Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

1.5 dCi 65CP Clio -> Logan

dya
post 26 Sep 2005, 21:21
Post #31


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




ceva legaturi cu... conducerea uzinei de la colibashci? dry.gif


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 26 Sep 2005, 22:06
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Cine vrea Logan in fata lui Clio sa se mai suie in niste taxiuri Logan si sa vada cum troncane toate pe masina dupa cateva luni.... Nu se compara ce face robotu la turci cu ce face nea Gicu la Pitesti... Chiar daca nici Clio nu e o super masina ca finisari.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ess1902
post 26 Sep 2005, 22:15
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 6 September 04
From: Iasi




QUOTE(premiumfaraplumb @ Sep 26 2005, 07:20 PM)
Tata la fel era... nu avem bani de intretinut una noua, el se gandea ca o sa pice la fel de repede ca dacia, numai ca piesele sunt enorm de scumpe, evident nu a auzit de magazinele de piese de langa dristor sau de dezmembrari (astea pt piese grele si scumpe). Ce sa zic... ca passatu si A6 au peste 200000km si merg ca unse? Nu troncane nimic? Asta este dar cine sa inteleaga, numai aceia care isi iau inima in dinti si isi cumpara dup aia sunt aratati pe strada cu degetu "ce marfa e ala, ce n-as da sa am si eu" si apesi pe cheie si te sui in vechea dacie "sau noua"

Nu prea sunt de acord cu tine....eu intotdeauna am vrut sa am masina noua si nu una frecata de altii in cine stie ce conditii...Cu atit mai mult cu cit am tot felul de exemple ale unor priteni apropiati care si-au luat sh din Germania si acum regreta...merg bine ,arata superb dar incep sa cada repede...Nu uita de ex la un tdi care are 200 000 km (reali?)..tocmai incep sa cada injectoarele (care sunt o caruta de bani ,...mai ales dc e pd) ...apoi turbina etc etc....si toate costa..ma rog faci ce vrei..
In legatura cu logan vs clio. Eu chiar nu ma iau de logan..dimpotriva mi se pare ok...iar cu diesel si mai ok.Cred ca trebuie (pe langa bani) sa mai fii atent la o kestie...la clio ai un portbagaj mare dar in conditii de drum lung se sta prost pe scaunul din spate..pe cind loganul dupa parerea mea ofera un "echilibru" mai bun...ai si porbagaj , ai si 4 locuri (cel putin) decente.Aspectul ...e alt subiect sensibil ..dar tine de gustul fiecaruia.Ce pot sa spun e ca la masina din semnatura am 40 000 km si sunt ff multumit.Mi-am dorit de la inceput diesel.l-am luat si am riscat in perioada cind motorul asta era fff controversat din cauza pompei de inalta presiune si nu regret nici o clipa.Am deci convingerea ca si motorul de pe logan se va comporta decent.In rest, detalii de finisaj etc ..depinde mult cu ceea ce esti obisnuit...Eu zic sa astepti pana apare si sa faci un d-test...daca nu ia clio cu incredere...


