Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tip ulei motor optim pt Clio IV ( TCe / Dci)

misterb
post 8 Jun 2016, 13:00
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Salutare ! Tocmai ce am facut revizia de 1 an la motor de 0,9 Tce. Evident schimb ulei si normal la reprezentanta Renault.

Mi s-a propus ca varianta Elf Evolution 700 ST 10W40 (fost Competition) semisintetic sau Elf SXR 900 5W40 sintetic, dar mai scump cu vreo 50-60 de ron.

Am ales Elf 700 ST. De ce? Simplu> pentru ca la nivelul performantelor si parametriilor pentru motorul Tce este mai mult decat sufcient fiind un semisintetic de inalta calitate care corespunde normelor. Oricum am o medie de 10000 pe an si prin urmare oricum schimb uleiul la termenul timp , adica 1 an.

Nu contest calitatile usor superioare ale SXR-ului dar vad nejustificata investitia in ceva foarte performant pentru o utilizare in conditii normale a motorului. Sintetic la asemenea motor mi se pare pura fita...si un plus de bani pentru vanzator...atat fara o nevoie acuta... iar ca unul are vascozitate pentru -25 si altul -30 asta e alta fita.... oricum ambele uleiuri au norma RN 0710. Faza ca SXR-ul contribuie la reducerea de consum cu 6,5% iar mi se pare pur marketing.

Multi vanzatori pe online dau norma pt elf 700 ST ca fiind numai 0700 dar cred ca tb actualizate site-urile lor, pe cutie scrie clar cf RN 0700 si RN 0710 si chiar si asa chiar e mare diferenta intre normele astea?


Greseala este ca am uitat sa cumpar uleiul din compert de ex 4l de elf 700 st costa 65 ron pe emag , la renault 100 ron dar data viitoare nu mai uit smile.gif

Poate data viitoare o sa incerc si SXR-ul dar am timp sa ma gandesc.
Necesarul de ulei, aici o mica ciudatenie. Initial din fabrica joja la maxim si dupa 1 an tot acolo deci nu mi-a mancat nimic. Acum conform specificatiilor, 4,13 l intra la Tce de 0,9 si exact atat am pus, joja un pic peste jumate. Din pct meu de vedere este ok atata vreme cat nu este sub minim...si retin ca 4,1 e o valoare medie si ca diferenta dintre min si max pe joja poate fi intre 1,5 si chiar 2 l.

Voi ce parere aveti? Cu ce va hraniti motorul?

This post has been edited by misterb: 8 Jun 2016, 13:05


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
StefanJipa
post 8 Jun 2016, 14:28
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 14 August 10




Megane in 190.000 km a vazut doar Elf SXR 5W40, tinand cont ca la aproape 200k km intre schimburile de ulei nu trebuia sa completez nici macar 1g de ulei am sa merg in continuare pe acelasi sortiment si in cazul Clio.


--------------------
Renault Megane 1.3 TCe EDC 2021 - -
ex Megane Coupe 1.6 16v
ex Clio 120TCe EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 8 Jun 2016, 15:54
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




La TCe mi s-a pus la revizie (Serus) Evolution 900 SXR 5w40, sintetic


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 8 Jun 2016, 20:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Foarte bine ! O sa-l încerc si eu la anul dar nu-l voi cumpara de la ei ci din comerț mai precis pe online nu de la supermarket . Sigur are un preț cu 40% mai mic. Ti-au dat de ales sau l-au pus din oficiu ?


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 9 Jun 2016, 06:14
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




L-au pus ei, din oficiu


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 9 Jun 2016, 19:48
Post #6


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




E foarte bine ca ți-ai luat mașină nouă dar te uiti la '50-60 lei în plus'. Dacă îți mai spun că sxr 5w40 nu e sintetic ci cu baza minerala, adica semisintetic, si ca 10w40 e chiar penal si e pacat de motorul nou să-ți bați joc de el, ce părere ai? Un 5w30 full sintetic e uleiul optim, aprops de titlu, se pune din fabrica, si oferă protecție optima, dar no..e pe bani.

