Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Audio pe Laguna 1, DIY

ricochet2
post 14 Nov 2008, 20:38
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Vali, pai astea sint. Fire si mufe. Nu vad sa aiba vreun element pasiv pe undeva. Si nici nu vad de ce ar avea.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 17 Nov 2008, 14:17
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




OK, revin. Vad ca nimeni nu a mai scris aici, dar sint sigur ca multi dintre utilizatorii Laguna I au schimbat linia auto default. Problema rezida in adaptorul de cablu dintre head-unit-ul aftermaket si conectorii masinii. De fapt sint doua probleme. Comenzile de pe volan si afisajul LCD de pe bord, amandoua accesorii fiind separat de head-unit. Unitatea centrala aftermarket are conector ISO, pentru adaptarea la conectorii de pe masina folosindu-se un adpator. Am inteles ca acest adaptor facut de Autoleads (poate fac si altii, dar nu am gasit decat firma asta la indemana), model PC99-X01, care, sustin ei, va conecta atat head-unit-ul aftermarket, cat si comenzile de pe volan, dar nu si afisajul LCD propriu al autoturismului. Pentru aceasta ar exista in principiu modelul PC99-X12, dar aici e o incurcatura. Vanzatorii sustin:

"Suits Renaults from 04/97 onwards with separate radio display".

Dar tot ei sustin:

"When used in conjunction with Autoleads PC99-XXX range of adaptor leads, the PC99-X12 allows the original Renault steering wheel remote functionality to be retained when installing an aftermarket head unit.
Please note that this part connects to the reverse of the original radio remote display, which often requires removal of the dash top panel in order to install.

This interface does not retain dash display functionality. To retain the dash display, part number DRNS003 can be used instead, in conjunction with a Sony CD changer control head unit."

Aici se refera la un head-unit Sony, dar e valabil pentru orice model, pentru acestea existand adaptoare separate, de tip PC99-XXX, unde XXX reprezinta marca unitatii centrale (ALP - Alpine, BLA - Blaupunkt, samd)

Pana la urma, ce fac exact PC99-X01 si PC99-X12 ? A folosit cineva aceste adaptoare ? PC99-X01 include si partea de conectica pentru display folosita de X12 sau nu ? Invers e valabil ? Adica unul din cele doua adaptoare e sau nu o versiune extinsa a celuilalt ? Adaptorul PC99-XXX e necesar daca achizitionam PC99-X01 sau nu ? Adica daca am renunta doar la afisajul de pe autoturism. Ma gandesc ca totusi acesta e suplinit cu brio de afisajul propriu a unitatii centrale.

Si inca ceva. Adaptorul PC99-X01 (si X12) costa 200 lei (+transport). Mi se pare o suma ENORMA pentru un conector (fire + mufe din plastic). Adaptorul PC99-XXX costa 30 lei (+transport). Nu exista ceva mai ieftin ?

Voi ce care ati facut adaptarea cum ati facut concret ? Astept sugestii, comentarii, solutii constructive. Merci.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 17 Nov 2008, 16:30
Post #33


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Momentan nu am achizitionat decat adaptorul Alpine KCE-941B, care nu se mai fabrica, insa l'am gasit in Germania (am scris intrun post anterior). Oricum voi folosi un HU Alpine (9884R care mentine si functionalitatea afisajului), insa deocamdata sunt in pana de idei (money..) si astept sa'mi vina inspiratia..
Referitor la toate intrebarile puse despre adaptoarele Autoleads, te sfatuiesc sa le dai direct lor un e-mail. smile.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 17 Nov 2008, 16:47
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Buna idee cu mailul. Sa vad daca vor si raspunde. Pentru ca in general, companile mari nu stau sa discute cu clientii maruntisuri (vorbim de Autoleads, producatorul direct). Dar incerc.

Am mai gasit pe booster.ro alti conectori, facuti de C-quence. Am discutat cu cineva de acolo pe messenger si el spune ca se potrivesc. Dar costa 320 lei (daca 200 + PC99-CLA care costa 30 e mult, iti dai seama cat e 320). Plus ca nu am gasit pe internet nici o informatie despre conectorul respectiv (sau firma in cauza). Asigurarile venite prin messenger nu au nici o valoare reala, ci doar informativa. Asteptam si pareri ale userilor.

In concluzie sint in ceata. Se pare ca adaptoarele de la Autoleads nu pot controla si afisajul LCD, ci doar comenzile de pe volan.

