Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

12 Pages « < 3 4 5 6 7 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Instalatie spalare faruri

b06fcn
post 13 Jan 2010, 13:36
Post #121


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




OK, merci dodone. Am sa tin cont de sfat. Acum ma gandesc la un mod de fixare a vasului de Logan in partea dreapta, acolo unde venea bateria la modelele pe benzina mai vechi...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 16 Jan 2010, 18:09
Post #122


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Am facut instalatia, dar nu are deloc presiune in duze, chiar si cu motorase suplimentare pt fiecare far. Cosmin nu a folosit tot pompa de Logan?
Oare daca iau o pompa de faruri de Megane II sau de Clio, merge in vasul de Logan?


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 16 Jan 2010, 19:14
Post #123


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Eu tot pompa de logan am folosit(cea cu 2 iesiri pt MCV)si pot spune ca are presiune (vezi filmuletul icon_mrgreen.gif )...prima data cand am facut proba,stropitorile nu erau reglate,si mi-a aruncat apa pe plafonul masinii/parbriz/capota...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 17 Jan 2010, 11:19
Post #124


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




cum se regleaza, se baga ceva in fanta aia lunga si se misca? Mi-a fost teama sa fac asa ceva, sa nu le rup...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vallybz
post 17 Jan 2010, 11:41
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.475
Joined: 26 October 08
From: Buzau/Bucuresti




exact..nu are ce sa se rupa...e o bila acolo....


--------------------
Renault Megane 1 Facelift, 1.6, 16v Coupe 1999 K4M-A7-00 - BZ 87 BVM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 17 Jan 2010, 13:49
Post #126


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Eu le-am reglat cu o lama de cutit(rupta) wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 17 Jan 2010, 19:30
Post #127


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Da, am vazut cum se face, am incercat tot cu o lama de cutit, mai sanatoasa...
Problema este alta, am vrut sa scot furtunul de pe stut si am ramas cu el in mana, am vazut ca se poate scoate de pe duza, problema e ca din el a iesit ceva ca un cilindru de plastic, cu un dop de cauciuc in cap, le-am pus la loc, dar acum supureaza respectiva duza, ma intreb daca nu cumva era si vreun resort in duza aia...In cel mai rau caz, mai iau una...
Ramane problema cu pompa, ma gandesc ca pompa de Logan SH cu care a venit vasul nu face fata si ma intreb daca nu cumva, in plus, pompa de MCV este mai puternica decat cea de Logan normal. Ca daca as fi sigur ca pompa actuala este doar slaba si una normala face suficienta presiune, am loc sa mai pun si o a doua pompa, sa fie cate una pe far, ca sa mearga concomitent. Pompele suplimentare nu fac fata, trebuie sa ma mai gandesc cum fac...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 17 Jan 2010, 19:51
Post #128


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Sa inteleg ca acum ai o pompa cu o singura iesire,care duce 2 diuze?
Diuzele de faruri sunt diferite de cele pt parbriz, la cele de faruri le trebuie presiune ca sa isi faca treaba(eu cand le-am cumparat am suflat in una sa vad ce si cum...nu iesea pic de aer huh.gif )
Deci ori iei o pompa de MCV cu 2 iesiri(50 lei) si actionezi fiecare iesire din buton(cu inversare de polaritate),ori mai pui o pompa pe vas pt celalalt far wink.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 18 Jan 2010, 09:57
Post #129


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Am facut instalatia cu trei pompe, cea de pe vas, care alimenteaza alte doua pompe, cate una pentru fiecare far - sunt pompe de Aro sau TV, pe 12 V, care au stut de intrare si iesire de apa. Inainte de asta, am incercat cu pompa de pe vas sa alimentez doar o duza si abia facea fata si de aia am legat si restul de pompe. Cred insa ca pompa initiala este cea cu probleme, am sa iau o pompa noua de Logan, cu o singura faza, sa vad cum merge si daca e OK, mai iau una si o fixez si pe aia pe vas. De fapt aici este dilema, sa fie cumva pompa de MCV mai puternica decat cea de Logan normal?