This post has been edited by argon: 9 Jun 2016, 19:59


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 9 Jun 2016, 21:16
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Cred ca cei de la elf ar trebui sa te angajeze sa le rescrii caracteristicile produselor. http://www.elf.com/en/consumers/car-oil/car-engine-oil.html
http://www4.total.fr/lubrifiants/elf/ELF_lubricants_2014.pdf

De la seria 700 in sus sunt pe baza de tehnologie sintetica...700 semi si 900 si fulltech sintetice.
Apoi diferența de la 10w la 5w este de vascozitate iarna unul la -25 altul la - 30. Nu cred ca in Bucuresti sunt saptamani la rând cu - 20 dar apoi cu -25
In schimb daca tu zici ca folosești 5w30 nu esti in norme daca ai motor tce si poate nu numai, in carte spune clar 5w sau 10w /40 , norma ACEA A3/B4 si norma RN 0710 .Mai mult ai mai multe șanse sa-ți prăjești motorul folosind in verile noastre toride 30 dar treaba ta.
Nu e vb de bani ci de necesitatea de a avea un sintetic de schimbat la 30000 daca media de mers a mea este de 10000 si oricum schimb la an, altfel ii arunci de pomana darnu e gresit sa cumperi sxr. Ah daca rulam 20000 -30000 da puneam sxr ... 5w-40 dar in niciun caz ce pui tu.

Așa ca in loc sa răspunzi așa...cu iz superior ironic si fudul cum numai un meseriaș sigur pe el o face mai bine te-ai documenta...dar no..trebuie sa citești. Cat privește banii fiecare ii cheltuie cum vrea dar esti in pierdere potențiala de 2 ori una ca pui un ulei extrem de scump si performant la un motor căruia nu ii trebuie așa ceva, 2 nici nu scrie pe carte ca pt tce se pune ce pui tu deci mai pierzi si garanția si poate si motorul... Asta daca nu iei o căruța la mâna a doua sau a treia cu 1500000 la bord si atunci poți experimenta ce ulei vrei tu...ca nu mai contează. Oricum multumesc pt părere aștept si altele ...

This post has been edited by misterb: 9 Jun 2016, 21:55


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baban sergiu
post 10 Jun 2016, 07:38
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 22 March 07




Acuma am o intrebare la tine: misterb - "sa nu fie luata in nume de rau"
Tu cand ai primit masina noua nu ai primit si un litru de ulei ?
Daca DA - pune ulei de care ai primit
Daca NU - dute inapoi la ei si cerele uleiu care a venit masina din fabrica.

Asa arata:

O alta varianta ar fi sa sa cumperi Dacia Oil - exact pt motorul tau - acuma nu stiu exact - dar cred ca aceleasi motoare sunt si pe Renault si pe Dacia

Daca bine tin minte eu am in 1.5dci 90cp 5W30 (imi este lene sa merg la masina sa ma uit exact care este)

Attached thumbnail(s)
ulei_elf.jpg ( Size: 193.65k ) Number of downloads: 469


--------------------
Rebault Megane IV EDC + Clio IV 2007 - 2015 - YC07OCW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 10 Jun 2016, 08:12
Post #9


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.603
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(baban sergiu @ 10 Jun 2016, 07:38)
Tu cand ai primit masina noua nu ai primit si un litru de ulei ?
Daca DA - pune ulei de care ai primit

Asta cu litru de ulei primit e ca doza de detergent cand cumperi masina de spalat....are alt scop.
Uleiul recomandat pentru motorul tau il gasesti inscris in manualul masinii.....primit si ala odata cu masina!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 10 Jun 2016, 09:14
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Doamne fereste de ce sa sa ti-o iau in nume de rau ! NU am primit 1 l de ulei si nu stiu sa se primeasca ulei cand iei masina dar exista o foaie de intretinere unde se specifica ce tip de lichide se pun ( racire, ulei, lichi de frana etc)...si ce se schimba la fiecare revizie ...

