb23
post 6 Aug 2004, 20:42
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 9 July 04




Ce mai poti sa zici este daca te intreaba ceva la vama daca ai vaucher de cazare sau bani (ca in UE).
Ma intereseaza la granita cu Ungaria si Croatia.

Oscilez intre a merge prin agentie sau a lua cazare la fata locului (poate ies mai ieftin).

Thx.


--------------------
Renault Megane 2001 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catastef
post 8 Jan 2005, 01:07
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 January 05




Am descoperit de curand acest forum si sunt incantat de lamuririle bune si utile pe care le-am gasit aici.

Va rog daca puteti sa imi dati si voi niste idei, confirmari, infirmari a ceea ce voi scrie mai jos. Mentionez ca nu am mai fost iesit din RO pana acum decat odata pana in germania cu autocarul insa. Vom fi doi soferi in masina.

In vara asta (iulie 2005) as dori sa petrec in Croatia un concediu de 10 -12 zile impreuna cu prietena si inca un cuplu, total 4 persoane.
Transportul se va face cu VW Passat-motorina din 2000 al tatalui meu.

Cazarea vreau sa o fac undeva in zona Peninsulei Istria (cenzurat, Porec, Rivinj sau Umag), sau zona Opatija-Lovran.
Traseul pe care m-am gandit sa merg, citind pe forumur pe aici ar fi : Bucuresti-Arad-Budapesta-Lacul Balaton (cazare o noapte), ZIUA 1

...apoi sa ajung cumva (din harti nu mi-e clar ca se poate fara mari ocolisuri) in zona Pecs-Mohacs si pe acolo sa intru in Croatia. Apoi in Croatia dupa granita imediat am citit de la forumisti ca se merge pe un drum nationa o bucata pana se ajunge la autostrada pentru Zagreb. De aici din Zagreb as vrea sa continui drumul in aceeasi zi pana in zona lacurilor Plitvice (cazare in zona Plitvice) ZIUA 2

...apoi din Pltivice spre Rijeka, si apoi prima noapte in zona/locul unde vom lua/gasi cazarea potrivita. ZIUA 3

Vom ramane apoi stabiliti aici ZIUA 4, ZIUA 5, ZIUA 6, ZIUA 7, ZIUA 8, ZIUA 9, ZIUA 10.

Intr-una din zilele 4-10 vreau sa facem o excursie de 1 zi cu vaporasul la Venetia (am citit pe net pe undeva ca sunt curse care pleaca de pe litralul croat spre venetia zilnic) VA ROG CINE STIE SA IMI DEA MAI MULTE DETALII PLS pe tema asta...sau un site ceva cu costuri, conditii de transport....etc..

Tot intr-un din zilele astea 4-10 (aici am urgenta nevoie de sfatul vostru ca nu stiu daca este ok sau nu) as vrea sa mergem sa vizitam pestera Postojna din Slovenia (voi cei care ati avut o experienta pe aici ce ziceti e posibil ca distante, timp, formalitati sa facem aceasta excursie dus-intors intr-o zi?).
Ce probleme ar fi la intrarea in Slovenia? Dar in venetia cu vaporasul? e bnevoie de acte speciale? te mai intreaba de voucher? bani? ...etc...

ZIUA 11 (plecare spre RO) -ZIUA 12 (drum spre RO) tot prin Ungaria -traseul nu m-am gandit inca.

Va rog sa imi dati si mie niste sfaturi cum sa procedez si sa fiu pregatit din timp ca sa cheltuiesc cat mai putini bani. Nu suntem pretentiosi sau mofturosi, ne place decenta si normalul.

DE PRETURILE LA MANCARE, restaurante, fast-food, market , in CROATIA nu am gasit nici o referinta pe nicaieri pe net....ajutati-ma sa-mi fac o idee pls.

Spune-ti si voi alte aspecte cu probleme ce pot aparea.
Deasemenea ma intereseaza o cazare ieftina in zona Balaton (1 noapte) si in drumul nostru, o cazare ieftina in zona Plitive (o noapte) si o cazare ieftina in zona Istria (7 nopti)...toate cazarile in conditiile in care am zis ca suntem 4 persoane=2 cupluri toti cu varsta <=27.