--------------------
clio symbol dci 1.5 ,65 cp ,expression, 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen_foxy
post 26 Sep 2005, 22:37
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Tocmai a fost in weekendul asta o emisiune la TV in care s-a prezentat "noul" Logan Diesel 1.5 dci . Motorul este identic si acelasi cu cel de diesel de 1.5DCi / 65 de caluti . Se pare ca s-au mai facut niste schimbari la partea de ambreiaj pentru ca se vedea ceva monstruos adaptat in fata placii de presiune . Cutia se pare ca este diferita de cele de pe Logan , dar nu a spus daca este tot cea de pe Clio DCi , ci numai faptul ca reprizele sunt mai lungi decat la cutiile de 1.4 si 1.6 . NU au facut nici un fel de ranforsari ale caroseriei , ci numai adaptari ale motorului pe caroseria de Logan . Ma intreb ce adaptari mai trebuiau tinand cont ca motorul de Clio MPI s-a potrivit perfect ... ma rog ... In rest ... e mai grea cu vre-o 100 kg . Intrebari au fsot multe printre care si daca vor aparea si modele DCi cu motorizari mai puternice , iar raspunsul a fost negativ ... vrajeala si anume ca ei au cautat un raspuns din partea pietei de desfacere ... Deci nici gand de un 1.9 DCi ... desi ma gandesc ca ala intr-adevar ar fi transformat un Logan intr-o masina mai sprintena , asa cum a fost cu cazul de la Dacia 1310 la 1410 , care sincer se simtea destul de f. bine . Se pare ca alte adaptari fata de Clio DCi au mai fsot si un radiator de ulei ( unde uleiul nu trebuie sa depaseasca aprox. 130-150 grade C ) si un turbo compresor cica ( care se pare ca era capabil de o presiune f mare de care s-au mirat toti din emisiune smile.gif) ) . Eu am fost la test drive cu un Logan 1.4 , eram 4 persoane in masina si masina se simtea f greoaie ... abia ajungeam la 3.000 - 3.500 de ture . Ma gandesc totusi ca un diesel ca intr-adevar sa faca fata unei motorizari pe benzina de 1.6 , el trebuie sa aiba cel putin 1.8 , daca nu 1.9 . Eu sunt convins ca ei au pus motorul de 1.5 ca asta era cel mai testat si fiabil din punctul lor de vedere , dar nu cred ca vor fi prea multi multumiti de raportul diferenta de pret / economie consum , pentru ca , chiar si dupa calculele lor , abia dupa 40.000 km se amortizeaza diferenta ( aprox 3 ani ) - adica dupa ce iese de tot din garantie hahaha . Ciudat cum nu s-a mai discutat despre jentile de aliaj , care erau prezente peste tot in filmuletele prezentate ... Pretul de 7.300 euro eu cred ca e prea piperat ... pe la 6.500 mai era ceva ... Aaaa si sa nu uit , pentru DCi , NU exista ABS !!!! Probabil ca e ceva in legatura si cu diferenta de greutate sau cu performantele slabe ale ABS-ului de la 1.4 si 1.6 . Am mai observat si niste jenti mai ciudatele la modelele din Franta , dar nu mi-am putut da seama daca erau din aliaj sau tabla . Consumul l-au spus pe cel de la clio DCi , ca nu erau prosti , dar eu cred ca in oras va fi o mica-mare difenta de cel real . Acum tot ce va povestesc eu am vazut la TV si daca eu nu am inteles bine ceva imi cer scuze , dar in principiu cam asta a fost . Concluzie : Loganul - masina buna , pacat ca-i facuta in Romania !:))


--------------------
Solenza Scala 2003/1.4/75CP
Invatati , invatati , invatati !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugen_foxy
post 26 Sep 2005, 22:47
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 16 September 05
From: Bucuresti




Aaaa si inca ceva : cand l-a intrebat pe francezul invitat la emisiune in legatura cu (,) consumul si calculatorul de bord , acesta a raspuns ca in mare parte de asta e instalat calculatorul de bord , ca sa arate consumul instantaneu si omul sa apese mai usor pe acceleratie ! Ce cretin !!! Sa apese el mai incet cand s-o trezi cu un tir in fata si caramida care mai e si puturoasa ( diesel ) nu vrea sa muste din asfalt cu mai multi km/ora decat camionul depasit ... atunci sa-si arunce el soacra din masina ca sa prinda viteza ... sau sa dea din craci ( pt saraci ). Faza dura : la Radio Erevan - de ce s-a executat portbagajul Logan-ului atat de mare ? R: pentru ca , optional sa se instaleze inauntru un al doilea motor fie el si DCi , pentru a obtine efectul de "caramida cu reactie " !!! smile.gif)


--------------------
Solenza Scala 2003/1.4/75CP
Invatati , invatati , invatati !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dya
post 26 Sep 2005, 23:03
Post #36


Membru fost gras


Group: Members
Posts: 386
Joined: 25 August 05




buna poanta cu caramida cu reactie! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif


--------------------
Nissan Qashqai 2008 1.5dCI 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 27 Sep 2005, 00:14
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




QUOTE
da' oricum, te arata lumea cu degetul si te invidiaza, probabil e un "filing" excelent, caracteristic manelistilor, nu?


wink.gif manelistii nu au bani de passat ... in schimb pustii corditzi au biggrin.gif

Si cu passatul vin o gramada de avantaje.... u know smile.gif
Si cu loganul vin... poti sa transporti multe lucruri, haine, poti sa faci piata...