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 18 Jan 2010, 13:22
Post #130


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct





"De fapt aici este dilema, sa fie cumva pompa de MCV mai puternica decat cea de Logan normal?"

Teoretic pompa de Logan normal,ar trebui sa aiba aceeasi presiune ca si cea de MCV,numai ca cea de MCV,lucreaza si prin schimbarea polaritatii.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 18 Jan 2010, 13:38
Post #131


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




Pompa de MCV e aproape la fel ca si cea de Megane 1 , sunt poze mai sus. Cele 2 iesiri sunt pentru parbriz/luneta, care sunt alimentate din acelasi rezervor (la masina mea e cel din dreapta). Acocle o supapa care are rolul de a directiona presiunea in fata su in spate, in functie de comanda. Sau in ambele sensuri.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 18 Jan 2010, 18:15
Post #132


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Am luat doua pompe de Logan normal, arata diferit fata de pompa cu care a venit vasul (data jos chiar in fata mea de pe un Logan lovit), este la fel ca cea de MCV, doar ca are obturata una din iesiri. Pare si mai groasa decat cea de pe vas.
Acum nu imi ramane decat sa leg direct duza de la un far la pompa respectiva si sa vad cata presiune are, dupa care vad cum merge si cu doua duze. Daca scade prea rau presiunea, instalez si a doua pompa pentru cel de al doilea far.
Ca pret, am luat pompele din Vitan, ambalajul este la fel ca cel din pozele lui Cosmin, pretul a fost de 30 RON pe bucata. Problema va fi sa fac rost de o a doua mufa...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 29 Jan 2010, 18:03
Post #133


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Noutati : am montat cele doua pompe, una in locul celei luate odata cu vasul, a doua in partea de jos a vasului (am dat gaura cu o freza, dupa care am infiletat un niplu de bronz - dat cu silicon pe margini inainte, dupa care am bagat pompa in niplu, izolat cu silicon - nu curge).
Mi-a venit si montajul electronic de comanda facut de un bun amic, care comanda duzele de faruri cand sunt luminile aprinse, cate o secunda dupa doua secunde de sprit pe parbriz. Daca vreau sa repet spalarea farurilor, trebuie data comanda din nou - asa este si la Skoda cu xenon si spalator de faruri din fabrica.
Teoretic, merg, practic, trebuie sa astept sa se dezgete dopurile de pe furtune si apa din duze, cred ca a ramas asa de la ultima spalare de saptamana trecuta...
M-am convins ca in duza este si un arc, uitandu-ma la ce a spus cosmin ca a suflat in ele si nimic, cand am suflat in duza pe care am stricat-o, desi i-am bagat la loc toate alea, trece aerul. Cred ca presiunea este favorizata si de respectivul arc, care tine presata supapa din duza.
Astept sa se dezghete, sa vedem cum merg...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 30 Jan 2010, 10:37
Post #134


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




BUN...la Skoda banuiesc ca diuzele pulverizeaza apa ca o ceata pe far,de aceea ajunge 1 sec/far,dar la noi pulverizeaza jet sub presiune,si trebuie 2-4sec/far,tu ai pus 1 sec/far,nu o sa aiba nici un efect sleep.gif ,la mine 4 sec. sunt deja prea mult,pot spune ca deabea dupa 2-3 sec. se curata farul.
La urmatorul montaj,voi face asa:3sec.intarziere la plecare(asa este si acum,si asa este la Renault)2,5sec./far,1,5sec pauza,2,5sec/far...fata de ce am acum:
3 sec. intarziere la plecare,4 sec/far,2 sec pauza,4 sec./far.

Spor la treaba.


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 6 Apr 2010, 15:04
Post #135


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




m-am decis si eu in sfarsit sa imi pun instalatie de spalare faruri. Am cautat insa pe la o gramada de centre de dezmembrare si nu am gasit pe nicaieri diuze, pompa si vas de 5 litri. asa ca am sunat azi la niste reprezentante reno si am primit urmatoarele scoruri:

diuze stropire far: 62 ron/bucata
pompa speciala faruri:203 ron
racord t: 8 ron
furtun (1.4 metri): 33ron
piulite: 21ron/bucata
garnitura: 10ron
vas lichid:304 ron

piesele se comanda si vin in maxim 2 saptamani, in afara de pompa care este pe stoc.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 6 Apr 2010, 16:22
Post #136


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




merita atatia bani un moft?


