Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

De ce eu nu voi mai cumpara renault niciodata !

maxulet
post 22 Mar 2010, 12:31
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 July 06




salut,

poate sunt ghinionist dar chiar asa nu se poate. Am cumparat in martie 2008 un renault megane 2 sedan privilege. masina are acum 45000 km si am avut urmatoarele probleme:
- 10.000 km la prima revizie, scutul plin de ulei, explicatia buson strans slab din fabrica
- 20.000 km schimbat manere usi fata exfoliate si inceput de probleme la ambreiaj, semnalat probleme cu vopseaua care se exfoliaza pe capota, evident au spus ca sunt factori externi si nu se poate rezolva in garantie.
- 30.000 km schimbat caseta de directie cu scandal filme si altele
- 33.000 km schimbat kit ambreiaj tot asa dupa indelungi eforturi si telefoane vocea clientului. la schimbarea ambreiajului, cand au desfacut masina au constatat ca un semering curgea, uleiul deteriorase cureaua de distributie si era sa raman cu masina in drum. deci au schimbat si distributia, evident la misto fara pompa de apa asa ca la 60000 km tot trebuie sa fac distributia
- 35000 km dupa 2 zile de plimbat prin service, pt ca erau niste scurgeri de ulei in partea superioara a motorului, au ajuns la concluzia ca este tubulatura de aer fisurata in zona turbinei, deci comanda si schimbat.
- la 40000 km semnalat probleme cu manere exfoliate, volan exfoliat, filme, poze astept confirmarea de la garantie.
- pentru ca se apropia expirarea garantiei verificare service si la 45000 km ce se constata: DIN NOU CASETA DE DIRECTIE, manerele si volanul care erau deja constatate si apare si problema cu tapiteria de pe lateralele scaunelor din fata care este crapata pentru care asptept confirmarea de schimbat.
CE am scris mai sus nu este fantezie, va stau la dispozitie cu poze, constatari service si altele. Masina este folosita in interes personal, este ingrijita, ferita de gropi si condusa de o singura persoana.
Credeti ca sunt suficiente motive pentru a nu mai cumpara vreodata renault?
Nu sunt un anti renault declarat din moment ce sunt la al doilea megane dar cred ca problemele mele ii pot ajuta pe cei care au o urma de indoiala cand vor sa cumpere un renault.


--------------------
renault megane 2 2008 1,5 dci privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 22 Mar 2010, 12:38
Post #2


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




Simplu : nu esti multimit de o marca...nu mai cumperi...esti multumit..continui cu aceeasi marca...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nictonic
post 22 Mar 2010, 12:51
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 29 November 08
From: Constanta




Eu cred ca esti doar ghinionist... din cate observ eu sunt foarte multe reno-uri pe strazile noastre si... asta e, mai dau si ei un rateu pe care l-ai nimerit tu...


--------------------
Renault Megane Hatchback 2003 Confort Dynamic 1,6 16v - CT-xx-TEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 22 Mar 2010, 13:01
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Next! Se mai intampla!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicip03
post 22 Mar 2010, 14:11
Post #5


MEMBRU


Group: Members
Posts: 209
Joined: 20 October 09
From: BRASOV




Vrei sa enumar si eu probleme la alte marci, ca de ex BMW, ....nu cred.....vreau sa zic ca inafara de o flansa la reno numai motorina si ulei( si e masina condusa de femeie, adica subturat, mai moare motorul la plecare....etc... icon_mrgreen.gif poate citeste nevasta-mea), in schimb la BMV.....cu gramada.....rulmenti, senzori, becuri, clima....si mai pot enumera daca vrei, si tinand cont ca amandoua au acelasi an de fabricatie si aproape aceiasi km ..........deci concluzia....sa nu mai iau BMW? blush.gif ....sau sa le comparam pe cele doua in general sa vedem altii ce ar alege?......asa ca fiecare cu norocul lui....stii cum e ....nu poti avea noroc si in dragoste si la bani... radmasa.gif (sc de post lung)

22 Mar 2010, 14:12:
aaaaaa.......si inca ceva....ia arunca un ochi si la BMW forum....si apoi mai vb... tongue.gif

This post has been edited by mihaicip03: 22 Mar 2010, 14:12


--------------------
renault megane sedan meneger 2007 1.5 dci 101 hp ....... BLACK...
SI IN BRASOV SUNT MEGANURI...:P...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 22 Mar 2010, 14:28
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




nu vreau sa ma leg de nimic dar eu zic:
-ghinionist sau exploatare defectuasa in cazurile mai grave descrise (excludem volan, manere portiera), si spun asta gandindu-ma asa: "la prima revizie (10.000km) scutul plin de ulei. Eu ma gandesc ca daca atunci cand ai fost la revizie scutul era plin de ulei oare cat din ulei a mai ajund de-a lungul timpului pe carosabil, si atunci ma intreb oare CB-ul nu a spus nimic? si daca nu a spus nimic oare noi nu mai verificam joja de ulei?.
dupa cum am spus poate e ghinion dar cu siguranta ca pe langa acest ghinion defectiunile au fost din plin alimentate si de proasta intretinere a utilajului din dotare, plus slabele interventii ale celor din service?