Nu, nu vreau sa fiu rau, si nici nu sunt rau, dar "ALX" incearca sa nu iritzi, ca eu nu cred ca am iritat pe nimeni cand am spus ca as prefera o masina mai smechera ca sa imi satisfac poftele de "pusti cordit" oare nu e prin natura omului aspiratia sprea a avea intotdeauna ceva mai bun mai marfa?

Te-ai simtit cumva ... amenintat? Ca eu imi voi lua passat? Si te-a iritat gandul acesta ca "premiumfaraplumb" isi va lua passat?

dap... tipic romanului sarac si invidios

Stai linistit, spre satisfactia mea nu voi mai intra pe topicul acesta numai ca sa nu-ti citesc tie replyul smile.gif


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
premiumfaraplumb
post 27 Sep 2005, 00:17
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 191
Joined: 24 November 04




QUOTE
oricum, la banii de logan nu poti sa iei decat un sh de aici din .ro, alergat bine ca de unu de afara nu prea ai bani... mai adaugi 2500 de euro vama si accize...


Tot ce e scris aici este gresit. Incearca sa te informezi inainte sa te faci de caca.

Sa iti spun ca mi-am gasit deja passatul? negru cu trapa? Cu banii de logan nou? din 2000? Da-mi un prv sa iti mai povestesc despre cum o sa imi iau eu passat. smile.gif


--------------------
DACIA 1988 DACIA DELTA - B-20-EEG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 27 Sep 2005, 07:05
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




@alx: imi pare rau ca trebuie sa-ti raspund off-topic, dar afirmatiile idioate cer raspunsuri. Pentru cultura ta generala, daca o ai, pana la inaltimea Octaviei am avut Dacia berlina, DSN, si Clio Symbol, toate ale mele, ultimele 2 luate cu credit auto, ca si O2 de altfel. Nu mi-au dat bani nici mamica nici taticul. Faptul ca unii au masini mai scumpe ca a ta, nu inseamna ca le au de la parinti sau ca sunt nemuncite. Obisnuieste-te cu ideea asta...
In ceea ce priveste Loganul, eu am mers cu el, si, avand timp de 2 ani Clio Symbol, pot spune ca nu se compara cu Reno-ul, plecatnd de la design, calitatea materialelor, si terminand cu finisajele. Nici Symbolul nu o fi desenat de Pinifarrina, dar Loganul e groaznic. Tot ce pot recunoaste despre Logan este superioritatea fata de DSN sau SLZ, dar mai are mult pana sa ajunga un Reno adevarat.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 27 Sep 2005, 08:00
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




1. ho mai baieti ca eu nu m-am luat de nimeni.
2. spunandu-mi ca fac afirmatii idioate, dvs. faceti atac la persoana.
3. la fel cum voi aveti parerea voastra asa o am si eu pe a mea, idioata cum e. daca vroiam sa te atac, te intrebam de ce ai luat o masina full options dar cu cel mai de rahat motor... dar acest lucru nu ma intereseaza...
4. eu am si logan si modus. fiecare cu pretul si cu calitatile ei.
5. nu m-am iritat deloc. eu am avut si am toate conditiile sa imi fi luat sh nu logan nou: bani cash, rude in germania/olanda o gramada, etc. dar pt banii de un sh mai trebuie sa ai si de reparatii eventuale. cateva mii de euro... asta daca nu esti norocos si totusi vei avea probleme cu ea. pe mine m-a costat revizia de 15k km la logan 1.5mil cu tva si ulei mobil 5w-40. oricum iti urez bafta caci vei avea nevoie de multa!