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 6 Apr 2010, 17:00
Post #137


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




tu spui moft, eu spun necesitate. Si nu, nu vreau sa dau atatia bani, mai astept vineri un raspuns de la cineva cu dezmembrari si daca nu imi face rost, o sa dau comanda la reno doar de duze, piulite si pompa. Furtunasele o sa le cumpar de pe la un magazin de piese de dacie ca am inteles ca sunt identice si mult mai ieftine, iar vasul de lichid cred ca momentan o sa il folosesc tot pe asta clasic de 3,5 litri si o sa il adaptez. Cosmin daca intri te rog sa imi lasi si mie un pm sau un mesaj aici cum exact ai modificat vasul standard, ce fel de racord de pvc ai folosit, ce dimensiune etc. Pompa ta din cate am vazut este de pe logan mcv. E vreo diferenta de presiune intre asta si cea de pe megane speciala pt faruri? ca parca nu as da 2 milioane pe o pompa de la reno fata de 550 de mii cat e aia de mcv.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 6 Apr 2010, 18:50
Post #138


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Poti folosi linistit pompa de MCV(cu 2 iesiri),este identica cu cea de spalat faruri la Megane(am avut-o in mana si stiu ce vorbesc),iar diferenta de pret intre ele este enorma si nu se justifica wink.gif.Pompa de MCV imi vindea cineva de aici de pe forum(dezmembrari) cu 50 ron wink.gif,pe cand ea noua costa tot 50 ron,am mai dat 5 ron/mufa electrica pt pompa.Iar legat de presiune,este destula presiune,atata timp cat jetul nu este dat simultan pe ambele faruri,si se da separat pe fiecare far in parte sleep.gif
Vasul de lichid cel al masinii de 3,5 litri este ok,eu de cand am montat instalatia nu am ramas nici o data fara lichid pt. parbriz,mi se pare o tampenie sa dau 304 ron pt un vas,cand poti bine mersi sa il modifici pe cel existent cu 10 ron(racordul PVC cu filet metalic+garnituri+piulita+silicon sanitar),intre vas si pompa.
Racordul de PVC ti-l alegi cu pompa in mana icon_mrgreen.gif ,te duci la un magazin de instalatii sanitare,si iti alegi ce ai tu nevoie(vezi ce am folosit eu in poze).


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 6 Apr 2010, 23:22
Post #139


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




maine o sa ma duc sa caut pe la magazinele de piese logan o pompa de MCV si furtunasele si luni sa imi comand jicloarele si piulitele la reno.

Pana atunci m-am gandit la o eventuala schema de comanda a pompei prin inversarea polaritatii care cred ca ar merge la ceea ce vreau eu sa fac. Astfel pt comanda se folosesc 2 relee cu 5 pini comandate de un buton cu 3 pozitii cu revenire (gen butoanele de la geamurile electrice) si care sa functioneze doar cand sunt farurile aprinse comandat de un al treilea releu cu 4 pini. Deci cand se aprind farurile releul cu 4 pini va inchide contactul si in buton va intra curent de pe contact. Butonul sta mereu la pozitia 0 adica OFF. In pozitia asta pompa e oprita, cele 2 relee cu 5 pini au contactul pus la masa. La apasarea butonului pe pozitia I primul releu cu 5 pini (cel de sus) va deschide contactul dintre pinii 87a si 30 de la masa si va cupla pinul 87 cu 30 trimitand curent + la pompa, in timp ce al doilea releu ramane cuplat la masa, pompa va actiona pe una din iesiri spaland unul din faruri. Cand se ridica degetul de pe butonul cuplat in pozitia I, acesta va reveni singur in pozitia 0 (pentru ca e un buton cu revenire).Analog si pentru pozitia II, cand se apasa butonul in aceasta pozitie, primul releu va ramane cuplat la masa, iar al doilea va decupla pinul 87a de la pinul 30 si va cupla pinul 87 la pinul 30 trimitand curent + la pompa pe cealalta polaritate rezultand in actionarea celeilalte iesiri a pompei si stropirea celuilalt far. La ridicarea degetului de pe butonul cuplat in pozitia II acesta va reveni iar in pozitia 0 si pompa va ramane oprita.