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adrian00
post 22 Mar 2010, 15:20
Post #7


....................


Group: Members
Posts: 1.463
Joined: 2 April 08
From: Alba




maxulet,sa-ti iei ce vrei tu de acum inainte,numai alta data sa dai un SEARCH inainte sa deschizi un nou topic!

This post has been edited by Adrian00: 22 Mar 2010, 15:27


--------------------
Audi A4 B6 2001 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 22 Mar 2010, 15:33
Post #8


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




1. in 10.000 de km nu ai verificat si tu uleiul?
2. pompa de apa nu se schimba obligatoriu la 60.000 de km sau 4 ani, decat daca se observa vreo problema.
3. caseta de directie... la ce gropi sunt in tarisoara noastra smile.gif


cred ca ai avut ghinion atata tot... sunt probleme care s-ar fi putut intampla si la alte marci. Chiar si la nemtesti s-a intamplat schimbarea ambreiajului la 15.000 km.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maxulet
post 22 Mar 2010, 15:49
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 July 06




nu am vrut sa supar pe nimeni, pur si simplu vreau sa vada toata cate se pot intampla cu un renault megane.
cat despre proasta utilizare NICI NU SE PUNE PROBLEMA !!!!!! nu este prima masina si cu verificarea uleiului nu rezolvam nimic, nu a curs atat de mult incat sa fie vizibil la verificare dar pentru o masina noua orice marca ar fi ea mi se pare jenant.


--------------------
renault megane 2 2008 1,5 dci privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicip03
post 22 Mar 2010, 15:53
Post #10


MEMBRU


Group: Members
Posts: 209
Joined: 20 October 09
From: BRASOV




Acelasi lucru se poate intampla cu orice masina.... tongue.gif


--------------------
renault megane sedan meneger 2007 1.5 dci 101 hp ....... BLACK...
SI IN BRASOV SUNT MEGANURI...:P...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 22 Mar 2010, 15:54
Post #11


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




nu ai suparat pe nimeni stai linistit. suntem constienti ca o masina poate avea probleme.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qwertyuiop
post 22 Mar 2010, 15:56
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 22 March 09
From: Buc




am auzit si io pe cineva tot asa cu un reno megane 2.2 facut in turcia care a schimbat piese de 200 mil in garantie , probabil ca a venit mustafa beat la munca , oricum nu vad de ce sa mai ti masina


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 22 Mar 2010, 16:00
Post #13


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




'''2. pompa de apa nu se schimba obligatoriu la 60.000 de km sau 4 ani, decat daca se observa vreo problema.'''

rtbk...daca vrei sa nu strangi din ....ci ..trebuie sa nu te zgarcesti si sa schimbi pompa de apa...de ce ? simplu... daca se duce pe urma? crezi ca rezista 8 ani?

This post has been edited by M i h a i: 22 Mar 2010, 16:01


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 22 Mar 2010, 16:04
Post #14


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




eu doar am zis ca nu-i obligatoriu... era un membru pe aici care a facut 80.000 de km intr-un an.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 22 Mar 2010, 16:18
Post #15


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




zilele trecute am vazut Logan ...60000 km..pompa de apa curgea la greu...am vazut si un megane 1.5 ..pompa de apa avea 2 ani juma si 56000 km...se vedeau urme clare ca ea picura...erau piese de origine...asa ca ..un regim de lucru ca in Ro dauneaza...in afara cred ca rezista...1.2.3.4.5.6 cruise...ajungi la destinatie..asta e...in Ro...1.2.3..1.2..1..2..franaa..si tot asa..toti zic...frateee..este marketing..sa faca astia de la service bani...este normal sa faci un schimb de ulei la 30.000 km in afara...sunt alte conditii...alt regim de lucru..

o alta faza interesanta...cunosc cativa care au luat megane 2.2..vecini..amici...de la manager pana la privilege...toti au spus ca nu mai aleg renault..sa nu mai vada...de ce? simplu...coincidenta...toti au schimbat piese la greu in 2 ani...

This post has been edited by M i h a i: 22 Mar 2010, 16:21


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 22 Mar 2010, 16:25
Post #16


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




asteptam sa dea renault faliment atunci, daca tot sunt atatia nemultumiti.