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mandelu
post 27 Sep 2005, 08:38
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 409
Joined: 6 January 05




eugen: cum sa puna mai 1,9 pe logan? pai tu ai idee cu cat e mai scump motorul ala? Asta trecand peste eventuale probleme ca e prea mare motorul, tren de rulare etc. Pp ca totul e perfect ti-ar iesi un prest cu cel putin 2000 euro mai mare la aceeasi varianta de echipare decat e acum la logan diesel. Deci nu il mai lua nimeni.
Eu zic ca daca pun cutia de viteze de pe clio e destul de rapid, suficient cat sa nu te faca vreo dacia 1310 smile.gif. Daca insa e ca la logan pe benzina e dezastru. Cutia aia e absolut idioata. Dupa ce conduc logan 1 sapt si ma pun in clio am senzatia ca am vreo masina de curse ceva. Bine ca dupa 10 min nu mai am senzatia aia.


--------------------
Renault Clio II Symbol 1,5 dci 80 CP Expression Gri Eclipse, 18 martie 2005.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 27 Sep 2005, 08:47
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




1. nu-mi dau seama cui urezi bafta?
2. cel mai de rahat motor la O2 este 1.4, iar cu 1.6 iti garantez nu numai ca nu mi-e rusine, dar las in urma multe masini bengoase (de motorina ta nu mai vorbesc). BTW: i-am dat pe A2 200km/h.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 27 Sep 2005, 08:54
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




sa ma bag si eu ca tot am warning dat degeaba:

- loganu sufera rau la capitolul ergonomie (opresti motorul sa deschizi portbagajul, butoane puse aiurea, maneta de viteza in a 3a nu ajungi la butoanele de clima, etc)
- sufera la capitolul design exterior (mi se pare groaznic) - nu inteleg de ce romanu vrea o masina dulap dar iata ca i s-a implinit visul
- sufera la capitolul demaraj si cutie de viteze

probabil daca arata altfel si avea dimesiuni mai normale imi luam in loc de Clio, dar pur si simplu nu-mi place...


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 27 Sep 2005, 08:55
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Cand vad pe strada ochii aia bulbucati ai lui Clio imi vine sa vars tongue.gif


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 27 Sep 2005, 09:44
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




@Kata
foarte corect. dar concurentul sau, clio, nu are si el alte dezavantaje? cum ar fi spatiul in spate, spatiul in fata, spatiul pt cap? aici loganul depaseste pe clio...
in concluzie (nu mai vreau sa ma bag in discutii contradictorii):
daca vrei masina mai mica, iei clio. daca vrei spatiu interior mai mare, iei logan.
fiecare vine cu neajunsurile si avantajele ei.
eu, dupa 21000 de km, sunt multumit de alegerea mea. sunt constient ca e un compromis, nu e cea mai tare masina de pe strazi, nu intoarce nimeni capul, si nu las in urma masini bengoase.

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 15:34


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CGB
post 27 Sep 2005, 13:30
Post #46


CGB


Group: Members
Posts: 2.444
Joined: 4 May 05
From: behind




bataie, bataie, bataie...sange, mate, creierii biggrin.gif biggrin.gif
stati mai sa apara loganu ala diesel sa vedem cum merge. daca se dovedeste o super masina si a doua zi isi schimba gigi becali maybachul cu un logan diesel?? blink.gif

ati inceput iar cu logan vs symbol biggrin.gif .

hai sa va zic povestea mea: eu initial ma inscrisesem la logan preference de 1.4 (asta dupa ce am cautat juma de an un sh rezonabil si am aflat o groaza de povesti despre sh-urile din afara-povesti care m-au determinat sa nu ma risc). si chiar a doua zi dupa inscriere am aflat ca o cunostinta isi vinde symbolul dci de 65 caluti. dupa ce m-am urcat la volanul symbolului si am vazut cat de vioi si de misto merge fata de loganul 1.4mpi l-am luat fara sa clipesc. plus ca avea fata de logan ...abs, cd, jante aliaj si vopsea metalizata. symbolul fusese luat din tara, rulat in tara, avea toate reviziile la zi...era impecabil, cum este de fapt si acum biggrin.gif .

si m-am gandit eu....ce sa fac cu 7500 euro...ori logan (care nu-mi placea-dar era nou) ori symbol care mi-a placut (dar era sh - doar 18.000 km avea la bord). alegerea o vedeti si voi. si nu regret deloc alegerea facuta.