Mai ramane sa vad de unde trag curent de pe contact ca sa suporte si consumul de curent al pompei. Ceva idei?

schema_comanda_pompa_faruri.JPG ( Size: 40.23k ) Number of downloads: 1026


7 Apr 2010, 19:14:
hai ca pana la urma am fost azi prin oras. am cautat la o gramada de magazine de piese pompa de mcv si pana la urma am gasit la unul din ele de unde imi iau de obicei filtrele de ulei. pompa este cu 2 iesiri, una alba si una neagra exact ca in poza pusa de cosmin prin pagina 2 a topicului. Chiar si firma e aceeasi: Klaxca parca si e made in france. Mi-am cumparat si 3 relee Hella nemtesti de 30 A cu 12V. 2 cu 5 pini si unul cu 4 pini. Mi-am cumparat si un set de papuci electrici si am fost la serus si mi-am comandat si duzele si piulitele care vor veni in perioada urmatoare. Mai am de cumparat cablu, copex, furtunase si butonul cu 3 pozitii si sa vad pe unde gasesc mufa care intra in pompita sa o alimenteze cu tensiune si dupa ce imi vin si duzele ma apuc de montaj. Pana atunci trebuie sa ma gandesc de unde iau curent de contact ca sa suporte si consumul pompei.

This post has been edited by skorpio_bog: 7 Apr 2010, 18:14


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 7 Apr 2010, 20:03
Post #140


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




De la baterie,prin siguranta separata happy.gif pt montajul tau.

This post has been edited by rcosmin: 7 Apr 2010, 20:24


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 7 Apr 2010, 20:12
Post #141


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




+ ul pentru alimentarea pompei il iei de la baterie prin siguranta separata(pusa pe fir)...+ care se duce in releul cu 4 pini,care il trimite mai departe in cele cu 5 pini


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 7 Apr 2010, 21:28
Post #142


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




m-am gandit si ajutat de sfatul lui cosmin am modificat putin schema de comanda.

schema_comanda_pompa_faruri_regandita.JPG ( Size: 50.35k ) Number of downloads: 1058


8 Apr 2010, 18:43:
update proiect:

azi am facut rost si de mufa care intra in pompita (datorita bunavointei userului greenpeace caruia ii multumesc), am gasit si butonul cu 2 contacte si 3 pozitii cu revenire, cablu, soclu de siguranta si cu siguranta de 16 amperi pe cablaj, cutie de montaj, copex si furtunase.

Acum trebuie sa astept sa imi vina duzele de la reno si ma apuc de treaba.

This post has been edited by skorpio_bog: 8 Apr 2010, 17:43


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 8 Apr 2010, 18:19
Post #143


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Da,este bun si un buton cu 3 pini,nu neaparat 6 pini...

Asta este schema promisa happy.gif

Attached thumbnail(s)
schema.jpg ( Size: 232.57k ) Number of downloads: 968


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 8 Apr 2010, 18:23
Post #144


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




mersi de schema cosmin. Pai butonul are 5 pini, nu 3. Arata exact asa:

buton_faruri.JPG ( Size: 8.5k ) Number of downloads: 953


o sa ma joc cu un aparat de masura pe el cand am timp sa vad ce fel sunt configurati ca sa stiu cum ii leg la instalatie. Nu am gasit soclu de sigurante tip lamela ca la megane, am gasit numai din ala cu sigurante tip cilindrice si cu siguranta de 16 amperi. sper sa fie bun.



This post has been edited by skorpio_bog: 8 Apr 2010, 18:40


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 8 Apr 2010, 18:27
Post #145


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Butonul trebuie sa lucreze ca cel din schema mea,in OFF intra +ul si prin I si II iese happy.gif
Soclu ca cel folosit de mine,se gaseste la magazine de electronica,cu tot cu fir,sau o alternativa..la alarmele/inchiderile centralizate stricate...au pe firul de + asa ceva.