Multumesc si astept multe raspunsuri cu idei si ajutor.
Catalin.S., Bucuresti


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert SLZ
post 8 Jan 2005, 13:14
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 25 May 04
From: Bucuresti




In primul rand te sfatuiesc sa incerci sa ajungi la Arad, sa inoptezi acolo, apoi dimineata la 5 sa pleci spre Budapesta. Incearca sa eviti ora 7 in vama la Nadlac. De la Budapesta mergi spre Balton, si apoi la vama de la varazdin. De aici ai autostrada pana la Zagreb. Mergand astfel dupaamiaza ajungi la Plitvice, unde gasesti cazare ieftina si merita sa vezi rezervatia. Incearca daca ajungi la rieka, *ula, sa te cazezi pe langa oras, la 10-15 km, e mult mai ieftin. Din zona rieka faci cam 4 ore pana la Venetia, sfatul meu incearca sa lasi masina in Mestre, vav de gara este o parcare unde platesti cam 3-4 Euro pe zi, nu te aventura cu masina in venezia. Din mestre iei trenul cam 5 minute pana in gara la venetia, costa 1 euro/pers. Parcarea te va costa in venetia 20-25 euro. tot iesi mai ieftin si fara bataie de cap, iar trenuri catre venetia ai din 5 in 5 minute.
Despre vaporas nu stiu ce sa zic, am incercat sa merg cu gondola si la suma de 150 euro ora prin venetia, m-am lasat pagubas.

Despre postoina, iar te sfatuiesc sa mergi, e ceva demential acolo, eventual oti sa mergi la postoina, sa inoptezi acolo in zona, apoi dimineata sa pleci spre venetia, mare ocol nu ai, asta va orientati acolo.

Despre probleme nu prea ai dece sa-ti faci griji, incearca la vama sa le spui ca mergi cu o tara mai sus, eventual excursie la Venetia, eu asa le spuneam si am intrat de nenumarate ori in slovenia si croatia. oricum nu ai probleme, totusi e bine sa aveti bani la voi, sau un card visa maestro, ca prinde si cu ala, nu am bani dar am pe card, uite cardul. Atentie, Ungaria si Slovenia, faruri aprinse tot timpul, obligatoriu, si rovigneta in Ungaria.

Mancare este foarte ieftina si buna in Croatia, ca preturi nu mai tin minte, dar undeva in jur de 15 kune, 1.5-2 Euro o jumatate de pui cu cartofi prajiti, nu la retaurant, la terase, pizza cam 2 euro, si tot asa, berea 1.5 euro, la terase, dar gasiti mai ieftine in supermarketuri.

Ideea este ca daca vrei mai multe detalii, si esti din bucuresti, putem sa ne vedem intr-o seara la o bere si iti explic absolut totul, in 2003 am stat la zagreb si am tot umblat pe acolo.


--------------------
Volkswagen Passat 2001 - B-XX-YYY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 9 Jan 2005, 10:56
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05





DE PRETURILE LA MANCARE, restaurante, fast-food, market , in CROATIA nu am gasit nici o referinta pe nicaieri pe net....ajutati-ma sa-mi fac o idee pls.

Croatia a devenit scumpa, in special in sezon , iulie -august e foarte aglomerata si cazarea sare tare la pret. La market sunt preturi f bune, cel mai bine cazare cu bucatarie proprie, pentru a salva banii de mesele principale, ca la terase berea locala la pahar e f buna si e cam 8-12 kuna.
Mai navigheaza pe adriatica.net, visit-croatia, de aici link-uri


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
burliu
post 11 Jan 2005, 08:48
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 267
Joined: 11 September 03




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=2479
te sfatuiesc sa mananci pe la "fis-fuduri" acolo mancarea este mai ieftina si relativ buna ,la restaurante este destul de scump ,in schimb dupa ce am vazut eu prin alimentare produsele sint convenabile la pret asta daca nu ai nimic asigurat dpdv al mancarii si nu faci nazuri
http://www.croatia.hr/home/Default.aspx
http://www.hr/wwwhr/tour/places/zagreb/
http://www.dubrovnik.com/dubrovnic/default.htm
http://www.rijeka.hr/
http://www.gradpula.com/
scuze asa se numeste


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 14 Jan 2005, 16:42
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




luati bilete la Plitvice pentru traseul de 6 ore, merita!
Daca plecati devreme din Bucuresti, astfel incat sa se lumineze de ziua , dupa autostrada, la Pitesti, ajungeti in Ungaria pe la ora 15 cel tarziu, deci 14 ora lor, deci ati mai castigat 1 ora lumina si puteti sa avansati inca 4 - 5 ore, spre Croatia.
Atentie, Opatija este "statiunea milionarilor" facuta de austrieci prin secolul XVIII.