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 22 Mar 2010, 18:13
Post #17


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(mihaicip03 @ 22 Mar 2010, 14:11)
Vrei sa enumar si eu probleme la alte marci, ca de ex BMW, ....nu cred.....vreau sa zic ca inafara de o flansa la reno numai motorina si ulei( si e masina condusa de femeie, adica subturat, mai moare motorul la plecare....etc... icon_mrgreen.gif poate citeste nevasta-mea), in schimb la BMV.....cu gramada.....rulmenti, senzori, becuri, clima....si mai pot enumera daca vrei, si tinand cont ca amandoua au  acelasi an de fabricatie si aproape aceiasi km ..........deci concluzia....sa nu mai iau BMW? blush.gif ....sau sa le comparam pe cele doua in general sa vedem altii ce ar alege?......asa ca fiecare cu norocul lui....stii cum e ....nu poti avea noroc si in dragoste si la bani... radmasa.gif (sc de post lung)

<span class='edit'>22 Mar 2010, 14:12:</span>
aaaaaa.......si inca ceva....ia arunca un ochi si la BMW forum....si apoi mai vb... tongue.gif
*



mi-ai adus aminte ca am citit pe forumul de la vw la o arie gen jurnal de bord cu un tip a carui prietena a vrut neaparat sa cumpere seria 1. l-au luat cu picatura de benzina in rezervor ca doar asa-i normal, s-au dus si au alimentat la o benzinarie cunoscuta si cateva sute de metri mai incolo s-a dus naibii motorul.
raspunsul forumistilor a fost de genul: ceea ce ai povestit tu aici nu mi-a facut decat sa imi creasca increderea in vw.

concluzia e ca la toata lumea se poate intampla. masinile sunt bunuri de consum si trebuie sa se strice ca altfel mor aia de foame, doar ca de multe ori se strica inainte sa se termine garantia.

eu in continuare sunt multumit de megane la regimul meu de lucru cu toate bubele lui care nu-s chiar asa multe la numar. dupa cateva luni imi voi putea face si o impresie despre clio.

This post has been edited by spy_oh_joy1389: 22 Mar 2010, 18:16


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crazybogdan
post 22 Mar 2010, 18:43
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 15 April 09
From: Bucuresti




parerea mea este ca masinile de azi nu se vor mai apropia niciodata de ceea ce au fost ele prin '90. Prea multa electronica, totul computerizat. Nu cred ca vom mai vedea peste 15 ani aceste masini functionale, asa cum vedem BMW'urile din '90, vectra sau c-urile si e-urile nemtesti. Si atunci ne mai raman doar doua variante: fie ne luam si noi ceva vechi, care sa va strica din cauza ca este deja vechi, fie luam ceva nou si se va strica pentru ca de bine de rau, si mecanicii au nevoie de o paine de mancat si daca am avea masini care tin uleiu 50.000 km, fiabile si fara probleme, pai service-urile ar disparea. E capitalismul, bunuri de larg consum, asta sunt si masinile. Toate au probleme. Imi place megane'ul meu? da. as lua altceva in locul lui? da. Si probabil atunci voi zice "ah, ce bun era megane"...Manere, volan, tapiseria....si eu le am....dar le trimit in origini...pentru ca asa dorm mai bine noaptea.

This post has been edited by crazybogdan: 22 Mar 2010, 18:43


--------------------
am avut Megane2 1.9dci 2005 -
pe viitor BMW Z8...sper
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aLecsunder
post 22 Mar 2010, 19:48
Post #19


Membru...


Group: Members
Posts: 614
Joined: 27 October 09




Eu sunt total de acord cu maxulet. Din moment ce prinzi o astfel de masina nu te mai apropii in veci de marca asta . Deja pentru el nu mai conteaza ca a avut ghinion , ca e singura masina din lume cu atatea probleme ori ca incepand de maine nici o masina Renault nu se va strica vreodata , el este patit si pe buna dreptate revoltat.


--------------------
Renault Megane cu piele si geamuri in tavan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 22 Mar 2010, 20:02
Post #20


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Asa este, dar dupa cum au spus si altii totul depinde de noroc. Eu as realege oricand Renault, daca as dori sa-mi achizitionez o masina si as avea o oferta foarte buna. wink.gif Cum "nimeresti" masina si cum o intretii este foarte important.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zer0
post 22 Mar 2010, 20:07
Post #21


renault 11 sold: renault chamade sold


Group: Members
Posts: 78
Joined: 2 November 07




radmasa.gif
QUOTE(qwertyuiop @ 22 Mar 2010, 16:56)
am auzit si io pe cineva tot asa cu un reno megane 2.2 facut in turcia care a schimbat piese de 200 mil in garantie , probabil ca a venit mustafa beat la munca  , oricum nu vad de ce sa mai ti masina
*


Inteleg ca Meganul tau daca este facut de Fernando (nu ala din Caransebes) si este Bicorp este mai fiabil decat al meu, Sedan, facut de Mustafa.( Bine ca esti tu mai frumos.)