chestia cu alesul unei masini tine in primul rand de bani. care zice ca si-a luat logan ptr ca i-a placut,sau a cazut in cur cand a vazut cat de frumoasa e masina....mananca rahat. a luat-o ptr ca-i ieftina si noua. iar acum incearca sa se autoconvinga, ca a facut o alegere buna.

stiti ce curiozitate am eu? cati or sa-si ia logan la mana a doua, cand or incepe sa apara oferte. aici o sa se vada cat de meserias e loganu.

si inca ceva. n-o sa inteleg niciodata de ce nu se mai produce solentza (care mie chiar imi place si cum merge si cum arata). solenta la aceleasi dotari ca un logan era mai ieftina cu 2-3 mii euroi. avea si solentza AC, geamuri electrice, proiectoare, motor de renault, cutie de renault...etc. deci cam tot ce are si un logan preference. dar de ce era cu 2000 mai ieftina nu inteleg. ptr ca era mai mica???? si nu avea 3 stele la NCAP????

si inca un ultim lucru: clio este o masina din clasa mica...asa ca nu o mai comparati la spatiu cu loganu. am zis asta de n ori.


--------------------
Renault Clio RS Line 2022
_______________
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m-p-h
post 27 Sep 2005, 13:59
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 September 05




salut, as merge pe clio. Cunosc masina, iar fata de logan cred ca la capitolul caroserie sta mai bine. Am un logan si il vand ca sa imi iau un clio de 80 de cai


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luxcor
post 27 Sep 2005, 14:01
Post #48


Acaru' Păuna


Group: Members
Posts: 272
Joined: 18 February 03
From: Bucuresti - Dorobantzi




QUOTE(cristib @ Sep 27 2005, 01:30 PM)
si inca ceva. n-o sa inteleg niciodata de ce nu se mai produce solentza ...

nici eu nu vreau sa inteleg ca suntem la mana unora ... desi de fapt este foarte simplu ... ptr. ca trebuia sa iasa Loganul si erau pe aceelasi segment de piata (basca Clio) ... acum au ramas in 2 Logan & Clio si stiti prea bine ce presiuni se fac si asa ptr. mentinerea lui Clio in aceasta cursa ... daca era si Solentza sigur scadeau drastic nr. de Clio vandute ... eu am inca si o SLZ Clima si pot spune ca la banii aia si dotarile pe care le are (Renault 1,4 MPI, directie servo mecanica, servo frana, airbag, AC, alarma+centralizata, geamuri electrice, oglinzi reglabile din interior ...) a fost cea mai buna masina scoasa de Pitesti pana in 2004 (ceea ce inseamna inclusiv Loganul cu motorizarea 1,4 si 1,6 benzina) ... poate Loganul cu 1.5 dCi sa imi schimbe parerea dar nu cred ... astept cu interes in primavara Renault 1.4 16V 98CP + cutie pe Logan ...

This post has been edited by luxcor: 27 Sep 2005, 14:02


--------------------
Hyundai TUCSON 2,7 V6 AT 190 CP GLS 4WD Premium - 2007 - B 07 LUS
Batrân, bolnav şi cu nervii la pamant ... ultimii 20 trecura mai repede ca primii 20 ... ardeti cât puteţi ...
Ex: 1300, 1310, Supernova, Solentza
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Race
post 27 Sep 2005, 14:02
Post #49


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 8 April 05
From: Bucuresti




QUOTE
Te-ai simtit cumva ... amenintat? Ca eu imi voi lua passat? Si te-a iritat gandul acesta ca "premiumfaraplumb" isi va lua passat?