Modelul de head-unit pe care vreau eu sa il iau e DXZ588RUSB.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 17 Nov 2008, 17:11
Post #35


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




La banii aia mai pui putin si iei 9884R, care impreuna cu adaptorul KCE-941B (450ron cu tot cu transport din germania) iti permite atat pastrarea telecomenzii de la volan cat si a displayului OEM. Si arata si mai elegant decat caramida aia de la Clarion. biggrin.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 17 Nov 2008, 23:45
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Nu mai pun nimic. Si asa e mult. Iar 450 lei pe adaptor nu dau in ruptul capului. Pe banii astia iei un head-unit fain. Mie mi se pare enorm si 230 pe cele de la Autoleads. Ei practic ne strang cu usa, pentru ca avem nevoie de adaptoare. Pe cuvant daca nu imi vine sa tai firele si sa le innod, doar ca nu am schema cu pinii.

Iar daca Clarionul e caramida si Alpine e caramida, fiind practic aceleasi dimensiuni standardizate. Imi place cum arata Clarion-ul, e chestiune de gust, iar modelul de care spuneai de Alpine e 845 lei (considerabil peste 700 cat urmeaza sa dau pe Clarion si nu cred ca va fi o diferenta notabila de claritate). Plus ca nu-mi place nici designul. Dupa cum spuneam, chestiune de gust.

Iar despre displayul de pe masina, cred ca ma pot lipsi de el, in fond e un design stock fara inflorituri de acum 10 ani. Afisajele de pe head-unit-urile moderne suplinesc cu brio afisajul default de pe masina. Eu sper sa rezolv cu comenzile de pe volan. Asta chiar ma arde. Sigur, nu zic nu, mi-ar fi placut sa pastrez functionalitatea afisajului de pe masina, dar daca nu se poate, nu e mare bai. Sper sa nu pierd ceasul si temperatura.

Later edit: Hai ca m-ai convins cu HU. Am gasit pe site la audiozone, la 749 lei. Asta nu e cu mult mai mult decat vroiam sa dau pe Clarion-ul initial.
Acum sa vad cum rezolv cu adaptorul. Cel de 450 lei mi se pare enorm si caut sa vad daca nu rezolv ceva si cu clasicele (de acum) PC99-X01 si PC99-ALP. Daca cineva s-a lovit de problema asta, il rog sa posteze.

Mai vroiam sa te intreb pe tine (ca posesor) ce impedanta au iesirile pentru difuzoare (sa stiu ce difuzoare sa cumpar) si pe toata lumea, ce dimensiuni au difuzoarele stock montate pe masina. Vreau sa stiu ce difuzoare sa cumpar, sa se potriveasca exact la gauri. Mai e si problema tweeterelor, multe difuzoare le au integrate. Sa cumpar asa ceva sau sa iau tweetere separat ? Care va fi efectul ?

This post has been edited by ricochet2: 18 Nov 2008, 01:23


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 18 Nov 2008, 12:18
Post #37


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE(ricochet2 @ 17 Nov 2008, 23:45)
Iar despre displayul de pe masina, cred ca ma pot lipsi de el, in fond e un design stock fara inflorituri de acum 10 ani. Afisajele de pe head-unit-urile moderne suplinesc cu brio afisajul default de pe masina. Daca pastrarea functionalitatii afisajului nu e "a must" atunci te poti orienta si spre 9880R, care e la fel ca si performante, in cazul in care nu asculti CD-uri originale si nu esti un audiofil (9884R are DAC pe 24biti, 9880R are 1BIT DAC; personal nu disting diferente).
9880R il gasesti mai ieftin, in jur de 680lei.