Attached File(s)
Attached File  Plitvice.htm ( 10.07k ) Number of downloads: 1208
Attached File  2000___CROATIA___Opatija__Porec__Pula.htm ( 12.82k ) Number of downloads: 957


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catastef
post 14 Jan 2005, 17:14
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 January 05




QUOTE(nasty @ 14 Jan 2005, 16:42)
luati bilete la Plitvice pentru traseul de 6 ore, merita!
Daca plecati devreme din Bucuresti, astfel incat sa se lumineze de ziua , dupa autostrada, la Pitesti, ajungeti in Ungaria pe la ora 15 cel tarziu, deci 14 ora lor, deci ati mai castigat 1 ora lumina si puteti sa avansati inca 4 - 5 ore, spre Croatia.
Atentie, Opatija este "statiunea milionarilor" facuta de austrieci prin secolul XVIII.
*



Salut,
In primul rand vreau sa multumesc tuturor care ati raspuns si care mi-ati dat idei foarte bune si utile.
In al doilea rand as dori daca se poate mai multe detalii despre acest traseu de 6 ore la Plitvice si daca se poate si despre vizitarea pesterii de la Postojna-Slovenia...cum, in ce conditii, la ce se refera...cat cost per persoana, etc.
In al treilea rand va rog sa mai discutam pe tema traseului si a drumului...in sensul: unde ar fi mai bine sa ma opresc noaptea, de ce ar fi de preferat sa merg pe o varianta fata de alta, etc...

Multumesc pentru promptitudine si serizoitate.
Iata intr-adevar un forum de succes si reusit.
FELICITARI TUTUROR SI LA CAT MAI MULTE POSTURI!
Astept in continuare idei pe tema cu excursia cu vaporasul de 1 zi.
Catalin S


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nasty
post 15 Jan 2005, 12:50
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.302
Joined: 3 January 05




un alt site interesant , pentru impresii de calatorie :
http://www.lonelyplanet.com/
la thorntree da-i find Croatia
Traseul de 6 ore la lacurile Plitvice, permite vizitarea tuturor lacurilor si cascadelor, biletul era cam 10E de persoana in 2003.
In legatura cu vaporasul spre Venetia, f multi intreaba acelasi lucru pe site-ul lonlyplanet, poti verifica si raspusurile- se pare ca e un catamaran, dar practic un vapor de la Pola la Venetia face vreo 5-6 ore, deci practic nu e posibila o excursie de o zi.
Cel mai bine, ca un alt post de mai sus , de plecat cu masina dimineata devreme din zona Istria, lasat masina la Mestre si luat trenul pana la Venetia, langa gara e portul, luat "vaporetto" pana la Piata San Marco si vizitat pe jos inapoi.
Atentie la preturi in Istria, ca e plina de italieni si astia au bani.


--------------------
. bicl/trt 2006/2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catastef
post 29 Apr 2005, 14:39
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 January 05




Dragii coforumisti,

Finally dupa multe cautari am aflat ce si cum despre calatoriile de 1 zi de pe litoralul croat la Venetia.
La www.venezialines.com sunt informatii utile despre aceste curse.

Iata ce am primit raspuns (via email si chiar foarte rapid = in aceasi zi) de la persoana lor de relatii publice.

Citez:

"You can buy our tickets from all leading agencies in Rovinj . I suggest the following: Country Club or Eurostar. All are in Rovinj historical centre.
However it is much easier if you book online through our web site. All you
need is a credit card. Day trips to Venice from Rovinj cost 60 euro per person."

Evident ca sunt curse si din alte statiuni Croate si trec si pe la sloveni unele.
Chiar pe prima pagina de pe site se gaseste o harta clara a curselor.

Se discutase mai sus ca e cam imposibila cursa aceasta pentru o zi, insa mi se pare ca se poate face. Ajungi la Venetia la ora 11 si ai inapoi cursa la ora 17. Ar fi ceva timp de o mica vizita.
Sper sa fie utile informatiile si altora.

In alta ordine de idei, mai postati ce mai stiti nou despre Cazare 2005 in Croatia in luna august dupa 20 august spre 1 septembrie, pentru ca eu
intre timp mi-am schimbat perioada de concediu.

Cele bune si "Paste Fericit" tuturor forumistilor,
Catalin S.



--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
suiram
post 9 May 2005, 08:31
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 27 May 04
From: Bucuresti




Anul asta nu a fost nimeni in Croatia ? Ceva nou in "zona"? Vreau sa plec din Bucuresti sa merg pe varianta prin sudul Ungariei pana in Split, apoi s a "urc" pana in P--a si sa vin acasa prin Zagreb sau prin Slovenia!


--------------------
LOGAN ambiance - B-00-BBB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:45
Dacia