E tipic romanesc,dar exact invers de ce spui tu,premiumfaraplumb.Tu esti cel cu probleme,cel care vrea sa fie invidiat,sa se uite lumea la el...au facut raii aia cu Passat misto de faptul ca ai doar un amarat de Clio si iti iei Passat TDI SH ca sa le arati tu lor ? Mare parte din membrii acestui forum isi puteau lua Passat SH de banii pe care i-au dat pe masinile lor (Clio-ul meu a fost 11.400,mai pui o mie si iei Passatul,ce sa mai zici de posesorii de Megane,care e o masina mai scumpa).Unii prefera sa aiba incredere ca nu raman in drum si sa nu se duca decat la revizii in loc sa aiba masina dupa care sa se uite lumea pe strada si sa stea cu ea mai mult in service,sau sa intrebe mecanicul inainte de fiecare drum "ma tine pana acolo si inapoi?".
Passat de 8.500 EURO ? Multa bafta,o sa ai mare nevoie de ea,mai ales ca are 5 ani.Sa vezi distractie cand dai 130 milioane pe turbina...ce-o sa-ti mai placa !

QUOTE
cel mai de rahat motor la O2 este 1.4, iar cu 1.6 iti garantez nu numai ca nu mi-e rusine, dar las in urma multe masini bengoase

Omule,a fost alegerea ta,si nu e treaba noastra,poate ca tu nu vrei sa alergi si gata.Dar las-o mai moale,ca motorul e prea slab pentru Octavia,si n-o sa faci nici macar Clio-urile de 98 CP,daramite masini bengoase (apropo,si eu am depasit Impreza WRX STi,ca se circula bara la bara si banda mea mergea mai repede...pricepi ce vreau sa zic).

Despre topic:Loganul 1.5 dCi e excelent,motorul e ideal pentru scopul masinii.Sasiul nu ar fi suportat masa,puterea si cuplul unui 1.9 dCi,deci pentru a-l pune pe Logan trebuiau modificari majore,care ar fi crescut mult pretul.Loganul are avantaj fata de Symbol spatiul MULT mai mare,mai ales in spate.In Clio e un chin sa stai in spate la drumuri lungi.Deci,pret mai mic si spatiu mai mare...pentru cei care au familie e alegerea mai buna.
Contactul meu cu Logan s-a rezumat la un drive-test anul trecut cand a aparut,si nu m-a izbit ca fiind catastrofal in comparatie cu Clio.Nu se compara cu A4,dar si Clio e foarte departe de segmentul premium,asa ca nu mai dati inainte cu asta,n-are sens.


--------------------
Renault Clio 1.4 16v Extreme 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m-p-h
post 27 Sep 2005, 14:45
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 27 September 05




Clio, pentru ca Logan are o caroserie infecta.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 27 Sep 2005, 14:51
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




1,5 DCI 65 C.P. Clio Bicorp - consum 3,7 l/100 km,Clio Symbol -4 l/100 km, Logan - 4,3 l/100 km(15,5 sec/100km/h) !!!!


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 27 Sep 2005, 14:56
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




La aproximativ aceeasi greutate,Logan-ul pleaca mult mai greu de pe loc....are de dislocat o mai mare masa de aer probabil din cauza formei lui ....


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Race
post 27 Sep 2005, 15:13
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 8 April 05
From: Bucuresti




Da,datorita faptului ca are volum mai mare,forta arhimedica il ridica putin si are probleme cu tractiunea,de aia pleaca mai prost biggrin.gif
Asta e cea mai distractiva chestie pe care am auzit-o in ultimul timp.


--------------------
Renault Clio 1.4 16v Extreme 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
glumetu
post 27 Sep 2005, 16:13
Post #54


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 19
Joined: 21 September 05




Sase motive pentru care as lua Logan pe motorina in loc de Clio

1. E mai mare si mai grea, deci impune respect. Si n-are porcaria aia de ABS, deci la o frînare brusca se duce glont in ala din fata ta si-l invata minte sa nu mai frîneze aiurea.Tabla se îndreapta, pe cînd ABS-ul omoara sistemul de frînare.
2. E mai înalta, deci vezi mai departe. Urasc Porsche Carrera GT, sa ma uit pe sub masinile altora.
3. E adevarat ca are demarajul mai slab decît Clio, însa odata ce a luat viteza se duce glont (vezi punctul 1).
4. E mai luminoasa în interior. Geamurile mari îsi spun cuvîntul.
5. E produsa în Romania. Asa sînt eu, nationalist.
6. E spatioasa, deci poti locui în ea. Cînd pleci de unde esti parcat lumea zice cu invidie: "Iar se muta asta..."