QUOTE(ricochet2 @ 17 Nov 2008, 23:45)
Mai vroiam sa te intreb pe tine (ca posesor) ce impedanta au iesirile pentru difuzoare (sa stiu ce difuzoare sa cumpar) si pe toata lumea, ce dimensiuni au difuzoarele stock montate pe masina. Vreau sa stiu ce difuzoare sa cumpar, sa se potriveasca exact la gauri. Inca nu sunt posesorul lui 9884R, deocamdata am luat doar adaptorul. Alpine specifica puterea pentru o sarcina de 4ohmi, insa nu scrie nicaieri sa se utilizeze doar boxe de 4ohmi sau mai mult.
Daca vrei sa misti boxele direct din HU atunci iti recomand Helix DB 62.1 Dark Blue pe fata si Helix DB 6.1 Dark Blue pe spate (nu stiu insa daca tu ai tot difuri de 16,5cm pe spate. Daca ai Grandtour atunci ai de 13cm in plafon). Daca vrei sa misti boxele cu vreun amplif, atunci recomand clar Infinity 6520cs pe fata. Merg miscate si doar de HU, au eficienta foarte buna (93dB/m), insa sunt niste difuzoare carora le place puterea si se deschid cu totul altfel cand sunt miscate cu ce trebuie.
Diferenta dintre difuzoarele componente si sisteme (adica au tweetere separate) este ca cele din urma iti vor ridica sound stage'ul undeva la nivelul gatului sau chiar mai sus, pe cand cu tweetere la picioare vei cauta sound stage'ul undeva sub curea. biggrin.gif



QUOTE(ricochet2 @ 17 Nov 2008, 23:45)
Mai e si problema tweeterelor, multe difuzoare le au integrate. Sa cumpar asa ceva sau sa iau tweetere separat ? Care va fi efectul ? Am zis putin mai sus.


This post has been edited by strumfuadi: 18 Nov 2008, 12:23


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 18 Nov 2008, 13:23
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Merci strumfu. 4 X 25 sau 50 sau cat o fi RMS imi sint mult mai mult decat suficienti. Nu vreau (cum a spus cineva aici pe forum) sa fac discoteca pe roti. Nu sint un "jmecher" din ala care sparge geamurile cand trece cu masina. Vreau o muzica cu un sound clar, cristalin, calitiativ, nu puternic. Spatiul e oricum mic si 4 difuzoare chiar si de 10 W (dar vor fi sensibil mai mari) imi vor fi suficient.

Problema e claritatea si feelingul. Adica impactul acustic pe care il dau tweeter-ele de langa ceam vs cele din difuzor integrate. (pentru difuzoarele cu 2 cai). Pentru ca frecventele inalte sint directionate si foarte sensibile la reflexii, sa nu mai vorbim de refractii. Deci se va auzi mai clar cu sunetul lovindu-se de geam si reverberand sau din usa, care e clar mai jos, dar macar e imediat peste woofer. Mai e si problema ca tweeterul va fi miscat si de woofer, de aici problema.

Daca optez pentru tweetere separate, unde e crossoverul la sistemul de pe masina ? Sa il pastrez pe cel original ? Daca nu, de unde il scot ? Unde e bagat ?

Nu am difuzoare in tavan. Masina e berlina, e Laguna I Phase II, din 1998, mai multe nu stiu ce sa-ti spun. Are difuzoarele in spate, pe placheta rabatabila si in usi, in fata. Vroiam sa stiu doar care e diamentru boxelor fata, a celor spate si a tweeterelor.

Trebuie sa le scot imn prealabil, sa stiu ce cumpar. Sper sa reusesc sa le scot. Mai ale tweeterele, care habar nu am cum ies. Dar o sa ma chinui. Sper sa nu stric ceva.

Later edit: DB 62.1 Dark Blue are masca si peste difuzorul mare sau nu ? Daca nu are, se poate pune cea a masinii ? Trebuie neaparat sa fie protejat, sa nu lovesc difuzorul. Tweeterul original ce diametru are ? Dar cel al lui DB 62.1 Dark Blue ? Cutiuta ce e ? Crossoverul ? Daca o folosesc pe cea a lui, cum inlocuiesc pe cel original ? Unde e pozitionat ?

Pretul e pe o pereche sau pe bucata ?

This post has been edited by ricochet2: 18 Nov 2008, 13:29


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 18 Nov 2008, 13:56
Post #39


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Aoleo ce de intrebari. Sa le luam pe rand. biggrin.gif

QUOTE(ricochet2 @ 18 Nov 2008, 13:23)
Mai e si problema ca tweeterul va fi miscat si de woofer, de aici problema. Tweeterul va fi miscat de HU, prin intermediul Crossoverului, nu de woofer!  blink.gif

Daca optez pentru tweetere separate, unde e crossoverul la sistemul de pe masina ? Cel de pe masina nu are crossover serios, are un singur condensator intercalat pe fir si pe care il gasesti pe spatele tweeterului. Nu se pastreaza acest "filtru", se va monta crossoverul cu care vin difuzoarele noi!! Sa il pastrez pe cel original ? Daca nu, de unde il scot ? Unde e bagat ?