La ulei spune clar> 5w40 sau 10w40 cu norma RN0710. Asta am pus....

Singura chestie este ca pe net (dealeri online de lubrifianti) marea majoritate dau elf-ul St700 la norma RN 0700 dar din motive de neactualizare info pentru ca au ramas de la fostul ST competition care a devenit evolution insa pe langa nume au mai schimbat si ceva din compozitie si a luat si norma RN 0710. Oricum ce mare diferenta intre normele astea 0700 si 0710 nu stiu, e mai importanta norma ACEA.

Am intrebat la Reanult.ro la vocea clientului si mi-au spus ca fara probleme e conform RN 0710 si intr-adevar ma uit pe cutie ( mi-a ramas 1 l , ma rog 800 ml) si scrie clar conform RN0700 si RN0710... Deci asta e...

Alegerea cred ca tine pur si simplu de stilul de condus al fiecaruia (oricum atat ST-ul cat si sxr-ul sunt gama premium) si mai ales de cati km stie fiecare ca face in medie pe an si de clima in care conduce... la tipul asta de ulei, in special in sezonul rece... de ex daca as sta in Covasna Harghita...sau alte zone depresionare poli ai frigului la noi sigur as fi optat pentru SXR pt ca are 5W si nu 10W si nu pt ca e musai sintetic. De altfel, pentru motor daca mergi putin pe an pana in 7000-8000 km, faptul ca pui sintetic, semi sau chiar mineral nu are nicio importanta atata timp cat respecti normele din cartea masinii....calitatile sunt aceleasi diferenta tine de pastrarea calitatilor uleiului in timp si la rulare adica pana in 7000-8000 si schimb la 1 an, merge si mineral semisintetic si evident sintetic, de la 8000-20000 semi + sintetic si peste sintetic... E drept uleiuri minerale pentru motoarele mai noi nu stiu daca se mai fac sau daca intra in norme dar ca idee ...

This post has been edited by misterb: 10 Jun 2016, 09:19


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Jun 2016, 09:25
Post #11


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




De ce ma contrazici? Cum poti sa sustii ca un ulei sintetic e 90 lei 4 litri? E imposibil asa ceva, un ulei sintetic costa cel putin dublu, dar sxr 5w40 e bazat pe tehnologia sintetica, dar la baza tot mineral e. De 10w40, nu mai zic, e zeama de dinozauri, cum poti sa-ti bati joc de un motor nou cu asa ceva?

This post has been edited by argon: 10 Jun 2016, 09:26


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Jun 2016, 09:40
Post #12


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.886
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




argoneata, tare pun eu pariu ca caruta ta a functionat mult si bine cu 10W40 schimbat la 2 ani sau 30.000 km ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 10 Jun 2016, 09:49
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Argon nu te contrazic eu ci ELF...ti-am dat niste linkuri citeste....

Nu stiu toata plaja de preturi dar semisintetic este intre 65 -100 RON de ex elf ST 700, pe emag 65 ron la service Renault 100 ron.. pt sxr sintetic creste cu vreo 50-60 ron .... ma rog dar asta e simplu cauti si gasesti si compari preturile.... si nu tot ce este scump este si la pretul real...sau bun.... exista si termenul de adaos comercial care difera ...dar daca vrei o comparative intra pe site-uri straine vezi cat costa uleiul si fa conversia.. Succes !

PS UIte aici preturi din Franta.. de x 5 l de sxr 35 euro adica in jur de 160 ron un fulltech cel mai nou tip de ulei este 5l 41 euro..etc

http://www.halledesprix.fr/s/Elf%20evoluti...CFeop0wodxzEM9w



This post has been edited by misterb: 10 Jun 2016, 09:55


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th May 2024 - 01:52
Dacia