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kata
post 27 Sep 2005, 16:39
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 342
Joined: 10 September 05
From: Bucuresti




1. daca tu consideri ABS-ul porcarie inseamna ca nu ti-a salvat niciodata viata...
2. si cind parchezi vezi in spate?? ia zi?
3. vrei sa spui ca are inertie? pe naiba... am vazut un Logan cum s-a chinuit 30min sa depaseasca un TIR ce mergea cu 110km/h
4. pun trapa la clio, sa vezi c eluminos il fac
5. de acord, dar e facuta pentru un anumit target si mi se pare exagerat de mare
6. imi iau mobilhome nu Logan

wink.gif wink.gif

This post has been edited by cmandrei: 6 Mar 2006, 15:35


--------------------
Clio Bicorp Extreme nov 2005
1.2 16v, gris platine
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvici
post 27 Sep 2005, 16:49
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 10 August 05
From: Bucuresti




Oare romanilor le-a disparut simtul umorului????


--------------------
Renault Symbol 2005 dci 80
Megane 2014 - dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tudor
post 27 Sep 2005, 16:50
Post #57


Moderator


Group: Members
Posts: 1.824
Joined: 10 May 05
From: Bucuresti




@glumetu: bine spus, bine punctat smile.gif


--------------------
Renault Clio III 2006 1,5 dCi 80cp Dynamique 3usi
Honda CR-V 2006 2,2 CDTi 140cp Executive
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razvici
post 27 Sep 2005, 16:53
Post #58


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 10 August 05
From: Bucuresti




Si inca nimeni n-a zis ca forta coriolis face ca rotile sa plece perpendicular in exterior. Atunci sa vezi perplexitate


--------------------
Renault Symbol 2005 dci 80
Megane 2014 - dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bombanitorul
post 27 Sep 2005, 18:28
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 21 May 05




E TARE ULTIMA!


--------------------
Renault Clio Symbol 2005 mai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rty745
post 29 Sep 2005, 12:15
Post #60


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 31 December 04




Azi dimineata am fost in service la IPSO, sa rezolv o problema cu pornirea.

Si, coincidenta tot azi incepea porti deschise pt Logan dci. Asa ca dac tot am fost acolo la ora 8:30, am facut si un drive test cu Loganul dci. Parintii mei au un logan 1.4 laureate, eu am clio dci cu care am aproape 60k asa ca eram foarte curios sa fac o comparatie cu amandoua.

Primele impresii:
- zgomotul la relanti , dar si in mers e un pic mai mare decat in clio, dar nu cu mult. Probabil ca antifonarea e un pic mai prosta decat in clio, dar motorul asta e oricum un moros silentios (pt. un diesel, evident). Cred ca vteze mari difernta de zgomot ar fi mai mare, dar eu nu am mers cu mai mult de 90 km/h.
- ca dinamica, din nou foarte aproape de clio, dar iarasi clio mi se pare ceva mai "sprinten" ; in special in a 4-a si in a 5-a mi s-a parut a fi diferenta sesizabila (probabil viteza fiind mai mare, aerodinamica, respectiv suprafata frontala mai mare, isi spune cuvantul) ;
-comparat cu loganul de 1.4 , cel dci e clar mai vioi. Reprizele cel putin sunt net superioare. Mai demult am condus un logan 1.6 si cel dci mi se pare absolut comparabil; desigur viteza maxima la diesel va fi mai mica, dar in viteze de pana in 100 km/h, cel ca 1.6 nu are nici un avantaj (poate doar la plecarea in forta de pe loc). pe de alta partye cele pe benzina sunt net mai silentioase.

-desi nu e valabil numai pt diesel, trebuie sa remarc din nou spatiul interior care in logan e mult peste ce ofera clio, finisajele mai simpliste din Logan (dar nu mai prost executate) decat in Clio, si pozitia prea inalta a scaunului soferului in versiunea Preferece, cu care am mers eu.


Una peste alta mie mi se pare o oferta interesanta, pacat ca nu exista inca versiunea ambition, cu ABS.


--------------------
laguna 2.0 dci privilege 2008

ex. symbol 1.5 dci 80&65 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 9th May 2024 - 01:49
Dacia