Nu am difuzoare in tavan. Masina e berlina, e Laguna I Phase II, din 1998, mai multe nu stiu ce sa-ti spun. Are difuzoarele in spate, pe placheta rabatabila si in usi, in fata. Vroiam sa stiu doar care e diamentru boxelor fata, a celor spate si a tweeterelor. Cum adica in spate pe placheta rabatabila? Nu sunt montate in lateralele fixe? Ok. Deci ai aceeasi masina ca mine, difuzoarele pe spate sunt de 16,5cm, iar cele de pe spate la fel, insa componente, cu tweeter coaxial cu wooferul.
Ceea ce ai nevoie sunt difuzoarele pe care ti le'am precizat in postul anterior, sunt perfecte pentru ceea ce iti doresti!


Trebuie sa le scot imn prealabil, sa stiu ce cumpar. Sper sa reusesc sa le scot. Mai ale tweeterele, care habar nu am cum ies. Dar o sa ma chinui. Sper sa nu stric ceva.
Capacele de la tweeterele din bord se scot usor cu o surubelnita mica, care se insereaza cu grija intre partea inferioara a grilei de plastic si bord, apoi se trage usor inspre tine. Tweeterele sunt montate pe spatele acestei grile, insa eu iti recomand sa le instalezi la niste baieti care se ocupa cu asa ceva si sa le ceri sa iti dea gaura in acea grila si sa le monteze "flush mount", adica ceva de genul asta. In acest fel liniaritatea inaltelor va fi mult mai buna fata de varianta in care tweeterul este montat in spatele grilei

Later edit: DB 62.1 Dark Blue are masca si peste difuzorul mare sau nu ? Daca nu are, se poate pune cea a masinii ? Se pune masca originala peste difuzoarele din usi.

Trebuie neaparat sa fie protejat, sa nu lovesc difuzorul. Tweeterul original ce diametru are ? Dar cel al lui DB 62.1 Dark Blue ? Cutiuta ce e ? Crossoverul ? Daca o folosesc pe cea a lui, cum inlocuiesc pe cel original ? Unde e pozitionat ? Vezi mai sus

Pretul e pe o pereche sau pe bucata ? Intotdeauna la boxele de masina preturile sunt date pentru pereche!



Phew!


18 Nov 2008, 14:44:
QUOTE(ricochet2 @ 17 Nov 2008, 23:45)
Later edit: Hai ca m-ai convins cu HU. Am gasit pe site la audiozone, la 749 lei.

Vezi ca cei de la audiozone au pus la 9884R poza lui 9886R.
9884R arata ca mai jos, cu mentiunea ca se poate selecta culoarea oranj ca cea din bord pentru cele 6 butoane principale si rosie pentru toate celelalte butoane.

CDA-9884R.jpg

This post has been edited by strumfuadi: 18 Nov 2008, 14:44


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 18 Nov 2008, 18:44
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Am dat comanda la HU. Am vorbit la telefon si au spus ca trimit maine produsul. Parea cam zabauc cel de la capatul firului, sper sa trimita ce trebuie.

Referitor la difuzoare, sper sa pot pune o poza. Cele de pe fata sint sigur de 16,5, dar cele de pe spate cred ca sint de 13. Cel putin masca de atat e.

La difuzoarele care vin cu tweetere separat, gasesc si crossoverul in cutie, sper ? Pe spate zici sa pun coaxiale ?

Oricum, am cumparat azi chei sa desfac mastile de la difuzoare si aparatoarele (nu stiu cum sa le spun altfel) din usi. Cineva de aici de pe forum mi-a spus ca sint prinse cu suruburi inbus, dar sint in stea toata ziua.

Cu HU m-am lasat pagubas. Nu pot sa-l scot. O sa ma duc la un service. Ce ma tem insa e ca am reusit sa dau cutia aia de sub radiocasetofonul original jos si am vazut firele din spatele casetofonului si nu am gasit nici o mufa. Sper sa nu se fi umblat pe acolo si sa nu gasesc mufe, ci fire innadite, ca e bai mare.

O sa ma mai uit putin si la boxele recomandate de tine, strufuadi si o sa iau o decizie. La ce magazin se gasesc ?

Acum am o alta problema. Ma gandesc sa iau pneuri, pentru ca am observat (mintea romanului de pe urma) ca la cele 4 roti am 3 tipuri diferite de cauciucuri. Asa ca trebuie sa cumpar si pneuri. Nici nu stiu de unde sa cumpar, pentru ca vreau all seasons si am gasit doar de iarna. Plus rulmentii de pe spate (sau ce o fi) si linia audio, ma indoaie de bani.

