Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Laguna Second Hand (1994-1996) - sfaturi va rog

AND
post 19 Mar 2005, 17:27
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.225
Joined: 19 January 05
From: Bucuresti




Poate sa-mi spuna cineva daca am sanse sa gasesc un Laguna din aceasta perioada care sa ma tina fara probleme inca vreo 3 ani? (Nu merg mult cu masina) Sunt interesat strict intr-un model pe motorina , sa aiba airbag, abs , servo si A/C . La ce te poti astepta sa se strice ? Costul pieselor de schimb e asurzitor .. sunt pe un buget limitat (De aia vreau diesel)? Sper ca poate sa ma ajute cineva ..

O sa am nu mai mult de 5000 euro si vreau MASINA ADEVARATA ..nu Logan sau Solenza. Inca odata , am sanse sa fiu fericit cu un Laguna vechi de 9-10 ani?

PS : Stiu ca este un forum Renault , insa daca nu e prea mare deranjul si stie cineva , poate sa-mi raspunda la ce am scris mai sus dar referitor la un Citroen Xantia (aceeasi perioada - tot diesel)

Va multumesc


--------------------
Dacia Logan 1.4 Laureate - B - xx - xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 19 Mar 2005, 21:02
Post #2


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




vezi neaparat sa fie turbo-diesel (113cp) daca VREI diesel. cel atmosferic are doar 83cp..
in principiu au fost mashini bune, dar laguna1 A (94-98 ) au avut ceva probleme cu cutiile de viteze + probleme electrice (comune la renouri, dealtfel..)
oricum, pretul este mic dupa mine, iar la banii ashtia nu cred ca gaseshti o mashina care sa nu aiba ceva probleme.. :?
a. shi neapart sa fie deja inmatriculata in RO. ca altfel daca o aduci din germanica dai banii de pomana.. apropo acolo sunt pe la 4-5mii la pretz.. insa nu mai pot fi inmatriculate aici.. :x
shi nu in ultimul rand, sa nu te gandeshti ca un diesel itzi lasa mai multzi bani in buzunar.. la pompa asha este dar intretinerea unui diesel (shi in special a unui diesel mai vechi) nu e chiar de doi lei..
bafta!

ps: xantia e un model demn de luat in seama. eu l'ash prefera unei laguna din epoca in care suferea de bolile copilariei. mie mi'a placut mult xantia, dar asta deja este o chestie subiectiva.. biggrin.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 21 Mar 2005, 09:21
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Daca n-ai de gind sa te joci de-a Schumacher, e mai bun un diesel aspirat decit un turbo. Are putere mica, dar traieste mult si nu face nazuri.
Un turbo diesel second hand, mai ales unul de 10 ani, nu prea poti sa stii cit de birjarit a fost si cite zile mai are de trait turbina.
Poti sa fii foarte fericit cu o leguma de 10 ani, daca ai un pic de noroc. Una in stare buna mai traieste cel putin inca o data pe-atit.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 22 Mar 2005, 09:45
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




Daca vrei ceva diesel gasesti sigur la Campulung .Iti recomand benzina.Consuma putin in raport cu volumul


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 22 Mar 2005, 09:47
Post #5


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




mi se pare mie sau eshti doar USHOR off-topic??


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 27th April 2024 - 22:04
Dacia