This post has been edited by rcosmin: 8 Apr 2010, 18:30


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 8 Apr 2010, 18:44
Post #146


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




da. stiu ca tu l-ai luat de la metrafo, insa aia sunt din oradea si pentru un soclu nu se merita sa dau comanda. Si eu tot de la magazine de electronica am luat soclul, e pe cablaj (cu tot cu fir) numai ca nu e pt sigurante de tip lama, ci sigurante cilindrice (cum sunt cele din incarcatoarele auto pt telefoane). am colindat toata maica domnului azi biggrin.gif in fine lama, cilindru tot siguranta e, aceeasi functie o indeplineste.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 8 Apr 2010, 18:54
Post #147


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Tu crezi ca mi-am luat doar un soclu...am luat mai multe lucruri care imi folosesc...ca sa jung la suma de 50 ron,ca altfel nu imi luau comanda happy.gif

Daca butonul lucreaza cum am desenat eu in schema,este bun happy.gif (pune aparatul le el)

This post has been edited by rcosmin: 8 Apr 2010, 18:56


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 9 Apr 2010, 20:37
Post #148


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




stiu ca ti-ai comandat mai multe happy.gif . ziceam de mine ca nu are rost sa dau comanda doar pt un soclu.

butonul pe care l-am luat este un buton de geamuri auto, deci lucreaza ca in schema. pe un pin vine +, pe un pin vine masa, pe 2 pini comanda inchis/deschis la motoras (deci in cazul meu baga apa pe fiecare din cele 2 iesiri) si un pin pt iluminare buton. in total 5 pini biggrin.gif

Acum trebuie sa astept duzele si piulitele si sa caut pe la magazine racord ca sa fac adaptarea pompei la vasul actual unsure.gif

This post has been edited by skorpio_bog: 9 Apr 2010, 20:41


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 9 Apr 2010, 20:44
Post #149


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




QUOTE(rcosmin @ 6 Apr 2010, 18:50)
Poti folosi linistit pompa de MCV(cu 2 iesiri),este identica cu cea de spalat faruri la Megane(am avut-o in mana si stiu ce vorbesc),iar diferenta de pret intre ele este enorma si nu se justifica wink.gif.
*


Pompa de Megane 1 NU e identica cu cea de MCV. Prima are un sorb subtire si orientat in jos, cea de Logan are un sorb cu o sectiune de cel putin 3 ori mai mare si e orientata in lateral, la 90 de grade. Am mai specificat asta o data, am pus si poze, ce nu e clar ?!

This post has been edited by Dodone: 9 Apr 2010, 20:55


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 10 Apr 2010, 14:48
Post #150


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




dry.gif Noi vorbim de Megane 2.2 wink.gif wink.gif

Astazi din intamplare am dat peste un magazin de mase plastice(cosuri de rufe,ligheane,carlige...furtune)si am gasit si furtunul de care aveam nevoie anul trecut pentru a face legatura intre diuze si pompa de sropit farurile.
Anul trecut nestiind de unde sa cumpar,am luat 2 seturi de furtune de Dacie,pe care le-am prelungit prin teuri,astazi am gasit furtun la metru cu acelasi diametru exterior si interior ca cel de Dacie,la 1 ron/metru icon_mrgreen.gif mi-am luat 3 metri,sa fie.Acum mai trebuie sa imi iau instalatia de xenon si sa imi fac curaj sa mai dau o data bara jos sa o monez,sa schimb si furtunele cu aceasta ocazie happy.gif ,cand o sa fie asta...nu stiu.

This post has been edited by rcosmin: 10 Apr 2010, 14:50

Attached thumbnail(s)
untitled.JPG ( Size: 32.43k ) Number of downloads: 936
Imagine0075.jpg ( Size: 246.01k ) Number of downloads: 288
Imagine0074.jpg ( Size: 241.4k ) Number of downloads: 292


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
12 Pages « < 3 4 5 6 7 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 17:45
Dacia