Iar cand m-am referit la faptul ca tweeterul va fi miscat de woofer, am stiut ce spun. Vroiam sa spun ca wooferul va bubui atat de tare la basi, incat fluxul de aer va lovi invariabil si in tweeter (pentru ca e chiar pe directia lui) si functionalitatea acestuia va fi cumva afectata.

This post has been edited by ricochet2: 18 Nov 2008, 18:49


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 18 Nov 2008, 21:08
Post #41


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE(ricochet2 @ 18 Nov 2008, 18:44)
La difuzoarele care vin cu tweetere separat, gasesc si crossoverul in cutie, sper ? Pe spate zici sa pun coaxiale ? Da, gasesti filtrele in cutie. Da, pe spate pune coaxiale.

Oricum, am cumparat azi chei sa desfac mastile de la difuzoare si aparatoarele (nu stiu cum sa le spun altfel) din usi. Cineva de aici de pe forum mi-a spus ca sint prinse cu suruburi inbus, dar sint in stea toata ziua.
Merge folosita fara probleme o surubelnita normala dar nu foarte lata, cat sa intre in steaua aia.

O sa ma mai uit putin si la boxele recomandate de tine, strufuadi si o sa iau o decizie. La ce magazin se gasesc ? La magazinul la care am pus si linkurile cu boxele, dar si la altele..

Acum am o alta problema. Ma gandesc sa iau pneuri, pentru ca am observat (mintea romanului de pe urma) ca la cele 4 roti am 3 tipuri diferite de cauciucuri. Asa ca trebuie sa cumpar si pneuri. Nici nu stiu de unde sa cumpar, pentru ca vreau all seasons si am gasit doar de iarna. Plus rulmentii de pe spate (sau ce o fi) si linia audio, ma indoaie de bani.  Aici esti offtopic...

Iar cand m-am referit la faptul ca tweeterul va fi miscat de woofer, am stiut ce spun. Vroiam sa spun ca wooferul va bubui atat de tare la basi, incat fluxul de aer va lovi invariabil si in tweeter (pentru ca e chiar pe directia lui) si functionalitatea acestuia va fi cumva afectata. A, la miscat fizic te refereai? Stai linistit, nu e nicio problema. smile.gif



--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 19 Nov 2008, 00:19
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Am inteles ca adancimea maxima la Laguna e 57 mm, iar difuzoarele recomandate de tine au 61 mm. Crossoverul mi se pare ingrozitor de mare ca dimensiuni, din poza. Unde as avea loc sa-l bag ?


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 19 Nov 2008, 09:24
Post #43


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Filtrele se pun in bord, undeva, eventual in locul in care sunt separate firele de boxe care pleaca din HU.
excl.gif Parerea mea e sa te duci la niste baieti care asta fac toata ziua.
Referitor la adancimea de instalare, eu stiu ca am masurat si era peste 60mm, in conditiile in care diful se monteaza exact in locasul existent. Daca il montezi pe un inel de mdf adancimea de instalare mai poate creste cu circa 5mm lejer. La o adica poti pune un inel de MDF care sa iti aduca diful pana la fata usii, iar ca masca sa montezi masca cu care vine diful.


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 19 Nov 2008, 15:05
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Nu stiu ce e ala inel de MDF, dar pun default, cu ce se gaseste in cutie. La service ma duc doar pentru unitatea centrala. Si asta pentru ca nu pot sa scot nenorocitul ala de player default jos. Nu imi plac astia de la service-uri, ca lucreaza brutal si murdar.

Strumfu, am ales in principiu astea. Ce zici ? http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...steme/GT5-650C/

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare_au...oaxiale/CS2105/

O sa incapa tweeterele ?

Stie cineva In Timisoara un loc calumea unde se monteaza playere din astea si care sa fie autorizat ?