This post has been edited by zer0: 22 Mar 2010, 20:12


--------------------
renault megane 2.2; 1,5 dci 86 cp 2007/manager/bleu crepuscule
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oana2009
post 22 Mar 2010, 20:08
Post #22


Zambeste, maine va fi mai rau!


Group: Members
Posts: 465
Joined: 27 February 10
From: Brasov




Parerea mea este ca ai fost putin ghinionist, sincer cumnatul meu are tot megane sedan, l-a cumparat nou si nu a avut nici un fel de problema cu ea.Si eu acuma ma tot zbat sa imi cumpar un bicorp dar din pacate nu prea am noroc, am fost la bucuresti, am vazut 2 si mi-am pus mainile in cap, imi venea sa ii bat pe aia:))...Sincer abia astept sa imi cumpar unul, imi place la nebunie cum arata si cum merge.Sper ca nu supar pe nimeni ca imi dau si eu cu parerea wub.gif


--------------------
Renault Megane Influence II HATCHBACK 1,6 16v 110 cp 2005&2007
When a man opens a car door for his wife, it’s either a new car or a new wife.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 22 Mar 2010, 20:12
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




spy_oh_joy nu cred ca exista vw seria 1.poate bmw seria1.sau poate ma insel eu.

This post has been edited by buzasparta: 22 Mar 2010, 20:15


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
qwertyuiop
post 22 Mar 2010, 20:49
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 247
Joined: 22 March 09
From: Buc




@zer0 - nu ca este mai fiabil , este cu totul o alta masina biggrin.gif , nu merita comparatie


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 22 Mar 2010, 20:53
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




Ma alatur si eu topicului acesta. Daca pana acum o saptamana eram fan renault intr-o oarecare masura, acum am prins repulsie de marca asta. Motivul l-am relatat aici.
Masina a fost exploatata perfect corect, nici subturata, nici supraturata, reviziile efectuate mereu la 12 luni (desi fac cam 11.000 km pe an), injectoarele au hotarat ca trebuie sa decedeze. Motivul? cica motorina proasta de la noi. What? si toti ceilalti care conduc masini de alte marci de ce nu au frecventa asta mare de injectoare picate?! ei nu alimenteaza tot de la aceleasi statii?

All in all, din pacate pe urmatoarea masina va scrie TDI. sleep.gif .


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 22 Mar 2010, 20:59
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




din pacate renourile au multe bube dar nu sunt recunoscute si rechemate la service pentru remediere ca apoi le scad vanzarile si mai mult.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 22 Mar 2010, 21:17
Post #27


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




QUOTE(buzasparta @ 22 Mar 2010, 20:12)
spy_oh_joy nu cred ca exista vw seria 1.poate bmw seria1.sau poate ma insel eu.
*


sigur te inseli pentru ca eu nu am zis vw seria 1.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 22 Mar 2010, 21:26
Post #28


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Am avut pana acum asa: Fuego si 19 sh ambele si Megane 2.1 hatch nou.
Acum am 2.2 sedan tot achizitionat de nou... probleme la cele noi nu foarte multe, doar cateva din cele uzuale...
In concluzie inca imi place masina doar ca m-am plictisit de marca in general... pe de alta parte chiar daca schimb marca nu inseamna ca voi scapa de probleme, ci doar le voi inlocui cu altele. In acelasi timp il inteleg si pe initiator ca este frustrat si cred ca are tot dreptu'... wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 22 Mar 2010, 21:29
Post #29


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




asa e! si pe langa asta, foarte bine ca schimba firma. poate ca in felul asta se vor invata minte cei de la renault sa mai ridice standardele la control si sa nu mai faca nazuri cand e vorba de schimbat ceva pe garantie.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 22 Mar 2010, 21:45
Post #30


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Referitor la schimbatu' pe garantie tin sa precizez ca Renault chiar schimba destul de multe repere fara prea mari probleme(eu cel putin n-am intampinat probleme deloc)... am la munca Mitsubishi Outlander si la 7000km s-a dus ambreiajul... masina este condusa de cineva care nu este tocmai un novice iar raspunsul celor de la reprezentanta service a fost: proasta utilizare! Eu unu' cred ca si daca imi pun mintea cu un disc de ambreiaj sau o placa de presiune n-o pot termina in 7000km... So?


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 30th May 2024 - 03:13
Dacia