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 19 Nov 2008, 15:36
Post #45


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




1. JBL'urile alea sunt niste coji. La pretul ala optez clar pentru Alpine SPE-17CS pentru partea din fata.
2. Esti sigur ca pe spate ai de 13cm? Eu stiu ca sunt tot de 16,5, asa am gasit peste tot ca ar fi, insa ce'i drept nu am apucat sa desfac policioarele alea doua sa vad cu ochii mei.
Daca desfaci sa pui niste poze si dimensiuni. smile.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 19 Nov 2008, 15:43
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




De ce zici ca sint coji ? Stiu ca JBL e firma buna. Vad ca si Alpine recomandate de tine au aceleasi caracteristici. In plus, nu-mi place ca difuzorul e prea expus. Pot sa-l lovesc oricand.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 19 Nov 2008, 15:47
Post #47


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




JBL e firma buna, insa produce de la vladica la opinca. Modelele alea sunt ptr opinci. biggrin.gif
Mda, la modelul asta de Alpine tweeterul e cam expus, ce'i drept..


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 19 Nov 2008, 15:50
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Nu tweeterul, wooferul. Il poti lovi usor. Din nou revin cu JBL-urile, pentru ca intentionez sa le cumpar. Ce nu e in regula cu ele ? Oricum nu am ocazia sa testez nici un difuzor, din pacate, sint fortat sa merg doar pe design din poza si pareri ale userilor.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 19 Nov 2008, 15:51
Post #49


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Cu wooferul stai linistit, il montezi exact in locasul stoc si pui peste grila stoc a masinii. Nu ai cum sa'l lovesti!


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 19 Nov 2008, 16:07
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Nu situ daca se potriveste. Iar grila lor arata mai cool. O sa caut review-uri. Atunci trebuie sa gasesc si pe spate tot Alpine.

Later edit. Am gasit. SPS-13C2.

This post has been edited by ricochet2: 19 Nov 2008, 16:09


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 19 Nov 2008, 17:52
Post #51


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Repet, esti SIGUR ca pe spate ai de 13cm? Vad ca o dai inainte cu dimensiunea asta.
HINT: In principiu foloseste acceasi marca si aceeasi gama de difuzoare, pentru a avea cam acelasi raspuns al inaltelor, fiind folosite aceleasi tweetere.


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 19 Nov 2008, 19:10
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Gata. M-am hotarat. Alpine peste tot. E si mai elegant. HU - 9884R si la difuzoare Alpine SPE-17CS pe fata si SPS-13C2 pe spate. Se potrivesc si la buget. Acum totul e sa fie de acord si vanzatorii (sa le aiba).

Tweeterele de pe fata esti sigur ca se potrivesc ca dimensiuni ?

Sustin ca am dimensiunile alea la masina, pentru ca am masurat mastile cu un subler si atat au. 16 pe fata (in usi) si 13 pe spate (in spatele banchetei, chiar langa geam).

Merci de hinturi, strumfu.

This post has been edited by ricochet2: 19 Nov 2008, 19:12


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 19 Nov 2008, 20:22
Post #53


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




nu masura "capacul" din spate, aia e doar o masca. scoate diful si masoara'l!! excl.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ph 25 BET
post 19 Nov 2008, 21:55
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 898
Joined: 13 October 07
From: Ploiesti




difuzoarele de pe spate sint identice cu cele de pe fata,adica au 16,5 cm.
daca iei de 13 le iei degeaba.
numai la break sint de 13 pe spate


This post has been edited by ph 25 BET: 19 Nov 2008, 21:56


--------------------
renault Laguna 3 1,5 Dci - ph 78 DDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 19 Nov 2008, 21:59
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Hmmmm. Atunci chiar ca sint prosti. Sa obturezi bunatate de 3,5 cm cu un capac e o tampenie. Sa nu mai vorbesc ca fantele sint atat de late, incat obtureaza buna parte din sunet. Si inca cu plastic gros, nici macar cu o grila de metal.

Am desfacut tweeterul. A mers usor. Are 6 cm magnetul, 2 cm calota si 4,5 cm prinderea in masca din plastic. Tweeterele Alpine-lor de mai sus se potrivesc ca dimensiuni ? Sa nu-mi spui ca trebuie sa tai masca, ca ma iau cu mainile de cap.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 20 Nov 2008, 09:42
Post #56


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE(ricochet2 @ 19 Nov 2008, 21:59)
Tweeterele Alpine-lor de mai sus se potrivesc ca dimensiuni ? Sa nu-mi spui ca trebuie sa tai masca, ca ma iau cu mainile de cap.
*


Eu ti'am explicat ca cel mai bine pentru calitatea sunetului este sa il montezi flush-mount, "la fata" ca sa zic asa.
Pentru asta va trebui gaurita grila aceea cu o freza ca cea din poza asta, se va finisa asa si va arata la final montat "la fata", ca in poza asta.
Bafta!


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 21 Nov 2008, 02:43
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




Complicat. M-am decis coaxiale si pe fata si pe spate. Azi mi-a venit Head-unit-ul. Mai urmeaza sa comand difuzoarele si adaptorul. Am trimis un mail celor de la CarSystems, dar nu am primit nici un raspuns. Nu stiu ce adaptor sa iau. Sa merg pe PC99-X01 + PC99-ALP ?

Am desfacut masca de la difuzorul spate si al naibii, dar greu e accesul la el. Nu am scos difuzorul, pentru ca ar fi durat o vesnicie, dar l-am masurat (cat am putut) si are 13 cm diametru (masurat peste calota) si 16 cm masurat cu tot cu sistemul de prindere. Cum se ia ?

Am facut si poze, dar nu stiu cat se intelege.


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 21 Nov 2008, 09:48
Post #58


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Spatele are tot 16,5 ca si fata.
Eu zic sa nu pui coaxiale pe fata, ca strici toata smecheria. O sa ai inaltele la calcaie si sound stage'ul sub bord.
Mai bine te duci la niste baieti si se chinuie putin si iti instaleaza tweeterele sub grilele de pe bord daca nu vrei sa gauresti grilele. Insa coaxiale nici nu as lua in calcul pe fata.

Cat costa PC99-X01 + PC99-ALP?


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ricochet2
post 21 Nov 2008, 14:26
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.770
Joined: 8 November 08
From: Timisoara




PC99 (ambele) costa 230 lei + 20 transport. (200 X01 si 30 ALP).

Iar masca fata nu o macelaresc, ar arata ca niste bube acolo. Asta e impresia mea. Nu cred ca va suna rau de jos, in fond imi place ca tweeterul sa fie langa celelalt difuzor, face parte din aceeasi incinta in fond.

Sa nu mai vorbesc ca nu am incredere in lucratura "baietilor" cum ii numesti. Nu cunosc pe nimeni care sa stiu ca lucreaza frumos. Masca respectiva e 3D, valurita pe toate axele, e greu de "coafat" daca pot spune asa. In poza pusa de tine arata fain, dar pe masca pe care o am eu nu cred ca va arata la fel, e mai valurita si are si orificii. Ar fi o idee sa o pun tot in usa, dar ceva mai sus, dar la fel, nu rezolv nimic daca nu stiu pe cineva care sa lucreze frumos.

Ceva trebuie sa fac, pentru ca nu voi tine HU-ul (pe care il am deja) sa ma uit la el. Ma misc incet, dar incerc sa nu gresesc in alegerile mele.

Cei de la CarSystems nu mi-au raspuns la mail. Cred ca ar trebui sa ma duc personal sa vorbesc cu ei.

Iar difuzoarele pe spate cum se masoara ? Doar diamentru calotei sau cu tot cu sistemul de prindere (inelul exterior de metal, in care sint date si gaurile de fixare) ? Pentru ca daca e doar peste calota, iti spun eu ca e 13 cm diamentrul. Degeaba spui tu ca e de 16, eu am pus mana pe el si l-am masurat.

Later edit:

Mi-au raspuns cei de la CarSystems intre timp. Au spus ca PC99-X12 + PC99-ALP trebuie si costa 260 la ei, dar nu va pastra decat functiile de pe volan. plange.gif

This post has been edited by ricochet2: 21 Nov 2008, 14:32


--------------------
Renault Laguna Concorde 1.6 16V 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 21 Nov 2008, 14:43
Post #60


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




Aoleo, incalcita e mintea mea dar a ta e prajita rau. radmasa.gif

Difuzoarele sunt de 16,5, that's a fact. Da, se masoara cu totul, nu doar membrana, magnetul, bobina.
Revin si iti spun ca va suna mai prost decat ce ai stoc pe masina daca pui boxe coaxiale pe fata. Locasurile din usi sunt foarte jos si orientate putin in jos, va fi dezastru.

PS: Daca in incalceala ta te plictisesti si renunti sa ma anunti. Iti iau eu HU. smile.gif

Eu abia astazi m'am hotarat la Infinity Kappa 65.7 pentru fata si KAppa 657.2i pe spate, insa acum o sa ma lovesc de alta belea: Ampliful meu stie minim 4ohmi impedanta, iar Kappa astea au 2ohmi. ph34r.gif


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 20:39
Dacia